Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod SilviaGSD » Sob 13.12.2014 22:09

Ahojte,
tento rok stojím pred ťažku otázkou, kam ísť na strednú školu. Rozmýšlam nad dvoma školami (isto ste si všimli už v nazve temy :lol: ) a to ísť na gymnázium alebo ísť na SOŠ Polnohospodársku na odbor VETERINÁRSTVO. Ono síce ešte neviem ako porobím skúšky a pod. ale neviem na čo by som sa mala kvôli príjmačkam zamerať viac...samozrejme mojim cielom je dostať sa aj na VŠ a točiť sa okolo veterinárstva...(kynologiu nie, to mám ako hobby - skoro už ako životný štýl :lol: ) a nemám ani poňatia kam sa vydať ...či sa snažiť ísť na gympel a potom na VŠ alebo na tú SPOŠ... na čo by ste dali vy? zaujíma ma ako to vidia ostatný :ha: :jop:
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod kives » Sob 13.12.2014 22:21

ja som sa dala na SPoŠ. bolo super, nemenila by som, ale objektívne musím priznať, že na vysokú školu by ma lepšie pripravil gympel. mala som problémy s predmetmi, ktoré sa predpokladalo, že budú ok z gympla, t.j. chémia (na SPoš len dva roky, latinčina a pod.). jasné, dala som ich, ale mala som viac problémov s nimi ako spolužiaci z gympla.
teraz pozitíva: totálne žiadny problém s klinickými predmetmi a praxou. to, čo spolužiaci prvý raz videli v 5. ročníku (napr. odber z podchvostovej žily do hemosky od kráv), my sme sa naodoberali stovky (nepreháňam). doteraz netuším, či si vôbec všetci vyskúšali odber napr. z prednej dutej žily od prasiat. jasné, že mi vedomosti nestačili zo strednej, ale už som mala aspoň tušák, do čoho idem. plus napr. výživa a dietetika, počítanie kŕmnych dávok (sme robili ešte ručne), mne to prišlo úplne ok, spolužiakom dalo zabrať oveľa viac.
zase gympel ťa naučí lepšie sa učiť.
to len, čo som si spomenula. asi som ti nepomohla. jo, študovala som 1993-1997 na strednej :lol: . neviem, ako sa to pomenilo. končila som ako veterinárny zootechnik
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod Mac Gie » Sob 13.12.2014 22:52

Ja som končila 2012 v Barci tiež ten istý odbor a na praxi sme nerobili asi ani polovicu toho čo vy (a toho čo nám povedali, že robiť budeme)...hlavný dôvod bol ten, že nebolo kde a na čom väčšinou sme sa dostali na farmu kde bolo pár kusov viacerých druhov zvierat ale na tie sme väčšinou chodili "upratovať" za materiál do školy alebo sme sa aj dostali niekde kde chovali kravy/ovce/prasatá ale zvieratá totál nezvyknuté na ľudí a na hocijakú manipuláciu tak tam nemohli pustiť tlupu puberťákov :heh: a tiež sme ručne počítali kŕmne dávky a na individuálke v Družstevnej sa nám teta vysmiala, že to sa v praxi už vôbec nerobí :lol: ja by som tú školu nemenila stretla som tam kopec úžasných ľudí mojej krvnej skupiny ale je pravda, že s vedomosťami to bolo horšie...ako my sme latinu mali aj ako predmet prvý ročník ale kašlal na to učiteľ (chcel byť s nami viac kamarát ako náš učiteľ) tak sme sa na to akosi aj my vytoto :pac:
takže ak máš kde zístať ako také praktické skúsenosti choď na gympel (alebo ak nemáš problém s tými vecami) ak nie tak je veterina dobrá na zvykanie s na to "nechutné" a (toto je čisto môj názor a hovorím podľa seba) človek sa viac naučí v praxi ako by ho naučilo 10 kníh (ale aj prax musí byť dobre predvedená a treba sa učiť od učených nie len d niekoho kto sa tak tvári :D ) viac ti asi nepoviem...napr. ja sm tiež chcela ísť na vyskú veterinu na strednej som ale zistila, že ma choroby nebavia vôbec a že veterina je viac o ľuďoch a kontakte s nimi ako o zvieratách samotných (myslím už keď človek začne pracovať) a na to ja nemám, nerada sa s ľuďmi bavím a tak a prišla som na to, že to čo v živote naozaj chcem je farma :hi: takže toť moja skúsenosť asi ti tiež moc nepomohla :heh:

Offtopic: išla som odpísať s tým, že napíšem tú jednu vetu o tej praxi :joint:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod Bebis » Ned 14.12.2014 1:20

gympel ta pripravi teoreticky, co sa tyka bio a chem, budes oproti tym zo sosky jednoznacne napred... ale musis sa ucit aj kopu zbytocnosti, hlavne prve 3roky :ach:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod moschino » Ned 14.12.2014 2:40

Suhlasim s babami. Tiez som bola na (vtedy) SPOVS veterinarstvo v Nr. A musim povedat, ze to boli jedny z najlepsich 5 rokov zivota na tej skole. Zboznovala som to tam a denne som sa ucila, co ma bavilo a bavilo ma ucit sa. Niekde ba gymply s kopou zbytocnych predmetov, co ma vobec nikdy nebrali, asi by ma :prd:
Akurat popravde,ta skola ide dolu vodou. Este v case, ked som nastupovala to bola dobra skola, na to, aby som sa tam dostala bez prijimaciek som musela fakt makat. Po par rokoch tp uz islo dolu vodou, beru kazdeho, kludne stvorkari, co vlastne ani nevedeli kam na skolu :ua: uroven ide dolu. Co sa tyka kvality vyucby, bola super (ok, jazyky boli nanic a dotera mi to chyba), mali sme aj zaklady ekonomiky a uctovnictva, informatiky cize nebolo to len jednosttanne zamerane, co je tiez super. Chemia bola dost slaba, ale to je viac menej vyucujucim.
Ja som sice na vs veterinu nesla, ale celkom som pokracovala v odbore. Musim povedat, ze spoluzuaci z gympla boli daleko lepsie na tom, co sa tyka natiky, chemie. Zas z odbornych predmetov bolo pre nich vsetko nove, my sme kopec veci poznali, vratane latinskych nazvov, chorob zvierat, technologie potravin...
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod Margita » Ned 14.12.2014 13:13

5rokov? Peta ty si prepadla? :lol:

inak za mna,ak sa rozhodujes medzi tymito dvomi skolami,chod na gympel,lebo ak skoncis tu skolu zostanes len so sztrednou mas vacsie sance sa zamestnat ako zootechnik a ked sa rozhodnes ist na vysku budes moct na ktorukolvek
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod moschino » Ned 14.12.2014 14:49

ježiš, fakt, 4 :pac: 5 bola výška :hi: mám v tom boredel, už starnem fakt

ale na druhej strane, máš maturitu aj z odbornej školy, prácu si nájdeš hocikde. Rovnako ako z rôznych iných odborných škôl. Zas ten gympel ťa pripraví aj ny výšku, keby si chcela inú ako veterinu. Človek sa za tie 4roky zmení, aj názor, čo ďalej. Však my v prváku sme skoro všetci boli v tom, že pkračujeme ďalej na VŚ veterinu. KOľko ľudí tam reálne išlo? Margit, nepamätáš? 6 - 7 od nás z triedy? A koľký sa tam držia alebo vychodili? 2? (neviem, či Lenka aj vychodila, ak hej, tak 3). Z 30 ľudí
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod SilviaGSD » Ned 14.12.2014 18:34

Ja som už z toho celkom sama o sebe cvok :pac: :lol:
Nakoľko na jednej strane ak pôjdem na gympel a zoberme si že by ma napríklad nezobrali na vš veterinu alebo by som zmenila názor "nebudem viazaná odborom" a môže isť kamkolvek. Len zase sa bojím že ak pojdem na vš veterinu že mi budú chýbať nejaké tie základy čo sa bude predpokladať že z odboru budem mať, poprípade že aké to bude ked som nikdy predtým nepraxovala a pod.. :ua: a inak ak by som išla na tú SOPŠ že ked dochodím síce mi bolo povedané že už môžem byť zamestnaná ako pomocník veterinára, že by som mohla asistovať pri základných alebo aj iných zákrokoch ale teda neviem,neviem a ak by som potom nešla na výšku, alebo menila názor kam potom pojdem :otaznik: plus ako bonus, mam obavy či gympel budem zvládať, nakoľko teraz mám ešte len pred polročkom a už mám toho vyše hlavy :ha:
Obrázok •Deutscher Schäferhund/Max von Stephanitz/1899/ Germany•Obrázok
Facebook: .com/pages/Nemecký-Ovčiak-je-moja-láska/225587770842135
SilviaGSD
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 169
Bydlisko: Rosina,Žilina

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod MisheliQ » Ned 14.12.2014 18:59

Offtopic: zo strednej veteriny máš výhodu v odborných predmetoch
z gympla máš zase výhodu v chémii, biologii (ale tak dá sa chodiť na doučká z týchto predmetov, kdežto z tých odborných doučka nie sú pokiaľ viem)

podľa mňa je oveľa dôležitejšie vypestovať si schopnosť učiť sa (vedieť sa sústrediť/koncentrovať na učenie). Veľa ľudí odišlo z VŠ veteriny pretože to bolo na nich veľa toľko učenia.....

ja by som kľudne asi aj šla na strednú veterinu (aj som chcela ísť ale mamka mi nedovolila), len by som sa bála toho, žeby som poľavila a neučila sa tak ako som sa musela na gymply (i keď ani tam som sa nejak extra nešla s učením pretrhnúť, iba biolu a chémiu som sa učila, lebo som vedela, že tú mi na vš, kam som sa hlásila, bolo treba)
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod bibika » Ned 14.12.2014 19:22

čo ja viem o SOŠ od svojich spolužiakov, tak: okej, mali prax, ale učenie im väčšinou fakt na tej škole veľa nedalo.
A VŠ veterina nie je o tom, kto vie praxovať, ale kto sa vie naučiť kilometre textov (dosť často úplných blbostí) čo im niektorým robí problém. Dosť od nás poodchádzalo čo boli zo SOŠ kvôli tomu.
Offtopic: Jedna vec je ohúriť latinským názvom lopatky na prvom cviku z anatky a iné je memorovať sa 700 stranovú knihu :no:
bibika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 748
Bydlisko: Banff, AB

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod clupko » Ned 14.12.2014 19:34

co sa tyka toho "vediet sa ucit" - ja si myslim, ze to proste musi byt v povahe. to uz je jedno ci pojdes na gympel alebo kam. ked ta fest nebavi ucit sa napriklad 700 stranove knihy naspamat, nevies sa sustredit, alebo hocico podobne, tak to, ze pojdes na gympel, ti v tom podla mna nepomoze. proste vysoka skola je nieco tak odlisne od strednej, ze si nemyslim, ze existuje akakolvek stredna, co by na vysoku mohla nejak extra dobre pripravit.
inak som skor za gymnazium, a to preto, ze ti to da vacsi rozhlad. ked skoncis nejaku odbornu strednu, a nahodou sa rozhodnes zmenit odbor, fakt tam bude vela co dohanat. ale nech uz sa po skonceni gympla rozhodnes pre akukolvek (ak vobec nejaku) vysoku, mozes ist rovnako na financnictvo ako na veterinu.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1921
Bydlisko: za horami

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod Lindchen » Ned 14.12.2014 19:40

Pre ten rozhľad sa určite oplatí gymnázium. Aj pre možnosť výberu školy neskôr. Ono s tým učením, mozog treba trénovať na učenie, proste ak sa prestane venovať pamätaniu si, analýze, dedukcii, indukcii, čo je všetko pre naučenie sa učiva, tak zaostane. Je to, ako keď človek prestane cvičiť a bude očakávať, že kondícia neopadne. Proste lásku k pohybu aj schopnosti na výkon môže mať, ale ak to nebude robiť, povaha mu nepomôže. Som za gympel, ak si veríš, že na VŠ pôjdeš, lebo iba so samotným gymplom je ťažko na trhu práce.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod Lindchen » Ned 14.12.2014 19:40

Pre ten rozhľad sa určite oplatí gymnázium. Aj pre možnosť výberu školy neskôr. Ono s tým učením, mozog treba trénovať na učenie, proste ak sa prestane venovať pamätaniu si, analýze, dedukcii, indukcii, čo je všetko pre naučenie sa učiva, tak zaostane. Je to, ako keď človek prestane cvičiť a bude očakávať, že kondícia neopadne. Proste lásku k pohybu aj schopnosti na výkon môže mať, ale ak to nebude robiť, povaha mu nepomôže. Som za gympel, ak si veríš, že na VŠ pôjdeš, lebo iba so samotným gymplom je ťažko na trhu práce.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod Bebis » Ned 14.12.2014 20:22

keby som si mohla znova vybrat, opat by som volila gympel :nwm: a to hlavne preto, ze sa clovek sa za 4 roky zmeni a zmeni sa aj to, co ho zaujima, co by chcel robit... ja som od mala chcela byt veterinarka, starat sa o zvieratka... mam aj knihy od krsneho veterinara poodkladane :pac: a aj ked stale neviem, kam na vysku, zvieratka ostavaju moje hobby, nebudu moja praca, a co sa studia tyka, pojdem pravdepodobne inym smerom :yes:

a rozhodne je lepsie mat viac predmetov, a moznost volby o par rokov, ako sa "zaskatulkovat" jednym smerom, hlavne pokial vahas a nie si uz teraz na 110% rozhodnuta :smile:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ísť na veterinárstvo či na gympel?

Poslaťod hruska » Ned 14.12.2014 20:27

alebo "vzdy som chcela ist dalej" sa zmeni na "stredna staci" :ha: sice pockat, dnes studuje vs kazdy :lol:
ale tiez by som skor volila gympel v tomto pripade
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Ďalší

Späť na Ostatné