Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania psov

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod Mackie » Štv 27.11.2014 21:58

keby psy behali po lese, dost pravdepodobne by dopadli ako vlky ci ina zver, spolocenstva, hierarchia, a hlavne zvierata vacsinou ked nemaju z coho prezit, nemnozia sa
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod kives » Štv 27.11.2014 22:35

Mackie, presne :jop: .
ak hovoríme o troch krytiach za dva roky, tak automaticky predpokladám úspešné krytie :ua:
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod Annabell a Dingo » Pon 01.12.2014 12:59

Mackie píše:keby psy behali po lese, dost pravdepodobne by dopadli ako vlky ci ina zver, spolocenstva, hierarchia, a hlavne zvierata vacsinou ked nemaju z coho prezit, nemnozia sa


Ale oni sa mnozit mnozia, len sa nerozmnozia, teda bud sa male ani nenarodia, "zamlknu", alebo uhynu z nedostatku potravy, alebo su zabite. Ale k spareniu ako takemu asi dojde nie? Zeby sa vlci vedeli tak ovladat? :lol: "Nemame co zrat, sex nebude" :heh: To asi nie. ...... a hierarchia sa taktiez tyka skor samcov nie? Ze kto bude oplodnovat, samice si uz len pockaju na vysledok, na najudatnejsieho z udatnych.,....ci? (trosku mimo temy, ale ja ten OT tak nerada)
Alebo ked je hladomor, vlcice nemaju ruju? Ale to by v romale osadach nebolo tolko psov, kolko je, pretoze tie ziju doslova z prachu.
Annabell a Dingo
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 355

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod Mackie » Pon 01.12.2014 13:44

no veru ze tie vlcie svorky takto funguju, alfa par a dovi dopo ostatni, ved kto by to zivil :no:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)


Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod kives » Pia 12.12.2014 6:38

som to zachytila na fb.
ja neviem, nespadá trestnoprávna zodpovednosť pod to, že máš byť zodpovedný za svoju "vec"?
sa mi zdá, že v trestnom alebo občianskom zákonníku je niečo také ako: ak niekto svojím konaním/nekonaním priamo alebo nepriamo sposobí druhému škodu......
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod janajka » Pia 12.12.2014 7:55

Som vcera zachytila v spravach. Ze majitelia nebudu zodpovedni za pokusanie psa.

Celkom dobra sprava (aj ked ma svoje ale). Veru, nechcela by som ist do vazenia za to, ze moj pes niekoho pokuse.

ak niekto svojím konaním/nekonaním priamo alebo nepriamo sposobí druhému škodu......
Ale zase pes nie je vec. Je ine ked psa stves proti cloveku ale je ine, ked ani nie si pritomna, ani nie si doma. Niekto ti vlezie na dvor, pes mu daco spravi a mas byt za to ty zodpovedna?
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod Mackie » Pia 12.12.2014 8:50

nechce sa mi verit, ale ani citat
objektivna zodpovednost za auto je, za psa nebude? to je akoze nejaka predpriprava na dalsie vymysly, ktore este len pridu?
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod kives » Pia 12.12.2014 9:33

Jani, neblázni. Mimochodom, ak pes na tvojom vlastnom dvore niekoho pohryzie, aj takého, čo ti tam vlezie bez tvojho vedomia, tak sú z toho väčšie problémy ako si myslíš (viď niektoré medializované prípady pohryzenia psom). Je to definované ako neprimerané bránenie majetku (má to presný názov, len teraz ma neplesne - asi krajná núdza alebo nutná obrana, mám v tom stále chaos).
niečo viac tu:
http://www.iwchs.sk/index.php/sebaobran ... tna-obrana
a všimni si túto "super" vetičku:
Nutná obrana nesmie byť zjavne neprimeraná útoku

v prípade krajnej núdze je popisované niečo podobné, jeden z tzv. excesov:
spôsobený následok bol zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil (intenzívny exces),

ja som za, keď si niekto nezodpovedný venčí agresora na voľno alebo ho len tak pustí prebehnúť sa bez dozoru, nech zodpovedá za následky (nemusí to byť rovno basa). a ver, že takých sa nájde...
viem, že náhoda je blbec a problém sa stane aj zodpovednému človeku (kam predpokladám, patríš, lebo už len to, že sa nad tým zamýšľaš hovorí o pocite zodpovednosti). ale zodpovednosť predsa musí existovať.
edit: zabudla som, pes podľa nášho práva spadá pod definíciu "vec".
Naposledy upravil kives dňa Pia 12.12.2014 9:35, celkovo upravené 1
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod Renata » Pia 12.12.2014 9:34

Slovensko sto rokov za opicami.
janajka píše:Ze majitelia nebudu zodpovedni za pokusanie psa.Celkom dobra sprava (aj ked ma svoje ale).


ze coo :otaznik: :oo: ako v com je ta sprava dobra, ze tvoj pes niekoho pohryzie a ty nie si za to zodpovedna :bum: a potom sa cudujte, ze vam v okoli vencia taki ako vencia. vsak co, zodpovedna nie som, tak nech si psicek beha kedy chce, kade chce, ako chce a hlavne aky chce. ma to fakt dokaze zdvihnut zo stolicky.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod 5miki5 » Pia 12.12.2014 9:48

Môj výcuc spred pár mesiacov:
§ 157
(1) Kto inému z nedbanlivosti spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) na chránenej osobe.
§ 158
Kto inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví tým, že poruší dôležitú povinnosť vyplývajúcu z jeho zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie alebo uloženú mu podľa zákona, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

Návrh, ktorý neprešiel:
Za § 158 sa vkladá § 158a, ktorý znie:
㤠158a
(1) Kto inému, čo aj z nedbanlivosti, ublíži na zdraví tým, že ako osoba zodpovedná za psa poruší dôležitú povinnosť uloženú mu podľa zákona a v dôsledku toho dôjde k pohryzeniu alebo poraneniu iného psom bez toho, aby bol tento pes sám napadnutý alebo vyprovokovaný poškodením, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním ujmu na zdraví viacerým osobám,
b) a spôsobí ním ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť, alebo
c) na chránenej osobe.“
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poškodzovanie cudzej veci
§ 245
(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitného predpisu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.

§ 246
(1) Kto poškodí cudziu vec tým, že ju postrieka, pomaľuje, popíše farbou alebo inou látkou, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) a spôsobí ním väčšiu škodu, alebo
b) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) na veci, ktorá požíva ochranu podľa osobitného predpisu,
b) a spôsobí ním značnú škodu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.
(4) Odňatím slobody na sedem rokov až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu.

Návrh, ktorý neprešiel:
2. Za § 246 sa vkladá § 246a, ktorý znie:
㤠246a
Kto, čo aj z nedbanlivosti, poškodí cudziu vec tým, že ako osoba zodpovedná za psa poruší dôležitú povinnosť uloženú mu podľa zákona a v dôsledku toho dôjde k pohryzeniu alebo poraneniu spoločenského zvieraťa alebo hospodárskeho zvieraťa psom bez toho, aby bol tento pes sám napadnutý alebo vyprovokovaný, potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.“

Mackie, objektívna zodpovednosť majiteľa auta omieľaná v médiách je pri dopravných priestupkoch - nezisťujú dopredu, kto auto šoféroval - pošlú šek poštou majiteľovi, nie pri trestných činoch.

Podstata návrhu bola asi v tom, že by bolo ťažšie odpinkať do stratena pohryzenie, poranenie psom človeka napr. ako priestupok ( nie trestný zákon ), ak by to bolo v zákone vyslovene definované ako trestný čin, alebo poranenie vlastného psa iným psom - poškodenie cudzej veci. Lebo pes stále zostáva vecou.
A je to príprava na sústredenú predvolebnú kampaň na budúci rok /2015-2016 :ha:
5miki5
Big Dog
 
Príspevky: 1050

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod kives » Pia 12.12.2014 9:52

vďaka miki
ale tak Trestný a Občiansky zákonník by mal byť použiteľný aj v tomto prípade, či?
edit: sorry, až teraz som dočítala do konca, ako to bolo myslené :hi:
ale aj mne sa vidí pritiahnuté za vlasy ísť sedieť na pol roka za poškodenie "veci" (v porovnaní s iným poškodením cudzej veci, samozrejme). veď to môže byť aj zadrhnutá sliepka.
k tej objektívnej zodpovednosti. pochybujem, že budú zisťovať, kto venčil alebo vypustil psa...
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod 5miki5 » Pia 12.12.2014 10:05

Pri priestupkoch to nie je až taký problém - aj u nás iniciatívci jeden čas chceli zaviesť DNA profily pri evidencii psa - MP odoberú vzorku trusu, dajú spraviť DNA profil, porovnajú s databázou a pošlú ti hneď faktúru aj pokutou a s cenou za zisťovanie neupratanej kôpky :joint:
5miki5
Big Dog
 
Príspevky: 1050

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod Silvuch » Pia 12.12.2014 10:07

to ja by som uz sedela vo vazbe..
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Návrh novely zákona č. 282/2002 o podmienkach držania ps

Poslaťod janajka » Pia 12.12.2014 10:27

kives píše:ja som za, keď si niekto nezodpovedný venčí agresora na voľno alebo ho len tak pustí prebehnúť sa bez dozoru, nech zodpovedá za následky (nemusí to byť rovno basa). a ver, že takých sa nájde...
Pockat, aby bolo jasne. Ja som za poriadok. A ze za psa je zodpovedny majitel (som sa zle vyjadrila predtym, sorry). Ale basa za pohryzenie psom? Vsak o to tu ide predsa.

Renata, ak tvoj pes pokuse mojho psa, poslem ta (nie ja ale sudy) do basy na 6 mesiacov. Takze to je OK?
Naposledy upravil janajka dňa Pia 12.12.2014 10:33, celkovo upravené 1
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné