Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod calwen » Str 24.02.2010 22:47

Vymenim za jedneho mojho :aaa: :haha:
Ale nie, nieco na nu proste platit musi. Vychadzam z toho, ze som brala 8 mesacneho cavaliera z dvora, ktory sa hrat nevedel vobec. Pomalicky sme presli cez natahovanie sa o ponozky, aportovanie az ku kusaniu do ruk a podobnych blbovin :yes: Ale nepoviem ti ako to slo...to slo proste same :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod Zooey » Str 24.02.2010 22:57

U nej je skor problem, ze je na aporty namotana tak strasne, ze sa s nicim inym hrat nevie. Pri kazdej mojej snahe skloni hlavu a cumi na zem, co zaujimave by tam nasla. Male naznaky nahanania som badala doma, ked som vsetky hracky spakovala a nic ine ako hrat sa so mnou jej nezostavalo. Doma vsak mame parkety a navyse vsade okolo ubrblanych susedov, cize domaca hra nie je tak uplne vitana :ua: A vonku :kak: na to, tam su palicky, trsy travy, listy, sisky atd atd :ua:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod wer » Str 24.02.2010 23:21

ja ti poradim, aby si v prvom rade aporty neodhadzovala. odmena musi prist vzdy od teba - od tela. tym si upravis to odbiehanie a hladanie po zemi.
a za dalsie, musis sa snazit dosiahnut to, ze je cim dalej, tym viac nazhavenejsia pri cviceni. to, ze odmenu nedostava hned, by ju malo podnecovat prave k lepsiemu vykonu. samozrejme, ze to nie je hned. aj samotna hra je velmi dolezita. styl hry. neviem ti to celkom tak popisat, ale tu odmenu si musi vazit, musi si ju "vybojovat". to namotivovanie by malo prebiehat pred cvicenim - taka predpriprava. a potom pri samotnom cviceni, zo zaciatku odmenu vidi. neskor sa jej zacne skryvat na par sekund (schovas poza chrbat), potom schovas do vrecka... a odmena prichadza coraz neskor. zo zaciatku odmenujes aj za dielci cvik, rozrobenie cviku - ale tym padom je cvicenie omnoho, omnoho kratsie. potom odmenujes za seriu cvikov atd. a pes sa unavuje aj samotnou hrou, preto by ta odmena hrou nemala byt prilis dlhotrvajuca. toto je vcelku dlhodobe, len hned zo zaciatku musis mat na pamati, co chces dosiahnut a ako to ma v konecnom dosledku vyzerat a tomu sa prisposobovat.
dufam, ze si sa z toho aspon scasti vysomarila... :smile:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod Zooey » Str 24.02.2010 23:28

Dakujem Wer :yes: :yes:
Snad budeme moct za par mesiacov hlasit uspechy :king:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod wer » Str 24.02.2010 23:29

drzim palce! :smile:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod niky » Sob 06.03.2010 22:06

ja by som sa chcela spytat tych co mate skusenosti, ako ste cvicili povel "vstan!"? Lebo to ked mu poviem a snazim sa odposunkovat, kuka jak puk a po chvili mojich divnych posunkov :angel:, bud vyskoci na mna alebo sa pohne, teda odpochoduje par krokov... :pac: Existuje na to nejaka technika?
a tiez ako ho donutit vykonavat povely "sadni, lahni, vstan" pri nohe? on sice pri nej je, ale vzdy sa otoci tvarov ku mne a nie telom vedla mna, akonahle dam jeden z tychto povelov... :nwm: dakujem za pomoc :lol:
niky
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 718
Bydlisko: Bratislava-Petrzalka

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod Mackie » Sob 06.03.2010 22:19

na "vstan" dat ruku pod brucho a trocha nadvihnut, mozno aj s tym, ze si v podrepe a tiez sa dvihnes

a povely pri nohe sa moj pes naucil pocas ucenia "k nohe", co bolo v podstate najpr len "sadni" a pridrzanie za hrud a usmernenie, ze ma sadnut a nie trepat sa oproti (presne ako u teba), a potom z toho sadnutia uz vies pokracovat lahni atd.
(moj pes ma doteraz povel sadni na dialku taky, ze najprv pride ku mne, ale toto ja neriesim, je to vyhoda pre mna)

edit: dodavam, ze necvicime na skusky, ale len tak :no:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod zuzka:) » Sob 06.03.2010 22:34

tiež sme "vstaň" cvičili tak, že som mu jemne nadvihla brucho. ale potom neskôr, aby nečakal stále kým sa zohnem, tak som to len tak jemne naznačovala nohou, že som sa mu brucha dotkla.
a môj tiež sa postupom času nejak posunie odo mňa a pootočí, najmä keď má zo stoja ľahnúť, tak to ho treba asi len stále opravovať, aj keď ja ležiaceho psa opraviť nejak neviem...
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod niky » Sob 06.03.2010 23:19

vidis skusim to tou nohou, lebo ked sa zohnem a zacnem ho rukou zdvihat tak sa tvari, ze uz sme docvicili :pac: tak snad to pochopi... no to ustupovanie neviem lebo ked ho zacnem presuvat tak prestane robit povel a snazi sa pochopit co nove som to vymyslela..zo stoja lahnut? tak tam este nie sme, my pekne postupne najpr sadnut a potom lahnut :lol: to bude vyssi level
niky
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 718
Bydlisko: Bratislava-Petrzalka

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod lusy » Sob 06.03.2010 23:26

niky píše:ja by som sa chcela spytat tych co mate skusenosti, ako ste cvicili povel "vstan!"? Lebo to ked mu poviem a snazim sa odposunkovat, kuka jak puk a po chvili mojich divnych posunkov :angel:, bud vyskoci na mna alebo sa pohne, teda odpochoduje par krokov... :pac: Existuje na to nejaka technika?
a tiez ako ho donutit vykonavat povely "sadni, lahni, vstan" pri nohe? on sice pri nej je, ale vzdy sa otoci tvarov ku mne a nie telom vedla mna, akonahle dam jeden z tychto povelov... :nwm: dakujem za pomoc :lol:

naco mas ruky??? :lol: psa si das k nohe sadnut. das povel vstan a rukou mu pomozes vstat. naco posunkujes, ked si to este psovi nevysvetlila.
co sa tyka povelov pri nohe, ak by mi pes odchadzal, tak mu tak isto pomozem rucne. dam napr. sadni a uz aj ho rucne usadim. proste mu vobec nedovolim pohnut sa. to iste s lahnutim.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod Zooey » Ned 07.03.2010 0:04

Ja osobne nie som velmi zastancom techniky "rucne". Pes sa omnoho lahsie nauci cviky, na ktore pride sam. Rheu som aj priradovane k nohe aj polohy (zatial len sadni a lahni) ucila s pamlskom v ruke a klikerom. Rukou pred cumakom som ju navadzala, ak sa priradila zle, na ten palmsok som si ju natocila ako bolo treba (jej som sa vobec nedotykala) a ked bola v spravnej pozicii, klikla som.

Takze pri uceni lahni pri nohe to vyzeralo tak, ze mi sedela pri nohe, s pamlskom pred nosom, dala som jej povel "lahni" a sucasne som sa predklonila a rukou ju zaviedla k zemi. Pri tom kukala na pamlsok, nie na mna a nevytacala sa. Teraz pracujeme na odstranovani tej ruky, uz to v podstate vie...a ked sa nahodou stane ze sa vytoci na mna, par krat jej pomozem pamlskom a je dobre :yes:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod Mackie » Ned 07.03.2010 0:27

ale ked raz pes nechape, co od neho chces, tak mavanie pamlskom pred nosom ho neosvieti :nwm:
ked som ucila dospeleho psa sadnut, lahnut, sustredil sa len na pamlsok a keby som mu rukou neukazala, co od neho chcem, tak to nevie dodnes (zivotne dolezity povel "pac" cize give me five vie spravit, len ked sa sustredi a pomozem mu, neviem si predstavit, ako by mohol sam prist na to, co od neho chcem)
takze samozrejme ziadne natahovanie sa so psom, ale ked ma sadnut a odchadza, je logicke, ze si ho pridrzim
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod Zooey » Ned 07.03.2010 0:40

Mozno by si sa cudovala, ale spravnym mavanim pamlskom sa daju dosiahnut zazraky!
Offtopic: Aj povel pac sa da naucit bez toho, aby si psovi labu manualne zdvihala :yes:
Nevravim ze to plati na kazdeho psa, ale za vyskusanie nic nedas.

Beriem, ze ak uz nie je ineho vychodiska, manualne usmernenie to isti. Len som tym chcela povedat, ze podla mojho nazoru je lepsie nechat psovi priestor, nech trosku pohne rozumom a nerobit cviky za neho.. :yes:
Obrázok
Zooey
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 845
Bydlisko: BA, Petržalka

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod lusy » Ned 07.03.2010 1:00

Mackie píše:ale ked raz pes nechape, co od neho chces, tak mavanie pamlskom pred nosom ho neosvieti :nwm:
ked som ucila dospeleho psa sadnut, lahnut, sustredil sa len na pamlsok a keby som mu rukou neukazala, co od neho chcem, tak to nevie dodnes (zivotne dolezity povel "pac" cize give me five vie spravit, len ked sa sustredi a pomozem mu, neviem si predstavit, ako by mohol sam prist na to, co od neho chcem)
takze samozrejme ziadne natahovanie sa so psom, ale ked ma sadnut a odchadza, je logicke, ze si ho pridrzim

to je prave to z coho vychadza kliker. pes musi sam prist na to, co sa od neho ziada. sadni bez dotyku lahko naucis, ak zdvihnes psovi pamlsok nad hlavu. lahni - vychadzas zo sedu a psovi tahas pamlsok popred nos az si lahne. pac mozes ucit tak, ze psovi ukazem pamlsok a ukryjes ho v dlani. ked ti do nej pes packou hrabne kliknes. ale vsetko zavisi od psa. bradaca by som to tak asi nenaucila, neviem na isto, kedze som pac ucila este pred pouzivanim klikeru. pri malom mi stacilo kliknut 5-krat a vedel podavat pac.
tiez som sadni, lahni ucila na kliker. ale ked robim so psom pri nohe, tak mu niekedy proste pomozem rucne.
jedno zaujimave video na ucenie lahni pomocou klikeru. zacina v case 1:15 a potom este 3:15 http://www.youtube.com/watch?v=hz-8OBpse1w
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Sadni, ľahni, vstaň - zrýchlenie.

Poslaťod Mackie » Ned 07.03.2010 2:22

klikeru sa zatial podvedome (ci vedome) vyhybam
prveho psa co mam od stenata som to ucila presne tak ako pises, Lusy
ten druhy za 2 mesiace nepochopil, ze pri lahni nema dvihat zadok hore, musela som ho pridrzat s rukou, na sadni len s pamlskom reagoval ustupenim o meter dozadu, a ked si ho chcel vziat, tak vstal a prisiel, ale ked zase mal sadnut, zase cuvol, takze ho musim opat istit, aby sadal pri mne (hrabnutia labou po pamlsku som sa po pol roku nedockala, to skor na mna vyskoci alebo sa len neisto pootoci na mieste a nevie co ma robit)
ale je to sposobene podmienkami, z akych pochadza (pri dvihnuti ruky hore zdrhal, pri ukazani zradla kasle na vsetko a dajte mi jest), takze u mnohych psov to moze fungovat bez navigacie, u tohto mojho zatial nie, preto aj moj nazor je taky aky je :no:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pokročilý výcvik