Reakcia na podnety, reflexny obluk

Reakcia na podnety, reflexny obluk

Poslaťod elfinka » Ned 10.01.2016 19:37

Terminus technikus, s ktorym sa tu operuje hore dole, a pritom nema vlastnu temu :oo:
Vysvetleny tu bol na par miestach, zahrabany na strane 128 z 325 v teme "Povel hrarugr" tak nepredpokladam ze sa to niekomu bude chciet popisovat zas a znova niekde kde to je aj sanca najst :heh:

Kazdopadne mi vrta hlavou - od coho zavisi dlzka "reflexneho obluku" - resp. najskorsi cas kedy uz pes moze zareagovat na vyloveny povel? Zatial som si vsimla, ze ak povel velmi dobre pozna, tak v roznych situaciach ma VELMI roznu reakcnu dobu
- ak povel ocakava, reaguje takmer hned s vyslovenim (hrame hru kde sedi/lezi a caka kym ho privolam)
- ak ocakava nejaky iny povel, cas reakcie je tak 1s+ (parkrat dostal sadni, a teraz ma lahnut)
- ak povel neocakava ale neni prilis zaneprazdneny, tiez tak 1s (privolanie ked len cupita popredu, nenucha)
- ked ocakava nejaky povel, a je sustredeny na rozoznavanie, 0.5s (ked precvicujeme polohy)
- totalne zanuchany alebo inak rozptyleny pes (polotranz lebo pes, zver...) tak zareaguje najskor za 2s, a vidno ze to je cas ktory potrebuje na to aby mu najprv dotieklo ze som nieco povedala, a nasledne aby skusil spracoval ze co vlastne

No a teraz, s akym casom by ste pracovali v situacii "ucim psa okamzite privolanie pomocou stopovacky"? Tie 2 sekundy, ktore potrebuje pes na mna uplne seruci na to aby si vobec uvedomil ze po nom nieco chcem?
Akurat tie su vo chvili kedy si je zrovna vedomy mojej existencie zas uz privela, ma tam tu minimalne 1 sekundu na vymyslanie ci sa mu vlastne chce posluchnut.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Reflexny obluk

Poslaťod hruska » Ned 10.01.2016 19:41

neanalyzujes ty vsetko az prilis? :heh:

ale aspon to tu zije, vo vycviku :)
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Reflexny obluk

Poslaťod wer » Ned 10.01.2016 19:56

Pokial to nie je buldog, ja by som mu tak vela casu nedala. Proste povel a pes ide. Ziadne spekulovanie. On akurat rozmysla, ci sa mu oplati ist za tebou a ked to prepisknes o stotinu, uz mas po privolani...
A prave reflexny obluk sa da pekne skracovat nacvikom. Mala som salasnika, ktory naozaj krasne vedel rychlo v sekunde reagovat. Pretoze som ho trenovala ako ovciaka a nebrala ohlady :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Lindchen » Ned 10.01.2016 20:16

Reflexný oblúk je charakterizovaný skôr ako distribuovaný neuroprocessing, ktorý je ovplyvňovaný interne aj externe, takže v podstate absolútne stály nie je, záleží aj na okolnostiach, ako rýchlo dokáže na stimul reagovať a následne odpovedať. Ale teda popravde, moc by som to neriešila, lebo vypočítať sa nedá, nevidíš do zvieraťa, môžeš len odhadnúť a v podstate mňa to ani moc nezaujíma, pretože učím plnenie povelu, t.j. rýchlu reakciu na stimul. Pokiaľ pes nie je nad prahom kvôli nejakému stresu, tak neriešim nič - čumí na zver, povel, stopovačka, dovidenia.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Lindchen » Ned 10.01.2016 20:19

K tej povestnej sekunde po vyrieknutí povelu. Treba počítať s tým, že aj človek má nejaký oblúk, t.j. kým príde informácie z motorických neurónov do svalov ruky, tiež niečo trvá, takže je z toho nakoniec aj viac ako tá sekunda, ja navigujem vo chvíli, keď dopoviem povel, aby som bola presná, keď padne posledná hláska, nečakám.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Elis » Ned 10.01.2016 20:46

Lindchen píše:K tej povestnej sekunde po vyrieknutí povelu.


nahodou -docela zajimave tema :ha:

zeptam se -narazili jste nekdo v ang. textech na ten interval 1-3 vt? ja totiz ne...
ani na termin refl. oblouk - tak jak si ho tu predavaji vycvikari....

3 vt jsou proste blbost -je to interval, kdyz pes neco nechce udelat. v prirode by byl mrtvy.
a je jedno jakou ma ten pes nerv. soustavu. i slon dokaze zareagovat v setinach vteriny...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Elis » Ned 10.01.2016 20:47

"v teme "Povel hrarugr" -to co je?? :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Lindchen » Ned 10.01.2016 20:51

Používa sa simple reflex circuit, ale nie práve často, povedala by som, že až zriedka. Občas píšu stimulus response pathway, ale z kontextu neviem, či teda ide o to isté alebo nie. O tom intervale som nečítala nikde v ang. literatúre. Idem kuk do tej neuroknižky, ale mám to doma, že ako to tam, tak až zajtra.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Elis » Ned 10.01.2016 20:59

Lindchen píše:ale z kontextu neviem, či teda ide o to isté alebo nie. O tom intervale som nečítala nikde v ang. literatúre.


fakt jsem zvedava, jestli neco najdes. hledala jsem pred lety docela dost -ale nikde nic. .. porad o tom psalo par stejnych lidi -ale jen na ceskych a slovenskych diskuzich.

si zas pamatuju nejakou knizku, co jsem cetla kdysi, kdysi - a tam psali, ze i kdyz psovi z dob vlka uz moc nezbylo, porad dokaze rychle reagovat. konkretne tam psali pr. o vozu ( mysleno povoz) a spicim psovi -ze i kdyz se dotkne kolo, dokaze vyskocit a uhnout - ze spanku...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reflexny obluk

Poslaťod elfinka » Ned 10.01.2016 21:00

:aaa: no esteze som sem napisala. Ja som poucena nejakymi starymi radami od reflexnych oblukovcov poctivo davala psovi 2 sekundy (sak molos neee), a on sa len utvrdzoval v tom ze na mna moze srat :pac: A potom sa cudujem ze mi stopovacka nefunguje. Teda okrem inych chyb.
Elis píše:"v teme "Povel hrarugr" -to co je?? :lol:

:heh: to je ten povel ktory pes nemoze vykonat rychlejsie nez 2 sekundy po tom ako ho povies :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Elis » Ned 10.01.2016 21:06

elfinka píše:to je ten povel ktory pes nemoze vykonat rychlejsie nez 2 sekundy po tom ako ho povies :heh:


tuhle temu jsem nikdy nevidela, necetla..
dej odkaz, pls.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reflexny obluk

Poslaťod elfinka » Ned 10.01.2016 21:08

myslela som tym len, ze je to nahodne po temach kde sa to blbo dohladava :hi: kusok informacie tu, kusok informacie tam, hadka o tom ci to vobec existuje inde... nic ucelene, akurat vela narazok "ak nevies co je reflexny obluk, tak si kup plysoveho psa" kdekade :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Reflexny obluk

Poslaťod Elis » Ned 10.01.2016 21:13

elfinka píše:davala psovi 2 sekundy (sak molos neee)


vis, co je znak molossa? ze vetsinou nechce...
ne ze nemuze reagovat rychleji -ale nechce, spatne se hleda motivace.
nikdy jsem to nedodrzovala a motivaci jsem nasla - a moji molossove jsou rychlí :joint:

elfinka píše:ak nevies co je reflexny obluk, tak si kup plysoveho psa


tak to potom jo -ja to pred lety taky prave "vsude" cetla...
a proto jsem hledala.

Offtopic: a aniz bych chtela neco rozvirovat -vsechny cesty k tomuhle 3vt oblouku koncili u desenskeho a party kolem nej. nikde jinde.. wiki a ang. zdroje mluvili o zpozdeni - v setinach vteriny.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Reflexny obluk

Poslaťod pigie » Ned 10.01.2016 21:26

Za mna. Hugo reflexny obluk 3 sekundy. Cas, kedy pes zareaguje, ked neocakava nic ale je zaujaty niecim inym... Ak ocakava, to je uz ine, uz je pripraveny mozog na to, ze bude spracuvat informacie. Hocijaky povel, aj napr. sadni - ale vzdy len prvy povel, ked nic neocakava. Preto ja hovorim, ze Hugo nad kazdym povelom rozmysla. Ale ono je to skor reflexny obluk :heh: Duhy a dalsi povel uz vie plnit naozaj rychlo. A vymysla, ked vymysla, tam uz o cas nejde :haha:
Fry reflexny obluk - pikosekunda, ten je schopny zareagovat naozaj pod sekundu, ci je pripraveny na povel alebo nie. Toto podla mna velmi zavisi od velkosti psa a jeho temperamentu. Flegmatik toho isteho plemena podla mna nebude mat reflexny obluk rovnaky ako cholerik.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Reflexny obluk

Poslaťod pigie » Ned 10.01.2016 21:28

Elis píše:3 vt jsou proste blbost -je to interval, kdyz pes neco nechce udelat. v prirode by byl mrtvy.

Ano bol. Ja nemam pocit, ze by moj pes v prirode prezil teda :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Ďalší

Späť na Pokročilý výcvik