[K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Sem píšte o filmoch a literatúre venovanej psom.
Pravidlá fóra
Tieto fóra slúžia na diskusiu o filmoch a literatúre, v žiadnom prípade tu neuverejňujte linky na nelegálny download týchto diel ani neveďte diskusiu smerom k získaniu týchto diel nelegálnymi cestami.

Skratky pri názve témy:
[F] film; seriál
[D] filmový dokument; výchovná, výcviková alebo náučná relácia
[K] výchovná, výcviková alebo náučná kniha
[E] encyklopédia, atlas
[B] beletria
[C] časopis; článok
[T] televízia
[W] www stránky

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod casira » Štv 09.02.2012 21:43

http://knihy.heureka.sk/konejsive-signa ... aas-turid/
za tie prachy no nekup to

:jop: Aj kúp,aj čítaj. :jop: :no:
casira
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2313
Bydlisko: Háj,Turčianske Teplice

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod lucik » Pia 10.02.2012 3:49

ale tie signály oni nepoužívajú len v stresových situáciách predsa, ale aj ked je príliš vzrušený - teda v takom pozitívnom strese. moja napríklad keď pŕidem domov a ideme von, ide sa uzívať, kým sa obliekam a ona pobehuje okolo, motá sa pod nohy a zíva a zíva. :)
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod Silvuch » Pia 10.02.2012 7:52

nejde o nic ine, len o preskokove chovanie. :no:
nastava, ak sa aktivuju dva protikladne funkcne okruhy (dve motivacie) v rovnakej miere, potom pes zacne robit cinnost na uvolnenie napatia (moderne knizky to nazyvaju stres, ale nejde o stres v pracom zmysle slova) = (napriklad utek a utok, alebo pokoj a aktivita - preto pes doma ziva, ak sa tesi, lebo najradsej by behal okruhy, ale v byte sa neda a ma prikaz byt pokojny)..

prejavuje sa - zivanie, olizovanie, zranie travy, bezucelne cuchanie, znackovanie..
Nastava pri situaciach, pri strete nepriatela, ale aj pri silnych podnetoch na centralnu nervovu sustavu.
Priklady v beznom zivote:
pes vrci na navstevu, vy ho okriknete (bije sa prirodzene branenie uzemia a zakaz od panicka), moze prejst do preskokoveho chovania (napr zacne zrat nepovsimnute granule, alebo oznaci ker),
uplne typicky priklad je pri nevhodnom vycviku privolania, ked sa bije trest s odmenou... Zavelite ku mne, a pes bezi k vam, ale blizko vas zacne nuchat bilinky...
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod lucik » Pia 10.02.2012 8:02

jj, Candy ziva a ziva, no Arietke preskakuje a lieta a hopsa, nesere ju, ze v byte :D Ani to, ze sa z toho nikto netesi.. koza je to :))))
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod hruska » Pon 19.03.2012 7:51

Nemate pocit, ze vela psov sa uz nevie spravat po psovsky a nevie (nechce?) citat signaly? O majiteloch ani nehovoriac :ach: Kolkym konfliktom by sa dalo predist, keby sme boli vsimavejsi. Len netusim, co so psami, ktori sami nevedia citat rec tela druhych psov.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod katkariinka » Pon 19.03.2012 8:26

Offtopic: Mala si nejaku zlu skusenost, ci je to len zamyslenie na dnesny den?
Knizku som citala uz davnejsie, ale nepise sa tam, ze ak psovi signaly "nefunguju", tak ich casom prestane pouzivat?
To je asi jeden z dovodov.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod hruska » Pon 19.03.2012 8:31

Kati, nastastie nic vazne, len take bezne veci, moja je neista, jasne na nej vidim asi vsetky signaly ake existuju, no druhy pes ani majitel nie, tak musim riesit, aby nezacala moja :ua:
Hej, tusim sa tam cosi take spominalo, dufam, ze rysadlo ich preto pouzivat neprestane.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod wer » Pon 19.03.2012 8:45

no bohuzial, je to pravda - ludia si vlastnych psov nepoznaju, nezabezpecia a potom, ze ten druhy je zly. :ua: uuplne bezne vidat, ako sa jeden pes stavia nad druheho - ocividna provokacia a majitelia to nazvu hrou.. alebo staci provokacny pohlad z oci do oci... alebo to zname - "on nic neurobi" a uz visi druhemu psovi na krku.. ja mam take nervy - uz neverim, ze sa da vychovat na sidlisku normalny pes... mat suku, tak cvaka vsade naokolo, lebo ved nakryvaci na kazdom kroku, mat psa-samca, ktory sa nepodriadi a bitky su na dennom poriadku. :ua:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod hruska » Pon 19.03.2012 8:59

Wer, presne to ma stve, z mojej "psomilky" pomaly stava neurotik, vela je mojou vinou, lebo nie vzdy som vsetko ustriehla, ale kurna, ja si davam pozor na moju, nemozu aj ostatni? Uz ked vidim, ze jej cosi sadlo na nos a blbo kuka, zavolam, odputam pozornost, ale zjavne som jedna z mala v okoli :ach:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod meridia » Pon 19.03.2012 11:52

Wer
[quote="wer"]uz neverim, ze sa da vychovat na sidlisku normalny pes... quote]
jestli někdy budeš mít cestu do Prahy,ukážu Ti ho..teda spíš jí :no: ,navíc ovčanda pracovní..dá se to,ale uznávám,že v tom asi hraje roli i její zcela vyrovnaná povaha..
jinak k těm signálům..vidim to i z druhý strany trošku..lidi jsou ted poslední dobou masírováni,aby pes hlavně vůůbec nic neřešil,nesmí v zásadě naprosto nic a ve všem ho má plně zastoupit pán..no do jisté míry určitě,ale osobně to teda zas tak neprožívám,když za psy budem řešit naprosto všechno, proč se pak divíme,že oni se už po psím chovat nedokážou?Moje čuba má dovoleno řešit si poměrně dost věcí sama,nechci blba,který se bude ptát i jestli se smí vyčůrat,přesto je naprosto neagresivní,nekonfliktní a to množství sídlištních vysíračů(a že jich tu je) prostě odignoruje bez reakce.Pochopitelně je třeba situace rozlišovat,takže pokud nastane nějaká,o které usoudím,že zasluhuje můj zásah,vlítnu tam jako Bůh pomsty :joint: ,ale jinak spoustě věcem nechávám volný průběh,což se mi dost osvědčilo.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod hruska » Pon 19.03.2012 12:09

Meridia, ale nemame vsetci stastie na vyrovnane povahy :) A samozrejme schopnosti na to, aby sme psa dobre "sformovali" do spravnej podoby.
Ja tiez nezastavam nazor, ze clovek musi riesit kazdy prd, len neznasam, ked moja je neista, vysiela vsakovake signaly a druhy pes to ma u prdele, majitel detto a ak by som nezasiahla, moja by sa zacala branit. Co urcite nechcem. Mam labilne poseratko, nemame pohodovych kamosov (vlastne skoro ziadnych :ua: ), ja som tiez len zaciatocnik robiaci vela chyb. Takze pochopitelne mi vadi, ze clovek si neda ani kusok namahy, aby pozoroval spravanie svojho psa a zabranil mu poskodzovat psychiku uz aj tak labilnych psov.
Skoda, ze ste tak daleko, nam by sa psici ako je tvoja velmi hodili.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod meridia » Pon 19.03.2012 12:26

ale nemame vsetci stastie na vyrovnane povahy :) A samozrejme schopnosti na to, aby sme psa dobre "sformovali" do spravnej podoby.

ale to je jasné..to byl jen takový obecný povzdech nad konstatováním,že spousta psů už neumí číst signály :smile:
Někdy kolem sebe vidím lidi,kteří "řeší" situaci,která žádné řešení nepotřebuje dle mne..ono jako u všeho platí zlatá střední cesta myslím :no:
Lidi jsou obecně bezohledná hovada,takže celkem chápu,že někdo může mít následkem toho docela problém se psem.. :ua:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod wer » Pon 19.03.2012 12:34

no mojmu psovi do bitky netreba 2x hovorit a to potom ked stretavam takych podobnych a este samovencerov, tak problem je na svete... zrovna cez vikend skoncil kamarat na pohotovosti, co sa mi snazil pomoct odtrhnut od mojho psa cudzieho.
a k tomu, aby moj pes nemal kazdeho pribehujuceho psa za potencionalneho agresora, potrebujem zastup normalnych psov a nie dalsich takych podobnych... ach jaj.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod Bad » Pon 19.03.2012 12:44

Já vidím obr problém v tom, že si člověk pořídí štěně, od malička ho vláčí na vodítku, k jiným psům ho nepustí, když se chce štěně jít seznámit, majitel ho škubáním a s řevem fuj a nesmíš odtáhne pryč. Jaký asi vztah k ostatním psům si takové štěně může vytvořit?! A jak se má naučit komunikaci?!
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: [K] Turid Rugaas: Konejšivé signály

Poslaťod hruska » Pon 19.03.2012 12:50

Offtopic: Niektori sme celkom radi, ze stenata od nas tahaju :angel:
Ale mas pravdu. Len ono je to zacarovany kruh, stena sa nestyka s dospelakmi a vyrastie z neho pes, ktory sa nemoze stykat so stenatami.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

PredchádzajúciĎalší

Späť na Filmy a Literatúra