Príchod 2 nových psov do domácnosti

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod Zzuunnaa » Pon 05.10.2020 12:52

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, ako najlepšie vyriešiť našu situáciu: kvôli problémom s prerábkou domu nám bude odovzdaný až v 1/2 novembra, v tom čase by sme mali aj zobrať domov 8tt šteňa (fenku) Bernského salašníckeho psa. Okrem toho sme sa rozhodli adoptovať si westíka (fenka, 2 roky, jej pôvodný vlastník je môj bratranec, ale ruší chov westíkov). Westík žil vo svorke psov (westík a cano corso, cca 8-9 psov), šteňa pochádza od chovateľa, ktorý má 4 dospelých psov. Teda oba psy sú naučené na prítomnosť iných psov. Moja otázka a dilema: ako najvhodnejšie zoznámiť týchto dvoch psov? Nakoľko ani šteňa nás nepozná, ani westík nás nepozná, prídu do nového prostredia a nemôžeme si zobrať žiadneho z týchto psov skôr, to znamená, že oba psy prídu do rodiny v rovnaký víkend. Viem, že oba psy budú v strese, tak ako im to uľahčiť?

Ďakujem za akúkoľvek radu ako v tomto postupovať, aby sa vytvorili dobré vzťahy medzi psami.
Zzuunnaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Barfer.sk

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod Margita » Pon 05.10.2020 16:10

Ja by som vzala jedného psa, druhého niekde vonku sa s nimi spolu prešla a spolu došli domov, žiadne ceremonie ani nič,
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5460
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod wer » Pon 05.10.2020 20:48

Ja osobne v tom nevidim tragediu - proste budu privezene do takych podmienok.. to uz je v zasade jedno, ci tam je zaroven aj druhy pes - to akoby ste poslali inych clenov domacnosti prec a psovi ich ukazovali postupne... :joint: akurat teda to bude horsie v tom, ze psy sa pravdepodobne naviazu na seba.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11374
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod Zzuunnaa » Pon 05.10.2020 21:26

Ďakujem za odpovede. Ja som sa kúsok bala o westika, keďže je to už dospely pes a bude v úplne cudzom prostredí. Ale skôr má zaujalo to čo ste písali, že psy sa na seba naviažu. A to je zle? Lebo práve preto sme chceli 2, nech im je menej smutno (či už za pôvodným domovom alebo keď budú doma sami)
Zzuunnaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod wer » Pon 05.10.2020 21:33

Tak ma to svoje vyhody a nevyhody... ovladatelnost najma moze pokulhavat, hrozi, ze partak bude prednejsi, plus ak zanedbate vencenie a venovanie sa separatne, tak nebudu vediet fungovat osamote. To, ze im nebudete chybat, to je uhol pohladu, ci je to plus, ci minus.. :ha: Ja chcem byt pre psa top, mne osobne by to vadilo... :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11374
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod Zzuunnaa » Štv 08.10.2020 20:15

Ďakujem pekne za rady... Nútilo má to premýšľať posledné dni. Myslite že by bolo lepšie ak by som stena zobrala skôr a westika napr o mesiac neskôr? Že by sa stihlo šteniatko aspoň kúsok naviazať na mna? Zaroven v 12tt bude mat už aj komplet vakcináciu.. Alebo len proste zbytočne vymýšľam a mám ich zobrať naraz a hotovo? :)
Zzuunnaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod Ulf » Pia 09.10.2020 12:21

pokiaľ tam westík ešte chvíľu vydrží, tak ja by som určite najprv vzala šteňa, mesiac, dva, tri s nim popracovala, zžila sa s ním, naučila by som sa čo a jako, naviazala by som si šteňa na seba a až potom brala ďalšieho. Pokiaľ ich vezmeš naraz, s najväčšou pravdepodobnosťou budeš pre neho tak maximálne krmič a zabávač - aj to len možno. Príslušník vlastného druhu bude pre štendo určite prvoradejší ako ty. Nevraviac o tom, že určite budeš musieť riešiť nejaké nezhody medzi nimi a bolo by dobré, aby šteňa malo v tebe oporu, aby vedelo kam patrí. Nikde nemáš záruku, že na seba budú reagovať vždy pozitívne. Najprv sa stať mama pre šteniatko a potom až vodca pre toho druhého - resp oboch.
Ulf
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 130
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod Liana » Pia 09.10.2020 23:17

Ja si zas naopak myslím že stena bude úplne v pohode. Drvivá väčšina ľudí čo má viac psov vždy pridáva do svorky stena a je to ok (málokto berie naopak k šteňaťu dospelého psa). Podľa mna skôr westik si bude dlhšie zvykať jednak na nové prostredie a jednak kým pochopí že fakt ostava. Plus ho bude mordovat giga stena. 8 týždňovému stenatu stačí pár dni/týždňov a má to upratané kto je jeho rodina. Zaberak to bude hlavne pre vás aby ste sa stihali venovať psom aj samostatne, dohliadnuť na bernaka aby neterorizoval westika a vytvorili si aj spoločný rytmus. Pri stenati má človek trochu tendenciu “zanedbať” dospelaka. A to čo píšu baby že stenatu bude prednejší druhý pes to fakt záleží kus od kusu, či budú spolu cez deň aj v noci alebo len nejakú časť dňa atd. Plus bude medzi nimi taký veľký váhový rozdiel že westicka bude podľa mna rada keď bude mat chvíľu pokoj :ha:
Liana
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1223
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod pigie » Pon 12.10.2020 12:03

Ulf píše:Príslušník vlastného druhu bude pre štendo určite prvoradejší ako ty.

To fakt nie je vzdy pravda. K Hugovi som si brala stena maleho psa. Nikdy z nich neboli kamarati a krpaty visel na ludoch, lebo velkeho sa bal. K jeho ako dospelemu som potom dotiahla Lya ako stena, nie su ani len kamarati :heh: Zalezi od spojenia jedincov... Ci westik je kontaktny alebo nie k druhym psom. U nas zaujem o hru nebol ani ked boli rovnako velki, Fry ho proste neznasal od prvej chvile a tak to aj ostalo. Ale lepsie pre mna :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9717
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Príchod 2 nových psov do domácnosti

Poslaťod Ulf » Uto 13.10.2020 13:15

Veď záleží od pováh jedincov, to hej – ale, vie akí tí psíkovia sú? Tu nejde o to, že donesie šteňa k dospelému, alebo naopak, tu prinesie oboch naraz od prvej hodiny, pokiaľ som pochopila. No a to sa mi vidí (typujem že pre začiatočníka?) trochu priveľa. Ale tak zase, jak kto chce. Len ja by som sa snažila čo najväčšou možnou mierou uľahčiť si život, mňa by nebavilo vyrábať si problémy (hoci viem, že my psíčkari si tie problémy mile-radi a dobrovoľne vyrábame, ale to už je iná vec). Tento postup sa mi vidí ako veľká lotéria jak to dopadne. Preto som písala, ak chce dva psi, najprv nech si uprace za pár týždňov šteňa a potom nech priberie dospeláka. Bude to omnoho ľahšie, ako keď prídu obaja, hromada vecí naraz, rýchlo odhadnúť povahy, zaraďovať dospelého psa do novej svorky, ukazovať šteňaťu nový domov a istoty... to si mi vidí trochu moc naraz, zbytočne moc.
Ulf
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 130
Bydlisko: Kalinkovo

Späť na Ostatné