[K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Sem píšte o filmoch a literatúre venovanej psom.
Pravidlá fóra
Tieto fóra slúžia na diskusiu o filmoch a literatúre, v žiadnom prípade tu neuverejňujte linky na nelegálny download týchto diel ani neveďte diskusiu smerom k získaniu týchto diel nelegálnymi cestami.

Skratky pri názve témy:
[F] film; seriál
[D] filmový dokument; výchovná, výcviková alebo náučná relácia
[K] výchovná, výcviková alebo náučná kniha
[E] encyklopédia, atlas
[B] beletria
[C] časopis; článok
[T] televízia
[W] www stránky

[K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Vikiki22 » Str 14.08.2013 10:03

Obrázok

Kniha Barryho Eatona přináší alternativní pohled na problematiku psí dominance. Autor předkládá čtenářům řadu zajímavých otázek, např. Co přesně se skrývá pod pojmem „psí dominance“?, Skutečně musí majitel psovi dominovat? či Snaží se nás psi cílevědomě sesadit z vůdčího postavení ve smečce, nebo to jsou oportunisté čekající na příležitost? a pokouší se nalézt na ně zasvěcené odpovědi. Barry Eaton detailně probírá tzv. pravidla smečky, kterými se podle mínění většiny odborníků řídí chování našich psů, a porovnává je s tím, co se skutečně děje ve smečkách divoce žijících vlků.


Včera som si túto knihu objednala. Zaujali ma na ňu ohlasy, tak som zvedavá, čo to bude. Máte ju niekto prečítanú? :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Vikiki22 » Pon 19.08.2013 17:15

Tak, útla knižočka mi dnes došla a už ju aj mám prečítanú. Je rozhodne veľmi zaujímavá, vyvracia dominanciu psa a človeka, dáva zaujímavé pohľady na spolužitie so psom a poukazuje na rozdiely medzi vlkom a psom. Vysvetľuje niektoré princípy spolužitia psa a človeka, ako na to hľadí veľmi veľa ľudí a ako to skutočne je. Určite doporučujem každému psíčkarovi, kynológovi a to aj dlhoročným a skúseným výcvikárom! :jop:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Silvuch » Uto 03.09.2013 10:15

blbost. :hi: Cakala som, ze sa budu rozoberat vztahy medzi psami, nie medzi psom a clovekom.
Cast o vlkoch bola zaujimava, ale nie so vsetkych suhlasim, co sa v knihe pise. Napr., ze pes neberie cloveka ako svorku.

a dalsia vec, moderna, preco knizka hned v uvode citatela vyzve, aby sa spamatal? :ha:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Vikiki22 » Uto 03.09.2013 12:14

Prečo? Keď sa nad tým logicky zamyslíš, prečo by mal pes človeka brať ako jeho druh? Nikde v prírode neexistuje medzidruhová hierarchia, tak prečo by to malo byť medzi psom a človekom? Knižka rozoberá samotné slovo "dominancia", áno, tiež psovi nenechám ledačo robiť, nenechám, aby mi skákal po hlave, chcem, aby ma poslúchal, ale nejak sa osobne necítim voči psovi "dominantne". A tiež má pravdu, že je blbosť, aby sa pes neprekračoval, aby sa nepúšťal prvý vo dverách apod. Tiež v tom nevidím nejaký zmysel. :nwm:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod CraObs » Uto 03.09.2013 12:20

Vikiki22 píše:prečo by mal pes človeka brať ako jeho druh?

knižku som síce nečítal, ale je niekolko prípadov kedy zviera vyrastalo od mala medzi "iným" druhom a bolo presvedčené že je tiež "to"
proste niečo ako Maugli, tiež netušil že je človek..
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Silvuch » Uto 03.09.2013 12:21

ale tam pisali, ze cloveka nepovazuje ako svoju svorku. S cim nesuhlasim, lebo na mna pes prebera svorkove chovanie, ktore sa nikdy odomna neucil, len ho to psi naucili.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Vikiki22 » Uto 03.09.2013 12:29

CraObs, veľmi silno pochybujem, že pes berie človeka ako svoj druh, keď žije aj medzi psami. Maugli je rozprávka. :ach:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod pigie » Uto 03.09.2013 12:39

Offtopic: Vieme ako to opada, ked vyrasta pes v odluceni - kvoli ockovaniu, kvoli bohviecomu... alebo mimo matky, bez socializacie a takto to dopada aj u ludi. Maugli je rozpravka, ale je x realnych pripadov, kedy uz sa deti ludmi nikdy nestali
http://tajomstva.org/spolocnost-krajiny ... -zvierata/
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Mackie » Uto 03.09.2013 12:39

Offtopic: vlcie deti nie su rozpravka, dopadli veru horsie ako Maugli
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Vikiki22 » Uto 03.09.2013 12:42

Offtopic: Áno, ale keď pes vyrastá v spoločnosti psov, prečo by mal brať svoj druh aj človeka (v prípade, že pes nie je izolovaný od iných psov)?
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod CraObs » Uto 03.09.2013 12:42

Offtopic: len aj tí psi žijú primárne medzi luďmi :nwm: a ono sa občas objavia články ako sa ovca chová ako pes, kačka ako kura, krava ako kôň atď.. len preto že žije sama svojho druhu v stáde iného druhu, tak ich proste berie za svoje a dostáva rovnakú výchovu.. prípadne v ZOO keď sa matka ujme mláďaťa cudzieho druhu ktoré vlastná matka odvrhla..
otázka je čo z toho je real a čo vytrhnuté keďže sú to médiá..
prípadne čo sú tí dobrodruhovia čo chovajú medveďe, tigre a volne sa s nimi pohybujú a stretávajú.. odchovali si ich od flašky a to zviera ich berie za svoje! bolo by to možné keby ich nebrali ako svorku?
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Vikiki22 » Uto 03.09.2013 12:48

Offtopic: Imprinting - etológia. Je jasné, že ak jedno mláďa iného druhu vychová matka druhého druhu, tak si bude myslieť, že je to druh matky, lebo iného jedinca svojho druhu nevidí. Ale to sú ojedinelé prípady. Ja si nemyslím, že každý normálne vychovaný pes v spoločnosti ľudí a psov sa cíti byť rovnakým druhom ako človek. Veď len to, že nedokážeme komunikovať ako psy, často nemáme čím vyjadriť svoje emócie tak, aby tomu psy porozumeli (chvost, uši). Kým pes psovi rozumie. Nevidím psom do hlavy, to je pravda, len hľadám logické odpovede. :nwm:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod pigie » Uto 03.09.2013 12:51

Ja by som povedala, ze pes rozumie nasej reci, len my ju nevieme pouzivat :heh: takze casto clovek vysiela prave opacne signaly akoby chcel... A netreba na to usi ani chvost... Asi preto, ze oni s nami existuju od mala. My s nimi v tej istej pozicii nie :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod elfinka » Pon 26.09.2016 18:54

Knizka, kupena, precitana a za mna teda waste of time, waste of money.
Nic prevratne sa clovek nedozvie, len sa dookola opakuje ze pes neni vlk a psy nemaju v hlave ziaden zakerny plan ako vladnut celemu svetu.

Je tam dost odkazov na vyskumy, ale nic co by ma nadchlo tak ze by som mala potrebu studovat dalej.
Vyzyvanie na spamatanie sa a och ake je stastie ze existuje pozitivka mi tiez prislo take ze hmm...

A to co chapem pod pojmom dominancia ja oni oznacuju ako RHP (resource holding potential) ale takmer vobec to nerozoberaju.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: [K] Barry Eaton: Psí dominance: Mýtus, nebo skutečnost?

Poslaťod Lindchen » Pon 26.09.2016 18:57

elfinka píše:Knizka, kupena, precitana a za mna teda waste of time, waste of money.

:yes:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Ďalší

Späť na Filmy a Literatúra