SOP

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod AlicaGGG » Uto 14.06.2011 14:11

diky wer :jop:
PRIVOLANIE (10) - volno do 30s 3, volno do 60s 2, volno do 90s 1, za dlhsi cas 0
privolanie do 30s 7, do 60s 5, do 90s 2, za viac 0

s volnom asi budu problemy - dnes rano som to skusala, hovorim oriane VOLNO, ona odbehla na 3 kroky odomna, tam si sadla a cumela mi do ksichtu s ocakavanim, co sa bude diat :heh:

soni kolko trva cesta od vas do jelenca? ale asi pockam, ci sa u nas nieco organizovat, miro uz nad tym zacina rozmyslat, tak snad sa raz dockam :heh:
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod wer » Uto 14.06.2011 14:37

veru, volno je asi najhorsie. :heh: ale ono by malo stacit aj takych 5 metrov a ty sa mozes hocijako tocit a sama sa nejak vzdialit od psa.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod calwen » Uto 14.06.2011 14:40

Jednoduche je psa na povel volno naucit za niekym ist - napr my sme cvicili tak aby chodil za vycvikarom, potom by na skuske mal pes odist za niekym, tym padom sa vzdiali :no:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod Bad » Uto 14.06.2011 14:42

Anebo naučit psa, ža povel volno = sedni, psovod pokračuje v chůzi (pokud se teda jedná o přivolání z pohybu), tedy se vzdálí od psa a je možno přivést přivolání (rada přímo od rozhodčí) :lol:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod wer » Uto 14.06.2011 15:12

Offtopic: bad, pri SOP-ke este ano, ale normalne je za to penalizacia. lebo volno sa rovna "volno" a nie "sadni" :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod QuintipaNO » Uto 14.06.2011 15:47

alebo pri venčení ked ho púštaš tak mu dávaš tiež volno a vzdiali sa, ja svoju vysielam vpred pri každom venčení to je náš začiatok vždy ked ju odopínam z vodítka dám povel vpred :no:
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1439

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod AlicaGGG » Uto 14.06.2011 17:39

ja tiez ked pustam psicu na prechadzke hovorim volno, vzdy vystreli dopredu, ale ked stojim na mieste tak caka, co sa bude diat... ale teda mozem sa urcite na SOP-ke aj pohybovat po volno? co som vcera pozerala videa, vsetci po VOLNO zostali stat a cakali, kym sa vzdiali pes... alebo pouzijem iny povel (napr. CICA :heh: ), teda ked mozem
lebo volno sa rovna "volno" a nie "sadni"

tak tak, tiez nebudem psa ucit na VOLNO sadni, kedze po volno chcem aby pes vedel, ze sa moze vzdialit a robit si co chce
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod kenny » Uto 14.06.2011 17:56

Alica od nas je to nejako hodinka, ked sa bude nieco organizovat u nas, daj vediet, SOP ma, ale keby nejaka ina skuska
kenny
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 265
Bydlisko: Moravské Lieskové

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod wer » Uto 14.06.2011 18:56

to ja som este nepocula, ze by si musela stat... ani na svv to tak nie je, tam si tiez chodis kade-tade, vsak ako na prechadzke.. :lol: ale mozno im to tak bolo lepsie, tak preto. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod Efa » Str 15.06.2011 7:01

AD "voľno" sú proste psi ktoré sa od psovoda nevzdialia ani keby sa rozlial na kolomaž, takže ak niekto chce splniť túto časť tak v podstate musí nejak psa "ocikať" ... jednou z možností je naučiť ho pod povelom "voľno" iný cvik a keďže žiaden SP presne nešpecifikuje čo má pes počas "voľna" robiť, tak je úplne jedno či pes odbehne, alebo si sadne, či ľahne resp. zostane stáť, celá pointa tohoto "cviku" je v tom aby medzi psovodom a psom vznikla určitá vzdialenosť, z ktorej psovod psa následne privolá.
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod wer » Str 15.06.2011 7:30

efa, s tymto sa da polemizovat... lebo povel "volno" je tiez v tomto ponimani povel. jasne, na sop-ke a podobne je to jedno, co urobi, len aby sa vzdialil a dal privolat. ale napriklad uz na pretekoch svv su rozhodcovia, ktory to proste penalizuju. lebo volno sa nerovna sadni ani nic ine proste a rozhodca nie je slepy. tak, ako sa da naucit sadni, da sa aj napr. vyslat psa dopredu.
ale btw pre toto ja nemam rada svv1... :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod Efa » Str 15.06.2011 8:45

ak už budem detailista na základe čoho to penalizujú keď žiaden SP nepopisuje aktivitu psa počas povelu voľno? reálne je to preto veľmi diskutabilné. Samotný NSP hovorí:
Článok 37. Základná ovládateľnosť
1. Zákaz nežiadúcej činnosti (Fuj), alebo voľný pohyb psa (voľno) patria síce medzi základné cviky ovládateľnosti psa a sú významné z hľadiska metodiky výcviku psa, samostatne sa však neposudzujú.
........
6. Privolanie psa za pohybu. Cieľom cviku je, aby pes na jediný povel zanechal prevádzajúcu činnosť a samostatne, rýchlo a čo najkratšou cestou sa priradil k ľavej nohe psovoda, pohybujúceho sa priamym smerom. Po zastavení sa psovoda, musí pes rýchlo zaujať polohu v sede pri jeho ľavej nohe.

tu je jasne vidieť čo je základom tohoto cviku - teda zanechanie prevádzanej činnosti (nikde nevidím špecifikovanie tejto činnosti) a priradenie sa k psovodovi

Prevedenie: Psovod so psom stoja v základnom postoji. Na pokyn rozhodcu vykročia v priamom smere. Na ďalší povel rozhodcu psovod odopne psa z vodidla a toto buď odloží do vrecka, alebo si ho prevesí z ľavého pleca na pravý bok. Ukázaním pravou rukou do smeru, dáva psovi povel voľno. Keď sa pes vzdiali od psovoda minimálne 10 m, na povel rozhodcu ho psovod privoláva povelom k nohe a ľahkým úderom ľavou rukou na ľavé stehno ku svojej ľavej nohe. Po priradení sa psa k ľavej nohe psovoda spoločne pokračujú v chôdzi ešte 5-10 krokov, až kým ich rozhodca povelom nezastaví. Psovod aj pes ostávajú v základnom postoji stáť a psovod psa pripne na vodidlo. Tu sa hodnotenie cviku končí.
Pripomienky k vykonaniu cviku: Pokiaľ sa pes do predpísanej vzdialenosti nevzdiali, rozhodca nariadi psovodovi za pohybu zmenu smeru postupu tak, aby táto vzdialenosť vznikla. V prípade, že situáciu nie je možné navodiť, je umožnené psovodovi psa odložiť, a po prekonaní predpísanej vzdialenosti, na pokyn rozhodcu psa privolá za podmienok, ako sú uvedené v popise prevedenia tohto cviku. V takomto prípade je dvojica postihnutá stratou ako za drobnú chybu. Ak sa ani túto situáciu nepodarí navodiť, cvik sa hodnotí ako nesplnený a psovod pokračuje ďalším cvikom. Ak pes neuposlúchne na prvý povel, rozhodca dáva pokyn na druhé, resp. tretie privolanie, vždy vo vhodnom časovom intervale. V prípade neuposlúchnutia ani na tretí povel, postupuje sa v zmysle článku 11, bod 5, písmeno b., a pes musí byť zo skúšky odvolaný.

Hodnotenie:
Nesplnenie cviku: Cvik sa hodnotí ako nesplnený, ak pes ani na tretí povel nie je privolaný, alebo ak nie je možné navodiť situáciu ako je popisovaná v pripomienkach k cviku.
Hrubé chyby: Pes prichádza neochotne, so strachom, alebo až na tretí povel.
Drobné chyby: Privolanie z odloženia, pomalší príchod, príchod na druhý povel, nepresné priradenie sa, pomocné povely, obťažovanie psovoda pri príchode, iné drobné nepresnosti pri výkone cviku. (Skúška ZM – jedna z variant, SVV1)

aj v hodnotení sa primárne ide po časti PRIVOLANIE a PRÍCHOD PSA K PSOVODOVI a nie po činnosti počas voľna, a keďže priamo samotný SP ponúka, ako jednu z možností v prípade neúspešných pokusov o vytvorenie požadovanej 10 m vzdialenosti medzi psom a psovodom "V prípade, že situáciu nie je možné navodiť, je umožnené psovodovi psa odložiť ..." čo je na záver hodnotené ako "V takomto prípade je dvojica postihnutá stratou ako za drobnú chybu." tak prečo to hneď pri nácviku nezrealizovať formou odloženia v ľubovolnej polohe bez penalizácie za náhradné riešenie navrhnuté rozhodcom počas skúšky čoi preteku? .... Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že moja predchádzajúca sučina mala ten istý problém, naučila som ju na povel voľno - zaostanie s postupným zastavením a vyčkaním v stoji na privolanie a môžem povedať že nás za to nikto nikdy nepenalizoval - ani na skúške a ani na preteku :no:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod wer » Str 15.06.2011 8:53

Offtopic: ja viem, ze sa to tak robievalo... aj s mojim predchadzajucim psom som to mala tak isto. ale naroky sa stupnuju a bodiky sa nahanaju uz aj na pretekoch podla svv1. sama si skusobak odcitovala - ked odlozenie - tak je to ako drobna chyba = penalizacia. ale zalezi od rozhodcu, ja som to pridala len ako moj postreh...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod Efa » Str 15.06.2011 9:02

áno ale tu ide o odloženie na ktoré vyzve rozhodca psovoda po predchádzajúcich neúspešných pokusoch o vzdialenie sa na 10 m ale pokiaľ dám povel "voľno" a pes si sadne a začne si povedzme lízať vajcia tak nevidím dôvod na penalizáciu pokiaľ na privolanie rýchlo dobehne a zaradí sa k nohe a cvik požadovane ukončíme :ha:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Skúška SOP a iné (BH, RH-E a pod.)

Poslaťod Bára » Štv 16.06.2011 9:26

S týmto som sa snažila vy*rbať aj ja, tiež ma napadlo, že psa na povel voľno naučím sadnúť alebo ľahnúť, no ešte som sa k tomu nedostala :hi: Teoretický to možné je, SP vyslovene neurčuje, čo má pes spraviť na povel voľno. Má vzniknúť daná vzdialenosť, nič viac. Problém to u nás poväčšine je, sučina odo mňa takto nechce odbiehať. Na preteku sa mi podarilo dvakrát, že odo mňa dobrovoľne odišla...resp. zdrhla...ešteže máme bleskové privolanie :pac:
Inak čo som si všimla, spôsoby sú rôzne, niekto skutočne po prejdení pár krokov po odpopnutí psa zostane stáť (bez bodovej straty), niekto robí voľno štýlom vysielačky (jedna známa učí psa tak, že namiesto lopty dá na koniec misku so žrádlom), dokonca som teraz vo Svite videla, že baba pravou rukou akoby niečo odhodila smerom doľava, pes zostal stáť v takom tom priblbom postoji so zdvihnutým chvostom a čumel, že kde to padlo.
Inak za privolanie z odloženia sú 2 body dole :smile:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik