Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod p.j.jack » Štv 21.02.2008 11:04

Moja ajda ma zapal maternice...boli sme u mojho veta a chcela sono ,ktore zatial nema(robi si novu ambulanciu)tak nas poslala k druhemu na sono.ten velmi presadzoval strerilizaciu...najprv som suhlasila,ale nakoniec som zvolila antibiotika.Cele dne sa hrabem na nete a hladam info,ale vsade doporucuju sterilizacie,,,,nejako mi to pride ako modny hit u veterinarov....pisu ze nemoze potom dostat rakovinu maternice...no ako by aj mohla ked ju nebude mat....ale nikdo nepise ako sa taky psik citi...ved hormony a vsetko okolo toho....zeny maju casto krat navale a podobne veci a fenky by to ako nemali???....Obezita po sterilizacia je na "dennom poriadku" a to psik netrpi?srdce,klby a ine organy....ja si myslim ze postrazit fenku by nemal byt problem,aspon nie pre mna....ale v podstate ani tady nepisete nic moc o tom....ma tu niekto sterilizovane fenule???

Rika...ty si spokojna ked je sterilizovana???ak by si to vedela zmenit ,urobila by si to este raz???
„Soucit se zvířaty souvisí tak těsně s dobrou povahou, že lze bezpečně tvrdit: ten, kdo je krutý ke zvířatům, nemůže být dobrý člověk.“ Tohle řekl už před více než dvěma stovkami let spisovatel Jean Paul.
p.j.jack
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 265
Bydlisko: Gbely

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 21.02.2008 11:42

Jasne že je to móda.
Skús sa spýtať veterinára, ako by sa cítil, keby mu odstrihli, alebo veterinárky, ako by sa cítila po hysterektomií.
Myslím, že by sa ambulancia rýchlo zaplnila penou... z úst veterinára. :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Rika » Štv 21.02.2008 20:22

p.j.jack píše:Rika...ty si spokojna ked je sterilizovana???ak by si to vedela zmenit ,urobila by si to este raz???


Nie je to o tom, či som spokojná. Ja som moc na výber nemala, kvôli jej zdrav. problémom som sa nakoniec po dlhom premýšľaní a radách s veterinármi,... rozhodla pre sterilizáciu aby som sa vyhla možným komplikáciám, alebo lepšie povedané chorobám v neskoršom veku.
Pokiaľ by bolo všetko OK, určite by som si fenu ani psa nedala vasterilizovať, vykastrovať. Nemala som žiadny problém počas 2 háraní si ju ustrážiť. A so psom sa to dá tiež zvládnuť.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod vymysleny » Štv 21.02.2008 20:40

vsetky feny som mal sterilizovane, nechcel som na nich chovat, a chcel som sa naplno venovat vycviku, a ked mi fena hara nemozom chcdit na treningy ani nikde, na povahe sa nic nezmenilo ( no dobre tak jedna mi po case zacala zdvihat nohu jak pes :joint: ) a nemusel som ani riesit ci ustrazit alebo nie, a ani to ze fena by chcela ( aj to sa mi stalo ked fena harala zdrhala), mozno to niektory odsudzuju ze z mojej pohodlnosti a kebyze aj myslem ze aj pre tie feny to mohlo byt lepsie, ako keby zrazu museli byt tyzden dva doma a len vencit ked boli zvyknute skoro kazdy den makat :yes:
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod raky » Štv 21.02.2008 20:48

Len malinka pripomienka, aj sterilizovana fena počas akože hárania nedá 100% výkon, podľa mňa je sterilizácia niečo proti prírode a až tak pohodlný nie som /inak som dosť/. Videl som veľa krát na vlastné oči, ako psy rozoznajú takéto zviera, prečo by som jej to teda mal robiť? A tažko porovnávať povahu, keď vlastne už nevieme aké by to bolo bez toho... :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod vymysleny » Štv 21.02.2008 21:12

hej to je pravda, ze nepoda 100% vykon ale povedzme si orvorene to by pes musel mat aky den :ha: podla mna je to kazdeho osobny nazor, ja som nemal zaujem chovat a povazoval som to za rozumne riesenie, teraz co mam sucku tak ta nie je sterilizovana ( no dobre z nej je uz gaucak) a je rovnako aktyvna ako tie sterilizovane co som mal, ale poznam aj feny co sa uplne zmenili ( zleniveli) a o tom ako potom vacsina stlstne radsej pomlcim, vsak hormony je to pravda je to zasah ale nechcel som chovat tak som to povazoval za celkom rozumne riesenie "problemu" ako oddelovat harajuce feny od psov ked ich nechcem mat zavrete cely den v kotcoch, a keby som ich aj zavrel tak psy by boli na kotci nalepeny :ua:
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod p.j.jack » Štv 21.02.2008 21:14

to mi príde tak že mali by sme sa aj mi ľudia dávať sterilizovať a kastrovať.Bolo by menej rozvodov,každý by pracoval na 100%,nikto by nikoho neznásilňoval, nezneužíval ,nebola by planéta tak preľudnená....
samozrejme sterilizácia pre zdravotné dovody to je o inom.
„Soucit se zvířaty souvisí tak těsně s dobrou povahou, že lze bezpečně tvrdit: ten, kdo je krutý ke zvířatům, nemůže být dobrý člověk.“ Tohle řekl už před více než dvěma stovkami let spisovatel Jean Paul.
p.j.jack
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 265
Bydlisko: Gbely

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod vymysleny » Štv 21.02.2008 21:18

to je tazko ti takto napisat lebo kazdy ma na to iny nazor, a to s tym kastrovanim ludi dobry napad, aspon niektorych by sa zislo :joint:
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod bassetka » Ned 24.02.2008 12:26

Ad priberanie po sterilite.Ziadny pes si sam ladnicku neotvori a len na vas zostane,ci priberie.Tiez som este nevidela psa,ktory ak je zdravy,sa netesi ,ak sa vyberiete na vylet.Kazdy 3 pes nad 8 rokov ma zvacsenu prostatu a pomoze mu kastracia.Cize,ak sa doziju psi 8 rokov/a to sa dnes dozivaju bezne/,bude ju aj tak kazdy 3 potrebovat.U fenky po 7-8 roku dochadza casto k zapalu maternice a pomoze zas len ju vybrat,nakolko sa casto zapal vracia aj po prelieceni anibiotokami.Co sa tyka rakoviny mliecnej zlazy,nepomaha,ak sa fanka okoti/to zdoraznujem kde sa da/.Percentualne sa znizuje vyskyt rakoviny LEN po sterilizacii feny pred,alebo najneskor po 1 harani.Hlavne si treba zvazit,ako ste aj schopny uchranit fenku od neziaduceho nakrytia.Preberat rozumove pochody typu:fena:"boze este som nbemala potomstvo!Aky odkaz tu na svet zanecham,"sa mi zda bezpredmetne. :hi:
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Tatiana » Ned 24.02.2008 13:37

ja som bola minule poucena ze by sa mala sucka sterilizovat az po prvom harani kvoli vyvoju,lebo niektore haraju uz v siestom mesiaci a mozu zostat "zakrpatene",neviem ci je to pravda lebo skusenost s tym nemam :ua:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod bassetka » Sob 01.03.2008 14:48

Ak sa niekto rozhoduje pre sterilitu,odporucam ju robit po prvom harani.Pod hormonami sa dotvori kostra a fenka nie je potom "denglava"ako je to bezne vidiet u psov v Amerike.Tam sa operuje pred prvym haranim.Zaroven som radsej ,ked viem ,kedy sa harala a pri operacii potom moc nekrvaca.To sa stane v tedy,ak je tesne pred haranim,co sa u prvehe tazko odhaduje.
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod sybil » Sob 01.03.2008 16:35

Rika píše:Je to len 2x do roka, u niekt. dokonca len raz... ten necelý mesiac sa to dá vydržať a fenu ustrážiť. Príroda to tak zariadila, tak prečo by sme to mali meniť?
Taktiež si myslím, že je to aj dobré obdobie, kedy si preskúšame so psom aj fenou ako nás dokáže počúvať, akú máme autoritu,... či dokážeme aj napriek ich búriacim sa hormónom ovládať ich. Mali by nás počúvať vždy.

Myslím, že pre fenu, sú to celkom príjemné chvíľe, tak prečo by sme ju o ne mali ukrátiť? :hi: :lol:

Taktiež po sterilizácii je veľké riziko k nadváhe práve vďaka nedostatku hormónov. Pes je menej aktívny, priberá, pri veľkej nadváhe môžu nastať problémy s kĺbami,... treba si to premyslieť, či nám to pomôže alebo skôr nie.

lenka prosím ťa nenechaj si radiť od tejto osoby čo tu len tak mimochodom propaguje incest.ak bývaš v meste sú to horory,zvlášť ked máš fenu stredného plemena.maličkú vezmeš na ruky,na veľkú väčšina nápadníkov nedočiahne,ale ja som mala s bulteriérkou krušné chvíle.psi nocovali pred vchodom a ja som nemohla vystrčiť nos z domu.tak sme si to "užili".ale dá sa pichať hormonálna antikoncepcia,ked na to príde a sučka sa nehára vôbec.
a ten argument,že pes/suka nás musí poslúchať vždy!a je to preto dobré obdobie!neviem či vie o čom hovorí,sexuálny pud je jeden z najsilnejších v živočíšnej ríši.a že pre fenu sú to príjemné chvíle?preboha,tak to už je ozaj mimo mísu!
sybil
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 150

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Rika » Sob 01.03.2008 16:48

Sybil každý má svoje skúsenosti a svoj názor.
Ono je to obojstranné, pretože len máloktorí majitelia hárajúcej feny sa snažia psov neprovokovať, čiže chodia na miesta, kde moc psy nechodia a na druhej strane majitelia psov ich zvyčajne nemajú až tak dostatočne vycvičených, aby ich mohli dostatočne ovládať aj počas tohto obdobia. Tým pádom sú nahnevaný aj majitelia psov aj majitelia fien.

Ja som mala psa, takže viem čo to je, preto som s mojou fenou počas hárania chodievala venčiť mimo mesta a keď som nemala toľko času, tak som ju aspoň vyniesla na rukách na hrebeň hory, aby stopy neviedli k nám. A nikdy sa tu neobjavil ani jeden nápadník.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod MisheliQ » Sob 01.03.2008 16:55

Rika, dobrý nápad s tým zobratím na ruky a venčením mimo mesta...ma to nenapadlo /a ktovie, či by ma to napadlo, kebyže už fenu nejakú mám/...takže počas hárania bude najlepšie chodiť venčiť psa mimo mesto niekam kde chodí menej psov, hej? Tak fajn..jedného jediného psa však nebudem môcť zbaviť, a to Caesara heh...i keď on je dobre vycvičený a nevyvádza keď sa feny hárajú /a to ich máme v bytovke až 3/, ale ktovie čo to bude za cirkus keď bude mať jednu hárajúcu fenu temer pod nosom :lol:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: sterilizácia áno alebo nie???

Poslaťod Kača » Sob 01.03.2008 17:03

Hm... no hej, inaže niekto také možnosti nemá:(
JA isto autom nemožem ísť kdesi kde nechodia psy, alebo vláčiŤ moju hafinu na rukách.. okej, tak 10 minút, potom uuž ruku ani nezodvihnem nad pás :lol:
(No zas tak zle na tom niesom)
Ale napr. keď je moja fenka celoročne na záhrade... KOĽKO psov, chodí okolo nášho domu, kde sme v centre dediny pri centre mesta, to by si enverila... a (aj sama ako vieš) ty psy urobia pre fenu HOCIČO!
Alebo aspoň pre to, aby sa k nej dostali.

Otvorene taktisto pviem, že som PROTI sterilizácii, my sme tiež uvažovali, ibaže tým pádom som sa o tom viac dozvedela a mám svoj názor...
Keby si psy mali vybra´t, 100% že by nešli proti prírode...
Veď vlastne, ktoré zvieratá by šli na umelo ? (pokiaľ by sa nejednalo o vážne zdravotné problémy),
NIE! žiadne, to len mi ľudia sme taký:

A tím, že máme v moci aj zvieratá sa na tom odráža...
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúciĎalší

Späť na Starostlivosť