Rozdiely vo výchove športového a sídliskového psa

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod hriva » Pia 10.06.2016 15:06

Tak mne sa začala Bria strasne pretáčať na stare kolena.
Ja ich napr kúpem po jednom, lebo oni začali byt v tej vode tak prepnutí ze išli do seba.
Takze vzdy jeden čaká v kufri. Nero vzdy čaká v pohode, občas skrieka, ale on je zvyknutý byt zavretý a cakat od malinka.
No a Bria, tak ju som zavrela do kufra, a normalne mi ho začala rozoberať, trhať tesnenie, káble, šialena. Na uvaze detto. Takze vzdy dam auto tak aby nevidela vodu a ma este aj náhubok. Aj tak tlčie do okien ale to este prežijem.
Nero on je taký iny typ. On je schopný v klude cakat, aj keď behajú okolo psy tak chvíľu ponervaci a potom len sedí a sleduje. On si to tak v hlave vie zrovnat ze ok, nemá to význam, a potom keď príde jeho chvíľa tak ide naplno :ha:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod elfinka » Pia 10.06.2016 15:45

Elis píše:bez toho, abych chapala proc taky neumim delat. ale znam jiny -letite praktiky, co po tom vysvetleni nebazi...

Ti asi nebudu cielova skupina takychto seminarov :lol: Podla mna ma miesto prednasat aj zaklady pre pokrocilych posluchacov. Casto mi to pomoze si veci lepsie urovnat v hlave a pochopit. Aj jednoducha tema sa da rozobrat do takej urovne, ze clovek zisti ze vlastne doteraz nic nevedel. Intuicia je neprenositelna, vedomosti su.
(cim nechcem tvrdit ze zrovna tento seminar tohto cloveka bude uzasny, aj ked mam pocit zo zbezneho prezerania internetov ze by mohol mat co povedat)

to jo... jen problém je, ze jen nekdy. nekdy chteji mit ty lidi klid :angel:
takze pokazde nadsene spolupracujici pes ma pak v hlave gulas - kdy ma a kdy nemá byt nadsene spolupracujici.

Ale to ma takmer rovnako aj ten sportovy nie? Ides na prechadzku a nebudes mu hadzat do zblbnutia loptu, ma si riesit svoje a pracovat len ked ho o to poziadas a dovtedy kym hru neukoncis.
Akurat ze psa domaceho potom po konci hry clovek uzemni kludne buzeracnym povelom, zatial co sportoveho radsej ignoruje kym sa neukludni sam aj za cenu hryzancov. Ze u sportovca si clovek viac musi dat pozor, ci ked psovi nieco zakaze, ci tym nezakazuje zaroven nieco pouzitelne pri cviceni.

spis si predstav psa, kde tu chut - aby nevypinal - docela pracne budujes.
to ho pak nechces zase ted hned utlumit-
chci projevy, chci reakci - a az takovy pes bude - uz bude natolik spolupracujici, ze ho vypnu i bez lamani :nwm:

ale nevim , jestli to jde i naopak. nejdriv vypnout a pak zase budit?

Tu chut ale budujes len na place nie?
A o tom co kedy oducis - neni len o tom, na co minas svoju a psovu energiu? Naco sa trapit ucenim uvazu ked sa bez neho zatial zaobides... ale akcnejsieho viac spolupracujuceho psa to naucit kludne mozes, lebo aj ked minies cast jeho pracovnej kapacity na blbinu, tak ti stale rad znova a znova vylezie na hlavu na place az do umoru.

Offtopic: A teda, uplne zatial nie som stotoznena s tym, ze je napr okej ked sportovy pes zerie okoloiduce deti na kolobezke, vsak co, ked preskoci plot strcim decku do ruky bankovku nech drzi hubu :joint:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3326
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod kives » Pia 10.06.2016 17:13

Pochybujem, ze vela ssportovych psov behaa po vonku.
Ja v tej vychove tiez vidim rozdiel. Niektore veci pes prenasa aj na plac. Podla mna by prenasal aj tlmenie v civile.
Moj teda s detmi vychadza super, ale aj tak je to slon v porcelane oproti predchadzajucemu.
A to ze je sportak podla mna nevylucuje bezne fungovanie na ulici, vedd pocuva aj tam :nwm: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Elis » Pia 10.06.2016 19:53

Offtopic:
elfinka píše: aj ked mam pocit zo zbezneho prezerania internetov ze by mohol mat co povedat

taky tak.
jen je tam to ale :ach:


elfinka píše: Ale to ma takmer rovnako aj ten sportovy nie?


sportovni ma hafo jineho vyziti od toho rodinneho myslim

elfinka píše: Tu chut ale budujes len na place nie?


ano a ne. v beznem zivote chci co nejmene zazitku, kde bych ho musela zprudit.
snazim se, aby byl co nejmene pod povelem :nwm:
nez mu neco dlouhodobe narizovat a trvat na tom -radsi uhnu -a vezmu ho na voditko, zavru.
a pisu co nejmene -ne ze to vubec neexistuje :angel:

tohle jsou veci , co jsem driv nedelala. nemela jsem problem, aby pes smajdal kilometry vedle kone pod povelem. bylo mi fukt, ze tak jak zpruzene smajda, stejne pomalu pak prijde, pomalu sedne...

elfinka píše: ale akcnejsieho viac spolupracujuceho psa to naucit kludne mozes, lebo aj ked minies cast jeho pracovnej kapacity na blbinu, tak ti stale rad znova a znova vylezie na hlavu na place az do umoru.


pro fakt akcniho psa je zustat v klidu strasne tezky pozadavek. nemusi to pobrat uplne v klidu...

elfinka píše: ked sportovy pes zerie okoloiduce deti na kolobezke, vsak co,

ono casto ani ti majitele tehle psu z toho nemaji radost a fakt to nepodporuji. ale ono jim to moc nejde zakazat :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Lindchen » Sob 11.06.2016 7:57

Elis píše:a wer to vystihla tim tlumim/netlumim.

Prišla som dosť neskoro na to, že vyžadovať pokojné ležanie na pľaci je problém. Pre nás určite. A to mám gaučáka, resp. práve preto.

IPO nerozumiem vôbec, ale vedenie agilitného psa, resp. OB psa, mám teraz na mysli psov, ktorí sú robení na vrcholové súťaže, na svet, tak sú v bežnom živote dosť "neposlušní" :angel: . Nemajú tú prevádzkovú, pokojnú poslušnosť.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Sob 11.06.2016 8:39

Staci privolanie. To je pre mna alfa omega aj v civile. Ine nepotrebujem.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod vavrena » Sob 11.06.2016 9:40

Lindchen píše:Nemajú tú prevádzkovú, pokojnú poslušnosť.


Tomuto nerozumiem celkom, čo myslíš. Akože sú nabudení a pripravení aj za bežnej prevádzky a vymýšľajú aktivity, alebo že nefungujú za bežnej prevádzky (tak ako často športovkári)?
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod Lindchen » Sob 11.06.2016 10:00

Aj jedno aj druhé, aj keď v príspevku, na ktorý reaguješ, som myslela skôr to druhé.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Sob 11.06.2016 16:55

Ja stale nerozumiem, o com niektori (nrsportovkari) tocia v suvislosti so sportovymi psami a beznou prevadzkou. Dobry sportovy pes je predovsetkym vyrovnany pes. To je to klucove. Nemusim hadam psa ucit bezne veci, to ma v sebe. Jefine, co realne potrebujem, je to privolanie, bodka. Keby hrozilo, ze treba povelovat, proste prionem na voditko. :nwm:


Mam sportoveho psa a v pohode s nim absolvujem dovolenku v chorvatsku. Myslim, ze bude posobit vychovanejsie, ako akykolvek "bezny" pes. Neobtazuje, nevsima si, je ovladatelny...
V dnesnej dobe uz funguje takto drviva vacsina sportovych psov. Tie klasicke kotcove su na ustupe.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod vavrena » Sob 11.06.2016 17:52

KOtcové psy sú na ústupe, ale stále sú, a je ich dosť. Veď poznáme psy, čo majú skúšky (SVV, IPO) poskladané, ale s majiteľom nemajú taký blízky vzťah, mimocvičáková poslušnosť je slabšia, a sú to skvelé zvieratá, vyrovnané, len sa im majiteľ nevenuje na tej bežnej úrovni/mimo cvičáku. Niežeby to nezvládli. Nikto to po nich nežiada, bežne nikam nechodia.
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod wer » Sob 11.06.2016 18:15

Ale to nie su sportove psy, to su psy na chov.
Ja vravim o vacsine vrcholovo uspesnych psoch.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod pigie » Sob 11.06.2016 20:18

Offtopic: Vam v podstate zavidim, ze mozte mat vkuse nepovelovaneho psa. U nas je povel hadam na vsetko, uz len kvoli bezproblemovemu spoluzitiu (aj s chlapom, s rodinou). U nasich su psi neustale pod nejakym povelom i maju vymedzeny priestor. Mojii psi su chudaci, ked to tu tak citam. Na druhu stranu si neviem predstavit ako by som existovala, keby povelovani neboli, to by poznali fakt len klec. Rozmyslam, co je lepsie potom. A neviem si predstavit nepovelovaneho Frya, sak to by som psa mala zachvilu na hlave a vystekany mozog z hlavy :oo: A u Huga zase ine veci by vyskocili. Si to v reale neviem predstavit asi. Teda viem, keby som mala inych ludi okolo seba a ja by som tiez musela byt trocha ina, ale aj tak. U nas napr. po privolani je druhy cvik lahni/ doma miesto. Zrovna tie vase vypinacie cviky :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod janajka » Sob 11.06.2016 20:46

Musis si kupit fenku. :D. Ja o Gaii ani neviem. Povelujem len Baka. Gaia nikoho nevyhladava, susedy nenastevuje, kose nevyziera, nebeha kilometer odomna, uz ani lesna zver ju nezaujima. Len sa tak šmochce pri mne. A staci mi vlastne Baka zavolat, uz sedi pri mne. Chuda nedostane nic, lebo vsak zaco. Vidis musim ju zapojit aby mohla byt aj ona odmenena.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod pigie » Sob 11.06.2016 20:47

Offtopic: No ja prave vonku neriesim :heh: Ja skor doma... Tam nemozes, toto nesmies, tu musis lezat, lebo...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rozdiely vo výchove športového a normálneho psa

Poslaťod janajka » Sob 11.06.2016 21:06

Jaaaj. Tak ja zas doma neriesim. Bak je pod vanou, gaia pod stolom. Ani o ne nemam kde zakopnut.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik