Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod gabriella » Štv 15.12.2011 23:05

Ahojte,
už viackrát som sa stretla vo svojom okolí s tým, že fena porodila 10 aj viac šteniat a majitelia tento nadpočet riešili ich utopením. Nechcú nechávať toľko šteniat, lebo jednak by vyčerpávali fenu, horšie prospievali a ťažšie by ich neskôr udávali, najmä ak ide o nechcené šteňatá. Preto jej nechajú len 3-4. Na jednu stranu sa mi zdá tento postup nehumánny, zlý a nesprávny, na druhú stranu - lepšie ako potom utrácať už staršie šteňatá len kvôli tomu, že ich nikto nechce :/ Zaujímalo by ma, aký je v tomto prípade správny postup. Najlepšie by asi bolo, ak by tieto novorodené šteňatá prišiel hneď uspať veterinár, ale povedzme si narovinu... ľudia (typicky na dedinách) nie sú ochotní za to platiť, nenechajú si dohovoriť, vysvetliť, riešia to radšej po svojom. Dá sa im poradiť aj iný, humánnejší spôsob, ako šteňatá utratiť? Počula som už aj o tom, že najlepšie je nadbytočné šteňatá hneď strčiť do mrazničky, že je to lepšie, než ich topiť :/ Uff, hrozná téma :ua:
gabriella
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod Margita » Štv 15.12.2011 23:15

najlepsie je dat suku vykastrovat...predpokladma ze nemas na mysli chovne suky s rodokmenom,a ak na to nemaju peniaze myslim ze sato da aj nejako cez utulky riesit ze by ju vykastrovali za lacnejsie
ja nerozumiem len tomu,naco privadzat na svet stenata o ktore je uz hned jasne ze sa nebude mat o ne kto postarat
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 15.12.2011 23:20

Toto, čo sa tu rieši? Je to des a hrúza. Keby tí "sedláci", čo tie feny nechávajú nakrývať každé jedno háranie radšej niekto utopil. Je mi z toho blivno.

Prečo to riešiš? Sedlákovi, aj tak nevysvetlíš prečo by tá fena nemala mať štence. Stále je tu teória, že by mala mať aspoň raz za život štence a keď už nič iné, tak možno z toho budú aspoň prachy. :hmm:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod Lindchen » Štv 15.12.2011 23:23

gabriella píše:Počula som už aj o tom, že najlepšie je nadbytočné šteňatá hneď strčiť do mrazničky, že je to lepšie, než ich topiť :/ Uff, hrozná téma :ua:

Až ma zamrazilo, a to doslova. Neviem si predstaviť, že by som živé zviera dala do mrazáku, pozerala na tie dvere... Jediný spôsob, ako humánne (a hlavne legálne)utratiť zviera, je uspávacia injekcia.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod mairi » Pia 16.12.2011 0:01

nerozumiem zmyslu tejto temy :nwm: okrem toho ze je :blee:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod Margita » Pia 16.12.2011 7:16

ani ja
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod lucik » Pia 16.12.2011 9:38

Lindchen píše:Jediný spôsob, ako humánne (a hlavne legálne)utratiť zviera, je uspávacia injekcia.

a ani to veterinár urobiť nesmie - usmrtiť životaschopné zdravé zviera :nie:

inak, utrácanie "nadpočetných" šteniat sa stále robí aj v PP chovoch, len sa o tom veľmi nehovorí.. neviem spôsob, len viem, že sa to robí.. ble, nebudem to tu ďalej rozvádzať..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod Lindchen » Pia 16.12.2011 9:44

Lucka,

ZÁKON NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY zo 4. mája 1995 o ochrane zvierat č. 115/95 píše:/2/ Okrem prípadov nutnej obrany a krajnej núdze (§13 a 147 zákona č.140/1961Zb. Trestný zákon v znení neskorších predpisov) primeraným dôvodom na usmrtenie zvieraťa na účely tohto zákona sa rozumie


a) usmrtenie jatočných zvierat

b) usmrtenie laboratórnych zvierat pri pokusoch

c) usmrcovanie z dôvodov nevyliečiteľnej choroby alebo veku zvierat

d) usmrtenie zvierat pri tlmení nákazy a deratizácii

e) usmrtenie nechcených zvierat, zvierat v útulkoch alebo zvierat túlavých

f) usmrtenie, ktoré pripúšťa osobitný predpis (Napr. zákon č.23/1962 Zb.,Zákon č.1021/1963 Zb. o rybárstve §58 ods. 4 písm. b) zákona NrSR č. 287/1991 Z.z. o ochrane prírody a krajiny §61 ods.1 písm. h) zákona NrSR č.171/1993 Z.z. o Policajnom zbore v znení zákona NrSR č.251/1994 Z.z.)

Neviem, či nebola novela, ak nie, tak takto :ua: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod Poca » Pia 16.12.2011 10:16

Nielen sedliaci na dedine, ale aj tí v mestách. Minule som sa bola previezť cez zahradkársku osadu a videla som niekoľko bezprízorne sa páriacich psov. VIem presne ako to budú riešiť. Krabica a šup ku bráne útulku. Len neviem ako to budem riešiť ja, keď sa to tam v útulku už mačká jedno psíča cez druhé, ale to ľudí netrápi, oni sa "postarali". V tomto prípade som za kastrácie, a keďže to u tých ľudí neprejde, tak za utrácanie po narodení, pretože nie vždy tie šteňatá nájdeme prvý deň, potom bojujeme s ich podvýživou, slabou imunitou, prenosnými chorobami, ja nespávam, lebo neviem, koľkých sa mi podarí zachrániť a koľkých nie..
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Utrácanie nadpočetných (nechcených) šteniat

Poslaťod Lindchen » Pia 16.12.2011 11:06

Len aby nevznikol mylný dojem, osobne som tiež za legálne, veterinárom uskutočnené usmrtenie nechceného zvieraťa ihneď po narodení.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov


Späť na Starostlivosť