Switch to full style
Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.

Pravidlá fóra

Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.
Odoslať odpoveď

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Pia 12.12.2014 17:49

renata.. ved oka :D ja viem, ze si to nemyslela konkretne na nas. Len ti hovorim, aka je toho dan... Ze uz ani normalny psickar v klude nevyvenci psa.. teda, neratam tych dochodcov, tien svojho pana...
V Rakusku aj tak vyletuju iba dochodci... (brat s nadsazkou)
Paci sa mi ale, ze psi maju vstup temer vsade, do hradov, do parkov.. Ale nepaci sa mi, ze vsade An die Leine, aj pri Dunaji. Anywheeere.. Taka je Austria..
Ono nejaky ten stred - normalni ludia bez zakazov- je asi utopia..
Ked tak rozmyslam, o mestach, tak Berlin je friendly dost.. Ale tam je taky bordel, ze nejak pes zanika v tych socialnych problemoch... Tam som nevidela psa na voditku, ani v metre.. Neviem, co by povedal Barik..

a takto.. Nemci, ci aj Frantici by zakazali zimny Slovensky raj pre nebezpecnost.. Tomasovsky vyhlad by nastopro oplotili...
Slovaci to nechavaju na "rozum", ktory vsak nie vzdy funguje... To je ten rozdiel medzi krajinami..

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Sob 13.12.2014 9:50

všetko ma plus i minus.

Podľa mňa by mal vedieť kazdy, kde je jeho hranica. A myslím, ze slusni ľudia to aj vedia.

A keď sme tu o Rakúšanoch. Ja som si ich správanie vazila uz ako decko. Pamatam si ze sme ako deti boli s kamoskou v našej zoo. Otvorili tam ohradu pre kozliatka, kde mohli vstúpiť deti az k nim. Tak sme tam vstupili a pozorovali mladé kozliatka. Vsimli sme si jedno dievcatko co tam tie mladé kozicky zacalo nahanat, nadrapovat sa. Chytalo ich, dvihalo ako nejakú handrovu babiku. Najprv sme ju nechali však tam mala matku. A keď nijak neprestavala sme sa mi začali pohorsovat nad tým, ze matka nič nepovie. Tak sme jej nesmelo povedali mi. Ona však len na nás pozrela a spokojne pokracovala ďalej. Normálne sme sa nahnevali, ze žiadny rešpekt, ze toto by sa v rakusku nestalo (prisaham fakt ze to sme si povedali). V tom na mu zvolala mamka po nemecky. ;)

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Pon 15.12.2014 10:29

keď sme pri tých rakúšanoch( wídeňákoch ), rakúskej republike, dlho mi trvalo, kým som sa cez to prelúskal, ale mne to vychádza tak, že aj tam majú podobnú úpravu ako náš Občiansky zákonník ( alebo náš OZ má obdobnú úpravu ako ich )
"(1)Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."
Takže ide o to definovať správne napr. "nesmú štekať, zatvárajú ich do domov, ale aj vítajú psov všade, kde je to možné a pod. ;) " a konanie hraničiace už s týraním zvierat.
Možno je to rozdielne upravené v jednotlivých spolkových republikách, ale vyzerá to že tá miera primeraná pomerom je stanovená podobne ako v časti príspevkov na tomto fóre - rentierske hulvátenie z balkónov a pohyb pod balkónom. :joint:
http://www.wien.gv.at/recht/landesrecht-wien/rechtsvorschriften/pdf/l2000000.pdf

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Pon 15.12.2014 14:34

je u nas postihnutelne, ze pes steka, pokial nenarusa nocny klud?
da sa u nas zakazat chovat zviera, konkretne psa?

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Pon 15.12.2014 16:46

myslím, že nie, lebo to zasahuje do základných práv niečo vlastniť. podrobnosti si už nepamätám. tým, že to spadá pod vlastníctvo veci a nie je to nijak inak upravované, tak nie. ešte pozriem.
niečo je tuto:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Vlastn%C3%ADcke_pr%C3%A1vo
ešte by to chcelo mrknúť do ústavy
edit:
ústava SR, hlava 2: Základné práva a slobody
druhý oddiel: ZÁKLADNÉ ĽUDSKÉ PRÁVA A SLOBODY
článok 20
(1) Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu.
Dedenie sa zaručuje.
(2) Zákon ustanoví, ktorý ďalší majetok okrem majetku uvedeného v čl. 4 tejto ústavy, nevyhnutný na zabezpečovanie
potrieb spoločnosti, rozvoja národného hospodárstva a verejného záujmu, môže byť iba vo vlastníctve štátu, obce alebo určených právnických osôb. Zákon tiež môže ustanoviť, že určité veci môžu byť iba vo vlastníctve občanov alebo právnických osôb so sídlom v Slovenskej republike.
(3) Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.
(4) Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom
záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Uto 16.12.2014 17:27

Offtopic: Inak k tomu čo sem dal 5miky... rakúsky národný šport medzi susedmi je súdiť sa o každú vtákovinu. Som bola v šoku, keď mi to pani hovorila (žije roky v rakúsku v takej chatovej oblasti neďaleko Viedne pri jazere). Tam si naozaj človek musí dávať pozor na čokoľvek, lebo sused je schopný udať okamžite. Také ako u nás, že dedina plná revúcich psov je úplne nemysliteľné. Tri krát štekne a už sa človek môže triasť, aby ho neudal niekto, oni sú schopní sa súdiť aj doslova o vetvy stromov. Keď sme tam boli cez víkend, tak človek mal pocit, že tam je sám, nie ako u nás, že z každého rohu iné rádio a iný ožran blačí. Dosť extrém, ale tak je tam poriadok.

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Uto 16.12.2014 17:58

Offtopic: aj u nas sa o take veci ludia sudia, akurat to trva, kym sa dosudia, resp. ci sa vobec dockaju nejakej spravodlivosti
ak by mali zaruky ako tam, bolo by ich isto viac

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Štv 21.05.2015 5:09

5miki5 píše:Doplnenie - 28.08.2014:
http://www.rokovania.sk/File.aspx/ViewDocumentHtml/Stanovisko-5182?prefixFile=s_

Tak som sa to pokúsil prelúskať a mne to po stanovisku vlády SR vychádza takto ( neriešim nebezpečných psov, nebezpečné plemená psov, odbornú spôsobilosť, len život obyčajného psíčkara ) :

1.Každý pes musí byť pri vodení mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov vedený na vôdzke, ak tento zákon neustanovuje inak, a musí mať známku a obojok, na ktorom je uvedené meno, priezvisko a adresa trvalého pobytu držiteľa psa alebo adresa chovného priestoru alebo zariadenia na chov.
Vodením psa je usmerňovanie pohybu a správania psa:
-držaním na vôdzke,
-vykonávaním dohľadu nad psom v čase voľného pohybu psa povelmi.“
2.Tento zákon ustanovuje, že voľný pohyb psa staršieho ako 6 mesiacov je na miestach prístupných verejnosti zakázaný okrem miest podľa § 5 ods. 1 písm. a), t.j. miest, na ktorých obec VZN určí miesta, kde je voľný pohyb psa povolený.
Ak obec nemá VZN alebo neurčí takéto miesto, je to chyba obce /a obyvateľov a voľný pohyb psov starších ako 6 mesiacov je na území obce na verejnosti prístupných miestach zakázaný.
3.Je vypustená povinnosť obce umiestniť na miestach, kde je voľný pohyb psa povolený kontajnery vhodné na zhromažďovanie výkalov a zabezpečiť priebežné hygienické odstraňovanie ich obsahu.
4.Vstup so psom okrem psa so špeciálnym výcvikom 4a) je zakázaný na športoviská, detské ihriská a do areálov škôl a školských zariadení; vstup môže povoliť obec.
Ak by som bol osoba využívajúca psa s osobitným výcvikom ( napr. „slepecký“) – nie som povinný výkaly psa bezprostredne odstrániť.
5.Pokutu až 1400€ môže dostať držiteľ psa, ak neprihlási psa do evidencie, neoznámi odcudzenie, zničenie alebo stratu známky.
6.Pokutu až do 700 € môže dostať ten, čo evidenčnou známkou nepreukáže totožnosť psa, nerešpektuje zákaz vstupu so psom alebo zákaz voľného pohybu psa.
7. Za priestupok podľa tohto zákona možno uložiť aj prepadnutie psa alebo zhabanie psa za podmienok podľa osobitného predpisu. 6) .... a 6) je zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok).

Rada by som sa opytala, ak toto teda plati, zname na to, ze pes musi byt vzdy na vodzke? Plati toto stale, nemenil sa zakon?
Mam male deti a mali sme konflikt pred kratkym casom s jednou psickarkou, jej pes (nebol to ziadny krpec), vyskocil na nasu 5 rocnu (bolo to na sidlisku), malá sa strasne zlakla, manzel mala s dotycnou slovnu potycku, na co ona reagovala, ze ona ma zakony nastudovane a pes na vodzke byt nemusi, ani nahubok nemusi mat.

Tiez bezne chodievame do lesa v Horskom parku v Bratislave, chodi tam vela ludi s detmi, a tam bezne behaju psy na volno, tam sa stalo, ze dcerku jeden - takmer taky velky ako on - zhodil.
Ide mi o to, ze chcem v buducnosti reagovat, lebo sa mi zda toto nezodpovedne. Ak maju majitelia povinnost drzat psa na vodzke, preto to takmer nikto nerespektuje?
Ak mam pravo zo zakona na toto reagovat, budem kludne volat policajtov.
Prosim o objasnenie a dakujem.

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Pon 25.05.2015 15:29

Plati, ze pes ma zakazany vstup a volny pohyb psa je zakazany tam, kde je to urcene nariadenim mesta a oznacene cedulkou. Snad sa uz neprijemne situacie opakovat nebudu a kazdy si vzal ponaucenie, ako stretom predchadzat.

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Štv 28.05.2015 6:32

Dakujem :)

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Štv 28.05.2015 9:55

Offtopic: tej slepici by som dala este jednu aj pozausi,ako zakon nezakon,ale snad ohrozovat decko svojim psom nenecham,ci by mi to prikazoval nejaky zakon alebo nie,
raz som stretla jednu zensku s dvomi chlapcami a ten jeden za zakoktaval a presne kvoli tomuto,skocil nanho pes- lebo sak on ma deticky rad a chcel sa pohrat a maly z toho chytil taky sok ze kokce...mne nevadia psy na volno,ak su to vyslovene len take telce co aj ked pridu len kuknu a odidu,ale nechat pobehovat nejakeho nevycvalaneho blbecka,nech si pobezka ved on nikomu nic nespravi :nie: kedy zacnu ludia konecne trochu rozmyslat...

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Štv 28.05.2015 10:33

Offtopic: veď práve preto majú psíčkari u nás povesť ako majú. tých 10% normálnych to nezachráni...

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Štv 28.05.2015 17:01

Keď druhý pes ti zhodí decko, alebo na neho vyskočí a podobne, najmä ak to nieje nešťastná náhoda, ale jednoduché ignorantstvo majiteľa nevychovaného psa, volala by som policajtov. Určite by si uspela. Čiže ak máš pocit ohrozenia, v pohode volaj a nemusíš sa zaoberať zákonmi. To poriešia oni, minimálne slovným napomenutím, ak nie rovno pokutou a hanbou jak bejk pre psíčkara. Bez ohľadu na zákon, VZN, toto sa nesmie stávať.

Inak okrem seba poznám ešte zopár ďalších psíčkarov, ktorí sa rozhodli aj pre to, že má psa dneska už každý dement, ďalšieho psa už nemať. Že už nemáme silu sa potýkať s tým všetkým čo sa okolo psov deje :ua:

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Uto 14.02.2017 20:22

Novelizácia zákonu - doplnené "antimnožiteľské" paragrafy:

http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid ... terID=6063

Zhrnutie:
Dnes konečne schválili zákon o chove psov. Platí pre všetkých, ktorí vlastnia suku alebo psa, od ktorého chcú čo i len raz šteniatka na predaj a nemajú registrovanú oficiálnu chovateľskú stanicu v chovateľskom klube. PLATÍ OD 1.3.2017!
Každý, kto vlastní psa alebo suku na rozmnožovanie a bude mať alebo má šteniatka na predaj od nej/neho, si bude musieť požiadať ŠVPS o registráciu chovu, bude povinný tieto psy označiť mikročipom a registrovať v Centrálnom registri spoločenských zvierat a tak isto bude povinný označiť mikročipom všetky šteňatá, ktoré budú určené na predaj a vystaviť im pas spoločenského zvieraťa. Bude povinný dodržiavať požiadavky na ochranu spoločenských zvierat podľa zákona č. 39/2007 Z.z. (Zákon o veterinárnej starostlivosti) a nechať veterinárnym lekárom skontrolovať všetky suky po každom pôrode. Tak isto bude povolený pôrod suky max. 3 krát za 2 roky a je určený aj minimálny vek na prvé párenie psa/suky - vek 2 roky.
Pri nedodržaní týchto povinností vyplývajúcich zo zákona sa podáva podnet na RVPS na inšpekciu daného chovu psov.
Sankcie: pri neohlásení registrovaného chovu - do 300 €, pri ilegálnom predaji a množení mimo registrovaného chovu - od 300 do 800 €.

Kopírované zo stránky KKD na FB.
Odoslať odpoveď