Ako sa pes uci (Dog cognition)

Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod elfinka » Str 07.06.2017 12:46

Prva otazka bude mozno hlavne na ludi co boli na Sustovom seminari k trenink je v hlave, ci sa tam nieco podobne nepreberalo.

Teoria vravi, ze v strese sa zivocich neuci operantne. Par prikladov co mi ale trochu nezapadaju do tohto pohladu na svet:
1.) V knihe sa spomina zajac, ktory sa naucil pred orlom na luke ochranit tak, ze obehol nejaky stlpik v strede luky, a nez to orol otocil nazad tak stihol zdrhnut do bezpecia.
Nejak ma nenapada sposob, akym by sa zajac toto spravanie naucil bez stresu. Najskor na to nahodou dosiel v momente ked ho nahanal ten orol prvykrat. To by potom ale znamenalo ze naopak, aj pod velkym stresom si vie zver uspesnu strategiu velmi dobre zapamatat. A zeby to bolo klasicky naucene, ked to bol len 1 pokus?

2.) Neposlusny Fido :lol: Mali sme nejake chovanie zvladnute tak, ze ho asi 2 roky nespravil. A tu zrazu prisla situacia, v ktorej mu proste praskli nervy, a spravil nieco co uz mal naucene nerobit. No a co je asi ocakavatelne, po tomto prvom poruseni pravidla ktore nastalo zo stresu, sa o to najblizsie pokusil aj bez stresu. Z toho mi zas vyplyva, ze zviera sa nieco nauci aj ked je v strese, hoci teda nieco co nechcem aby sa ucil.

Tak jak to je?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod Elis » Str 07.06.2017 12:54

elfinka píše: Teoria vravi, ze v strese sa zivocich neuci operantne.


do urcite hladiny se uci.
ono uceni samo je stres.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod vavrena » Str 07.06.2017 13:07

A prečo by si nedokázal zapamätať veci, keď je v strese? Jasné, že si zapamätá, a pravdepodobne to urobí v tom strese zas, alebo aj bez stresu. Celému príspevku dosť dobre nerozumiem, nad čím sa zamýšľaš a prečo :nwm: .

Vo vysokom strese nedokážeš zviera niečo trénovať, to je to, čo máš na mysli?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod elfinka » Str 07.06.2017 13:28

Elis píše:do urcite hladiny se uci.

U toho zaja si neviem predstavit vyssiu hladinu teda, nez ta v ktorej je ked sa ho snazi niekto zjest.
vavrena píše:Vo vysokom strese nedokážeš zviera niečo trénovať, to je to, čo máš na mysli?

Ano. Preco nejde trenovat, ked si to zviera pamata?
Dokonca asi niekedy natolko silne, ze staci 1 pokus aby to vedelo na cely zivot. (zajac)

Nie ze by som chcela teraz uvadzat psa do distresu a tak ho ucit cojaviem aby sa postavil na target :heh:
Ale bezny zivot napriklad stresove situacie prinasa, ktore vraj nejde riesit operantne. Ako ked vidi pes skaredehozleho ineho psa a je z toho v strese.
Operantnotrenerske riesenie je "stop, teraz sa nic nenauci, zdrhneme zo situacie a skusime o 20 metrov dalej"
Ale co tak riesenie nedovolim ohlavkou psovi aby vysiloval a proste prejdeme aj ked sa mu to nepaci. Podla principov by sa tak pes nemal naucit nic, ale podla mna si tak obcas odnesie vnem ze aha, nic sa nestalo a nabuduce bude viac v pohode :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod pigie » Str 07.06.2017 13:30

Ja mam teoriu, ze ak zvieratu ide o zivot, tak sa uci privelmi dobre - chce si ten zivot zachovat :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod Elis » Str 07.06.2017 14:43

pigie píše: chce si ten zivot zachovat :heh:


presne :-)
cim vyssi hodnota odmeny, tim muze byt stres vetsi a porad se uci :joint:
a co je vic, nez zachovani života, ze? :ha:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod Elis » Str 07.06.2017 14:51

elfinka píše: Podla principov by sa tak pes nemal naucit nic, ale podla mna si tak obcas odnesie vnem ze aha, nic sa nestalo


to, ze psovi mechanicky v necem zabranis je podle me taky uceni.
nevim, jak se tohle uceni jmenuje, ale funguje to.

proc?
nevim, jestli to umim popsat -ale i klid muze byt odmena.
on ten pes netouzi po vysilovani, stresovani, nevyhledava tyhle situace.
Naposledy upravil Elis dňa Str 07.06.2017 15:11, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod elfinka » Str 07.06.2017 14:56

No ja len, ze sa mi tym padom rozsypala cely striktne-operantny pristup k treningu na kocky pred ocami :angel:

No a vlastne aj teoria o tom, ze nejde cvicit s pretocenym psom potom. Nejde to, ci je to len velmi tazke, nieco ako zonglovat s odistenymi granatmi :ha:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod pigie » Str 07.06.2017 15:08

Jasne ze ide, ale bije sa to s cvicenim :heh: Ja kludne pouzijem, ked ma pes nasere :angel: Stale hovorim, nech sa radsej boji mna, akoby mal vrieskat na cudzich :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod Elis » Str 07.06.2017 15:09

elfinka píše:No ja len, ze sa mi tym padom rozsypala cely striktne-operantny pristup k treningu na kocky pred ocami :


:lol:

njn.zivot je proste barevny a vycvik zvirat obzvlast a neexituji v nem dogmata :joint:
bohudik teda asi...

Offtopic: ted na poslední obrane při zadnim doprovodu - znama ma super nauceneho psa prepinat na "jdete" na figa. "knoze" -pes kouka na ni, "jdete" -pes sleduje figa. jako vazne paradne.

ale pak zastavuje v obratu v zadaku a psa uvolnuje do zakusu po tom, co mu rekla "jdete" a on se podiva na ni.
nechapu to, nechapu to, nechapu to -ale pes evidentne jo :joint:

podle ceho se tohle ten pes naucil??


elfinka píše: No a vlastne aj teoria o tom, ze nejde cvicit s pretocenym psom potom.


cvicit -on by se do toho stavu pri cviceni hlavne nemel dostavat.

ale vychovavat ? - ano. protoze neridis svet okolo a proste musí reagovat v určitých situacích. i kdyz je pretoceny az kam.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod pigie » Str 07.06.2017 15:17

Elis píše:cvicit -on by se do toho stavu pri cviceni hlavne nemel dostavat.

ale vychovavat ? - ano. protoze neridis svet okolo a proste musí reagovat v určitých situacích. i kdyz je pretoceny az kam.

Tak je to spravne napisane. :yes:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod elfinka » Str 07.06.2017 15:23

pigie píše:Jasne ze ide, ale bije sa to s cvicenim

Elis píše:cvicit -on by se do toho stavu pri cviceni hlavne nemel dostavat.

ale vychovavat ? - ano. protoze neridis svet okolo a proste musí reagovat v určitých situacích. i kdyz je pretoceny az kam.

No. A to mi prave stale neni jasne. Pre mna vychovavanie aj cvicenie maju velmi blizko k sebe - proste psa ucim nejake moje poziadavky. Tak kde je ten rozdiel, ze jedno pod stresom ide a druhe nie?

Chapem ze cvicit pod stresom by sa nemalo lebo je to nemoralne alebo ze je to ovela riskantnejsie. Ale zatial nechapem preco by to malo byt o tom, ze to proste nejde.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod Darcia » Str 07.06.2017 15:23

Je rozdiel medzi ucenim a ucenim. Ak od neho chces robustne odpovede na podnety, ucenie vo vysoko stresovom prostredi je dobry napad. Stres pri uceni ale aj negativne impaktuje tvoju schopnost vyhladavania v ramci spomienok cize cim viac nuansov od psa v uceni pozadujes, tym je ucenie sa pod vysokym stresom pre teba kontraproduktivnejsie. Ucenie sa v stresovom prostredi taktiez napomaha habitualnym navykom ale bude ti branit vo vytvarani kognitivnych navykov s ktorymi mozes operovat flexibilne na zaklade podnetov ktore prichadzaju. Z mojho pohladu sa teda nic nerozpada lebo pri treningu psa obvykle chceme aby dokazal rychlo ale hlavne presne reagovat na jemne odlisne situacie a dokazal ich vyhodnotit ale samozrejme v situaciach kedy proste vyzadujes velku, kludne aj "buransku" ale navykovu reakciu to mozes vo vysokom strese cvicit jednoducho.
Wherever you go, there you are.
Darcia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1105

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod Elis » Str 07.06.2017 15:28

elfinka píše: Chapem ze cvicit pod stresom by sa nemalo lebo je to nemoralne alebo ze je to ovela riskantnejsie.


vynechame morálku ted :-)

riskantni je to na chyby.
když to neumis, muzes pozadavek psa naucit blbe a není sance na opravu. ( nebo jen velmi mala). a většinou musíš ještě vice zvysit stres a to nejde donekonečna.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Ako sa pes uci (Dog cognition)

Poslaťod elfinka » Str 07.06.2017 15:36

Offtopic: MILUJEM df :poklona: :poklona:
neviem si predstavit ine miesto kde sa da o takej teme bavit na urovni

Diiky vam, uz mi zacina svitat :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Ďalší

Späť na Pokročilý výcvik