Plemená a výcvikové metódy

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tchor » Ned 30.11.2008 9:02

raky píše:Lusy,
možno by som sa dohodol s figurantom mimo cvičáku na jednu stretávku... :no:
Sami v parku prítmie a násilník..., ale len skúsený figurant, aby Xar potom neštartoval na všetko...
Ale to musíš cítiť sama. :ha:

Nebezpecnejsi radu uz jsem dlouho necet a ze jsou tady obcas slusny perly.
Priprava psa pro obrany je pomerne dlouhodoba zalezitost a rozhodne to nefunguje timhle zpusobem. "jedno" (ale i treba 10) "setkani s figurantem" muze spoustu veci pokazit, ale rozhodne ne zlepsit.

V prvni rade je dulezity si ujasnit co chci aby pes umel, podle znalosti psa, po dohode s figurantem, zvolit metodiku nacviku, s drobnyma upravama podle vyvoje, se ji pokud mozno drzet a systematicky na tom pracovat. Nepocitejte s tim ze vas ochrani pes bez pripravy a vzhledem k tomu ze tu pripravu umi jen velmi malo lidi a i pripravenej pes potrebuje spolupraci s psovodem tak nespolehejte ani na ty pripraveny. Pes ma odstrasujici funkci nikoli obranou.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod raky » Ned 30.11.2008 18:55

Tchor píše:Nebezpecnejsi radu uz jsem dlouho necet a ze jsou tady obcas slusny perly.
Priprava psa pro obrany je pomerne dlouhodoba zalezitost a rozhodne to nefunguje timhle zpusobem. "jedno" (ale i treba 10) "setkani s figurantem" muze spoustu veci pokazit, ale rozhodne ne zlepsit.

V prvni rade je dulezity si ujasnit co chci aby pes umel, podle znalosti psa, po dohode s figurantem, zvolit metodiku nacviku


No ono web občas skresluje a s Lusy sme si to už diskutovali mimo... Je to presne o tom , ako píšeš v druhej vete...
Ale ak by som so psom nechcel robiť skúšky a chcel by som aby napr. odstrašil násilníka od manželky v parku a na cvičáku by nevenoval pozornosť - skúsil by som ten park... A sebavedomý pes nemusí mať ani výcvik - keď niekto vyskočí spoza stromu... Tým pádom obrana pra nás končí... Je to v ňom a nemusím to ďalej riešiť... Takto sa dá aj strážny pes spraviť - keď figurant pobehá pár krát okolo plotu...
A posledná vec _ Lusy musí vediť čo Xar potrbuje a myslím - že to vie... :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Cathie » Ned 30.11.2008 20:58

Ja si myslim, ze posudenie toho, akou metodou treba ist na psa a co si pri nom clovek moze dovolit by vzdy malo byt: 1. charakteristika plemena, 2. individualna povaha psa, 3. odsledovanie reakcii.. proste jasne, prve co vidim, je plemeno (ak to nie je krizenec uplny), ciastocne si nazor spravim podla toho a potom si ho v hlave "upravujem" pozorovanim psa.
Napr ja mam doma borderu a od zaciatku som vedela, ze je citliva na trestanie a celkovo na ton a spravanie majitela. Brala som na to ohlad a postupne niekde pridavala, niekde uberala podla toho, ako reagovala. Ale zas zalezi aj od toho, co ju prave chcem naucit.
Ak chcem ucit nejaku blbost ako prevalenie, budem to trpezlivo opakovat aj dve hodiny a navadzat ju k tomu hrou. Ak ju chcem naucit nezrat zo zeme, tak na to idem ostrejsie, aby sa "ani neopovazila". Kazde ma inu dolezitost..

Akurat teraz som zacala ucit, nech nezerie jedlo doma zo zeme, aj ked mi spadne z ruky alebo z kuchynskej linky. Prvykrat sa k nemu samozrejme hrnula a ja som hodne ostro povedala "nesmies", pretoze som cakala, ze na obycajne "nesmies" neposluchne pri vidine jedla. Prikrcila sa az k zemi a okamzite od jedla palila prec. Odvtedy pri "nesmies" co sa tyka jedla, od neho odchadza so stiahnutym chvostom a nepriblizili sa k nemu blizsie ako na pol metra a to staci tichy hlas. Nehovorim, ze je to dobry sposob, ale 1. rozumie tomu, 2. nemam strach ze by este niekedy zozrala nieco, ak si to vsimnem dost skoro (a pravdepodobne aj keby som si nevsimla).
Myslim, ze keby som ten prvy krok spravila pri tvrdsom plemene, nereagovalo by tak citlivo.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tchor » Pon 01.12.2008 7:33

ja osobne bych to poradi otocil.
1) clovek musi hlavne reagovat na momentalni stav psa a jeho reakce ( to casto jeste pred tim nez ty reakce nastanou kdyz vam pes strachove uleti z rukavu je na reakci uz docela pozde)
2) prihlednout k povaze a typu nervove soustavy psa
3) az uplne nakonec prihlednout k plemeni

Pricemz bod tri je pri dodrzeni prvniho a druheho bodu temez zbytecny.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod sibra » Pon 01.12.2008 13:32

Tchor píše:ja osobne bych to poradi otocil.
1) clovek musi hlavne reagovat na momentalni stav psa a jeho reakce ( to casto jeste pred tim nez ty reakce nastanou kdyz vam pes strachove uleti z rukavu je na reakci uz docela pozde)
2) prihlednout k povaze a typu nervove soustavy psa
3) az uplne nakonec prihlednout k plemeni

Pricemz bod tri je pri dodrzeni prvniho a druheho bodu temez zbytecny.

:jop: krasne povedane :winner:
sibra
Junior
 
Príspevky: 334
Bydlisko: BA/MA

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tobin » Pon 01.12.2008 13:58

Bibiana píše:Offtopic: Tobčo, pls, kde ste skúšali coursing? :ahoj:

http://www.coursing.sk/
Tu bol trening, sme sa prihlasili... na luke pri Dunaji, ako je od Slovnaftu bufet Flintstones. Tob zabehol 30 m, ja pred nim asi 70 m, debakel... :ach: Aj sme tam na jednej fotke z treningu 26.10, hec!!!
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod martin27 » Pon 01.12.2008 16:22

lusy píše:moze mi tu niekto vysvetlit, ked sa tu tak kazdy porovnava s NO aky je pri nich sposob cvicenia? ako sa odlisuje cvicenie od toho vasho psa so specifickou povahou? v teme o borderkach som sa dozvedela, ze na NO sa da ist tvrdsie a je mozne pouzit aj ostnac kdezto na borderku nemozno pouzit ziadne tvrdsie metody.

metodika musi byt principialône ta ista inak to nie je vycvik ale experiment. odlisnosti su potom v pristupe k motivacii, psychickom tlaku na zvieratko, narocnosti opakovania a spajania cvikov. mam SBT, NO a mal som brazilsku filu a ani jeden z nich necvicil rovnako. ale princip cvicenia musi byt ten isty
http://www.mkkzbehy.websnadno.cz/O_klube.html

big heart, big smile. he will love with all he has and wants just little in return. who is it?
martin27
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod martin27 » Pon 01.12.2008 16:42

lusy píše:tak priklady:
cvicak v trnave - ucenie privolacky-psy na voditkach v dvojrade, majitel ukaze psovi pamlsok a uteka prec. po "ku mne" cvicitel pusta psa. ak pes nepribehne, ale zacnu ho zaujimat ine veci, cvicitel radi majitelovi utekat prec a stale opakovat povel. :pac: hadze po psovi retiazku, ale psovi to je jedno. cvicitel je uz nastvany, ze si chalanisko nedokaze privolat psa, tak mu psa odchytavaju. maltezak ci bison si nechce lahnut, rada: vyvesit ho.
cvicak 1. ITA cvicenie psov az od 6 mesiacov. kazdy jeden na stahovaku. chodza pri nohe neustale opakovanie povelu a cukanie aj ked pes pekne kraca. prvy mesiac sa uci iba chodza. je to hodina. chodi sa iba hore-dole po cvicaku. ziadne odmeny. nanajvys po desiatich minutach sa mozes so psom pohrat s loptickou. ak pes nie je na aportiky tvoj problem. maskrty nepovolene. druhymesiac sa uci ku chodzi aj sadnutie. dalsi mesiac "zostan". uz to nebavilo mna nieto este psa. povel lahni sa uci iba jednym sposobom a to, ze si das voditko pod nohu a tahas. neustale opakovanie povelov. ak pes po hodeni retiazky nepribieha k panovi vycvikar nedokaze nijak poradit. mne osobne potom radili zmenit povely a to moje slovenske za nemecke :aaa:
cvicak 2. ITA vycvikarka stale iba skusa rozne metody a aj tak nic nezabera. ma strach zo psov. majitelovi najducha radi, aby ho radsej dali prec niekomu na zahradu a nenechavali si ho v dome, lebo nevedia ako by sa pes spraval, keby sa im s priatelkou narodilo dieta. prisli za nou s problemom, ze pes taha a ked vidi ineho psa tak steka (stale hovorim o tom psovi z ulice). v priebehu pol hodiny vyskusali kricanie, trhnutie na voditku, nasadenie polostahovaka, obojok, co vystrekuje tekutinu, pri chodzi pri nohe neustale upozornovanie psa s eee, pes sa na ineho nemohol ani pozriet uz bol cukani a pocuval to eee. podotykam, ze ten pes nebol problemovy ako tvrdil majitel, len bol proste zobrany medzi civilizaciu a na to nebol iba nauceny, ale vobec sa neprejavoval problemovo. taktiez aj u tejto cvicitelky neustale opakovanie povelov. ked som sa jej pytala preco, ze dava psovi na vyber. :nwm: :pac: ked som mojmu rozrusenemu psovi dala povel "sadni" a po neuposluchnuti pomohla s vykonanim, ze to by ona nerobila, lebo ten pes to aj tak nevykonal sam a nic z toho vlastne nema.
[b]cvicak 3. ITA[/b] dalsia vycvickarka mi neodporucala stopovacku, lebo ze ani po 2 rokoch psa nenaucis privolanie. ak pes taha dat mu este dlhsie voditko a nechat ho tak, lebo kazde trhnutie psom je jeho vyhra.

tak o tomto hovorim, ze nie na kazdom cvicaku ti dokazu pomoct. ale ked je clovek uplny zaciatocnik, tak tie rady poslucha, lebo sam si poradit nevie.

tak toto je vazne husteeee ti boli asi dost :joint: najlepsie bolo to s tymi nemeckymi povelmi :pac:
http://www.mkkzbehy.websnadno.cz/O_klube.html

big heart, big smile. he will love with all he has and wants just little in return. who is it?
martin27
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod lusy » Pon 01.12.2008 16:49

no jo nemecke povely, zevraj su pre psa zrozumitelnejsie :heh:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod martin27 » Pon 01.12.2008 16:56

akoze ktore? halt! papiere! :aaa:
http://www.mkkzbehy.websnadno.cz/O_klube.html

big heart, big smile. he will love with all he has and wants just little in return. who is it?
martin27
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Basha » Uto 02.12.2008 20:59

No ja zas opisem BOC z inej stranky pohladu :ha: 7-mesačný pubertiak, pes, je schopný ignorovať niekedy aj dosť zvýšený hlas, nepatrí do toho ,,typického borderkovského priemeru" o, ktorom sa hovorí, že stačí len zvýšiť hlas, tak sa pripájam a súhlasím tu s tými, ktorí neškatulkujú plemená :no: pes má svoje grify, skúša koľko môže - však neni blbý :heh: vie, že ho nezabijem:)Zatiaľ sa s ním venujem základnému výcviku, to je pre mňa najdôležitejšie. Strašne na neho platí, keď je motivovaný, ale naozaj motivovaný, povedala by som ale, že fakt tvrdšími metódami by asi človek toho nedosiahol u neho, by sa ku mne vonku potom asi ani nepriblížil. A ešte sa postupne pasujem s jeho pubertiackou premenlivosťou, niekedy poslúcha jak hodinky, že si poviem, že už teraz je ako dospelý, inokedy total decko. Fakt náladový...
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Cathie » Uto 02.12.2008 23:48

Basha uplny suhlas s tym, ze nie kazda BOC musi byt taka citliva.. moja teda nie je na vacsinu veci. Ja po nej nastvane skriknem, ona spravi dva skoky odo mna prec a kuka na mna stylom "a ty co chces? co sa ideme hrat hm? no chyt si maaaa" :lol: a inokedy sa zas so stiahnutym chvostom ide schovat pod stol.. :ach:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tchor » Str 03.12.2008 7:25

Basha píše:...je schopný ignorovať niekedy aj dosť zvýšený hlas...


Proc si myslis ze "zvyseny hals" je neco co by mel pes respektovat. Pokud nejsi schopna udrzet toninu hlasu tak "zvyseny hals" naopak ukazuje psovy ze ti "ujizdeji nervy" a tedy on ma navrch. Na psa je mnohem ucinejsi mluvit v naprostem klidu a a sebejiste, nez na nej rvat. pes slisi cca 21x lepe nez clovek takze to nei o tom ze by neslisel, ale o tom ze nechce sliset.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Stopinko » Str 03.12.2008 11:13

Tobin píše:Lusy, to je realny obraz beznych cvicakov aj podla mojich skusenosti. My sme zacali chodit, 2x som cvicak zmenil, na tretom (Butika, Ivanka p. Dunaji) ma naucil, ako ho najzakladnejsie veci ucit a chodili sme len na "kontrolu". Aj tak to bolo nahovno, lebo privolavacka stale nula bodov... nikde nikoho nenaucia chapat psa, nikde neucia, aka dolezita je rec tela psovoda, na vsetko maju "standardne" metody. Hruuuuuza


Vystihol si to! NO s tym ze nikde neucia chapat psa nesuhlasim , poznam min dvoch takych ludi co robia so psami a je to u nich na prvom mieste aby majitela psa naucili chapat psa. :no:
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tobin » Str 03.12.2008 11:34

Iste, vynimky sa najdu, vsetka cest.
Tchor: Pes by musel mat super super super poslusnost, aby VZDY reagoval na pokojny hlas. Povel neopakujem, poviem ho normalnym hlasom. Obcas nereaguje okamzite, alebo vobec nie (ked je v spolocnosti dalsich psov). Je vtedy navolno, a tak nemam spagat na vynutenie. Povel neopakujem (ak som si isty, ze ma vnimal) a hlasno poviem "co som povedal", alebo "komu to hovorim". Ak treba, tak este raz a hlasnejsie, zas nieco ine napr. "nerozumies po slovensky ty kuuwa krpata". Pomaha. Nemam pocit, ze by to malo byt nespravne.
Na to, aby kazdy jeden pokojnym hlasom povedany povel ihned posluchol - k tomu mame este asi dlhu cestu :ua:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik