sucka vs sucka/pes vs pes?

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Amaguk » Pia 11.04.2008 9:07

akurat, ze v tej vlcej svorke vacsinou o "alfovstvo" ini clenovia nebojuju, lebo ten alfa par je vacsinou vlastne otec a matka, volne zijica vlcia svorka sa da dost prirovnat k ludskej rodine :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Ivanka.P » Pia 11.04.2008 9:44

Ano presne. U vlkov až mladý dorastú a majú ambície na vodcovsto, tak sa väčšinou oddelia alebo to začnú skúšať až je alfa pár starší.

U psov je to ťažko, lebo spolu nežijú vo svorke, len sa stretávajú pri venčení/na cvičáku a tam to raz za čas skúsia /výmenu pozícií/ Moja fena je v našej venčiacej partii Alfa momentálne je najstaršia fena. Som len zvedavá ako sa to bude časom vyvíjať.

Možno viac skúseností má ten, kto chová naraz viac psov a povie nám ako často majú tendenciu si dokazovať miesto vo svorke.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Poca » Pia 11.04.2008 9:49

Práve v tom článku o dominancii čo ste mi minule pisali sa pisalo o tom, že vodcovia v svorke sa väčšinou nebijú, že sa bije hlavne stredná vrstva, preto by sme tak nemali psom dokazovať nadradenosť..lebo sa tým sami ponižujeme.
Ale je mi jasné, že k tomu vodcovstvu sa nejako dostať museli a že to bolo najskôr bitkou.. :nwm:
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Ivanka.P » Pia 11.04.2008 10:00

To máš pravdu. Rita bitku nezačne. Nikdy do žiadneho psa ani feny neskočila. Ona len vycerí zuby alebo mladším a menším psom tak naznačí kusnutie. Biť sa chce len s tými, s ktorými má nevyjasnené účty. Ale dosť mi to leze na nervy, pretože nikdy neviem pri stretnutí s cudzími, či do niej neskočia a hlavne páničkovia potom samozrejme nadávajú mne. To je vždy druhoradé, že nezačala. Proste je to rotvik a koniec. Ešte napr. Rita ignoruje za plotom keď na ňu niekto šteká a vrčí. Ale raz ho strtne na volno, v momente k nej beží a zubami pritlačí na zem. Raz sa tak jedna pudlica pocvrkala. Rita v momente ustúpila a oňuchala jej brucho a bolo. Od vtedy pudlica len stiahne chvost a Rita ju oňuchá a ide sa ďalej. Našťastie pániček nerobí scény a dovolí oňuchanie. Ak pániček oňuchanie nedovolí, fena je na koni a skáče do Rity stále a Rita ju chce stále vychovávať. Proste začarovaný kruh. :nwm:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Amaguk » Pia 11.04.2008 10:25

Poca píše:Práve v tom článku o dominancii čo ste mi minule pisali sa pisalo o tom, že vodcovia v svorke sa väčšinou nebijú, že sa bije hlavne stredná vrstva, preto by sme tak nemali psom dokazovať nadradenosť..lebo sa tým sami ponižujeme.
Ale je mi jasné, že k tomu vodcovstvu sa nejako dostať museli a že to bolo najskôr bitkou.. :nwm:


ak hovorim o vlkoch zijucich vo volnej prirode, tak to vodcovstvo vznika prave odclenenim dospelych deti od domovskej svorky a vytvorenim novej rodiny - takze nie bitkou ale zalozenim novej svorky, ano, vyskytuju sa aj bitky, ale pozorovanaia naznacuju, ze su ovela zriedkavejsie ako sa ludia doteraz domnievali a ze to nie je hlavna csta, ako sa niekto stane alfou, napr.bitky na zivot a ns smrt sa vyskytuju vo velkej miere medzi clenmi rozlicnych svoriek a nie vnurti jednotivych svoriek
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Sana » Pia 11.04.2008 11:26

Poca píše:Na vrchole vlčej pyramídy stojí alfa samec a alfa samica. nie samec, alebo samica, takže samica musí o postavenie bojovať medzi samicami a samec medzi samcami. Asi to tak chápu aj psy.



takze vsetko sa vlastne ukaze v momente ked sa stretneme z danym jedincom/jedinkou...Cize mam to skusat na voditku? Mna zaujma ako to funguje pri nahodnych stretnutiach, psiu svorku nemam takze toto nemusime riesit. Proste ako zistit ze to skripe a , ze jej nemam povolit kontakt s tou druhou suckou. U psov sa onuchaju kde treba a uz ho vola nahanat sa (to ona zboznuje a celkom sa citim trapne ze doteraz sme nestretli psa ktory to zboznoval aho ona, pes potom zacne nuchat a ona zapara nech sa nahanaju a pes je vytoceny...)ale u suky , streli sme jednu prisla k nam na volno a moja bola na voditku a moja chytila "zachvat" Uz rozmyslam , ze isla k nam a moja nas kvazi branila -nema rada ked ide k nam pes, ze sa chce dat pohladit...Tak ja neviem, Je to preto ze je krizena s vlciakom? Ze Ti su vraj skratovi, hovoril mi jeden majitel pitbulla.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod rea » Pia 11.04.2008 18:48

Toto je dosť obsiahla problematika, ale záleží na tom, ako to máte najmä vy sami so svojimi psami zariadené. Aké majú kompetencie od vás, alebo aké si dokázali privlastniť preto, že ste niečo neriešili, alebo riešili nesprávne. Tu ale píšem o psoch, ktorých si tvarujete od šteniatka sami. U starších psov s istými problémami to je ešte zložitejšie, ale pohnúť sa dá so všetkým, len nie každý má možnosť a vie. Vtedy sú dobré isté opatrenia. Často majú ľudia problém socializovať, lebo napríklad veľa psov už zabudlo komunikovať po "psovsky". Pretože je to hlbšia problematika, má aj širší základ a ďalej záleží na vašich prioritách (niekomu vadí, že pes sa brániť nechce, alebo nevie, niekomu vadí, že útočí, alebo sa len z nejakého dôvodu bráni...) a na tom, ako si ich dokážete premietnuť vy sami do psa. Zaujímavá debata, ale skôr na kecanie, ako na písanie. Hrozne veľa vplyvov, dôvodov, pováh, situácií, každá sa dá rozobrať zvlášť. To všeobecné, čo bolo uvedené v prvom príspevku aj všeobecne platí. Ja osobne sa stretávam s dvoma extrémami. Jedným je, že majitelia chcú nechať všetko na psov, aby si to vyjasnili, čo nie je správne, v určitých prípadoch až na škodu. Na druhej strane býva chybou to, že majitelia príliš úzkostlivo reagujú napríklad na výstražné zavrčanie, alebo vycerenie zubov, ktoré je len upozornením, zasahujú zbytočne a často agresívne, psa utlmia, alebo vyvolajú neistotu a ešte väčšiu agresivitu. No a ak sa rozhodnú reagovať v správnom momente, ale nesprávne, to je ďalšia situácia. Ďalej je hrozne rozšírená fáma o dominancii, ktorá je riešená nesprávnymi korekciami a situácia sa zhoršuje. Nie každé vyskočenie jedného psa na druhého je znakom vyjasňovania si pozícií, nie každý pes pochopí signály druhého psa.
Tu bolo napríklad niekoľko psov aj sučiek z jednej stálej svorky zároveň s cudzími psami a sučkami v teritóriu domácej svorky, bez problémov vďaka maličkému usmerňovaniu:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Tasha » Ned 13.04.2008 11:06

Už som mala aj dvoch psov psov spolu a aj dve feny spolu. Problém som s tým nikdy nemala. Ale Grace je na cudzia feny zlá. Vycerí všetky zúbky a tak. Ale keď je pustená s cudzou fenou čsv, tak sa obchádzajú. Ignorujú. Sem-tam na seba zavrčia, ale to je všetko.
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Vikiki22 » Ned 13.04.2008 19:18

Ja mám zas také skúsenosti, že sa dve sučky skôr povadia ako dvaja psy. Ale nemusí to tak vždy byť. Závisí to od veľa vecí... :smile:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Sana » Štv 17.04.2008 11:30

no nejak sme nemali zase stastie zo sucko, isiel znamy z pol rocnou dogou tak kricim nech pride nech sa onuchaju, moja onuchala , vycerila zuby a boli sme porozpravani....asi to fakt nepojde. Majitel druhej sucky sa nalakal, ale zhodou okolnosti povedal ze tiez ju k suckam nedava. Ta jeho reagovala normalne ta moja ako furia. Ach jaj, potom isiel pes, s kto tam sucka sa poznala a este aj na neho stekala. Moze byt suka takto ziarliva na druhu suku, ked je v pritomnosti iny pes? Lebo minule co tak vyjela po jednej tak sa zabavala z "jej kamosom"...No ale vidim to bidne, on sucky nemusi, nechapem preco.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Babula » Štv 17.04.2008 12:16

nasa fenka tiez ziarli ale nie na fenu ale na psa...
noo takze aby si pochopila ... :no:
pes ma10 rokov a fenka 4 mesiace, od prveho momentu mu rex naznacoval
ze on je doma panom a nie mala ... Lenze ja som mu ukazala ze to tak neni
Bella je alfa a on len podradeny... nieze by som nemala rada rexa lenze Bella je ta
ktora nas bude chranit a ktora je prvorada a dominantnejsia a hlavne som to urobila
preto, aby sa nepobili ked bude Bella vacsia totiz to by Rex nemusel rozchodit...
takze ja by som na tvojom mieste nechala nech si zvyka aj na fenky, ked jej zakazes
stretavat sa s fenkou bude vzdy problem a cim bude vacsia tym vacsi problem ...
teda to je moj nazor ... treba aby poznala vsetky pohlavia a to ze ziarli to je
normalne, este asi nema dostatok dovery, ze ho ten druhy nesklame ... aj u nas
to bolo tak az kym si nezvykli ze ich mame obidvoch radi len jeden je alfa a druhy
pod nim ....zatial aj Rex ziarlil a vrcaj na nu aj ona vrcala zas na Rexa :lol:
bolo to celkom srandovne :haha: ale keby som mala prveho psa tak sa tiez zlaknem
ako ten tvoj kamarat ...
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod rea » Štv 17.04.2008 12:29

Babula ak to človek vezme z toho nesprávneho konca tak, že povie, že niektorý pes u neho je Alfa, nastávajú tieto problémy. V ľudsko-psej svorke totiž Alfou nikdy nesmie byť pes, ale vždy len človek. Ten určuje kompetencie a riadi dôležité zdroje, ako je potrava, ochrana svorky, teda aj to, ako sa ostatní členovia svorky budú správať k nečlenom. Ak je človek nedokonalým vodcom, začne rozhodovať pes a často si na seba berie kompetencie, ktoré mu neprináležia. Pes je totiž nastavený tak, že niekto rozhodovať a viesť musí. Ak to nie je človek, začne rozhodovať pes (nič iné mu totiž neostáva) a to nemusí byť podľa našich predstáv o to skôr, ak ten psík nemá na vodcovstvo predpoklady - podľa psieho, nie ľudského uvažovania.

Edit: a ako vidím, robíš Alfu dokonca zo 4- mesačného šteňaťa, to je úplný nezmysel, na vodcovstvo treba dospieť a dozrieť.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Babula » Štv 17.04.2008 12:44

sorry asi som sa zle vyjadrila sefom som ja ...
myslela som medzi nimi dvoma Bella je nad Rexom a vzdy bude ...
je mi to uuuplne jasne ze na vrchole hierarchie je sefom clovek, ja som sa
len snazila znazornit vztahy medzi nimi dvoma ... si myslim ze ked niekto
chova doma psa tak mu to je jasne ze sefom je on ..

Sorry ked som to napisala nepochopitelne ale fakt som sa snazila
Babula
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425
Bydlisko: Tomášov

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod lusy » Štv 17.04.2008 14:27

hmmm 4 mesacne stena a ma byt nad 10 rocnym psom??? :ach:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: sucka vs sucka/pes vs pes?

Poslaťod Silwuska » Štv 17.04.2008 15:06

Ja osobne si myslim (aj ked som si predtym myslela opak) ze psi si to, kto bude nad tym druhym viridi sami...ja by som tiez chcela aby maco ostal vodcom svorky, a pokusala som sa maleho uzemnovat, ale uz teraz vidim ze maca pucuje pri kazdej prilezitosti...s tym nic nenarobim, ked na to maco nema :nwm:

Babula mozem sa spytat akym sposobom si "nadradila" fenecku??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné