"Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Tchor » Pon 01.09.2008 7:37

Ti co tady rozebiraji policejni psy:
1) uroven techto psu je velmi rozdilna
2) Zamyslete se na co a jak jsou tito psi pouzivani, samozrejme ze je u nich dulezita zakladni ovladatelnost je u nich mnohem duleztejsi samostatna a velice razantni prace bez zavahani. Policejni pes toho musi umet opravdu hodne vetsina lidi co cvici sportovku si vubec neuvedomuje co vsechno musi hlidkovy a patraci pes umet podivejtese na http://www.cz-pes.cz/zkusebni-rad-policie-cr.php. Minimalne tu H1 musi mit slozenou kazdy nasazeny pes. Podivejte se pro zajimavost na zkousku P4 (tu teda ma slozenou jen velmi malo psu) a zamyslete se nad jeji narocnosti.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Hanka 1 » Pon 01.09.2008 7:47

gaab píše:Ja poznám aj psov,kde je to opačne... Na cvičáku sú nesústredení,vôbec "nespolupracujú".. A v teréne,aj mimo cvičák idú úplne spoľahlivo... Dodnes som to nepochopila,teda som sa ani neskúšala už na tým zamýšľať,ale jeden taký bol aj môj NO.


To vypadná na nervozního psa, kterému nevyhovuje prostředí a styl cvičáku. Takového psa by asi bylo vhodné uklidnit a vysvětlit mu, že mu tam nic nehrozí.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod gaab » Pon 01.09.2008 21:22

Hanka 1 píše:
gaab píše:Ja poznám aj psov,kde je to opačne... Na cvičáku sú nesústredení,vôbec "nespolupracujú".. A v teréne,aj mimo cvičák idú úplne spoľahlivo... Dodnes som to nepochopila,teda som sa ani neskúšala už na tým zamýšľať,ale jeden taký bol aj môj NO.


To vypadná na nervozního psa, kterému nevyhovuje prostředí a styl cvičáku. Takového psa by asi bylo vhodné uklidnit a vysvětlit mu, že mu tam nic nehrozí.


Je to dosť možné,poznala som takého bradáča/bol tam nervózny/..
Ale ten môj bol spočiatku úplne v pohode,bavilo ho to,kým sa učil,ale po zvládnutí cviku sa mu už "nechcelo"...Poslúchnuť poslúchol,ale to len preto,lebo to bol určitý povel,ktorý ovládal. Mimo robil všetko aj s radosťou... bol perfektný na stopách,mimo dokázal bez zaváhania vypracovať aj starú pár hodín,v ťažkom teréne.. Tak najviac som si cenila,keď mi po hodine/neviem už presne/ priniesol jelení loj /tyč.na pery/..Zabudla som ju na baráku, asi 6 km sme už odtiaľ prešli... Vyslala som ho pre ňu a on mi doniesol niečo komplet zožužlané... :smile:
Mimo cvičák robil preto,lebo ho to ozaj bavilo,na cvičáku robil z poslušnosti...

Ale nikdy som sa nad tým veľmi nezamýšľala..stačilo mi,že spĺňal všetko potrebné mimo..
gaab
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 251
Bydlisko: Bratislava

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 02.09.2008 12:23

Tchor píše:Ti co tady rozebiraji policejni psy:
1) uroven techto psu je velmi rozdilna
2) Zamyslete se na co a jak jsou tito psi pouzivani, samozrejme ze je u nich dulezita zakladni ovladatelnost je u nich mnohem duleztejsi samostatna a velice razantni prace bez zavahani. Policejni pes toho musi umet opravdu hodne vetsina lidi co cvici sportovku si vubec neuvedomuje co vsechno musi hlidkovy a patraci pes umet podivejtese na http://www.cz-pes.cz/zkusebni-rad-policie-cr.php. Minimalne tu H1 musi mit slozenou kazdy nasazeny pes. Podivejte se pro zajimavost na zkousku P4 (tu teda ma slozenou jen velmi malo psu) a zamyslete se nad jeji narocnosti.


Myslím, že policajné psi tu rozoberám len ja, takže reagujem. Ako si napísal, základná ovládateľnosť. Obyčajné venčenie, obyčajné privolanie musia mať, ak tie psi pustia z auta bez vodítka. Ak by mi napadli psa, tak ma tebou vymenované skúšky absolútne nezaujímajú, ale zaujímalo by ma to, prečo psi neboli na šnúre, keď nemajú privolanie a niesú pomali spôsobilé na bežný provoz, ktorého sa práve účastnili.
Ja uznávam všetko čo si napísal a o náročnosti výcviku a dovednostiach, čo tieto psi majú mám len hmlistú predstavu, no napriek tomu ma žiadny policajt nemá právo vystrašiť tým, že sa na mňa osopia tri NO, ktoré len venčí a on ich evidentne nevie ani zavolať k sebe. To naozaj nemôžem s týmto princípom súhlasiť. Ak tie psi v nejakej situácií nemajú ovládateľnosť majú byť vtedy istení. Alebo je to ten princíp, že vylezem do lesa, putím tam psa a dúfam, že tam zrovna nikdo nebude? Toto teda nie, toho mám dosť aj od civilou, nieto ešte od policajtou :nie:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod ja&oskar » Str 03.09.2008 8:58

absolutne suhlasim s Ulfheiðr, kazdy pes, ktory je pusteny "navolno" musi byt (mal by byt :ach: ) ovladatelny ... aj policajny, aj polovny, aj "oriesok" od vedla, aj vystavak, aj cvicakovy .... ak nie je ovladately ma byt na voditku :fizel: :nie:

a tu sa este podla mna vynara dalsia otazka, resp. z mojho uhlu pohladu, potreba .... su cvicaky nastavene aj na ludi, ktori prichadzaju vychovat svojho psa pre realny zivot? Su ludia, ktori nechcu ist cestou sportovej kynologie, chcu len vycvicit svojho psa do kazdodennych udalosti ... ma sa co takyto clovek naucit na "klasickom" cvicaku? ... povie mu niekto, ze vsetko to co trenuje na cvicaku musi este pretrenovat na ulici, v poli a podobne? vyjde niekedy niektory vycvikar zo svojou skupinou do mesta, aby si skusili ine prostredie?
.... viem, ze namietka moze byt v smere, ze toto uz si ma kazdy majitel - psovod riesit sam ... ale co ak je neznaly veci a nevie? :nwm:

Jedna z odpovedi, ktoru som k tejto teme raz dostala bola: ani do plaveckeho oddielu na skole nechodis pretoze sa chces naucit plavat .. ale preto, ze chces zavodit :smile:
ja&oskar
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 92
Bydlisko: Skalica/Bratislava

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Poca » Str 03.09.2008 9:20

Zálezí od konkretneho cvicaku, kolektivu a pod. Napriklad na cvicaku v Revucej viem ze poradia nech sa to tyka cohokolvek, nemusí to byt len výcvik sportovy ci sluzobny. Stenata sa tam ucia aj ako sa spravat medzi sebou co na niektorych cvicakoch nieje mozne, lebo "pre psa mam byt zaujimavy ja a nie ine psy". Mohla som cvicit vyhladavanie v lese v ruinach, to sa vlastne tyka bezneho vycviku, ale skusali sme aj prepadnutie v budove, v meste, aby bol pes na take situacie v zivote pripraveny. Skusali sme aj "obranu" bez rukavu, pes bol na voditku a s nahubkom, aby sa nestalo, ze ma prepadne niekto a bude bez rukava tak pes bude spokojne driemat, alebo si nieco cuchat. atd,atd...
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Hanka 1 » Str 03.09.2008 11:56

Poca,
první část příspěvku - super, že existuje takový cvičák. To přepadení a to následující považuju za totální BLBOST, ale fakt totální. To, jak to popisuješ, vede v běžném životě k velkým průšvihům. Nikdy bych se toho neúčastnila a takového výcvikáře bych poslala ne do háje, ale někam.
Doufám, že se k tomu vyjádří Tchoř a další, kteří vědí, jaký je rozdíl mezi psem dobře a cílevědomě připravovaným na podobné situace, kolik to vezme času, práce, jaké jsou dobré postupy a tak dál. Protože to, co s vámi výcvikář asi v dobré vůli udělal, je opravdu veliká hloupost. To fakt chcete, aby běžný "parkový pes" - to nemyslím jako urážku, sama svoje k nim řadím, věděl, jak má účinně zasáhnout, aby bránil svého pána, aby byl odvolatelný, měl pouštěčky a uměl dobře vyhodnocovat, kdy má co udělat, jestli opravdu něco hrozí nebo ne???? Za to, že jste s vodítkem a s košíkem udělali nějakou situaci? To budete svoje psy mít pořád s vodítkem a košíkem? Ach jo.... .
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Stopinko » Str 03.09.2008 12:05

Moj nazor je taky, ked chces psa pripravit a vycvicit pre bezny zivot tak sa to neda za plotom. Pes sa musi v ramci vycviku pohybovat v prostredi v ktorom zije a cihaju na neho nastrahy bezneho zivota.
Stopinko
Junior
 
Príspevky: 380
Bydlisko: BA

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Poca » Str 03.09.2008 12:17

Kusacku aj pustacku ma, islo len o to, aby sa nezlakla alebo nezavahala v situacii ked clovek nebude mat rukav.. Potrebujem to preto, ze zijem tam kde zijem. Nastastie Bria dokaze velmi dobre vyhodnocovat situaciu, kedy nieco hrozi a kedy sa ludia len blaznia a robia hluposti. Teda neviem ci som spravne pochopila co si pisala..
Samozrejme to na cvicaku nerobia bezne, chcela som to ja, lebo Bria je uplna kludaska a besnie len ked vidi rukav; potrebovala som vediet ako by reagovala pri prepadnuti bez rukava.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Ivanka.P » Str 03.09.2008 12:25

Poca píše: Skusali sme aj "obranu" bez rukavu, pes bol na voditku a s nahubkom, aby sa nestalo, ze ma prepadne niekto a bude bez rukava tak pes bude spokojne driemat, alebo si nieco cuchat. atd,atd...


Juj aj mne sa to vidí ako nešťastné "hranie sa na vojaka" lebo ako písala Hanka /prvý krát počujem podobný výraz ale je výstižný/ naše PARKOVÉ PSY by mali byť tlmené v takýchto prípadoch a nie hecované.

Popíšem situáciu čo sa mi stala a poviem vám, že mi nebolo všetko jedno.
Sedeli sme s partiou a psami na terase pri pivku a vedla mňa mňa sedeli pre Ritu neznámi ludia. Ležala mi pri lavici priviazaná na cca 1,5m vodítku bez náhubku. Jeden kamoš išiel pre niečo do auta a ten druhý mu chcel rýchlo s nejakými taškami pomôcť. Vyskočil energicky spoza môj chrbát a Rita vyštartovala bez akéhokolvek náznaku vrknutia. Chalana aj cvakla ale len dotykom - nie silou. Sama bola vyhukaná, lebo som zvreskla a vedela, že to spraviť nemala.

Zahaprovala som aj ja aj chalan - fakt nečakane vyskočil. Nepotrestala som ju ale ani nijako inak som nezareagovala. Len som kontrolovala ruku a strašne som sa ospravedlňovala. Urobila to možno ako strachovú reakciu - zlakla sa. Čo ak by bola niekedy hecovaná a stisla by riadne? Ja niesom psovod a neviem reagovať v sekunde. Tak som ju vždy tlmila a ani ma nenapadlo, že človek takto vyskočí. Ja deti učím, že pri psíkoch nemajú rozhadzovať rukami a myslela som, že dospelý takéto veci ovláda.

Na cvičák by som ja osobne chodila len kvôli socializácii a aby som sa ja naučila pracovať so psom v reále.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Poca » Str 03.09.2008 12:47

Ako by ste teda riesili situaciu, ked mate psa uplneho kludasa ktory na rukav kuse v pohode ale s inymi ludmi by sa maznal. Uz nie raz som bola prepadnuta a nie raz som mala konflikt s istou mmm ako to povedat... uz hadam etnickou väcsinou. Vzdy ked som bola bez psov. Nechcem aby sa stalo, ze ma niekto prepadne a moj pes neuvidi rukav tak sa bude hrabat v zemi alebo nahanat motyle.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod raky » Str 03.09.2008 12:50

Ty kokso - to je zasa čo parkový pes...? To je pre mňa nové, taktiež neviem, ako ste usúdili, že Poca má takého???
A to čo písala Hanka, ano prečo by som to nechcel, aby to môj peso nevedel, ale kedže neviem čo je parkový pes...
Pracovný pes by to ale hádam mohol vedieť..... A keď bude písať Tchor, čítal som že robil aj TART - nech napíše, aké situácie sa tam robia a skúšajú.....
Stále nerozumiem, prečo vycvičený pes, ktorý vie aj zakročiť, nemôže byť medzi ľudmi v parku na volno..... a prečo to takto rozdelujete....
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Ivanka.P » Str 03.09.2008 12:56

Usudzujem, že bývaš na samote a na psov máš aj dostatok času. Verím, že niesi ani nijaký začiatočník a vieš do akej mieri si psa vycvičiť a ustrážiť.

Ja by som na to nemala čas a preto by som to nerobila. Nechcela som ťa súdiť, len som povedala môj názor a v reálnom živote by som sa snažila viac zabojovať ja ako sa spoliehať na psa. Určite by som nosila slzák. Lebo ak tvoj pes aj niekoho pokúše, budeš mať opletačky ty poprípade to "menšina" nenahlási ale otrávia ti psov.

Ja som taký realista :ua:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod raky » Str 03.09.2008 12:59

Slzák nosím aj ja, ale na psov... Mal som zlú skúsenosť... Psa som si kupoval tak, aby som sa naňho mohol spolahnúť vo viacerých situáciách a tomu venujem aj maximum času.... :ahoj:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: "Cvičáková" vs. "reálna" poslušnosť

Poslaťod Ivanka.P » Str 03.09.2008 13:03

:lol: mne sa to prirovnanie proste zapáčilo a chytila som sa toho.

Ja nehovorím, či to je alebo nieje správne. Ja by som si na to proste netrúfla. Ja zase chodím so psom a s deťmi na spoločné vychádzky a mám na to iný pohlad. A som rada, že mi povaha môjho psa sadla a je kluďas. :yes:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik