Plemená a výcvikové metódy

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Hanka 1 » Štv 04.12.2008 20:54

Vždyť je to taky běluška... :no:
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Safi » Pia 05.12.2008 8:08

Nyssa píše:Safi myslím si, že je to dobre. ja tiež, keď sme niekde tak von s inými psami, alebo niekde, kde je mnoho rušivých vplyvov, najprv zavolám meno a keď sa otočí, alebo zastane, dám povel ku mne :yes:



dík, každopádne sa snažíme vylepšiť celú komunikáciu. :jop:
Cesta je cieľ... Safi nemá PP, ale má všetkých 5P: Poslušná,Priateľská,Perfektná,Pobláznená a Presne taká akú sme chceli.:))
Safi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Silwuska » Pia 05.12.2008 10:09

NO vidite to... :ua:
A ja to mam nejak cele blbo a neviem to zmenit...Maca som si "vychovavala" sama od 12-13 rokov...ja si v podstate ani nepametam ako som co vtedy maca ucila, ale hodne je to aj o povahe, o veku psika, a v sucastnosti sme na tom tak ze v 80% pripadoch posluchne, ci uz privolacku alebo ine povely a ostatnych 20% posluchnut musi pri zvysenom hlase...bohuzial, ma to od malicka, keby som vtedy o vychove vedela to co teraz tak sme na to inak...ale co je problem uz to chyta aj maly :ua: :ach: proste vidi na to ze ja dam povel maco si samozrejme da nacas, este nieco po ceste ocika a maly to zacina opakovat...v podstate viem co by som mala robit ale v praxi to je (hlavne v tomto obdobi ked to zacal robit) 100krat narocnejsie ako teoria... :ua:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Safi » Pia 05.12.2008 11:14

Silwuska:
njn, ver mi, aj my máme k dokonalosti sakramentsky ďaleko... ja som Safi dostala ustráchanú a nedôverčivú a koľko času a trpezlivosti ma stálo, aby mi vôbec dôverovala :ua: a ete furt mám pocit, že sme len na začiatku dlhokánskej cesty.
A keď si myslím,že sme zvládli povedzme odloženie a chcem to maželovi ukázať, tak :kak: smola.. :plac:
Inak, niekedy mám pocit, že si to dievčisko doslova vyberá situácie, kedy poslúchnuť treba a kedy to zas až také dôležité nie je. :devil: Väčšinou stačí povedať povel raz a normálne, ale špeciálne, keď sa chcem pochváliť, tak by som ani s megafónom neuspela.. :ua: A ešte sa k tomu tvári akoby som tam ani nebola. :plac: :slzy:
Cesta je cieľ... Safi nemá PP, ale má všetkých 5P: Poslušná,Priateľská,Perfektná,Pobláznená a Presne taká akú sme chceli.:))
Safi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Cathie » Pia 05.12.2008 21:25

Safi, mna z niecoho podobneho ide porazit.. mame par stupnov "posluchania":
1. v ruke surove maso, v druhej kliker = mala pocuva "na myslienku", staci zasepkat, gestom alebo len naznacit.. plati 100% doma, 95% niekde vnutri (nie doma), 90% vonku
2. cvicenie doma piskota + kliker = pocuva na normalne slovo, ak nemam kliker, obcas nove veci dopletie, nesustredi sa dokonale
3. cvicenie vonku piskota + kliker = pri cielenom cviceni ak ju mam pri sebe, posluchne tak na 90%
4. povely v pokojnej situacii, ale nie je to ze sa zastavime a cvicime = 80%
5. povely v rusivej situacii alebo ked je odo mna dalej = tichy hlas - 25%, razny hlas - tak 50% .. :pac:

Netusim, ako ju doviest k tomu, aby bola pozorna vzdy. Niekedy sme vonku, nikde nikto, oslovim ju (klasickym tonom ako ked od nej nieco chcem), cucha si dalej a nic :ach: A hrozne sa divi, ked ju upozornim stopovackou. To zdvihne hlavu a kuka "jej.. sorry.. ty si nieco chcela?" :haha:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 06.12.2008 8:17

tak by som ani s megafónom neuspela.. :ua: A ešte sa k tomu tvári akoby som tam ani nebola. :plac: :slzy:


V tom to bude. Ja by som tiež neuspela megafónom. Ďalšia vec, že ak sa s ňou chceš predviesť a ona je plachá, je to na ňu veľký tlak, zmenená situácia. Sú tam dvaja ludia, ktorý na ňu aj podvedome vyvýjajú veľké očakávanie. A zatne sa.

No ale napríklad dnes som uspela v situácií, v ktorej som normálne veľmi zvyšovala hlas, samozrejme bez úspechu a s rovnakým "niesomtu" efektom, keď som šepkala. Nie ticho hovorila, vyslovene šepkala.
U môjho psa to je tak, že zvýšený hlas = tlak a tým pádom obrana do polohy niesom tu. Špeciálne ak je pes ustráchaný, tak by som zvýšený hlas, direktívny rozkazovací tón, alebo taký rádoby pevný autoritatívny hlas úplne vynechala.
U nás zjavne funguje tak, že čím horšia situácia, tým tichšie treba byť.
A ďalšia vec, čím si tichšie, tým viac sa ťa pes naučí počúvať (nie poslúchať, to je v inom).
Keď sa ešte vrátim k tej dnešnej situácií. Pri strete s nepriateľom a po tom ako som zašepkala poď sem, sa na mňa môj pes pozrel! čo nikdy predtým neurobil.

Týmto chcem povedať veľké ĎAKUJEM pre Hanka a Tchor. Pretože by ma nikdy nenapadlo zájsť až do takéhoto pre mňa extrému. :winner:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Safi » Sob 06.12.2008 12:16

Cathie:
máme to dosť podobné, aj keď ja bez klikra.
1. v ruke akýkoľvek pamlsok /môže byť aj kúsok jabĺčka/, poslušnosť "na myšlienku" je 100% doma
2,cvičenie doma, akýkoľvek pamlsok, pokiaľ sme samé dve, tak počúva 100%, pokiaľ je tam malý alebo muž tak 80%.
3,cvičenie vonku, akýkoľvek pamlsok, pokiaľ sme samé dve a iba cudzí ľudia, ktorí si ju nevšímajú, tak 95%, pokiaľ si ju niekto všíma a nebodaj sa jej prihovorí tak 70% - 85%
4,povely v pokojnej situacii, ale nie je to že sa zastavíme a cvičíme, tak to 90%
5,povely v rušivej situácii alebo keď je odo mňa ďalej: tichy hlas - 50%, razny hlas - tak 80% ..

u nás je veľkým problémom, že ona rýchlo zistí, či sa na ňu niekto pozerá a okamžite sa chce kamarátiť, takže celé sústredenie sa je v kýbli.. a keď sa konečne vráti ku mne, tak kuká ako puk. :pac: :ach:

Ulf:
jj, už som nad tým rozmýšľala a prestala som sa "predvádzať".. :angel:
Inak skúsim či aj na Safi bude platiť "že čím horšia situácia, tým tichšie treba byť." hádam tade povedie cesta.. dííík :jop:
Cesta je cieľ... Safi nemá PP, ale má všetkých 5P: Poslušná,Priateľská,Perfektná,Pobláznená a Presne taká akú sme chceli.:))
Safi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Mackie » Ned 07.12.2008 0:11

sice sme uz OT, ale to sepkanie sa mi nechtiac podarilo vyskusat - ked sa mi Haator niekde zanucha, tak si skor tak pre seba poviem "nezer nic" a pokracujeme dalej.. a vcera sa mi stalo, ze som si to povedala fakt len pre seba, pozrela dole, a ona pustila kost a isla dalej
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Cathie » Ned 07.12.2008 1:58

Dobry napad s tym hlasom, skusim.. dnes som to trdlo mala raz, na jednej prechadzke pustene a zdrhla mi :ua: Teda zdrhla ako zdrhla. Boli sme len na luke a s mamou sme ju fotili, tak sme jej odopli stopovacku, lebo sa stale plietla a potom divne stala, vyzerala cela kriva na fotkach, hlavne pri aporte - beziaci pes a za nim cierny had :lol:
Parkrat siel okolo luky pes, dosla na pisknutie. Odbehla daleko, prisla na pisknutie. Potom ale isiel z jedneho konca luky jej psi kamarat a samozrejme, uz bola pri nom, pisknutie nula bodov. Viem, nemala som piskat, ked som si nebola ista, ci pride.. lenze predtym chodila aj ked sa rozbehla a ja som toho psa nezbadala, bol za stromom.. uz som bola rozhodnuta ju cez den aj pustat, ked nie je v okoli vela ludi a psov, ale slecna si to pokazila u mna. Pekne stopovacka a cvicime :ach:

Inak mam doma ustrachanu potvorku, ale poviem v rusnej situacii "sadni", nic. "SADNI" a sedi :hmm: Ale uz mi to lezie na nervy, na druhykrat vzdy vsetko splni, na prvy coraz menej. Dost, uz jej nic opakovat nebudem, pekne si vyziadam splnenie sama. A ziaden zvyseny hlas, bude pekne pocuvat na tichy. ... kolko predsavzati :lol:

Asi by to cele malo byt oznacene ako OT.. :hi:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 07.12.2008 8:25

Cathie:
to musím potvrdiť aj ja, s tými dvoma povelmi. :ua:
Už nikdy si psa nebudem učiť tak, že ak nesplní, dám mu ešte jednu možnosť. On je vyčúranec a prečo by si nepočkal na ten druhý povel.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Safi » Uto 09.12.2008 10:13

No, tak to zašepkanie zafungovalo! :oo:
pri povele "sadni" a aj "ľahni", kukala síce ako puk, ale bez rozmýšľania poslúchla... bohužiaľ pri prinesení aportu už nie.. takže skúšame ďalej..
Keď sme pri tom, poradí mi niekto, kde nájdem nejakú literatúru, ktorá by sa aspoň trošku specializovala na výcvik alebo prácu borderiek? dík.
Cesta je cieľ... Safi nemá PP, ale má všetkých 5P: Poslušná,Priateľská,Perfektná,Pobláznená a Presne taká akú sme chceli.:))
Safi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 89
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod elfinka » Štv 09.06.2016 10:23

Narazila som rano na pekny clanok, o "zlych psoch" v sporte
http://www.whenpigsflydogtraining.com/e ... andoit.pdf

Autorka pise o agiliteni, ale urcite je to zovseobecnitelne na vsetky sporty. V principe je to rozpisane, o com sme sa tu bavili milionkrat uz
- zly pes (v tomto pripade bullterier agilitak) cloveka nauci byt lepsim trenerom - chapem v zmysle zakladnych principov treningu, motivacie, pozornosti k detailom. Lebo "zly pes" ti kazdu chybu vrati s obrovskymi urokmi a nic neda zadarmo
- dobry pes cloveka nauci nuance sportu, dobry pes prepaci aj niektore chyby v zakladoch, rychlo sa dostane vysoko a potom sa mozu riesit vrcholove veci a ladit detaily

A moj osobny dojem z clanku - najlepsie je zazit si dobreho psa aj zleho psa, lebo kazdy cloveka nauci nieco ine :yes:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod kellee » Štv 09.06.2016 12:18

Elfinka, rada by som, ale anglictina nie je moja silna stranka, neviem ci to dam
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Lindchen » Štv 09.06.2016 16:18

elfinka píše:A moj osobny dojem z clanku - najlepsie je zazit si dobreho psa aj zleho psa, lebo kazdy cloveka nauci nieco ine :yes:

Alebo zbierať skúsenosti od čo najviac psov, každý jeden má nejakú špecialitku :heh: .
Myslím si, že dobrý tréner by mal byť dobrý "diagnostik", aspoň rámcovo vyhodnotiť povahu, chápanie, myslenie konkrétneho psa a potom voliť štýl práce. Ako, niežeby súkal metodiku z rukáva len čo pes prejde bránkou, ale veľa ľudí by sa vyhlo neprávnemu prístupu k psovi a strate času.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod elfinka » Štv 09.06.2016 16:36

Lindchen píše:Myslím si, že dobrý tréner by mal byť dobrý "diagnostik", aspoň rámcovo vyhodnotiť povahu, chápanie, myslenie konkrétneho psa a potom voliť štýl práce. Ako, niežeby súkal metodiku z rukáva len čo pes prejde bránkou, ale veľa ľudí by sa vyhlo neprávnemu prístupu k psovi a strate času.

Jaj ano, ono je trener a trener.

Ja chcem byt trener svojho (svojich) psov, tam ma clovek viac casu na to psa spravne spoznat.

A trener cudzich psov, a este lepsie tymov pes+majitel, ten toho potrebuje este o dost viac nez len poznat povahu psa pohladom od branky :hi:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik