[K] Helena Kholová: Historie psího rodu

Sem píšte o filmoch a literatúre venovanej psom.
Pravidlá fóra
Tieto fóra slúžia na diskusiu o filmoch a literatúre, v žiadnom prípade tu neuverejňujte linky na nelegálny download týchto diel ani neveďte diskusiu smerom k získaniu týchto diel nelegálnymi cestami.

Skratky pri názve témy:
[F] film; seriál
[D] filmový dokument; výchovná, výcviková alebo náučná relácia
[K] výchovná, výcviková alebo náučná kniha
[E] encyklopédia, atlas
[B] beletria
[C] časopis; článok
[T] televízia
[W] www stránky

[K] Helena Kholová: Historie psího rodu

Poslaťod Vikiki22 » Str 07.12.2011 13:19

Čítali ste ju niekto? Je to kniha z roku 1987 od českej autorky. Mám ju práve rozčítanú a som na vážkach ohľadom tejto knihy. Kniha je rozdelená na kapitoly. Obsah:
Úvod poněkud osobní
I.kapitola: Spor o prvensktví
II. Rozprava o pradředcích
III. Hádání o praotce
IV. Propletenec kolem plemen
V. Problémy zdomácnění
VI. Metamorfóza vlčí nátury
VII. Svědectví o psím cestování
VIII. Otázníky kolem špiců
IX. Nerozluštěné tajemství chrtů
X. Mýtus o molosských davičích
XI. Záhada goralských psů
XII. Nejstarší povinnosti psů
XIII. Něco málo o vývoji lovu
XIV. Původ vzácných mazlíčků
XV. Psí problémy po česku
XVI. Spor o budoucnost
Pár slov na závěr
Autorka má pekné poznatky z oblasti histórie psov všeobecne. Len mi vadí, že v niektorých kapitolách píše celkom od veci a tie omáčky... Napr. začala písať o axolotlovi, čo nemalo vôbec nič spoločného s vývojom psov. Ten úvod mi pripadal len ako blábláblá..., takže som to rovno preskočila. Začítala som sa do každej kapitoly, ale nie každá ma oslovila. Asi sa mi zatiaľ najviac páčila kapitola o prapredkoch psov, vlkov apod., ktoré žili v treťohorách apod. V ďalších kapitolách rozoberá, kto a prečo by mohol/nemohol byť predkom psov, potom píše o rozdieloch medzi vlkom a psom (morfologicky aj povahovo). Píše aj o tom, ako sa plemená viac-menej menili, nejaké extrémy v porovnaní s vlkmi a ako sa psy/plemená šírili do sveta. Nakoniec píše o každej skupine plemien zvlášť, čo je už iné čítanie ako to predošlé. Teraz som síce skončila len IX. kapitolu, ale o špicoch a chrtoch sa mi to celkom páčilo. Uvidím, ako bude písať ďalej. Tak či tak je to zaujímavá kniha plná rôznych aj vymretých a neznámych plemien (aj keď ja osobne o niektorých pochybujem). Len 3 veci by som knihe vytkla: 1. nepresné názvy terajších plemien (čivavá, írsky vlčiak (vlkodav), malemut...), 2. k dnešným pomerom neaktuálne informácie o rozšírení plemien (napr., že sa u ,,nás´´ vôbec nenachádza tibetský španiel alebo, že je japonský čin rozšírenejší ako akita) a 3. úplne nepresné kresky plemien v knihe (ja som napr. faraónsky pes fľakatý ako dalmatín). Iné som si zatiaľ nevšimla. Dopíšem, keď knihu dočítam. :smile:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: [K] Helena Kholová: Historie psího rodu

Poslaťod vavrena » Str 07.12.2011 14:24

Potom daj vedieť, prosím, či píše niečo aj o vzniku vodných psov :smile: .
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta


Späť na Filmy a Literatúra