Strážne psy...

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Re: Strážne psy...

Poslaťod Bibiana » Str 30.01.2008 18:57

Ja by som okrem JOJky odporučila aj Nový čas.. Tam veľmi ľúbia rozmazávať a hoci je to nechutný bulvár, kupuje ho čím ďalej tým viac ľudí :no:

U nás kedysi bolo parkovisko strážené dvomi NO. Psy boli v kliekte takých rozmerov, že keď bol jeden na zemi, druhý prosto musel byť na alebo v búde (=jedna lata, ktorá "pretŕčala"). Psov som za ten čas čo tu boli videla asi raz mimo klietky, a to som tade chodila dosť často a predovšetkým v neskorých nočných hodinách. Polícia tak ako aj SZ tam boli volaní nie raz, no vždy zhodnotili, že ideálne podmienky to nie sú, ale že to nie sú podmienky doslova nevyhovujúce.. A samozrejme slová ako veď oni sú každú noc vonku a podobne nechýbali.. Po letných prázdninách som išla zase raz okolo.. A parkovisko nikde.. Búdka, klietka, celkové oplotenie.. Bohvie ako dopadli pesani.. :ua:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Strážne psy...

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 30.01.2008 21:06

tak na toto mám len takýto názor.. strážny pes zavretý v koterci a podobne?? jedna veľká blbosť :pac:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Strážne psy...

Poslaťod Ivanka.P » Štv 31.01.2008 8:34

raky píše:Chyba bola už vo mne, nakoľko vtedy sa vravelo, keď chceš aby strážil nedávaj ho hladkať a tak socializácia nebola žiadna :pac:


Ozaj, toto by ma zaujímalo, lebo to u ludí, čo neboli nikdy na cvičáku počúvam často. Nedávno, ma tým kamoš zaklincoval: prišiel s malinkým NO cca 3.mes. a zakázal mi ho hladkať. Pritom u nás známi, čo k nám chodia často, tak so psom normálne vychádzajú.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Strážne psy...

Poslaťod BinLadin » Štv 31.01.2008 8:48

Lenka.Buddy píše:tak na toto mám len takýto názor.. strážny pes zavretý v koterci a podobne?? jedna veľká blbosť :pac:

Pokud je ten kotec rozmerove a funkcne vporadku je to mnohdy jedine schudne reseni jak zabezpecit psa proti nezadoucimu kontaktu s lidmi behem bezneho provozu v pracovni dobe v arealu firmi.To je vsak hodne vzacne kdyz je kotec tak jak ma byt a vestinou jeto doslova improvizace na dane tema z toho co zbylo bez toho aby se vzaly do uvahy potreby psa,a jak je zabezpecit.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Strážne psy...

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 31.01.2008 9:14

Ladin, ako si vravel o tej konkurencii, tak u nás je to o to horšie, že investor toho objektu "zmizol", byty stoja, objekt nedostavaný. Skrátka zbal prachy a vypadni. Takže sbs ak tam neni takmer zadarmo, aj so psom, tak je tam za minimum prachov :ua:
Jo a psa som tam už od pondelka nevidela, tak fakt neviem. Možno bol moc drahý na prevádzku...
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Strážne psy...

Poslaťod BinLadin » Štv 31.01.2008 9:22

Ulfheiðr píše:Ladin, ako si vravel o tej konkurencii, tak u nás je to o to horšie, že investor toho objektu "zmizol", byty stoja, objekt nedostavaný. Skrátka zbal prachy a vypadni. Takže sbs ak tam neni takmer zadarmo, aj so psom, tak je tam za minimum prachov :ua:
Jo a psa som tam už od pondelka nevidela, tak fakt neviem. Možno bol moc drahý na prevádzku...

...nebo vtom lepsim pripade po "anglicku " zmizel,ale casteji buhuzel nevydrzi "peci" ketera je jim venovana...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Strážne psy...

Poslaťod rea » Štv 31.01.2008 16:27

raky píše:Chodím pravidelne cvičiť, teda sa snažíme a chápem, že pri športovej kynológii sa učí na rukáv ako korisť, a ako povedala Rea pes má upozorniť, veď v dnešnej dobe psa ľahko odstániť viacerými spôsobmi. U nás cvičia aj na taký šedý rukáv, ktorý ide k oblečeniu a sú to psy určený na stráženie vo vaznici, moc o tom nechceli rozprávať, ale chápem iný druh prípravy. Naposledy tam bola ale výcvikárka ktorá cvičila psa na objednávku pre dajakú pani a cvičila to na figuranta ako na človeka bez rukáva, aj figurant mal dosť, psa držali dvaja... Tomu som nerozumel.
Ak ten pes predsa bude s tou pani sám a príde ku krízovej situácii, tak mám strach, že to preženie a ublíži. Možno mi dokáže niekto podobný druh výcviku vysvetliť, ja osobne tomu nerozumiem, mal som NO ktorý išiel po krku a mal som aj viac nepríjemností a dva roky som sa ho snažil učiť aj na rukáv... Chyba bola už vo mne, nakoľko vtedy sa vravelo, keď chceš aby strážil nedávaj ho hladkať a tak socializácia nebola žiadna a všetko bolo trreba zlikvidovať.... Ale v dnešnej dobe? :pac:


Sú záležitosti, pri ktorých je potrebné, aby bol pes "mašina", kde už to nie je o športe a predvídaných, alebo daných situáciách a tí psi sú iní. Sú to zbrane už v pravom slova zmysle a majiteľ, ak chce vlastnosti udržať, by mal byť veci znalý a vyrovnaný. Takisto ale aj pes, ktorý by mal byť vysoko ovládateľný. Boužiaľ v praxi je vidieť rúzne kompromisy a hry na praktickú kynológiu... :ua:

Čo sa týka toho kontaktu s cudzími a socializácie psa určeného pre prax (alebo na stráženie):
Vyrovnaný je pes vtedy, ak sa dostatočne usmerní a zoznámi s rôznymi podnetmi. Inak je to časovaná bomba a reakcie vyplývajúce z vytvorenej podporenej nedôvery a agresivity, až strachu. Na tieto účely by mali byť využívaní psi s prirodzenými danosťami. Pes s prirodzenou zdravou nedôverou (nie strachom) a prirodzeným sebavedomím a schopnosťou zasiahnuť napotrebuje odmalička ukazovať, aký je svet zlý, ale najprv musí vyhrávať v hre, aby si veril a až neskôr sa mu ukážu tie zákerné veci, s ktorými musí počítať. Vybalansovať ovládateľnosť so samostatnosťou nie je jednoduché a pritom je to nutné. Je to náročný výcvik a aj znalosť psa a zodpovednosť za psa musia byť majiteľovou samozrejmosťou, čo často nebýva a preto vidíme okolo seba výsledky buď kompromisov, alebo neznalosti a komplexov ľudí, čo je smutné.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Strážne psy...

Poslaťod raky » Štv 31.01.2008 23:37

Rea,
ok celkom rozumiem, len nerozumiem na co je dákej dôchodkyni taký pes, aby ju ochraňoval v parku?
Normálny vyrovnyný pes aj bez výcviku by bol pre ňu podľa mňa omnoho vhodnejší. Cvičila ho s takým oceľovým lankom okolo krku, no som zvedavý ako ho tá majiteľka priškrtí....
Podľa mňa je taký výcvik vhodný pre nejakú špeciálnu jednotku a nie pre spomínanú pani....
Ten môj NO raz prekotil opitého vojaka keď som si kupoval noviny, naštastie mal košík ale vieš si predstaviť v centre mesta reakciu ľudí a to som išiel od zverolekára, vojak sa ma šiel asi niečo spýtať do dnes neviem...
Čo taký pes spraví s takou pani, keď som to ani ja neustál?
Normálne ma to začalo zaujímať, skúsim sa dozvedieť viac aspoň o dôvodoch a pohnúťkach majiteľky, dám vedieť.
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Strážne psy...

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 01.02.2008 8:37

Tak ďalší prípad ma napadol. Podľa mňa je ešte horiše, ako stráženie objektov, keď sa takéto psy vyskytujú pri domoch, chatkách a záhradach.
Tak napr., u nás majú pri jednom dome šarplaninca.Ten pes nikdy,nikdy a nikdy nebol vonku z tej záhrady. Keď hocikto ide naokolo, tak ten sa ide zblázniť a neviem si predstaviť, čo sa stane, ak sa raz nedopatrením dostane von a bude si chcieť uvoľniť paru.
Príklad dva a o to horší, psy vo výkendových chatkách a záhradach. Česť výnimkam tým, čo tam bývajú celoročne a psov aspoň tri krát do týždňa venčia. Ale poznám aj také prípady a je ich tu aspoň 5, že ľudia sa boja chodiť do vlastnej záhrady, skrs vlastné psy. No, asi nestačilo raz za deň im doniesť žrať. Aj teraz im nosia, ale iba prehadzujú cez plot. Nevravím ani o RR, ktorý tam pri jednom turistickom chodníku preskakuje plot, a akeďže je na "svojom" tak si neváha kusnúť, či do psa, či do človeka. O tom, že len tak pobieha po lese ani nevravím a nikdy neviete, kedy ho kde stretnete.
Je to ale ťažké. Ste v meste, máte tam chatu, bezdomovci, feťáci... skrátka kto má väčšieho psa vyhráva a tak sa v našich chatových osadách rozpútala studená vojna, preteky v zbrojení. A tak sa stane, že občas po sídlisku pobieha stredoaziat bez dozoru, bordoax doga bez výchovy prerazí za vami bránku, ktorá je len zadrôtovaná, atď... Alebo, často chodím okolo jednej chatu. majú tam NO, taktiež sa ide zblázniť, ak niekto ide. Šli sme my, a už z diaľky som videla, ako tam chlapík niečo organizuje s autom. Vravím si, tak teraz ten pes vybehne a bude zle. A tak sa aj za sekundu stalo. Pes sa s plnou vervou na nás rozbehol... našťastie to bola fenka a dopadlo to dobre, z oboch strán. A čo povedal chlapík? Pardón, ja som si bol istý, že nikto nejde. takže si je dobre vedomý, čo má za psa.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Strážne psy...

Poslaťod rea » Pia 01.02.2008 12:30

raky píše:Rea,
ok celkom rozumiem, len nerozumiem na co je dákej dôchodkyni taký pes, aby ju ochraňoval v parku?
Normálny vyrovnyný pes aj bez výcviku by bol pre ňu podľa mňa omnoho vhodnejší. Cvičila ho s takým oceľovým lankom okolo krku, no som zvedavý ako ho tá majiteľka priškrtí....
Podľa mňa je taký výcvik vhodný pre nejakú špeciálnu jednotku a nie pre spomínanú pani....
Ten môj NO raz prekotil opitého vojaka keď som si kupoval noviny, naštastie mal košík ale vieš si predstaviť v centre mesta reakciu ľudí a to som išiel od zverolekára, vojak sa ma šiel asi niečo spýtať do dnes neviem...
Čo taký pes spraví s takou pani, keď som to ani ja neustál?
Normálne ma to začalo zaujímať, skúsim sa dozvedieť viac aspoň o dôvodoch a pohnúťkach majiteľky, dám vedieť.


Raky taká teta pravdepodobne prežila nejaký nepríjemný zážitok, okradli ju, alebo ju niekto obťažoval, u niekoho stačí, ak sa to stane známemu, alebo o tom číta v novinách. Ja osobne poznám pár majiteľov psov, ktorí sú hrdí na to, akí sú ich psi ostrí, aj keď v podstate ide o nevychovaného a nezvládnutého psa. Potom už stačí len prejsť sa "parkovou kynologickou univerzitou", kde tete ostatné tety odporučia toto, investovať peniažky a stretnúť zárobkuchtivého výcvikára, ktorý sa riadi len dopytom a ponukou a ďalší takýto prípad je na svete. Majiteľka zistí až neskôr, že psa nezvláda a psík prinajlepšom skončí niekde v uzavretom objekte, alebo u tety doživotne na reťazi, alebo v koterci.

Skús zistiť, ako je to v tom prípade, o ktorom píšeš.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Strážne psy...

Poslaťod raky » Pia 01.02.2008 12:47

Určite,
možno aj v nedelu tam bude... hádam sa niečo dozviem, ale áno za prachy sa dá vycvičiť všetko...
Inak neviem si predstaviť, že by sa niekto odvážil napr na teba aj s bosíkom... /mám ho na fotke/ :smile:
A pri tom to je super pes...., hádam raz bude aj to moje treštidlo.....
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Strážne psy...

Poslaťod rea » Pia 01.02.2008 13:13

raky píše:Inak neviem si predstaviť, že by sa niekto odvážil napr na teba aj s bosíkom... /mám ho na fotke/ :smile:
A pri tom to je super pes....,


Zatiaľ sa nikto neodvážil, ani ho za týmto účelom nemám. Ale že by zdrhol, sa nebojím. Bude to aj tým, že ako šteniatko blbol a zoznamoval sa, s kým sa dalo a teraz vie rozlíšiť, kto by mohol byť nejakou hrozbou. To aby sme boli k téme. Aj strážny pes by mal rozlíšiť, na čo má reagovať a čo za to nestojí.



raky píše: hádam raz bude aj to moje treštidlo.....


Ja to vidím tak, že áno. :no:
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Strážne psy...

Poslaťod Aris » Pia 01.02.2008 17:08

Bola som v Ždiari a tam bol "strážny pes" Bernský na 1m retiazke s kotcom a krmený zvyškami s obedu ktoré mu hádzali dalej ako dočiahol :hmm: takže chudáčik ani jesť nemohol a dostával ešte Tesco granule, ale vyzeralo to ako tie mačacie :pac: :plac: a všetci vraveli aký je nebezpečný, lebo stále vrčí. Jasné až nato, že on nevrčal, ale vrčkal od potešenia, že je niekto s ním. je to super psík, ale mám pocit, že má niečo s nožičkami ani chodiť nemohol(ved sa mu ani nečudujem) a povedali, že mi ho pokojne dajú. Ešte v roku 2004 tam vysela medaila najlepší strážca Strachanu, ale teda neviem ako ked to bol najváčší mazel na svete.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Predchádzajúci

Späť na Ostatné