Pes a kone

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Pes a kone

Poslaťod Zenei » Ned 03.06.2012 13:12

Euchrid: Neviem či len rešpekt, ale jednoducho také iné vnímanie tých zvierat alebo tak. Ale to je teraz jedno, keď aj tak som nemala pravdu.
A k tomu skríknutiu, ja si veľmi dobre uvedomujem, že je to nebezpečné. No boli sme tam s ňou traja a všetci sme reagovali rovnako. Bola to jediná šanca. Fany totiž bežala medzi prvého a druhého koňa a vzadu bol ešte minimálne jeden. Keby sme to nespravili neviem si predstaviť, že by pod tie kopytá vbehla a vyviazla bez rozdupania, odkopnutia... Naozaj keby nebola v behu a nedelilo ju od tých kopýt pár centimetrov, tak by sme to určite neriskovali, ale toto bola automatická reakcia. Od tých kopýt ju delili stotiny. Našťastie tie kone na to vôbec nezareagovali, ale uvedomujem si že mohli.
V blízkosti koní sme už samozrejme boli, preto vravím že sa im teší, pobehuje od radosti. Ale je to skôr výnimka keď stretneme koňa, takže to už asi ani nebudem nejak riešiť a v tých Rusovciach už dávam omnoho väčší pozor.
Zenei
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 378
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Pes a kone

Poslaťod Euchrid » Pia 08.06.2012 21:38

Ozaj mas tu nevyhodu, ze si koli velkosti svojho psa nemozes dovolit to, aby si ho kone same vyskolili. Viem si predstavit, ze ta situacia,ktoru si tu opisovala, musela byt nesmierne krizova. Neviem ozaj ako ti poradit. Najlepsie by bolo ak by tvoj psik mal nejaku negativnu skusenost s konom - tak aby sa mu nic nestalo - ale aby nadobudol respekt. To by sa dalo podla mna docielit nejakymi pokusmi,ale trebalo by ich poriadne vymysliet - a neviem ci sa ti to oplati, ked so psom nechodis pravidelne medzi kone. Skor si myslim, ze sa po tvojej skusenosti iba treba mat na pozore. Tam kde nepredpokladas kone mat hava pusteneho,tam kde kone predpokladas si ho dat na chvilu na vodzku. (napr. neprehladna zakruta)
Euchrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 134

Re: Pes a kone

Poslaťod Cathie » Pia 08.06.2012 21:55

Ja zazivam v poslednom case coraz viac a viac absolutne netolerantnych, nezodpovednych jazdcov. :ach: Nechcem ich samozrejme vsetkych skatulkovat, ale tri situacie, co som v poslednom case zazila, to je fakt vrchol.

1. vo Vrakunskom lesiku = park, kam sa chodia prechadzat rodicia s detmi na bicykloch/korculiach/kolobezkach, psickari s milacikmi, pariky a podobne. Minule tam pri nas PRECVALAL jazdec na koni, priamo cez chodniky, okolo laviciek, deti hrajucich sa s loptou...
2. pri Ekonomickej univerzite na hradzi - dve kone v plnom cvale prebehli na 1-2 metre od nas, bola som ja + pusteny pes, isli spoza nas, takze nas urcite videli.
3. to iste miesto, dnes - sli sme smerom k chodniku na hradzi, kadial chodi plno bicyklov, korculiarov a presne v tomto mieste je taka krizovatka, kde vsetci schadzaju smerom k vode a luke. Jazdec na koni to vzal cvalom hore kopcom, kona stopol az hore na chodniku.

A aj v takychto situaciach, ked sa cloveku rozbehne pes za konom (trebars aj len par metrov), jazdci panicky vykrikuju "chytte si ich, zavolajte si tie psy!!! :aaa: " lebo sa im plasia kone ... ako keby ich kone sa plasit nemohli, ale ze nam oni "vyplasili" psy, to je ok :ach:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Pes a kone

Poslaťod Euchrid » Pia 08.06.2012 22:03

Cav Katka...tak co ti k tomu poviem... :ua: je to smutne.
To je uz raz tak,vsetko je stale o ludoch. Mne prve co napadlo pri tom, ako som si cital co si napisala, bolo, ze ak jazdec cvala po chodniku...po takom tvrdom povrchu, tak asi velmi nema rad svojho konika. Asi to budu jazdci, ktori kona beru ako jazdiaci prostriedok... Mimochodom...podla mna kon do ulic nepatri,moc nebezpecne. Aj mi to kus pride take, ze niekto si potrebuje zvedat EGO,ze cvala pred zrakmi inych, a vyziva sa v tej sile - ktorou prave oplyva. Syndrom motorkarov :ha:
Euchrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 134

Re: Pes a kone

Poslaťod Cathie » Pia 08.06.2012 22:16

A tak ono je to vsetko take, ze je to pri plochach, kde sa da super zajazdit, pretoze je to mimo ludi a predsa v ramci mesta, takze je to blizko k stajniam. Akurat by som bola rada, keby si jazdci uvedomili, ze halo, uz sa vracaju do miest, kde su ludia a psy, trochu spomalit by ich hadam nezabilo.. :nwm: Cval po tvrdom povrchu to zrovna nebol (alebo aspon nie dlhy), ono je tam vsade trava, stromy, akurat raz za cas to pretne metrovy chodnik. Ale napr ten dnesny zazitok bol taky, ze jazdec vycvalal hore na chodnik, tam presiel do kroku a rovno zamieril do arealu stajne, ktora tam je. To mi tiez pride celkom odveci, docvalat z vychadzky takmer az do stajne, akoby tie kone vobec nepotrebovali vychladnut..

Nj, vsetko je o ludoch. Bohuzial, ludia mi pridu coraz neohladuplnejsi a neohladuplnejsi..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Pes a kone

Poslaťod Euchrid » Pia 08.06.2012 22:35

pricvalat do stajne je hruby ,,delikt" z viacerych dovodov.
rovnako ako cvalat hore kopcom, ako si spominala (jasne,ze niekedy to nevadi)
je to akesi automaticke, ze ked sedim na koni a nemam to v sebe vsetko vyriesene, tak sa budem nadradzovat nad ostatnych pesich ludi, psov...sak som silnejsi...
do takej stajne by sa mi moch nechcelo ist...ku boxovym konikom.. :nie:

:smile: co si budeme klamat, vsade okolo nas je socialny smog. ( to je moj terminustechnikus :lol: )
Euchrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 134

Re: Pes a kone

Poslaťod Cathie » Pia 08.06.2012 22:39

Perfektne nazvane, mas na to patent? Ak nie, budem to pouzivat, presne to vystihuje podstatu :lol:

Nastastie, mojej fene je to prakticky jedno, pri konikoch sa postupne ucime fungovat. Ako mensia sa dost bala, hlavne v stenacom veku, do zvedavych koni dokonca skakala, ked sa k nej natahovali spoza plota vo vybehu. Ked ale teraz chodievam sestru pozerat na kone, tak pri konikoch cvicime, obcas si uzije trochu pasenia (tzn obsmieta sa okolo v pastierskom postoji a vie, ze blizsie k nim nesmie) a ked idem ku konom blizsie ja, smie ist so mnou, raz za cas dostane odlozenie uprostred luky, kde sa jazdi a je v pohode. V poslednom case sa mota pri konoch dost blizko a vyzera to, ze bat sa prestala (aj ked stale dava pozor na kopyta aj na hlavy). :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Pes a kone

Poslaťod Euchrid » Pia 08.06.2012 22:54

Nuz patent nato nemam, kludne ho posun do kolobehu :smile:
Kamos nedavno povedal: ,,Dieta s poruchou rodicov."
Dnes som sa vratil z genialneho kurzu...bolo to hm...dokonale? inspirativne? silne? naplnujuce? fascinujuce?
stretol som sa s niekolkymi legendami z oblasti psychiatrie,psychologie,hipologie...

Ta tvoja fenka, ta musi byt doslova naplnena, ked si moze iba tak pobehovat okolo koni, a precvicovat si svoje schopnosti.
To je take uchvatne pozorovat bordera,ako hypnotizuje stado :jop: ) Ale tak ma teraz napada, ze to nieje iba tak, ze pustit si psa na volno...to, ze si to mozes dovolit iba nasvadcuje, ze s nou pracujes, ze je to pes nauceny nato co moze, co nie. :jop: musi to byt zaujimavy psik :no:
Euchrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 134

Re: Pes a kone

Poslaťod Euchrid » Pia 08.06.2012 22:59

Offtopic: http://www.youtube.com/watch?v=ulw63L7H1ik :no:
Euchrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 134

Re: Pes a kone

Poslaťod Samantha » Pon 11.06.2012 14:22

No ono to nebývajú vždy len nezpodpovední jazdci ale aj psíčkari. Ja som napríklad na koni nikdy okolo ľudí nešla inak ako krokom a koľko krát sa mi stalo, že si majtielia psa chytiť nechceli (a tiež som im hovorila aby si psy chytili pretože som vedela že sa ich kôň boji). Pes sa so štekotom rozbehol za koňom a koň vyplašený cvalom preč. A ja som ho mohla vďaka prístupu milých majiteľov krotiť a usedieť to.

Samozrejme sú aj absolútne nezpodovední a neohladupní jazdci ktorým je jedno kde sa ako hýbu ale raz si vďaka tomu užijú dobrý pád a to ich snáď naučí :hmm: .

Keď neviem ako mi pes na to reaguje alebo viem že reaguje zle, tak si ho proste dám na pár minút na vodítko a vyriešené. Neriskujem tým, že mi kôň ušlape alebo kopne psa a neriskujem tým ani zdravie toho jazdca.
Naše psy sú na kone zvyknuté a aj tak keď stretneme na prechádzke nejaké kone tak ich automaticky beriem lebo neviem čo sa môže stať. A nebudem kvôli svojej pohodlnosti, že sa mi nechce psa chytiť riskovať to, že skončí s rozkopnutou hlavou alebo že sa kôň splaší a jazdec zletí.
Obrázok
Samantha
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 300
Bydlisko: BA

Re: Pes a kone

Poslaťod Euchrid » Pon 11.06.2012 15:19

Mudro. Ja nastastie nemam takuto skusenost. (teda snazim sa rozpamatat,ale asi nemam) Samozrejme poznam par pribehov. Napr moja trenerka, ked este bola male dievca, tak dajaky chalani na nu pustili NO, kon sa postavil na zadne a ona spadla tak nestastne, ze stratila vedomie. Myslim, ze vo vseobecnosti by to malo byt nejako tak, ze ak idem napr po parku ci uz na koni, ci uz so psom, tak sa snazim ostatnych nejako neprovokovat, a neobmadzovat. Ako uvazujem, tak uvazujem, este sme nespomenuli treti typ stretnutia kona a psa. A to je ten, ktory je (bohuzial) taky typicky pre nasu stajnu. Hovorim o tom, ze nase baby chodia na vychadzky s konom a zoberu si k sebe psov, (2,3) aby ich vyvencili. Z chrbta kona ich absolutne nemaju pod kontrolov. A ked idem niekedy s nimi, tak si vobec nevychutnam jadzu. Nemusim asi hovorit, ako tie psy lietaju vsade na okolo, odbehuju k inym psom, baby na ne vrieskaju...atd.... Ak sa ide do lesa,alebo do pola, to je druha vec.
Euchrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 134

Re: Pes a kone

Poslaťod Nadinka » Uto 26.06.2012 20:42

jeeeeeeeeeee som rada, ze som tu nasla aj tuto temu...jazdim profi uz par tych rockov a pri konikoch som od 4, par rockov som posobila v profi sporte v zahranici...drezura :smile: takze pri denno dennom styku mozem aj ja povedat par zazitkov, z kazdej strany asi..

1. Osobne som vzdy na koni opatrna, su to velke zvierata, ktore sice mne pridu normalnej velkosti,ale ludia ie su na ne moc zvyknute a pre ne su nevyspitatelne...osobne ak uz musim prejst okolo ludi, comu sa vyhybam, tak pekne poamlicky, nahlas pekne pozdravim, ak mam mladsieho kona, ktory je plasivy, tak sa s ludmi zacnem rozpravat aby vedel, ze to nie je nic zle....o psoch platit o iste....zacnem sa prihovarat psikovi....ak to majitelia psika chapu, nenechaju ho beat okolo kona je to ok.....toto je taka idealna situacia

2. Tiez som nastvana na jazdcov, ktori si potrebuju nieco dokazovat a lietaju hore dole jak sa im zachce a ohrozuju zivot ako zvierat, ci pes ci kon, tak aj ludi....pri hradzi je slavia ( vacsina koni co su tam su sukromne, maju ich deti zbohatlikov a myslia si, ze vsetko mozu, pritom tymto len ukazuju ake su hlupe)....

3. Na druhej strane sa mi stalo, ze pri vychadzke mimo civilizacie sme stretli pana s pitbullom ( je jedno ake plemeno by to bolo), pes sa k nam so stekotom a vrkotom rozbehol....kricim panovi nech si psika zavola....pan si ho nevolal,len sa prizeral ako pes kuse mojho kona do nohy, asi si vete predstavit reakciu kona, kop, bohuzial nestastny a pes uhynul....majitel sa mi zacal vyhrazat, ze nas zazaluje lebo ja mam nebezpecne a neovladatelne zviera....

4. Moja fena najprv pri konoch velmi stekala...chcela ich stale nahanat, vzala som zo stajne kona o ktorom viem, ze by ju nekopol ani keby co robila a zacali sme zoznamovanie....upozornovala som ju ked urobila nieco zle, par krat sa nahanala s konmii vo vybehu tak vie, ze hluk a nejake vyryvanie znamena aj nervozitu kona, nemuselo prist ku kopackam....jendoducho len ten kon zacal utekat jej smerom...odvtedy to nerobi....s konmi vychadza super...

Euchrid....s nami chodili 4 psy von....tiez je to o tom ako maju psy vycvicene, lebo ci si jeden a pol metra nad zemou alebo nie, pes musi reagovat na tvoje povely....a su sproste, ze ak psy nemaju natolko vycvicene, tak ich beru von, riskuju uraz....chapem tvoje nervy...
Nadinka
Snoopy
 
Príspevky: 116

Re: Pes a kone

Poslaťod Cathie » Str 27.06.2012 17:36

Nadinka takeho kona, o ktorom viem 100%, ze mi psa nekopne, by som brala vsetkymi desiatimi :lol: Moja fenka sa ako stena koni bala, aj ked pri nich bola viackrat (do 1 roka cca takmer kazdy tyzden aspon raz). Teda, ked od nich bola aspon par metrov, tak nebol problem, odtial ich zaujato pozorovala a pasla, ale blizsie mala strach, ked videla, ako vysoko nad nou je kon, dvakrat mi po koni vybehla, ked sa k nej priblizil tak na meter.. ale bola to cisto strachova reakcia. Potom som sa uz nesnazila o to, aby mala nejaky blizsi kontakt s konmi.

Ale teraz som chodievala so sestrou na kone a vsimla som si, ze sa zacala ku konom viac priblizovat, ked idem kona pohladkat ci mu dat mrkvu, tak pride kludne az ku mne, ale kon si ju nesmie vsimat. Vtedy sa neboji.

Akurat si myslim, ze keby som na kona sadla, tak po nom mozno aj zacne skakat, aby sa ku mne dostala.. :nwm:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Pes a kone

Poslaťod Bellss » Str 27.06.2012 19:36

Ahojte :lol:

chcela by som sa spýtať ako postupovať pri zoznamovaní psa s koňom? Keďže budem študovať canisterapiu a hipoterapiu na vš, potrebujem aby mi pes v pohode vychádzal s koňmi. Čo urobiť ako prvá krok, aby sa psík nevyľakal a nedoniesol si zlú skúsenosť? Taktiež ak by začal štekať na kone ako ho správne usmerniť? Pretože cez leto so Steffi pôjdeme ku koňom a chcem aby mohla so mnou chodiť na ranč a voľne tam pobehovať ako jedne fenka čo tam majú :) Chcem aby sa ku koňom tešila, rešpektovala ich ale nie aby sa ich bála :smile:
DOG HAS ONLY ONE GOAL IN HIS LIFE: To give his heart.
Bellss
Big Dog
 
Príspevky: 1446
Bydlisko: Kladzany

Re: Pes a kone

Poslaťod Nadinka » Str 27.06.2012 21:01

podla mna na to nie je recept, ako...pretoze aj kon aj pes su zive tvory a na to aby som ti povedala ako by som musela poznat oboch.....nasa sa tiez najprv bala....prejst cez stajnu, kde bolo plno vytrcajucich hlav bol zazitok :D osobne singa sa rada pretahuje....tak som dala konovi voditko a ona ho tahala :D takze som jej z toho urobila zabavu....tiez by som skusila pustit ich do haly spolu...singa najprv stekala, ale kon jej ukazal ze sa mu to moc nepaci, tak sa to hned ja odnaucila lebo vedela, ze tomu koni to prosto vadi a dostane trest ak to bude robit...a to nie odo mna ale od kona :lol: podla mna kazdy psik sa nauci....lebo pes nasleduje teba...vidi, ze sa o konika staras, hladkas ho, pocitujes k nemu nieco...pes ta bude nasledovat, niektorym to ide skor, niektorym neskor....kon je oproti nim velke zviera predsa len....ja som ich dala aj ocuchat normal face to face :D singa si skoro cvrkla ked kon frkol :D

ked jazdim riesim to povelom zostan....singa dokaze aj hodinu lezat na jazdiarni a kukat sa na mna....ze co to s tym velkym tvorom robim...pripadne sa moze pohybovat naokolo....ale pes vas neopusti :)

cathie kon ti psa nekopne dokym ho pes k tomu nevyprovokuje....ja som toto nechala v tej hale nech si kon a pes vyriesia...ked uz zachadzalo moc daleko, tak FUJ bolo to spravne slovo,ale myslim, ze si to poriesili...
Nadinka
Snoopy
 
Príspevky: 116

PredchádzajúciĎalší

Späť na Ostatné