Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Poslaťod lusy » Pia 09.11.2007 14:32

a je podla vas normalne ak veterinar povie, ze 3 rocnu fenku treba kastrovat alebo nech ju daju pripustit, lebo sa moze stat, ze bude mat v buducnosti rakovinu???
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Iwka » Pia 09.11.2007 15:11

Tak chce pre seba peniazky, lebo vacsina majitelov chce pre psa len to najlepsie, a je velmi pohodlna na stenda. Citala som, ze je vedecky vyvratene ze fena musi mat raz za zivot mlade alebo sterilizacia
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 09.11.2007 23:05

co ja vim, ak si vezmeme svorku vlkov, kde sa mnozi len alfa par a ostatny nie..
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod bassetka » Sob 10.11.2007 18:21

Prosim neverte reciam tipu :fena musi mat aspon raz za zivot stenata,lebo:dostane rakovinu ,dostane zapal maternice ,rakovinu mliecnej zlazy....BLBOSTI!!!Zo zdravotneho hladiska ma vyznam len kastracia feny pred prvym haranim,ktora vyrazne ZNIZUJE riziko rakoviny mliecnej zlazy. Po prvom harani tiez znizuje percento vyskytu rakoviny ml.zlazy ,ale uz nie tak vyrazne.Kotnost znamena pre fenky len zdravotne riziko.Moze len zlepsit sebavedomie u ustrachanych feniek,tak tomu bolo u nasej hovawartky.Sterilitu pred prvym haranim neodporucam,nakolko sa kostra dovyvinie az pod hormonmi pri prvom harani.
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Poslaťod Iwka » Sob 10.11.2007 18:23

Takze, co je najlepsie? Nemat steniatka a nesterilizovat, ci mat steniatka a nesterilizovat alebo sterilizovat?
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 10.11.2007 18:25

Meggy píše:Takze, co je najlepsie? Nemat steniatka a nesterilizovat, ci mat steniatka a nesterilizovat alebo sterilizovat?

podla mna osobne, ak na to mas ty aj fenka se vsim vsudy, tak mat steniatka, ale ak nie tak nesterilizovat a nemat steniatka. :smile:

mat na to znamena peniaze, cas, hlavu a istotu dobreho umiestnenia
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod bassetka » Sob 10.11.2007 20:02

Co sa tyka fenky:steniatka robte len s PP ,po kvalitnych rodioch.Ak nie je fenka sterilizovana ,v starobe jej hrozi zapal maternice.Nakolko su vocsinou v zlom zdravotnom stave ked pridu,operacia je rizikova,ale najlepsie pre ne je maternicu vybrat.Pri kazdom harani vykyv hormonov potencuje riziko vzniku rakoviny mliecnej zlazy.Zvazit pre a proti je uz na vas. :ahoj:
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Poslaťod Amaguk » Ned 11.11.2007 12:15

no neviem, sterilizacia je dost velky zasah do organizmu sucky a preventivne ju davat sterilizovat... :ua:
ja by som to nerobila, poznam zopar, ktore sa v pohode bez zdravotnych komplikacii dozili vysokeho veku..
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod bassetka » Ned 11.11.2007 18:31

Netajim,ze u fenky je to dost velky zasah.Aj ja poznam vela feniek,ktore sa dozili hodne rokov ked normalne harali.Poznam ale aj vela takych,ktore prisli ako 10-15 rocne so zapalom maternice a operacia bola rizikova.Zatial vsetko nastastie dobre dopadlo,az na jednu,ktorej "odisli"ladviny.Dalsou pocetnou skupinou su tie,ktore maju rakovinu mliecnej zlazy.Ale ak sa rozhodnete pre kastaciu,urobto to po prvom harani.Rozhodne NIC neriesi mat steniatka zo zdravotnych dovodov!!!!!!
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 23.01.2008 11:05

napíšte mi sem vaše názory..dávate prednosť tomu,že mám fenu tak si ju ustrážim ak nechcem šteniatka?alebo ju dáte radšej sterilizovať pre prípad,že by sa niekedy predsa nedalo fenku ustrážiť??alebo si radšej rovno zadovážite psa a nie fenku?
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Silwuska » Str 23.01.2008 11:07

No zadovazit si psa je rovnaka zodpovednost, ako fenu...akurat ze to je mozno este aj horsie v tom, ze sa z neho dvakrat do roka stava kopka hormonov a vtedy tomu hovorit "moj pes" je mimo :heh: :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 23.01.2008 11:15

no to poznáme..ale keď ti nezdrhne tak aspoň nebudú žiadne šteniatka :poklona:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Rika » Str 23.01.2008 11:23

Mala som psa, mám fenu, takže skúsenosti obojaké... no a z každého súdka troška, pretože fena je sterilizovaná no dali sme ju až po 2 háraní.

Ja som toho názoru, že je lepšie fenu ustrážiť ako ju dať sterilizovať. Predsa to nie je žiadny problém. Mne keď sa Biggy hárala, nikdy o tom nevedel ani jeden pes. Mala som psa a viem aké to je, keď sa feny hárajú, predo som brala ohľad na druhých majiteľov. Na prechádzky sme chodili autom ďaleko od mesta, kde stopy po psovi nenájdete. Poprípade, ak sa nedalo, nechodili sme po ulici ale cez záhradu do hory... a aj to som ju na rukách odniesla na hrebeň aby pach nedoniesol psov ku našej záhrade. Nikdy sa neobjavil ani jeden nápadník. Aspoň sme boli spokojní, že sa nič nemôže prihodiť ani na našej záhrade.

No a Waldi?... to bolo radosti, keď sa feny hárali... raz si to odniesli dvere - obtrhal zo spodu všetok kov, čo si aj odniesla jeho papuľka (úraz)... a pod. Bolo to s ním na nevydržanie. Mnoho krát bol preč aj celý deň. To sme však ešte našťastie bývali na dedine a on bol vždy pustený, takže si mohol hocikedy zájsť niekde k susedom... ale celé dni sa zdržiaval len keď sa jeho láska - jazvečíčka hárala :heh: . A keď sme ho zavreli, tak zas prišla provokovať ona :hi: .
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Silwuska » Str 23.01.2008 11:25

Rika...no tak to poznam...uz som to tu spominala, ako sme maca zacali privezovat retazou na dvore ked sa hara susedova suka...lebo uz ju raz zbuchol...a ona trupka dosla za nim a normalka sa mu napchala :pac: skoro ma porazilo...dojdem domo a oni uz spojeny...ale to uz bola tehotna takze macove to nebolo..
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Lenka.Buddy » Str 23.01.2008 11:29

ja sa pýtam preto takto,lebo keď poviem,že mám psa všetci povedia sterilizovať..ale tak ja chcem vedieť či je to pre fenu dobré..Rika v čom sa Biggy zmenila po sterilizácii?? keby to pre fenečku neni dobre,tak si radšej zvolím psa k psovi
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Starostlivosť