Plemená a výcvikové metódy

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ivanka.P » Štv 27.11.2008 11:32

Ja sa tu moc nemiešam, lebo som nemala viac plemiem len 3 /NO, čivava a RTW/ a diametrálny rozdiel v nich vôbec nebol. Aj pri NO sú psi skazení týmto hurá tvrdým výcvikom.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tobin » Štv 27.11.2008 11:52

raky píše:
Mackie píše:priklad.. ked prasknes NO palicou po hlave, lebo ti nespravi nejaky povel, priplazi sa k tebe, ked to spravis CSV, tak ti zdrhne a pol roka si s nim ani neskrtnes, lebo ti nebude verit
NO nepoznam, toto som pocula od jedneho majitela

Mackie - mám len otázku, nenašiel by sa CSV, ktorý by reagoval ako spomínaný NO??? Ja za stranu NO viem povedať, že sú aj taký /jeich určite menej/, ktorých by si týmto spôsobom odrovnala... / tak isto, ako CSV /...

Raky, ale to nie je o tom, ze ty poznas aj takych, ale o vseobecnej charakteristike plemena. Taketo konstatovania sa na celom DF vo vsetkych temach opakuju - moja osobna skusenost a hned chcem korigovat vseobecnu charakteristiku. :nie: Jasne, vynimky a extremy existuju v kazdom plemene, ze sa jednotlivec nechova tak, ako by mal, ale tie skusenosti sa proste uplatnit na cele plemeno nedaju.
A bullovia su presne taki, ako CSV. SIlou, hnevom, fyzickymi trestami nedosiahns nic, akurat ta znenavidi a bude hladat kazdu prilezitost, aby sa ti postavil storcom. Takze potrebuju sice prisnu, ale doslednu vychovu a vycvik - s laskavym pristupom sa u nichdosiahne ovela viac.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Mackie » Štv 27.11.2008 12:52

raky: urcite by sa nasiel aj taky pes, mozno dokonca aj viac ako tych "opacnych", kto vie? prave preto sa priklanam k tomu, ze vycvikove metody treba prisposobit hlavne konkretnemu psovi, a na to ho treba chvilu pozorovat a spoznavat (zo strany vycvikarov myslim)
ako bolo spomenute, to mi vychod (teda Presov) nedal
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 27.11.2008 14:26

Myslím, že tie "metódy" tu už naznačila Darley.
NO môžeš 10x povedať sadni, dobrý, vstaň. sadni dobrý, vstaň... bla bla. Dokola. Môžeš mu 100x hodiť aport a o n ho 101x prinesie z rovnakou chuťou, tak ako si 11x s chuťou sadne a vstane. To je ten dril.
Keď si vezmeme to sponímané čsv, tak ako to popísala Darley, alebo napríklad huskyho, tak ti po druhom sadnutí odmietne sadnúť tretí krát, pretože to už bolo a už to je nuda.
Osobne vidím rozdiel v metódach jednak vo forme učenia sa. Buď to bude donekonečna sadni lahni na jednej zelenej lúke, a rátame s tým, že počet opakovaní psovi lepšie pomôže si cvik zapamätať.
Alebo to bude prebiehať formou obyčajnej vychádzky, s tým, že nejakému povelu sa budeme venovať max 3-4x v priebehu hodiny, a rátame s tým, že mu ho neustálym opakovaním neznechutíme, k povelu jaksi "preventívne neotupie" a vyslovenie povelu bude pre neho niečo "mimoriadne", čomu je treba venovať pozornosť.
A dvak forma motivácie, či cvičí pes za loptu, pamlsok, za vaše modré oči, či používame tresty alebo nie. To je tiež si myslím odlišná metóda práce so psom.
Sú príkladne plemená, ktoré za tie modré oči nikdy robiť nebudú, lebo nemajú tak pevnú väzbu na človeka aby samotný fakt, že som človek bol pre nich prvoradá motivácia, sú plemená, ktoré neaportujú, tak nebudú robiť na loptičku, sú plemená žravé jak vysavače, ktoré pre pamlsok aj vyskočia z okna. To hovorím o prirodzených vlohách. Aport aj pamlsok sa dajú naučiť, ale načo, keď môžeme pracovať s prirodzenou motiváciou psa.
Potom vidím aj rozdiel v tom, ako moc môžeš a v akej situácií na psa zatlačiť.
Každé plemeno vo všeobecnosti má na takéto veci inde položený prah citlivosti. Ak by si zarvala na chrta, tak sa ti s toho poskladá na dosť dlho, ale myslím, že taký RTW rovnaký tlak znesie v rovnakej situácií lepšie. To isté ale platí aj o pochvale, alebo voľnosti, ktorú môžeme psovy v nejakej situácií poskytnúť.
A je toho hrozne veľa. Samozrejme, že to je od jedinca, kde si môžme tú ktorú metódu upraviť, napr. intenzitu tréningu, ale základný charakter plemena na 95% podľa mňa nepustí.
Najhoršie to je podľa mňa a z vlastnej skúsenosti u krížencov, kde sa človek niekedy fakt nemá o čo oprieť, netuší reakciu (ktorá môže byť napríklad na dva rovnaké podnety dva krát iná) a niekedy nič iné ako pokus-omyl nezostáva.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Nyssa » Štv 27.11.2008 15:04

NO môžeš 10x povedať sadni, dobrý, vstaň. sadni dobrý, vstaň... bla bla. Dokola. Môžeš mu 100x hodiť aport a o n ho 101x prinesie z rovnakou chuťou, tak ako si 11x s chuťou sadne a vstane. To je ten dril.

Ulf nie je to úplne tak, zase je to len škatuľkovanie. :nie: závisí to individuálne od psa. Moja bradáčka mi donesie ten aport aj na 125x, aj keby mala dušu vypľuť (ale neviem prečo by som ju do takého niečoho mala nútiť) a poznám NO, ktorý ti to prinesie 3x a potom sa ti na to zvysoka vyprdne - hádam nie je debil aby to nosil dookola :lol:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 27.11.2008 15:08

Uznávam, že aport je trochu špecifcký, lebo mnoho plemien aportuje rado a pritom sa drilom nenaučí nič.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Amaguk » Štv 27.11.2008 15:12

nemyslim, ze v tomto pripade ide o skatulkovanie, ale o popis isteho prevladajuceho vzorca spravania, vseobecnych povahovych predpokladov ktore v populacii X jedincov rovnakeho plemena prevazuju
vynimky existuju vzdy, ale nedaju sa povazovat za bezny, vseobecny trend
lebo to co pises :
poznám NO, ktorý ti to prinesie 3xa a potom sa ti na to zvysoka vyprdne - hádam nie je debil aby to nosil dookola
je u NO skor vynimka, nez pravidlo :no: je tiez osobne takeho jedneho poznam, ale keby sme zobrali celu populaciu NO, kolko by ich asi v priemere bolo? 10 percent? :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tasha » Štv 27.11.2008 15:56

No ale však o to mi tu ide! poukázať na to, že na cvičákoch by sa nemalo cvičiť iba podľa plemien. ,,škatuľkovať" ako ste to nazvali. Aj v tých plemenách sú rôzny jedinci, ktorí sa proste vymykajú všeobecným informáciám o plemene. Jednoducho nebude cvičiť tak, ale úplne inak. Preto by sme sa mali viac venovať jedincom. V dnešnej dobe je obrovské množstvo plemien a nedá sa povedať, že by na cvičáky chodili už len s NO. Skupiny plemien sa trochu líšia a jedinci tak isto. A podľa toho by mal byť zameraný výcvik...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod raky » Štv 27.11.2008 15:59

Tobin píše:A bullovia su presne taki, ako CSV. SIlou, hnevom, fyzickymi trestami nedosiahns nic, akurat ta znenavidi a bude hladat kazdu prilezitost, aby sa ti postavil storcom. Takze potrebuju sice prisnu, ale doslednu vychovu a vycvik - s laskavym pristupom sa u nichdosiahne ovela viac.


Nemám teraz čas na rozpísanie sa, ale takí sú aj hovíci, ale aj NO a dobíci atď... Ak zostanem pri služobných plemenách a ak budem chcieť cvičiť, naozaj sa zamerám na jednotlivca a jeho vlastnosti ako také. Nikdy som nerobil rozdiel medzi cvičením NO a iných psov, ale vždy som povedal figurantovi čo chcem. Ak som videl, že jednotlivec nestíha - pribrzdil som. Ja poviem len rozdiel medzi hovíkom a NO. Hovík je viac natiahnutý na majiteľa a dospieva neskôr, preto aj výcvik má viac času a tak je nastavená aj bonitácia. NO je najviac upotrebiteľný služobný pes aj pre to to porovnávanie. Ale dnes sa už povačšine cvičí tiež inak, ako pred 20-30 rokmi. Ani v budúcnosti nebudem robiť prvotný rozdiel podľa plemena, ale vždy len nastavenie na jednotlivca. Píšem to pre to, že veľa krát čítam, ako niektoré plemeno netreba cvičiť, lebo je super inteligentné a cvičí sa samo....
Ak si donesiem akékoľvek šteniatko domov, každému sa človek bude venovať s láskou a postupne nastavovať pravidlá. A taktiež aj výcvik prispôsobovať konkrétnemu jedincovi. Potom nebudeme mať agresívnych labradorov a ustráchaných NO...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Amaguk » Štv 27.11.2008 16:05

raky, ale faktom je, ze este stale mas vela cvicakov a "vycvikarov", ktori neberu ohlad na individualitu jednotlivca ci nejake plemenne specifika, stale su cvicaky, kde ta s inym psom ako NO resp. nejakym inym tradicne sluzobnym plemenom ano nevezmu :ach: a kde sa za metodu vycviku povazuje narevanie na psa a jeho vycukanie na skrtaku :ach:

že veľa krát čítam, ako niektoré plemeno netreba cvičiť, lebo je super inteligentné a cvičí sa samo....

ano to je jeden extrem, druhy je tem, s ktorym sa stretavam ja: ty mas SH? ved to je hlupe plemeno, to sa neda vycvicit :pac:
no da, ale isto nie drilovacou metodou a na isty druh vycviku sa proste nehodi :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Tasha » Štv 27.11.2008 16:09

Ak si donesiem akékoľvek šteniatko domov, každému sa človek bude venovať s láskou a postupne nastavovať pravidlá. A taktiež aj výcvik prispôsobovať konkrétnemu jedincovi. Potom nebudeme mať agresívnych labradorov a ustráchaných NO...

presne tak! aj to ostatné.... všetko je o jednotlivcoch, o majiteľovi, a cvičák? aj to je na majiteľovi... ak vidí, že to tam nemá zmysel, tak sa buď ozvem, že s mojím psom by som chcela cvičiť tak a tak, alebo len to a to. Alebo odídem inam...

raky, ale faktom je, ze este stale mas vela cvicakov a "vycvikarov", ktori neberu ohlad na individualitu jednotlivca ci nejake plemenne specifika, stale su cvicaky, kde ta s inym psom ako NO resp. nejakym inym tradicne sluzobnym plemenom ano nevezmu a kde sa za metodu vycviku povazuje narevanie na psa a jeho vycukanie na skrtaku

Silwuska, bohužiaľ aj toto je stále pravda. Offtopic: Ja som rada, že v hodoch to tak nie je...
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod raky » Štv 27.11.2008 16:13

Amaguk,
ja s Tebou súhlasím v každom bode... Pre to je v prvom rade dôležitý výber plemena a potom ešte aj jednotlivca, alebo CHS. Už by som mal vedie, na čo chcem psa... A potom - ak chcem cvičiť výber výcvikára, ale veľa vecí sa dá cvičiť na prechádzke, doma atď... Jednoducho nechcem robiť škatulkovanie podľa plenien. Ak budem učiť aj Tvojho napr. sadni, tak ho to budem učiť rovnako ako hovíka, alebo NO.... :heh: Ak to NO pôjde pomalšie - počkám.... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Amaguk » Štv 27.11.2008 16:14

Offtopic:
Silwuska, bohužiaľ aj toto je stále pravda.

darley, este nie som so Silwus jedna dusa... :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod lusy » Pia 28.11.2008 3:57

Ak budem učiť aj Tvojho napr. sadni, tak ho to budem učiť rovnako ako hovíka, alebo NO....


konecne to niekto napisal. ono podla mna aj tak najviac zalezi na majitelovi ako na psovi. ak je majitel debil a bude psa mlatit pri vycviku len preto, ze to ten pes ustoji a je to take plemeno, tak mu ten pes do ruk nepatri.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Plemená a výcvikové metódy

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 28.11.2008 7:27

Myslím, že táto téma bola o tomto:
ale o popis isteho prevladajuceho vzorca spravania, vseobecnych povahovych predpokladov ktore v populacii X jedincov rovnakeho plemena prevazuju

A potom o tomto:
poslušnosť pri čsv. napr. grace je úplne zúfalá, keď má niekoľkokrát po sebe (prípadne s menšími obmenami) opakovať tie isté cviky ako to je na väčšine cvičákov.

Samozrejme, sadni uážem každému psovi rovnako. Povel a manuálna úprava polohy. Ale to ako si to je pes schopný zapamätať a cvik upevniť, je práve o tých citáciach, ktoré som uviedla. Takto ja osobne vnímam význam tejto témy.
A s tohoto uhla pohľadu si myslím, že téma význam má, pretože rozdiely medzi plemenami existujú. Je niekedy len smola, keď ich niektorí ludia nevidia.

p.s. citované 1: Amaguk, 2: Darley.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik