Tréning nálad a emócií

Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Štv 02.08.2018 14:53

Dúfam som tému správne pomenovala, ak nie, opravím.

Zaujíma ma tréning nálad psa. Všetky informácie, ktoré o tom mám, sú len sprostredkované z nejakých skupín, kde ani nie som členom, preto možno sú aj nie všetky kompletné a správne. A i tak ich je veľmi málo :hi:
V nejakých skupinách na fb (neviem či OB alebo borderkových, možno inde), sa riešila otázka tréningu nálad psa. Sú to tréningy, ktoré sú zamerané skôr na to, ako sa pes cíti ako na to, či chovanie robí správne. Že pri tomto tréningu nie je podstatné to, či pes vykonáva cvik úplne správne (že sa nerieši, či dokonale leží, chodí pri nohe...), ale skôr to, v akom psychickom rozpoložení je.
Tréning nálad spočíva v odmeňovaní emócií, nie samotného konkrétneho cviku. Postupne sa to spája aj s odmenou samotného chovania.
Čiže je dôležité spojítko chuti cvičiť so samtonými cvikmi (čo nikdy som sa nezamýšľala nad tým, že cvičiť so psom, ktorý nechce, ale v niektorých športoch asi na to prichádzajú až teraz alebo čo :nwm: ).

Viete niekto niečo o tom viac? Kľudne viac teórie, aj praxe uvítam. Možno ste tie konverzácie videli a viete niečo viac alebo máte nejaké postrehy a nápady.

Mám tiež otázky. Nerada aplikujem niečo, keď v tom nemám sama jasno. Napr. nechápem, že niekto cvičí so psom, čo sa na ten samotný tréning neteší. Veď dá sa to vôbec? Veď aký prejav potom ten pes má? Ale ako chodím na poslušnosť, mám pocit, že tam sa viac psom nechce ako chce robiť. Ok, tu to beriem, že sa nad takou otázkou zamýšľajú.
Ale skôr ma zaujíma to, že keď pes naozaj chce pracovať, náladu na tréning má skvelú, je celý vytešený a pripravený makať na 100%, zaujíma ma tréning nálad na samotnom preteku. Ako trénovať náladu na preteku, keď samotné trénovanie je tréning? Ako odmeňovať náladu na preteku, kde sa odmeňovať nemôže? Alebo ako to celé spojiť, aby to pes nerozlišoval. Tréning a pretek. Lebo toto je môj problém, tréning maká na 110%, dokonca aj na tréningu na tom istom priestore ako je pretek a pretek ide nálada úplne niekam inam. Nejaké nápady mám, ale ak sa nájdu ďalšie, budem rada.
Ďalej ma zaujíma, či pes pochopí, že odmeňujem emóciu a nie samotný cvik. Lebo nemyslím si, že môjmu by to docvaklo. Že odflákne teraz nejaký povel a ja ho odmením, lebo ho urobil s chuťou? Stačí 2x a fláka mi povel stále viac :nwm: to jak keby psa učím zóny na koladine, už mu idú ale 1 z 10 zahapruje. A teraz by som išla na tréning nálad a mám odmňovať odfláknuté zóny len preto, že sa teší? Lebo stačí parkrát a skáče mi ich ďalšieho pol roka a máme čo naprávať :nwm:
A ešte ma zaujíma, keď niekto odmeňuje nálady a pes sa teší a on to odmeňuje a posilňuje, nedostane sa tam, že to prepískne a pes sa teší až tak, že (jednak je nepresný), ale začne od celej tej radosti kňukať alebo štekať? :nwm: zvyknú sa stanovovať hranice? Ak áno, ako? Lebo ak posilňujem tú dobrú náladu a on prepískne a ja ho stopnem, dobrá nálada padá výrazne nižšie. Možno nejaká onteligentná boc to pochopí, ale ja mám obyčajného psa. Čiže nápad, ako s týmto?

Vďaka vopred za akékoľvek info, čo máte navyše :jop:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Lindchen » Štv 02.08.2018 15:03

K tomuto mám nejaké materiály, tak potom neskôr prispejem.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Elis » Štv 02.08.2018 20:41

dej odkaz na ty skupiny, kde se to diskutovalo, pls.

nemam tohle nejak vedecky podchycene, ale v podstate ano -trenujeme a odmenujene nekdy i přes chybu.
A jak natrénovat závod?
na tohle kdyby byl navod, dostanes nobelovku :-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Štv 02.08.2018 21:13

Ved prave, ze ja v tych skupinach nie som. Keby ano, pytam sa tam :lol: dostala som len sprostredkovane info, ze sa to riesilo a co bola pointa
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Lindchen » Pia 03.08.2018 6:55

A prečo sa do nich teda nepridáš? :nwm: Pridali by sme sa tiež.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 7:59

Lebo neviem, ktore skupiny to boli. Dostala som to len ako sprostredkovane info, ze v nejakych skupinach sa to riesilo, ale ani baba, co mi to hovorila, nepamata kde.
(Ved ani ja si nepamatam, v ktorej z x psickarslych skupin sa co presne riesi). Tak ani neviem, kam zadat otazku. Lebo ani v borderkovych skupinach nie som, ani v ob skupinach, ani neviem, ake su ok a kde sa vobec oplati nieco pytat a dostat aj normalne odpovede
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Lindchen » Pia 03.08.2018 8:01

Aha, jasné, už to chápem.
Včera som hľadala tie moje texty, ale v záplave foldrov som ich zatiaľ nenašla. Ale mala som posťahovaných kopec blogov, určite sa o tom veľa píše. Hľadám ďalej.
Ako určite sú tam cenné rady, ale sú zamerané skôr na ľudí, ktorý cvičia bezohľadu na to, ako sa pes cíti - ochotné psy odcvičia aj cez bolesť aj cez nepohodu, niektoré celkom pekne cvičia, aj keď sa "boja".
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 8:08

Ak mi viete odporucit nejaku normalnu skupinu na fb, hodim dotaz tam. Ja tych ob ludi vobec nepoznam ani, neviem koho reci brat vazne a kto je len mudry ale nic z toho :hi:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Lindchen » Pia 03.08.2018 8:22

Odporúčam Modern Dog Training and Behaviour.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Elis » Pia 03.08.2018 10:20

Lidi, diky :jop:

Offtopic: btw -jak to dopadlo se stekavou Australankou?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Lindchen » Pia 03.08.2018 10:26

Offtopic: Dobre. :yes: Medzi cvikmi už nešteká, pri priraďovaní ešte trochu kňukne, ale podstatne menej - pracuje sa na tom.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 10:28

Nejaka SK / CZ skupina by nebola? :lol:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod Lindchen » Pia 03.08.2018 10:35

Aha, to neviem. Na tieto "naše" moc nie som, priveľa hádok a málo informácií.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod moschino » Pia 03.08.2018 10:41

Vsak preto sa nechcem pytat hocikde :ha:
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Tréning nálad a emócií

Poslaťod vavrena » Pia 03.08.2018 15:19

Toto je veľmi zaujímavá téma, aj ja potrebujem info! I keď my potrebujeme naučiť tie nálady opačným smerom - ako sa vypnúť.
A ako preboha to odmeniť u maliny.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Ďalší

Späť na Pokročilý výcvik