Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Bad » Str 15.06.2016 7:57

wer píše:Ako v kazdej debate ma kazdy iny nazor. A?

s tím má tady někdo problém?...teda patrně krom tebe....

wer píše:Ked nemate co povedat, tak sa nezapajajte

nelogičnost - pokud se někdo zapojí, tak patrně má co říci...a otazník nad existencí normálního a vedle toho sportovního psa snad k tématu jsou, ne? Dokonce k podstatě tématu.

Mi není jasné toto dělení :
"normalny" je ten pes, u ktoreho mas tie skusky mimochodom navyse, ale nijak to neovplyvnuje tvoj bezny zivot s nim. Nezamyslas sa nad tym ci si naucenim chodze pri nohe na ulici nepokazis drajv a podobne blbiny

No a "sportovy" je ten, u ktoreho bezny zivot prisposobis jeho vykonom na skuskach a pretekoch (miera zavisi na cloveku a psovi)

Takze ako sportoveho ratam aj psa, ktory cvici 2-3x do tyzdna (+ obrany + stopy :heh: ), ak je toto to tempo, v ktorom sa mu najlepsie pracuje.


to se přeci nevylučuje a naopak prolíná :nwm: se opakuju

včetně :
Ano. Ale je rozdiel ci trenuje clovek s nejakym konkretnym planom a bezny zivot ide kvoli planu bokom, alebo ci trenuje Marika s jej megasikovnym ofcaakom proste len tak popri zivote ked sa im zachce a holt raz za cas sa pozre ze "aha, on uz vie vsetko na skusku XY" a tak si ju zlozia. A ten rozdiel je rozdiel medzi sportovym a normalnym psom

....takže ten první pes+člověk je sportovní a ten megašikovný ovčák nějaké Mariky spadá do kategorie normální (předpokládám, že nemluvíš o ZOPce ale i o všestranných vyššího stupně)?

pokud to tak je - vidíš wer a nejen, jak rozdílně je toto téma pojímáno?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Puk » Str 15.06.2016 8:00

Športový, nešportový, každý pes by mal byť v prvom rade NORMÁLNY!!! A tak k nemu aj pristupovať! Či bude na šport, t.j. skladať skúšky, pretekať to predsa nebráni tomu, aby popri tom aj nebol normálnym psom. Budovať niečo naviac pri súťažákovi treba, ale na to príde každý sám, viesť tu 10 strán diskusie o tom, čo by malo byť NORMÁLNE mi príde smiešne, hlavne vtedy, ak tu má niekto dokopy dve skúšky (hoci len zatiaľ), či sa pripravuje na svoj vrchol - BHčkový pretek. :nwm: Prepáčte mi tú iróniu :lol:
Ja mám, v súvislosti s termínom "športová kynológia" skôr etický problém, pretože v mnohých prípadoch tu funguje pes len ako športové náradie... (pre tých, ktorým treba napovedať : koľkých vrcholových a možno aj nevrcholových ŠPORTOVÝCH kynológov poznáte, že ich pes aj u nich dožil svoj život a neputoval inam, len aby na jeho miesto čím skôr nastúpil ďalší? Lebo ja veru veľa nie, hlavne za posledné roky...) Radšej teda budem mať teda toho psa v týchto intenciách normálneho a prípadná nadstavba bude len čerešničkou na torte. A tak ho aj jednoducho budem viesť.

Ivanpa - vidíš ako platí, že človek sa celý život učí... :yes: Teraz už vieš, čo je wellfare?
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod janajka » Str 15.06.2016 8:01

tak na napr neucim chodzu pri nohe. Ak chcem aby isiel pri nohe zapnem na voditko bez povelu. Cize normalne ho vobec nepovelujem aby isiel pri nohe. K nohe je len cvik do OB. Napr.

Mam ja stastie ze on na voditku vobec netaha, takze vlastne ani mi to nesposobuje problemy.

Aj zostan povel nemam. Rovnako nepouzivam vela povelov a ked pouzijem pes je rad, ze moze daco splnit.

Vlastne voditko alebo klietka je pri sportovom psovi potrebna vec. :lol: Keby neriesim aky prejav ma mat pri cvikoch voditko ani klietky hadam nepotrebujem.

A kolko veci vysvetlujem priatelovi ako na to, ze nesmie sa mi krizit s mojim vycvikom. Keby nerobim so psom nic, je mi uplne jedno ake povely od psa a akym sposobom vyzaduje.

pri beznom psovi je mi uplne sumafuk ako posluchne, hlavne ze posluchne, pri sportovom je dolezite aj ako.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Bad » Str 15.06.2016 8:27

janajka - a je to nutnost? A pokud to je nutnost, je to nutné pro tohoto konkrétního psa? Nebo myslíš, že to je nutné pro všechny psy, se kterými majitelé dělají OB/...?

janajka píše:pri beznom psovi je mi uplne simafuk ako posluchne, hlavne ze posluchne, pri sportovom je dolezite aj ako

tohle už tady taky proběhlo - jeden pes a dva životy - civil a práce(sport) - dost lidí psalo, že to tak mají, včetně mě.... :nwm: ...není to prostě o tom kterém konkrétním psu?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod elfinka » Str 15.06.2016 8:30

je rozdiel mať názor a proste zahlásiť že celá téma nemá zmysel.

Puk: takže, na všetko si musí každý prísť sám a keď má len dve skúšky tak nemá nárok sa niečo viac dozvedieť napríklad v takejto debate?

Elis - komunikativnejsie, pekne popísané.
Čiže do prostredia kde by bolo treba psa veľa tlmiť (napr kvôli suzitiu s ostatnými ľuďmi naokolo čo toho komunikatívneho psa neocenia) by si psa radšej nebrala vôbec?

sent from my 386
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod janajka » Str 15.06.2016 8:34

Bad comu sa vlastne venujes so psami? skusim ti to inak priblizit, len potrebujem vediet viac info.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Str 15.06.2016 8:37

Puk, sorry, ale uplne odveci a mimo temy :heh: Dosadte si miesto "normalny" "sidliskovy". Ani tak nevidite rozdiel?
Ja vam to este inak teda vysvetlim, tak tiez trosku opacne. Mali ste niekedy kurzy pre zaciatocnikov? Ja mam stastie, lebo mam vacsinou dogforakov a ti su zapaleni a chcu robit hocake aktivity (sporty) so psom, takze do toho vztahu vkladaju vela. Ale obcas mam aj cisto sidliskovych psickarov (niektorych sa mi aj podarilo priviest k dakej spolocnej aktivite, co ma nesmierne tesi), ale obcas su to napr starsi ludia, pre ktorych je jedinou aktivitou vypustenie psa medzi dalsich sidliskovych psikov... Urcite nemienia psovi hadzat loptu, nebodaj sa s nim pretahovat, alebo chodit na hodinove prechadzky... A najlepsie, ked to je daky akcny pes... A samozrejme, musi byt ovladatelny. :rip:
Inak, aj sa tu kwdysi davnejsie niekde riesilo, ako zvysovat/znizovat drive, zaujem o hracku a podobne. A toto cele je presne o tom.
Naposledy upravil wer dňa Str 15.06.2016 8:50, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod pigie » Str 15.06.2016 8:49

Boze, ved aj ja mam normalneho psa. To sa nemozem zapojit z druhej strany? :nwm: Ci to len sportovkari tuto maju co povedat? :nwm: Ja mam uplne najobycajnejsieho psa a fascinuju ma tie rozdiely, lebo SU. Darmo si hovorite, co chcete, ze nie su :ach: A ja kludne dam psa radsej do odlozenia, ako rozmyslat, kde ho uviazat alebo rozkladat nejaku klec :haha: A kludne ho tam aj zo 4x vratim, ked je treba. Akurat tam, kde by mohol realne niekoho ohrozit alebo otravovat, tak tam nie. Cize na cvicaku ho radsej uviazem, ked ho musim opustit - ale to je jedine miesto asi, kde som ho uviazala, este pri ceste by som ho urcite :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Bad » Str 15.06.2016 8:55

janajka píše:Bad comu sa vlastne venujes so psami? skusim ti to inak priblizit, len potrebujem vediet viac info.

Věnovala sportovní kynologii. A proto mi to obecné škatulkování není jasné :nwm: . Vedli jsme normální život, pes byl v civilu normálně ovladatelný, bez vodítka, k tomu samozřejmě tréninky, přičemž poslušnost na cvičáku pod vedením cvičitelky do cca 2,5 roku, s balónkem v hubě absolvoval třeba půl procházky a nikterak to jeho hodnotu nesnížilo.....takže ani nevím, zda v rámci tohoto tématu jsme "normální" nebo "sportovní"...

Pro mě to je všechno jenom o té individualitě psa (včetně plemene!). Vyrovnaný pes by neměl mít nějaké problémy, čím temperamentnější (labilní), tím věřím, že si člověk musí dávat větší pozor, aby nenapáchal nějaké škody, které by se negativně promítly do tréninku/výkonu psa.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod janajka » Str 15.06.2016 9:10

Vyrovanany pes by nemal mat problemy? Aport u mojho psa. Borderku si este nemala, ona si nenesie aport pol prechadzky, nic nedrzi v hube, chodi a hadze ti to pod nohy, lopty aj palice. Ako som ja ucila drz, nehodila som mu to dovtedy, kym si to nedrzal v hube. Nosil mi to tak, ze ukazoval ako to drzi v hube. A mohla som ho pochvalit a hodit mu palicu. Si myslis, ze by som taketo somarinsky ucila, keby som od psa nechcela aport cvik? Proste vyzadujes predcizne. Nie ledabole.

keby si sa so psom vlacila bez voditka s povelom pri nohe a nasledne by si nastupila na plac, pes by nebol sklesnuty bez drivu? Abo , ked si psovi dala k nohe na prechadzke isiel cely cas s cumenim na teba v strehu kedy ukoncis cvik?
Ved je to o prejave.
Gaia ma bezvoditkovu chodzu pri nohe (bez povelu K NOHE ale mam iny), si myslis, ze jej chodza na placi je ina? Nie. je taka ista, prikrcena borderkovska chodza.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod dasken » Str 15.06.2016 9:17

mne to pride skor o tych odlisnych poveloch, ze clovek co chodi so psom na nejake preteky, tak ma akusi "pretekovu sadu", teda take, ktore sa nepouzivaju v beznom zivote, aby sa nekazili - cize nechodim pol hodinu so psom po sidlisku s povelom "k nohe", ked chcem aby siel normalne na voditku, alebo mu nedavam "zostan" niekde, kde je riziko, ze si to neukontrolujem a zodvihne sa atd.

no a potom je taka obycajna "vychovna sada", kde ma clovek povely do bezneho zivota ako pocem, tubud, vypadni a pod. :lol:

inak suhlasim, ze je to skor individualne, podla temperamentu psa

snad to nie je debata o tom, ze k sidliskovemu psovi, od ktoreho nikto nic nechce sa pristupuje inac, to je snad jasne, tam je uz fakt uplne jedno ci na psa kricis 10x pocem, k nohe, zostan, aj tak netusi o com hovoris :heh:
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 380

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Str 15.06.2016 9:20

nie, dasken, hovorime prave o vychove. a samozrejme nie o tych, co neposluchaju. :ach: lebo aj ten sidliskovy musi posluchat (by mal) a pritom sa k nemu pristupuje inak prave preto, aby nebol prilis akcny. a naopak, u toho sportoveho rozvijam prave drive a co najmenej ho utlmujem - aj inopovelovymi cvikmi.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod janajka » Str 15.06.2016 9:22

jasne, ze si sidliskovy nemoze robit co chce. Musi posluchat. :yes: Ale nech sa tvari pri tom hociako a nech to robi hoc aj neochotne, hlavne ze to splni a nie na desiaty krat, stačí na prvy, druhy.

Od sportoveho chcem ochotu, radost, okamzite reakcie, presne prevedenie, na prvy povel, vydrz v cviku.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Puk » Str 15.06.2016 9:29

[quote="Bad"

Pro mě to je všechno jenom o té individualitě psa (včetně plemene!). Vyrovnaný pes by neměl mít nějaké problémy, čím temperamentnější (labilní), tím věřím, že si člověk musí dávat větší pozor, aby nenapáchal nějaké škody, které by se negativně promítly do tréninku/výkonu psa.[/quote]

Podľa mňa je to presne o tomto!!! A presne súhlasím aj s tým, čo napísala Pigie.

Elfi - konkrétne v Tvojom prípade platí áno - musíš si na to prísť sama. Pochopíš to až podľa svojich ďalších psov. A áno, nárok má, ale nikdy to nebude to pravé, kým si to neodskúšaš sama, lebo už vieš (cit. Bad), že každý pes je iný.
Len sa to zbytočne cyklí, ten povie to, ten zase ono a kým "odskúšaš" na vlastnom psovi všetky tie dobré (ale neraz aj nezmyselné rady), z divých vajec ste obaja vyrastení :yes:

wer - nemyslím si to. Bavíme sa tu teoreticky o dvoch póloch a pritom súčasťou každého toho pólu je človek - majiteľ psa, takže to, čo je pre niekoho mimo tému, pre druhého nemusí byť. Normálny, sídliskový, športový, dvorový, prechádzkový - nazývajme to ako chceme, a či sa ti to páči, alebo nie, stále to bude len a len pes, s rovnakými potrebami a vlastnosťami, jediné čím sa bude líšiť, sú nároky jeho majiteľov na neho, alebo opačne - jeho nároky na majiteľov. Preto mi príde dosť stupídne akékoľvek delenie psov na normálnych, či športových, dobrých či zlých, malých, či veľkých, atď. Prečo by každý pes nemal byť v prvom rade NORMÁLNY a prečo k nemu apriori takto nepristupovať?
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Bad » Str 15.06.2016 9:32

janajka píše:Borderku si este nemala

no, to si myslím, že je (rovněž) podstatné - to plemeno. Že jsou mezi nimi velmi velké rozdíly (a tudíž máme i jiné úhly pohledu) a to jak v existenci speci/či naopak absenci speci rysů povah (pudů, vloh, instinktů) a rovněž obecně temperamentu (jakože flegmatický HW = mrtvá BOC :ha: )

janajka píše:keby si sa so psom vlacila bez voditka s povelom pri nohe a nasledne by si nastupila na plac, pes by nebol sklesnuty bez drivu? Abo , ked si psovi dala k nohe na prechadzke isiel cely cas s cumenim na teba v strehu kedy ukoncis cvik?

na to až tak neumím odpovědět, protože by mě nenapadlo na procházce vláčet psa u nohy - pouze při přechodu silnice, případně průchodu nějakou skupinou lidí, tudíž velmi krátký úsek.... :nwm: a ano,takové civilní k noze u nás vypadá jinak než to při cvičení (a to nemusí být na cvičáku) - na stejný povel (protože tenhle pes to umí rozlišit)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik