Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Sem píšte ohladne starostlivosťi o psa (srsť,chrup,...).

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Vikiki22 » Ned 09.09.2018 21:26

Podľa nosu nezistíš, či má zvýšenú teplotu. Treba ju odmerať.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Gabicka19 » Ned 09.09.2018 21:54

No merala som a ma 38 takze to by malo byt ok
Gabicka19
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Vikiki22 » Ned 09.09.2018 21:55

To je v poriadku. Skús ju nejak rozveseliť. Hračkami, dobrotami na hryzenie. Nech sa trochu spamätá.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod indiana » Uto 05.03.2019 19:46

Ahojte,

som bezradny. Koncom decembra som riesil problem so svojou fenkou po druhom harani.
V skratke: okamzite po druhom harani sa stala extremne apaticka a agresivna na ostatnych psov. Nic sa jej nechcelo bola bez zivota, mal som ju problem raz denne vybehat. Okamzite sa unavila, stratila akokeby radost zo zivota, pojasenost a tak podobne.
Detaily tu: viewtopic.php?f=15&t=2363&start=1650#p1432639

Siel som na krvne testy, az na dve hodnoty OK, nakoniec sme v polke januara sli na sono a veterinar nasiel okolo vajecniku folikuly (co vraj mavaju gravidne feny), ze mala zvysene hodnoty progesteronu.

A trvalo cca dalsi mesiac, kym sa vratila do normalu. Teraz je to opat zivy a pojaseny a hravy pes bez problemov s ostatnymi psami, ako to bolo kedysi.

A teraz otazka, co ma trapi - sterilizovat alebo nie?

Doteraz som bol tvrdo proti tomu. Bal som sa, aby jej to nezmenilo povahu, aby nebola apaticka, aby sa nestala tienom (ako to tu niekto dakedy napisal).
Na druhej strane, mat po kazdom harani presne taku apaticku (a poloagresivnu) psicu dva mesiace tiez nie je nic prijemne. A taktiez, ked mala po teraz po druhom harani taky hormonalny sok, nebude jej to v buducnosti robit nejaky zdravotny problem? Nebude to mat po dalsom harani rovnake? Alebo nebodaj horsie?
Aky mate na to nazor? Stretli ste sa s velkymi hormonalnymi zmenami u feniek pocas harania, ktore potom po sterilizacii uz neboli?
indiana
Okoloidúci
 
Príspevky: 21

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Renata » Uto 05.03.2019 20:14

indiana píše:Aky mate na to nazor? Stretli ste sa s velkymi hormonalnymi zmenami u feniek pocas harania, ktore potom po sterilizacii uz neboli?

moj nazor je kastrovat .. ak uz teraz, ked je mlada, ma taketo hormonalne vykyvy, tak ja by som do toho isla. Mala som jednu suku, ktora absolutne neriesila haranie, neharanie, pred, po, jedno jej to bolo, druha zas mala totalne prepinacky po harani, ani nie tak fyzicke prejavy, ako psychika, uplne jej hrabalo. Myslela som si, ze "casom" za to zmierni, alebo prejde, lebo vsak podla hesla viac ma odharane, lepsie sa s tym vyrovna .. prd :prd: cim starsia, tym jej viac hrabalo, nakoniec z uplne vyrovnanej kludnej suky, sa stala obluda, co mi ovrieskavala ludi v obdobi po harani, potom utalo a sup uz bola zas vyborna. Dala som kastrovat a suka ostala skvela, nic jej nebolo.
Upozornim na jednu vec, ak sa rozhodnes ju dat kastrovat, tak to urob v tom obdobi, ked bude v absolutnej pohode, teda nie pred haranim, ani nie tesne po harani, ale vtedy, ked je v normale, ako pises hrava, pojasena v pohode. Ostane v tej pohode ako keby "zakonzervovana", ja co mam skusenosti a pozorujem tak prave tie psiska, ktore boli kastrovane v tom pohodovom obdobi, tak ostali aj po kastracke ok.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Priscilla » Uto 05.03.2019 21:36

My máme doma veľkú časť našej svorky vykastrovanú - konkrétne 4 feny a 2 psy a všetci sú po kastrácií úplne ok, normálni, tak ako boli predtým, veselí, hraví, čo sú mladší tí normálne ďalej športujú. Ani zďaleka žiadne apatické tiene, skôr naopak. :lol:

50986838_475545599516904_3090598431148736512_o.jpg

Naše záprahové psy - kastrovaní sú sivý pes vzadu a žltá fena uprostred, tento rok absolvovali mimo iného MS vo Francúzsku 42 + 42 + 34 km


44740928_580887642390524_1492386575697313792_o.jpg

Meghan - aktuálne 11 ročná - kastrovaná v 5 rokoch - doteraz behá canicross a agility v kategórií veteránov - nadšenie by jej mohli závidieť mnohé mladšie psy
Priscilla
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1078
Bydlisko: Nová Dedinka

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Baxira » Sob 30.03.2019 12:00

Ahojte,

trochu som si prešla túto diskusiu a nedá mi, aby som nenapísala príspevok.
Môj pes má 8 rokov a pred pár mesiacmi sa u neho prejavili príznaky zväčšenej prostaty. Vyšetrenie u veterinára to potvrdilo a mali sme na výber z niekoľkých možností, ako to riešiť. Napokon sme si vybrali liek Ypozane. Účinky lieku majú trvácnosť cca 6 mesiacov. Sono potvrdilo, že prostata sa zmenšila. Nejakú dobu po dobratí tabletiek sa pes začal správať trochu zvláštne - najdivnejšie bolo, keď v marci dostal na narodeniny plyšovú pískajúcu hračku a začal sa k nej správať ako ku šteniatku. Dokonca sa mu zväčšili mliečne žľazy, čo skonštatoval aj veterinár, keď ho videl. Sú to nežiaduce účinky Ypozanu a volá sa to feminizačný syndróm :oo: .
Tak trochu som dúfala, že sa kastrácii vyhneme. Bohužiaľ, Baxter mal problémy s prostatou už druhý raz (po prvýkrát to samo odznelo, po druhý raz liečba Ypozanom). Ypozane sa dlhodobo neodporúča užívať, ale aj keby áno, vzhľadom k nežiaducim účinkom to nebude možné.

Veterinár nám dal na výber chemickú a chirurgickú kastráciu. Niečo som si už na internete zisťovala a viac sa prikláňam (ak sa to tak dá povedať :ua: ) k chirurgickému zákroku, ale zaujímalo by ma, či tu má niekto skúsenosti s chemickou kastráciou. Najradšej by som sa kastrácii úplne vyhla, no zo zdravotných dôvodov už očividne nie je iné východisko :plac: . Bojím sa, že sa mu zmení povaha - teraz je dominantný, budí rešpekt u psov, ale nie je agresívny. Má veľmi dobré sociálne zručnosti a skvelo sa správa ku šteniatkam a slabším/chorým jedincom. Samozrejme, miluje sučky, ale na to som si zvykla. Páči sa mi jeho osobnosť. Bola by som nerada, keby sa zrazu stal apatickým, bez iskry a bez duše, prípadne agresívnym. Veterinár nám preto ponúkol chemickú kastráciu ako možnosť zistenia, ako sa pes bude správať bez prísunu hormónov. Ale neviem, či to máme podstupovať, lebo som čítala aj veľmi negatívne info o chemickej kastrácii... :nwm:
"Pes je láska na celý život." (Pam Brownová)

"Kto zabije psa, zabije svoju dušu na 9 pokolení. Duša každého človeka, ktorý trápil zviera, bude odchádzať na druhý svet s bolestným krikom." (Zarathuštra)
Baxira
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 56
Bydlisko: Zvolen

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod wer » Sob 30.03.2019 15:30

Tak chemicka ci chirurgicka... ved hormony ovplyvnuju povahu, takze forma v tomto rolu nezohrava. :nwm: a 8 rocny pes uz moc povahu nezmeni. Urcite odporucam chirurgicku, u psa je to maly zakrok a za 2 dni je fit.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod elfinka » Sob 30.03.2019 17:18

Ja idem do chemickej, ale u 5 ročného psa kastrovaneho z pohodlnosti. Potom napíšem skúsenosť.
Ale v prípade kastrovania zo zdravotných dôvodov by som šla do klasickej hneď, tam neni o čom.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Lindchen » Ned 31.03.2019 1:13

Baxira píše:Bojím sa, že sa mu zmení povaha - teraz je dominantný, budí rešpekt u psov, ale nie je agresívny. Má veľmi dobré sociálne zručnosti a skvelo sa správa ku šteniatkam a slabším/chorým jedincom. Samozrejme, miluje sučky, ale na to som si zvykla. Páči sa mi jeho osobnosť. Bola by som nerada, keby sa zrazu stal apatickým, bez iskry a bez duše, prípadne agresívnym. Veterinár nám preto ponúkol chemickú kastráciu ako možnosť zistenia, ako sa pes bude správať bez prísunu hormónov. Ale neviem, či to máme podstupovať, lebo som čítala aj veľmi negatívne info o chemickej kastrácii... :nwm:

Prikláňam sa k tomu, že ak je pes po kastrácii apatický alebo inak "zmenený", môže ísť skôr o pridružený alebo ďalší, nezávislý zdravotný problém a je to situácia hodná pozornosti. Takto starý pes už sa nezmení, na sociálne zručnosti a vzorce správania vo vyššom veku už kastrácia vplyv nemá alebo len minimálny.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod lucik » Ned 31.03.2019 6:34

ja myslim, ze ak sa pes/suka po kastracii v dospelosti zmenia, tak je to zapricinene skor zmenou spravania inych psov/suk k nim - zacnu ich viac cuchat, mozno obskakovat, na co ti kastrati mozu samozrejme reagovat - bud vrknutim, alebo ak sa to neriesi, tak preventivnym odhananim neskor..
inak tie zauzivane vzorce spravania sa u dospelaka (naozaj dospeleho zreleho psa) zvycajne nemenia.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Stuka » Sob 06.04.2019 15:59

Ja stojím tiež pred rozhodnutím, či fenku 5 ročnú sterilizovať. Včera sme ju objednali na piatok na operáciu, ale viac menej z dôvodu, že u nášho psíka zistili veľké poškodenie srdca. Takže prvé rozhodnutie padlo nekompromisne na Larušku, že pôjde pod nôž, aby sa Saška pri nej nevzrušoval, aby chránil srdce. Síce sú v období hárania od seba, ale určitý kontakt mali a vtedy Saša samozrejme za ňou behal a srdce vzrušene skákalo.
Prečítala som toto vlákno a zaváhala som. Už teda včera večer som zaváhala, či zdravú fenku takto obetovať. Síce by to možno bolo dobré do budúcnosti, že by už nemala choroby spojené so ženskými orgánmi (okrem teda mliečnych žliaz), ale aj tak. Hnusí sa mi predstava, že ju zdravú vlečiem pod nôž. Je tu možnosť, že po tom sa zmení k horšiemu. Ale nemusí k tomu dôjsť. Neviem, čo mám robiť. Ešte som operáciu nezrušila.
Ak by Saša nemal choré srdce, tak nad jej sterilizáciou nerozmýšľam. Nechám to na prírodu, aj keby v budúcnosti nedajbože mala nejaké zdravotné problémy, neriešila by som to teraz touto prevenciou, ktorá nemusí vždy dopadnúť dobre. Lenže Saša má veľmi choré srdce a treba ho šetriť. Každý kontakt s hárajúcou fenou je preňho zlý.
Napriek tomu sa už viac menej prikláňam k názoru, že ich v čase hárania radšej prísne oddelím, čo je síce pre mňa záťaž, ale vždy asi lepšie, než keby ona išla pod nôž.
Na druhej strane nie som striktne proti sterilizácii. Mali by sme pokoj my, mal by pokoj Saša a možno aj Lara by sa v budúcnosti vyhla škaredých zdravotných problémov. Tak prosím povedzte, aký máte názor, ako by ste to vy riešili.
Stuka
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Vikiki22 » Pon 08.04.2019 6:39

Nie je o čom. Jednoznačne sterilizovať.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod lj909 » Uto 21.05.2019 15:57

Dobry den, rozmyslam nad sterilizaciu fenky, kedze posledne falosky mava jaksi viac laktuje. Problem je ale ze ma 8,5 roka. Chcem sa spytat ci je tu niekto kto daval psa sterilizovat aj v takomto "starsom" veku? Ma to este vobec zmysel, pripadne su nejake problemy v tomto veku s tym? Jedna sa o bisona, v uplne dobrej kondicii a pod.. Dakujem za odpovede.
lj909
Nováčik
 
Príspevky: 46

Re: Sterilizácia a kastrácia - áno alebo nie?

Poslaťod Margita » Uto 21.05.2019 15:59

Ja som dávala kastrovat 11rocneho psa,je fakt že to majú jernoduchsie ale pokial je pes v dobrej kondici ,hlavne srdce v poriadku
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

PredchádzajúciĎalší

Späť na Starostlivosť