[K] Stanley Coren: Inteligencia psov

Sem píšte o filmoch a literatúre venovanej psom.
Pravidlá fóra
Tieto fóra slúžia na diskusiu o filmoch a literatúre, v žiadnom prípade tu neuverejňujte linky na nelegálny download týchto diel ani neveďte diskusiu smerom k získaniu týchto diel nelegálnymi cestami.

Skratky pri názve témy:
[F] film; seriál
[D] filmový dokument; výchovná, výcviková alebo náučná relácia
[K] výchovná, výcviková alebo náučná kniha
[E] encyklopédia, atlas
[B] beletria
[C] časopis; článok
[T] televízia
[W] www stránky

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod hruska » Ned 30.01.2011 18:24

Ak sa jedna o schopnost ucit sa hluposti moj mix vyhrava. A teda, hlasujem za krizencov :pac:
Zostavovat taketo rebricky je hlupost, ako pise Leiluska, to ze pes nie je ochotny s radostou skakat okolo nas a robit opicky este neznamena, ze je hlupy.

Alebo ako pise jedna moja nemenovana byvala spoluziacka na FB (na fotku australaka)
"veď úplne vyzerá ako border kolia, vieš tie šikovné psíky, čo väčšinou aj vystupujú v telke...no ale aj tak je krásny :)"
mozno na tych borderach nieco bude :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod adavra » Ned 30.01.2011 18:30

len by som rada videla tých inteligentných ako dlho by prežili samostatne :heh: :aaa: tento rebríček je totálna kravina. Mala som už viac plemien, medzi nimi aj NO a afgána. Najinteligentnejší bol práve ten afgán. Lenže afgán sa necvičí, s afgánom sa spolupracuje na inej úrovni :jop:
adavra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1156
Bydlisko: Hlohovec

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 30.01.2011 18:34

ja tiež myslím, že inteligencia je schopnosť myslieť samostatne, rozhodovať sa a jednať... nie robiť opičky, ako mi niekto nakáže
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Leila Tobrok » Ned 30.01.2011 18:38

Offtopic: Inak, opravte si názov témy... :lol:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Margita » Ned 30.01.2011 18:40

Daida píše:Vikiki: lenže tu sa zjavne hodnotilo podľa toho, či...ako to povedať...proste že ich dokáže cvičiť aj úplný laik. aspoň mne to tak príde. a foxík predsa potrebuje niekoho, kto vie, ako s ním pracovať. neviem, či pochopíš, čo chcem povedať

mna inac tiez prekvapilo to delenie,aj ja mam foxa a je to moj prvy pes,cize aj ja som bola laik a este k tomu pubertalny laik ked som ho dostala :lol: a musim povedat ze je lahko cvicitelny ,rad sa uci a je culy a uceniaschopny do vysokeho veku,zakladne povela ovlada plus par hluposti navyse a nebol to nejaky problem ho to naucit,ked este aj dalmatinec je pred nim...
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod usagi » Ned 30.01.2011 18:49

usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Laura » Ned 30.01.2011 19:08

Podla mňa nemôže nik ohodnotiť psov na inteligentných či neinteligentných. Každe plemeno je "inteligentne" na úrovni pre akú prácu bolo stvorene. Napr. to že chrty nemajú až taký záujem spolupracovať s človekom, neznamená že sú hlúpe. Boli vyšľachtené na samostatnú prácu. Naopak také bordeky boli vyšľachtené na prácu s ľudmi takže sa podla toho aj správajú. To že ich všade ukazujú len ako "cvičené opičky" čo vedia milión trikov neznamená, že nimi aj sú. Pravé borderky nabehajú tisícky km za stádom v neprehľadnom a niekedy v nebezpečnom teréne, kde sa musia spoliehať na vlastný rozum a inštinkty :no:
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod vavrena » Ned 30.01.2011 19:11

Užívateľ Tesak si zjavne sám zmanipuloval rebríček Stanleyho Corena, pretože na druhom mieste je v Corenovom rebríčku PUDEL

Táto téma by sa celá mala zmazať, nielenže je duplicitná, má zlý názov, ale nejde ani o žiadnu prevratnú novinku, dokonca uvádza zlé výsledky tohto testu.

A viacerí to ani nepochopili, ide o rebríček pracovnej inteligencie, to znamená schopnosti spolupracovať s človekom - teda áno, rpáve tých milión trikov, ktoré sú schopné sa naučiť len preto, lebo človek chce. Preto sú popredné miesta také, aké sú. Nejde o inteligenciu v zmysle IQ, a sú to len zovšeobecnenné výsledky, nič viac.

Mňa by len zaujímalo, prečo si Tesák zmenšoval a písal otázničky, keď už parafrázuje výsledky niekoho :ach: :ach:
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Vikiki22 » Ned 30.01.2011 19:28

usagi píše:http://dogforum.sk/viewtopic.php?f=13&t=2982&hilit=inteligencia

:jazyk:

:jop:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod vavrena » Ned 30.01.2011 19:38

Leiluska píše:ja tiež myslím, že inteligencia je schopnosť myslieť samostatne, rozhodovať sa a jednať... nie robiť opičky, ako mi niekto nakáže

To je len o uhle pohľadu - pudle si zase povedia, že nie sú idioti, aby naháňali po poli zajace za účelom zabitia. Načo? :nwm: Takisto nenapadnú ľudí, pretože nie sú hlúpe, vedia, že to je človek, a že ľudia sa nenapádajú.
A to, že nejaký pes dokola behá za loptičkou? A ľudia sa nehrajú dokolečka hry, sediac pri tom a čumiac do monitora? A sú menej múdri ako tí ostatní, hoci táto samotná činnosť je pomerne primitívna?

Bol tu spomenutý život psa v prírode - ako dlho v prírode prežije človek? A je preto menej hlúpy? :nwm:
Pletú sa tu hrušky s jablkami bez toho, aby si mnohí uvedomili, že ide o spomenutú pracovnú inteligenciu - zapamätá si váš pes 250 povelov? Videli ste asistenčného pudla alebo labradora? V prírode by neprežili, ovládajú milión vecí, ale na ulici dokážu myslieť samostatne a chcem vidieť človeka, ktorý by povedal na asistenčného psa, že je hlúpy, lebo len robí na postrojčeku opičky :ach:
Takisto dogdancingové psy alebo psy Silvie Trkman - ovládajú desiatky, stovky vecí, a nejde len o to, že sa niečo naučili, nejaké "opičky," ale práve to, že tieto "opičky" vedia predviesť v rýchlom slede za sebou, sústrediť sa, myslieť a pracovať!! Alebo u ľudí profesori - encyklopédia v hlave, do praktického života občas absolútne. A sú menej hlúpi? Nie, dokonca patria k intelektuálnej elite krajiny.
A tiež - porovnávať inteligenciu huskyho s borderou napríklad - to je ako porovnávať Casanovu a hlavného hrdinu Zápisníka jednej lásky a hovoriť o tom, že jeden je majster lásky, lebo zbalil veľa žien, a oponenti povedia, že predsa hlavný hrdina Zápisníka jednej lásky je majster, pretože dokázal celý život milovať len tú jednu a udržať si ju.
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Mackie » Ned 30.01.2011 19:44

a je tu aj tema o inteligencii psov
najdite si a pokracujte tam
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Vikiki22 » Ned 30.01.2011 19:54

Offtopic: Mackie, a čo tak presunúť do tej témy túto diskusiu? :smile:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod usagi » Ned 30.01.2011 20:04

A tiež - porovnávať inteligenciu huskyho s borderou napríklad - to je ako porovnávať Casanovu a hlavného hrdinu Zápisníka jednej lásky a hovoriť o tom, že jeden je majster lásky, lebo zbalil veľa žien, a oponenti povedia, že predsa hlavný hrdina Zápisníka jednej lásky je majster, pretože dokázal celý život milovať len tú jednu a udržať si ju.


No ved - ale presne tieto jablka s hruskami su pletene vo vysledkoch tohto "vyskumu" :no:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Mackie » Ned 30.01.2011 20:12

hej presuniem, len teraz niet casu
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Najinteligentnejšie plemá psov

Poslaťod Haleth » Ned 30.01.2011 22:18

ani Jack Russel tam nie je, cha !
ak berieme inteligenciu ako schopnosť samostatne sa rozhodovať a konať, tak vyhrávajú jednoznačne mačky :jazyk:
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

PredchádzajúciĎalší

Späť na Filmy a Literatúra