Switch to full style
Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).
Odoslať odpoveď

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Pia 18.05.2018 20:30

Stretla som sa s názorom, že sterilizovať ešte pred prvým háranim. Aký je váš názor? :nwm: ja už som jeleň z toho.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Pia 18.05.2018 21:32

Najlepsie je, podla mna, nechat zviera dospiet, fyzicky a psychicky a kastrovat az neskor.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sob 19.05.2018 7:09

Určite až po prvom haraní.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sob 19.05.2018 8:11

Pred prvým háraním sa často vykonáva v západnejších krajinách. U nás je to väčšinou po prvom.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sob 19.05.2018 8:15

Ake su plusy, minusy jedneho, druheho, bibika?

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sob 19.05.2018 8:57

Ja som sa dočítala, že potom je riziko vzniku mliečnej žľazy nulové. Už to robia aj veteriny na Slovensku. Pre mňa sú tieto nádory strašiak, lebo aj v okolí aj tu na DF, čo staršia fena to problémy.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sob 19.05.2018 10:00

Nevravím že sa nerobí, ale že väčšinou sa vykonáva až po prvom.
Pred prvým háraním je len 0,5% riziko vzniku nádorov na mlieč. žľaze oproti 8% riziku pri zákroku po prvom háraní. OVH vykonaná pred prvým cyklom je ale spojená so slabým vývinom vonkajších genitálií a môže dôjsť k tzv "vnoreniu vulvy"- kedy prerastajú kožné riasy z dorzálnej a laterálnej strany. Je to spojené s dermatitídou v tejto oblasti. Ďalšie riziko je vyššie riziko inkontinencie v neskoršom veku, neskorší uzáver rastových platničiek a spomínané sú aj zmeny na prednom skríženom väze v kolene, ktoré vedia časom vyústiť do ruptúry.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sob 19.05.2018 10:03

Ďakujem, tak z toho mi vychádza, že predsa len po prvom háraní :smile:

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Uto 22.05.2018 17:07

Tak Haku to ma (snad) uspesne za sebou.
Kdesi sme sa bavili o tych cenach - takze kastracia bilateralneho kryptorchida uctovana ako sterilizacia sucky na Orave za 100 eur + 20 eur inhalacna anestezia.
Rana je pekna, malicka 5 cm.
Tak snad uz nikdy ziadna operacia nas necaka a mozeme si spokojne nazivat este mnoooooho rokov :)

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Str 23.05.2018 14:01

Riziko inkontinencie je len u feniek, ci aj u psov?
Jak ste tu teraz vsetci hromadne kastrovali, tak rozmyslam kedy pojde moj nufak - a ci ma vobec zmysel cakat.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Str 23.05.2018 14:03

hisham, ma vnutorne ci vonkajsie stehy?
Fry tam uz ma len zbytky chrasticiek. Ranu mal velmi malu, nieco ako 1.5cm? Vajka mal rozhodne vacsie :haha: Vet je kuzelnik. Ale teda mal ich v miesku.
Elfinka, inkontenciu u psa som vobec neriesila. On sa posti na gauc v spanku aj s vajcami :ach: Staci, aby sa mu zasnivalo nieco desive.
Naposledy upravil pigie dňa Str 23.05.2018 14:04, celkovo upravené 1

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Str 23.05.2018 14:03

Je aj u psov.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Str 23.05.2018 15:53

Offtopic: Pigie :haha:

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Str 23.05.2018 16:35

Nám zase kastrácia na inkontinenciu pomohla. Kastrovaný bol pred vyše mesiacom vo veku 9 rokov.

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Štv 24.05.2018 13:26

pigie píše:hisham, ma vnutorne ci vonkajsie stehy?

Netusim? :pac: Vidim ich, tak asi vonkajsie? :heh:
Odoslať odpoveď