Rozvoj kondície športového psa

Rozvíjate kondíciu psa vo výcviku nejakou vedľajšou aktivitou?

Áno
20
67%
Nie
1
3%
Zatiaľ nie
9
30%
 
Celkom hlasov : 30

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Elis » Pon 01.04.2013 20:13

wer píše:a inak - prave treningove obrany urcite viac fyzicky zatazia psa, ako cely pretek.


ano - nektere treninkove a opakovane prohozy jsou krasne! -a zaroven dost desive - co to musi delat s pateri psa? taky pry uz je i tendence delat trenink obran jinak... jenze maloktery majitel super rychleho psa to vydrzi, nekochat se zakusy v treninku:-( a spis to berou tak, ze pes vlastne nic nedelal a trenink je tak na nic..

jinak k tomu, ze pes muze ziskat dobrou kondicku jen na cvicaku. jo, da se.
nicmene takhle nabyta kondicka nemusi byt nic zdraveho.
Vsimla jsem si treba, ze je bezne jit na obrany se "studenym" psem.
a po obranach zase rychle do prepravky.
ja to chapu -ale jen do urcite miry ( pro me je to ta mira, aby si pes odpocinul). jenze ono je to casto spis proto, aby pes mel "radoby drive" - vlastne se mu omezuje pohyb.
pritom telo psa potrebuje podobnou peci jako kterykoliv jiny sportovec -pomale rozehrati nez jde do plneho vykonu a po vykonu zase pozvolne vychladnuti, protazeni se.
a to proste system odkladacka/vykon/odkladacka podle me nezajisti:-(
ale ja jsem teda deformovana treninkem koni -dost veci resim podle nich. proto jsem mozna k temhle praktikam vnimavejsi...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Buchťa » Pon 01.04.2013 20:39

Offtopic: Elis,naprosto s Tebou souhlasím :jop: .I se psem by to tak mělo být,jak je to s koňmi.
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod wer » Pon 01.04.2013 20:51

Offtopic: zrovna "prohozy" na trening kondicky som nemala na mysli. ale ked sme pri nich - tak ich funkcia je trosku ina, ako kochat sa efektom... je to na budovanie sebavedomia psa - pes rad skace, rad si polahky ulovi korist a vyhrava. a hlavne, nemusi brzdit, lebo ta sila prechadza do otocky.
ale inak suhlasim, ze dnesne obrany su obrovskou zatazou pre psov.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Elis » Pon 01.04.2013 21:25

"tak ich funkcia je trosku ina, ako kochat sa efektom"

ale ja vim:-) neber me doslova.
a i proto jsem psala o tech super rychlych psech -ti uz to davno umi a uz davno maji sebevedomi vybudovane. tem by stacila ta pulka prohozu nez co absolvuji. ( aspon uz jsou psovodi, co uz ubrali a psi jim porad kousou supr.)

"a hlavne, nemusi brzdit, lebo ta sila prechadza do otocky"

kdyz se vsechno povede:-(
nektere fotky ukazuji neco jineho- staci si projet rajce a ne koukat jen na ty prebrane ci na sestrihane videa ( protoze kdo by si dal na video nepovedene zabery, ze). ,myslim si, ze ani ten nejlepsi fig nemuze vychytit pohyb kazdeho psa vzdycky presne. a ty slupky tam jsou.

sla jsem delat sport s tim, ze si uvedomuju, ze mam velkem tezkeho psa -a od zacatku delam vsechno pro to, aby mi "vydrzela" co nejdele. vim o zranenych mladych CC psech, o psech co se jim v 5ti nechce kousat ac start meli uzasny ap. - a clovek se jen muze hadat proc "najednou" ne.
100x nic umorilo osla -a ty drobne trhlinky z narazu, skubnuti, skoku, padu se nekde scitaji. a u tezsiho psa rychleji.

Nevim, jak jinak jsi budovala kondicku ty mimo sport, ze si myslis, ze to tvemu psovi zdravotne neprospelo?

Ja si rikam, ze kdyz nic jineho, tak rozehrati, budovani kondicky volnym pohybem psa bez nuceni- to ji rozhodne "zivotnost" nezkrati. ale jestli je to pravda - to budu moct posoudit az za par let.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod wer » Uto 02.04.2013 4:35

moj pes je velky, prilis razantny nikdy nebol, "prohozov" za zivot moc nezazil. ale ide na stred tela (co osobne povazujem v tomto za nebezpecnejsie, lebo ta zrazka s figurantom tam proste je).
k tym aktivitam, ktore dopomohli k zniceniu chrbtice prispelo najvacsou moznou mierou asi hadzanie lopticiek - on je strasne rychly, absolutne nebrzdi, az v poslednej sekunde - to je evidentne obrovska zataz na chrbticu, aj na klby. a ze nebol den, kedy by som mu ich nehadzala... ale kludne tam mozem zaradit aj 30 km tury a moje caste 15 km behy - po nich sa tiez zacina prejavovat bolestivost. a dohromady s treningami 2x za tyzden sa dostavil takyto vysledok...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod kives » Uto 02.04.2013 5:15

Offtopic: wer, ale zase, keby ti pes spal zalezeny pod stolom, tak by ťa to nebavilo. určite si na tom podobne ako ja, kupovala si si akčné plemeno, s ktorým chceš aktívne tráviť čas :nwm: . moj je tiež blázon za aportom, uvedomujem si riziká, ale to je buď alebo. na polovicu sa to robiť nedá.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Bad » Uto 02.04.2013 5:49

Pro těžkého psa a jeho pohybový aparát je průser jak prohoz s kolotočem, tak srážka na středu, je to jedno, a na tuto zátěž se podle mě nijak natrénovat nedá. Stejně tak je průser prudké starty z lehu (z hlídačky), stejně jako to lítání za balónkem. Bady je pes delšího formátu a stačila série uklouznutí na ledu + krásný prohoz na obraně=houser jak vrata a nepohyblivý pes.
Offtopic: Bady trénovat a skládal zkoušky s roztrženou šlachou a odštěpkem v rameni (což jsme samozřejmě nevěděli) a zrovna trénink obran byl pro něj vlastně příznivý- je to jeho srdeční záležitost, v krátkém čase se intenzivně vybil ale nerozkulhal a spokojenost na všech stranách. Nejhorší bylo a je běhání za čímkoliv.

Ale v každém případě, co píše Elis : "pritom telo psa potrebuje podobnou peci jako kterykoliv jiny sportovec -pomale rozehrati nez jde do plneho vykonu a po vykonu zase pozvolne vychladnuti, protazeni se" v každém případě ano. Nedávno jsem o tom i četla nějaký článeček...
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod wer » Uto 02.04.2013 7:43

o tej predpriprave sa tu uz tusim davnejsie bavilo niekde. pri dogdancingu tusim?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Elis » Uto 02.04.2013 7:55

Wer - je mi to moc lito :ua:

mickovani v plne rychlosti - to jsou pekne narazy na vazy taky. ale jestli ma problem s pateri - spis ty obrany:-((
beh a vylety - to snad nemuze byt tak nebezpecne pro zdravi - aspon fakt doufam. vzdyt to uz by se nedalo delat nic :nwm:

"na tuto zátěž se podle mě nijak natrénovat nedá"

neda. staci jeden blby pohyb. jen to snad? jde delat v jen nezbytne mire a tim se snazit snizit riziko.
ale kdyz vas tady ctu -je mi docela tezko. tohle se muze stat kdykoliv komukoliv s kazdym psem:-(

tak snad na lepsi notu - dneska slavime 2. narozky. a uz jsem se smirila s tim, ze driv nez bude moct do pracovni tridy na vystavu nemuzeme - leda mezi chrty:-)

Obrázok Obrázok
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Bad » Uto 02.04.2013 8:03

Elis píše:mickovani v plne rychlosti - to jsou pekne narazy na vazy taky. ale jestli ma problem s pateri - spis ty obrany

Míčkování je zátěž na páteř jak blázen :ua:

Elis píše:tak snad na lepsi notu - dneska slavime 2. narozky. a uz jsem se smirila s tim, ze driv nez bude moct do pracovni tridy na vystavu nemuzeme - leda mezi chrty:-)

Všechno nejlepší, fakt, jak je tak hezky zakouslá do Roberta, tak má pas jako modelka :lol: , což je pro sport jenom dobře. :ahoj:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod hruska » Uto 02.04.2013 8:28

Kedysi mi ktosi povedal, ze ked uz pes nema rozum, musi ho mat aspon clovek. Lenze z mojho pohladu je to tazko, ked vidim, ze pes miluje istu cinnost. Aporty uz ale minimalizujem, lebo ako Pax, moja brzdi az tesne pred a casto az za hodenym predmetom. To su nohy strasne namahane. A fakt staci jeden blby beh...Takze ideme sa zameriavat na plavanie, a pohyb "dobry", co najmenej prudkych zmien smerov. Ale urcite teraz nebude sediet doma na zadku, budeme sa i nadalej venovat turistike, len sa budem viac prisposobovat psovi (aj s ohladom na ine zdravotne problemy).
A to mam psa relativne maleho a lahkeho a extra pretazovany zasa nebol , aporterom sa stala v podstate az nedavno :ua:

Akurat vcera som ale videla stena maliny, podla pohybov mal urcite do roka, zenska mu hadzala sneh a ten pes skakal az nad jej hlavu, vacsinou dopadal na zadne nohy a prislo mi to dost nespravne, s tak mladym psom toto robit. Ale kto vie..
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Haleth » Uto 02.04.2013 9:50

Offtopic: wer a si si istá, že Pax nemohol mať dáke predispozície? Dávala si mu za šteňaťa dáke výživové doplnky? A čím je/bol kŕmený? Čisto informačné otázky pre moju osobu, nič tým nesledujem.
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod wer » Uto 02.04.2013 10:04

ano, davala som mu vyzivove doplnky asi do 2 rokov. krmeny bol kedysi eukanubou pre velke plemena, potom trainerom. a ano, iste su v tom aj predispozicie, ale najvacsiu rolu zohrala vraj prave vysoka zataz. keby bol doma na gauci, zmeny sa neprejavia (alebo az v starobe..).

inak mame aj malinacku jednu na cvicaku s podobnym problemom - a malinaci predispozicie moc nemavaju, je to tak polka z paxa a ani rychla prilis nie je (ani na obranach, ani pri aportovani) a predsa.

takze vsetko s mierou a menej je niekedy viac.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod Elis » Uto 02.04.2013 15:15

Bad píše: Všechno nejlepší, fakt, jak je tak hezky zakouslá do Roberta, tak má pas jako modelka


dekujem, vyridim. ona je na linii porad pedant -co pres tyden nabere, v nedeli odpoledne nema.
nevim, jestli to tak maji i chlupatci, ale na tehle figure je to videt dooost jasne a zretelne.

a jeste k mickovani - jak to tady tak ctu - zacinam byt rada, ze zavislost na micku jsem u ni probudila az vycvikem. jako mlade ho mela "jen" rada.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Rozvoj kondície športového psa

Poslaťod kives » Uto 02.04.2013 15:31

popravde, u nás je loptička až na treťom mieste. na prvom sú paličky, za nimi sa ide zabiť, potom je čokoľvek, s čím a dá preťahovať, či už lano alebo pešek, a jo, zabudla som na fresbee, tak až na štvrtom, ale to neznamená, že je to o niečo menej akčné. a pri odhadzovaní snehu metá rovno saltá, keď tak rozmýšľam, začínam sa báť :ua: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik