Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platnička

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Pon 12.02.2018 11:03

ale aby si vedela, co cakat, to ti ani ta presna diagnoza nepomoze... nikdy nevies proste. pripad od pripadu vsetko.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Snezienka123 » Uto 13.03.2018 20:32

Tak sa hlásim cca po mesiaci.
Našťastie sa Keissynkin stav zlepšuje, aj keď pomaly, tak predsa. Lieky dávno dobrala, chôdza sa lepší, už samozrejme vymýšľa a vyskakuje a zoskakuje kedykoľvek sa jej podarí predbehnúť nás, keď jej s tým chceme pomôcť, ale ešte sa nám to trochu darí obmedzovať. Vonku má už chôdzu takmer dokonalú, aj také to jej pobehovanie, aj beh. Kto nevie, že jej niečo bolo, tak by si nevšimol rozdiel, ja ho ešte vidím.
Malá si začínala vydupávať predĺženie prechádzok, a ja som pomaly povolila...nech má tréning to svalstvo, ale vždy sledujem aj následný stav po dlhšej prechádzke, aby sa vo výkone neprecenila a nepohoršila si. Ešte sú to stále prechádzky na úrovni krátkych v porovnaní s tým, keď bola zdravá, ale je super, že sa konečne dostaneme ďalej od domu...už mi to veru chýbalo.
Snažím sa ju ešte aj krotiť v hrách (aj keď to ona často nemusí), aby sa veľmi nerozbláznila...lebo má k tomu nábeh, asi jej to bláznenie tiež už chýba.
Už aj pár schodov jej dovoľujem...tiež ich vybehla bez opýtania, ani som zareagovať nestihla :heh: , ale kde je viac schodov, tam ju ešte radšej nosím a vtedy sa aj ona nechá odniesť.
Na extrémne šmykľavej podlahe vidno, že tá stabilita ešte nie je taká, ako keď bola zdravá, nejaká neistota, či trochu hodenie do strany, či strata rovnováhy tam je, ale tiež sa to lepší.
Keď sa v stoji otriasa, tak tú nestabilnú nôžku dá viac od tela, aby si udržala rovnováhu a nespadla...proste pes je tvor prispôsobivý, naučila sa s tým žiť a život si trochu uľahčiť :pusa:.
Na vyskakovanie a zoskakovanie z postele, som jej vyrobila provizórny schod, z deky a krabice od tlačiarne, (vyplnila som ju starými časopismi, aby bola stabilná), aby mala medzistupeň a hlavne v noci, keď nemá až taký odhad, aby si pri presunoch na posteľ a z postele neublížila. Časom možno vymyslím niečo efektnejšie natrvalo.
Keď to preženie s pohybom, tak počuť ako škrie pazúrmi o podlahu, už asi nevládze vtedy tak dobre dvihnúť nohu pri chôdzi.

Tak dúfam, že sa polepší časom úplne. Uvidím, či bude treba riešiť nejaké rehabilitácie a či bude treba riešiť to bedro, ale zatiaľ to tak nevyzerá. Za mňa osobne, už je v takom stave, že keby sa už nezlepšila, vedela by som s tým v pohode žiť a prispôsobiť sa. Stále však verím, že sme ešte so zlepšovaním pohybu neskončili. :yes:
Všetko sa dá vysvetliť...bohužiaľ, nie všetkým.
Kniha je najlepší priateľ človeka len do chvíle, kým si nekúpite psa. Je však naozaj úžasné čítať s malým psom na kolenách.
Snezienka123
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 827
Bydlisko: Bratislava

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Connie » Str 21.03.2018 18:21

Máme za sebou zlý mesiac. :ua: Dostali sme sa do bodu, kedy nech robím čokoľvek, tak je to zlé.
Z cca piatich týždňov bola Connie dokopy tak 2 týždne na liekoch od bolesti. Celkovo sa to zhoršilo, horšie chodí, menej vydrží, je unavenejšia, nožky ju sem-tam neudržia (naskakovanie do auta, ak ide rýchlo po schodoch)...Na prvý pohľad stále vyzerá dobre - hlavne pre človeka, ktorý ju nepozná. Behá, jaší sa ale čo keď ona je schopná behať do nemoty.
Proste to na nej vidím(e). Dnes bola vonku možno 45 minút a zase ťažko vstáva a je ubolená. Posledný mesiac je to proste celé zle. Má minimálnu aktivitu a vďaka tomu je nervózna, ujačaná, proste chce robiť... Ale akonáhle jej pridám, tak jej je fyzicky horšie.

https://www.facebook.com/BorderConnie12 ... 080252586/
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod straka17 » Uto 29.10.2019 9:15

Zdravím, nemáte niekto uložené nejaké odborné stránky, štúdie, knihy alebo čokoľvek čo sa dá použiť ako literatúra do SOČky ohľadom spondylózy? Zháňam pre spolužiačku :smile:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod straka17 » Pia 17.01.2020 21:45

Ahoj, znovu ja :ahoj: Mali ste alebo máte niekto psa so spondylkou a boli by ste ochotní poskytnúť pár info do stredoškolskej práce? :smile:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Connie » Pia 17.01.2020 21:46

Ahoj, ja mám suku so spondylkou, pokojne mi napíš.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Lindchen » Pia 14.02.2020 23:14

Hlásim update. Na zadných nožkách trčia kosti, len kosť a koža, každodenné cvičenie asi už moc nepomáha, neviem síce, kde by bol bez neho. Pred pár dňami ho teplé, slnečné počasie zlákalo pobehať si s papekom, odvtedy zle chodí. :ua: Na hladkom povrchu nevie chodiť ani žrať, takže sa kŕmi na koberci. Zatiaľ tam má provizórnu podložku pod miskou, musím cez víkend niečo estetické splašiť (neviete o niečom, čo kúpim v kamennom obchode?).
Prišiel ho navštíviť expániček, pomasíroval, napravil, cíti sa lepšie. Hádam to tak ostane.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Elis » Sob 15.02.2020 18:27

drzte se dal :jop:

jak ti to vlastne dopadlo s krmenim? nasla jsi něco?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Lindchen » Ned 16.02.2020 7:24

Elis píše:drzte se dal :jop:

jak ti to vlastne dopadlo s krmenim? nasla jsi něco?


Ďakujeme.
Našla. Píšem akurát v Žblebte, aký som debil. Skúsim kŕmiť Lukullus Veggie. Uvidíme.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Lindchen » Štv 20.02.2020 14:13

Zas ja.

Chcela by som sa virtuálne poradiť, tu sú skúsené a racionálne baby.

Arisko postupne chodí stále horšie. Napriek cvičeniu svaly chradnú. Najmä ľavá panvová je veľmi slabá a ťažko ovládateľná, o tú už aj sem-tam zakopáva (pomaly budem musieť dávať botičku). Niekedy ešte akoby pobehne, ale už viac-menej len chodí. Snaží sa, ale nejde mu to. Chce sa mu ísť von, k pohybu je celkovo ochotný.

Bedrá má čisté, zrejme už sa ukazujú nejaké artrotické zmeny. Cauda equina zoperovaná s pravdepodobnou recidívou - to sme sa dozvedeli už pred operáciou. Doplnok Aptoflex dostáva, čochvíľa príde olej proti bolestiam, cvičí vo vlastnej réžii (ako chce a vládze), nahrievam, jemne masírujem, robím pasívnu mobilizáciu, len pokiaľ pustí, opatrne, udržujem ho štíhleho.

K tej nohe a celkovo zmenej chôdzi: Šli by ste s tým k ortopédovi/neurológovi? Môže mi veterinár v tejto fáze niečo nové rozumné poradiť / diagnostikovať? Posledná sedácia dopadla zle, malý mal problémy dostať sa na normálnu teplotu. Na MRI a prípadnú ďalšiu operáciu treba hlbokú narkózu, to sa obávam, že nezvládne, resp. nemusel by.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Štv 20.02.2020 14:17

MRI - naco? chces ist do dalsej operacie..? :nwm: lebo potom to nema absolutne zmysel...

revitanerv, ci milgammu davas? to by som ti skor odporucala.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Nisus » Štv 20.02.2020 14:30

Lindi a koľko má rokov? Ja by som už k neurológovi nešla, toto je úplne normálny progres jeho diagnóz a ty robíš pre neho najviac ako sa dá. Za ušetrené peniaze u neurológa mu pokúp doplnky, zaplať plávanie, alebo nejakú terapiu a užívajte si spolu čo to dá.
Ja viem, že sa snažíš urobiť pre neho aj nemožné, len aby tu bol s tebou čo najdlhšie, ja som tiež bola v tej situácii a viem, ako sa občas človek cíti bezmocne. Ale robíš pre neho maximum a podľa mňa je na tom celkom dobre, vzhľadom na vek a diagnózy. Nevláč ho už po vyšetreniach (pokiaľ to nie je niečo akútne), jemu to na pohode nepridá a koniec koncov ani tebe nie.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Lindchen » Štv 20.02.2020 14:45

No toto som chcela, že či to nie je zbytočné nejako už moc riešiť... Nisus, má 13 rokov.

Áno, wer, zabudla som napísať. Milgammu dostáva.
Operáciu už nechcem, nemyslím si, že by mu pomohla - v zmysle rekonvalescencie, hojenia, psychicky a pod., aj keby sa primárny problém odstránil. Naposledy 13 týždňov len ležal. Pre starého psa môžu byť 3 mesiace kľudne aj polka zostávajúceho života.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Nisus » Štv 20.02.2020 16:38

Osobne si myslím, že pokračuj v tom, čo robíš, to určite nie je zbytočné, ale ťahať ho po vyšetreniach, ktoré ti už asi nič nové nepovedia, prípadne sa dozvieš niečo ako: no môžeme to skúsiť zoperovať a uvidíme...,tak to mi príde už naozaj zbytočné. A sama si si tak nejak odpovedala, že už by si ho ani do narkózy nedávala.
Chodí na hydroterapiu? Ja som s Dadom chodila do vane s pásom do Stupavy, potom na cvičenie do Sibry, kde mu na konci ešte aj pustili laser na tie najbolestivejšie miesta (tam to miloval :hi: ) a potom ešte aj plávať chodil do RSDC do bazéna. Ja som ani len neuvažovala nad žiadnou operáciou a to som sa jeho diagnózy dozvedela, keď mal cca 10 rokov. Dožil sa 15.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Lindchen » Pia 21.02.2020 8:12

Na hydro chodieva, ale v zime nie, vždy mi ochorel (nemám auto). Škoda, že všetko toto je na opačnom konci mesta, aj tá akupunktúra. Pomáhalo, ale dostať sa tam nejako pravidelne so starým psom bolo totálne nemožné.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby