Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Stavce tlačia na miechu, syndróm Cauda Equina

Poslaťod muffin » Sob 01.08.2009 21:24

cawte mame dobermanka .. 9 rocneho a ma problemy s chrbticou ze mu asi stavce tlacia na miechu... veto nam navrhol ze sa da ist do kosic kde mu daju daku kontrastnu latku do miechy a ze urobia daky rtg alebo daco a budu vidiet kde je poskodena chrbtica potom sa da ist na nejaku opraciu vsetko do kopy aj s cestou to zevraj vyjde na 20 000Sk vzhladom na to ze ma 9 rokov nam vet povedal nech sa rozhodneme ... neni zarucene ze sa operacia vydari...ale peniaze sa platia tie iste a viem ze peniaze su nic oproti tomu ako luuubime nasho Dagiho ale ked sa to nepodari tak co ...zbytocnee :plac: ...este po operacii musi par dni iba lezat potom aj rehabilitovat .... pocula som uz aj o moznosti ze im daju take tie voziky na zadne nohy no oco povedal ze takto by ho nenechal sa trapit ja si myslim to iste....co mu robili vysetenia tak ma vsetko poriadku oblicky srdce klby ...len ta chrbtica .. na chrbtiku mu vidno taky hrbolcek ktory sa zacal pomalicky zvacsovat ...berie aj tabletky myslim ze sa to vola prednison ...ak mate niekto nejake skusenosti s takymto ochorenim aj operaciou aj u inych plemien prosim napiste budem vam vdacna za kazdu odpoved :pusa: dufam ze sa neopakujem ale som tu nenasla takuto temu
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod Rauke » Sob 01.08.2009 22:31

na vysetrenie do KE urcite chodte, alebo aj na nejaku inu kliniku-podla toho odkial ste. psikovi spravia myelografiu-ten kontrastny rtg, co si spominala... operacia bude zavisiet od toho ake poskodenie psik ma, ..od toho sa bude odvijat aj cena.
ten prednison mu prosim ta nedavajte dlhodobo :nie:
:ahoj:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod muffin » Ned 02.08.2009 16:35

Renique
dakujem za odpoved ten prednison berie uz pol roka kazdy mesiac nam ho predpisuje veto s tym ze nemusime chodit so psom na prehliadky..ak sa mozem opytat preco ho nema brat dlhodobo? .. hrozi mu daco?
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod wildrane » Ned 02.08.2009 19:16

maggie píše:renique alebo niekto iny ti isto odpovie lepsie ale pokial viem tak prednison je hormon,kortikoid,cize velka zataz pre organizmus....

pozor, neviem ako u psov, ale u ludí sa nesmie prednisom prestat užívat naraz, ale postupne znižovať dávky
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod Basha » Ned 02.08.2009 21:38

Da sa zjednodusene povedat, ze prednison (ktory patri medzi kortikoidy) obmedzuje imunitnu odpoved organizmu - obranyschopnost - cize preto sa pouziva napr. pri hypersenzitivitach (precitlivelostiach), prehnanych obrannych reakciach. Nebezpecne je to v tom, ze ako sa v zdravom organizme tvoria v kore nadobliciek gluko- a mineralo- KORTIKOIDY v normalnom mnozstve, tak pri umelom podavani kortikoidov sa znizuje, oslabuje ich prirodzena tvorba. Co nie je pre organizmus teda dobre, ked sa daky hormon nemoze normalne uplatnovat. Dufam, ze som to napisala spravne (ak ne, nech ma renique, mika, alebo dakto opravi, doplni, bo momentalne sa snazim aspon par dni prazdninovat a nemyslet absolutne na ucenie ani nic :lol: )
Inak ja teda neviem, ale pol roka mi pride uz ako pekne dlha doba na branie kortikoidov. Nas pes ked bral kortikoidy, uz si presne nepamatam kvoli comu, bolo to davnejsie, tak urcite to nebolo viac ako tyzden-dva.
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod Rauke » Pon 03.08.2009 20:52

muffin, pol roka je strasne dlho.prednison je kortikoid, je to taky vseliek s milionom vedlajsich ucinkov. dava sa pri alergiach, autoimunitnych ochoreniach, tiez pri soku. moze sa davat ako uvod do terapie aj pri inych ochoreniach, lebo stiahne zapal prip. svrbenie... pri dlhodobom podavani moze sposobit iatrogenny /liekmi sposobeny/ hyperadrenokorticizmus /nadbytok kortikoidov/, prejavuje sa zmenami na kozi, poruchami pecene, poruchy reprodukcie, polydipsia/polyuria, polyfagia, exoftalmus, znizuje imunitu.... a milion dlsich priznakov......
pri podavani kortikoidov moze byt uplne utlmena ich vlastna produkcia nadoblickou /cez inhibiciu ACTH-hormonu hypofyzy/ a mas dalsie ochorenie-Addisonova choroba-hypoadrenokorticizmus, ktory sa "lieci" dozivotnym podavanim kortikoidov.aj preto sa nesmu vysadit naraz, aby k tomu nedoslo...
prednison patri ku kratkodobo posobiacim kortikoidom, ale zalezi aj od davky, ktoru psikovi davate, ak je nizka moze sa vysadit aj naraz.
kortikoidmi svojmu psovi viac skodis ako pomahas, ved KE nemate az tak daleko, ja by som to dala vysetrit odbornikom cim skor a nie nezmyselne pchat do psa kortikoidy.

dufam ze som to napisala aspon trochu zrozumitelne, lebo momentalne mam mozog zapnuty len na najmensie otacky :ha:podobne ako pise Basha :lol: :ahoj:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod muffin » Uto 04.08.2009 11:51

Dakujem za odpovede rozumiem tomu, ten Prednison berie kazdy den polku z 20mg tabletky. My niesme odbornici na veterinu a vet nam to kazdy mesiac osobne vypisuje tie lieky tak som mu verila nemyslela som si ze mu to uskodi. A este nam aj povedal tiez to ze sa nesmie naraz vynechat. A ked ideme kazdy mesiac predpisat lieky tak najprv volame tam ze psa donesieme ze by ho pozrel a ze neni treba. Dokonca raz na nas pes vrcal lebo mal asi bolesti a mu zvysil davku na 3/4 z tabletky. Ale sme mu to potom dali spat. a este ma napadlo ze sme si vsimli ze vela chodi cikat iba bezi prec cika ako moje steniatko lebo nevladze dvihat nohu a pribehne spat. A dost casto. Jedna z RS ma labradora a take podobne mu bolo .. je dost majetna a dala mu porobit operacie ze desiatky tisic ale nepomohlo a toho sa bojim aj ja.
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod Rauke » Uto 04.08.2009 17:06

10mg denne nie je az tak vela na tipujem 30kg?? dobika. denna davka je tak cca 1,2-2,2mg na kg zivej hmotnosti, takze to nie je vysoka davka. ale ten pol rok je naozaj dlha doba. a tusim sa vam zacina objavovat priznak ktory sa objavuje ako prvy- polydipsia/polyuria- vela pije a vela cika.
je zvlastne ze vas vet nechce psika ani vidiet aby okukol jeho stav...
ved na kliniku nemusite ist hned na operaciu, staci, ze sa tam objednate na vysetrenie a podla toho vam poradia ci operovat, aku to bude mat uspesnost, atd atd... mozno vam povedia ze operacia nepomoze a ze ostava len dozivotne davat kortikoidy a mozno uspesne odoperuju... ale najprv treba vysetrit! :ahoj:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod muffin » Str 05.08.2009 8:30

nas ma tak nieco cez 30 kg a vet nam povedal ze bude vela pit a cikat no teraz staale cikaa :oo: ked ideme vypisat lieky veto sa spyta ako sa ma? ... poviem ze dobre len ten hrb sa mu zvacsuje a vela cika a on no dobre dame 1balenie polku tabletky nadalej brat a o mesiac pridte zase...no musime ist n to vysetrenie akoze za tie prachy co to stoji VYSETRENIE OPERACIA AJ CESTA si aj papieraka kupime ale kto s vami zije 9 rokov a je vas milacik tak to je uz pan pes clen rodiny ked ho milujes nieje co riesit :no:
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod bobamima » Str 05.08.2009 14:19

Ahojte, nečítala som síce, čo ste písali, zaujal ma len nadpis, pretože moja mamina mala takýto problém a mala ísť na operáciu, ak nechcela riskovať, že by raz mohla ostať na vozíčku. Našťastie stretla v kúpeľoch jedného pána - nejakého známeho liečiteľa, ktorý jej to napravil. Vraj jej v tom zachrapšťalo až sa zľakľa, chvíľu ju to dosť bolelo alebo po pár hod. prešlo a od vtedy sa cíti min. o 10 rokov mladšia a môže sa hýbať ako dávno pred tým nie. Napadlo ma, že možno by vedel ten pán aj psíkom pomôcť, za opýtanie to určite stojí. Skúsim na neho zohnať kontakt, ak by ste mali záujem.
bobamima
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod Efa » Str 05.08.2009 14:38

bobamima pochybujem žeby išlo o niečo podobné ako mala tvoja mamina, ja to skôr vidím na výrastky, alebo na zrasty na chrbtici, pokiaľ však pes nemá poriadne vyšetrenie tak cez net je to len typovanie - nič viac ...

Každopádne momentálne riešenie podávaním liekov bez toho aby to vet chcel ďalej nejak riešiť je hlúposť a jediné čo sa týmto docieli tak je to že sa jeho zdravotný stav stále zhoršuje a keď budete ešte chvíľu otáľať tak sa ľahko stane že už mu vôbec nikde nepomôžu. Predovšetkým sa doma musíte rozhodnúť ako ďalej, lebo nechať sa takto trápiť psa je dosť kruté :ua: ... každopádne mu držím palce už len preto že sa na dobermana dožil naozaj úctyhodného veku :klobuk:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod muffin » Štv 06.08.2009 11:11

efa
nam veto povedal ze on sa netrapi a ze to ma zo staroby ze vraj ale na vysetrenie sa chystame...povedal ze sa to nebude zhorsovat..a inak ja nemam tolko rokov a take pravomoci :lol: aby som sa rozhodla ze no idem sadnut do auta a idem do kosic so psom o tom musi moj ocino ibaze on nevie ako z roboty a moja maaati zase ze kto ho bude 2 mes. po operacii nosit vonku cikat no urcit eze ja sa o neho postaram a na to vysetrenie ideme sme sa rozhodli len musime ist najprv za nasim vetom dohodnut ... dufam ze to vyjde :yes:
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod Efa » Štv 06.08.2009 11:16

muffin píše:... nam veto povedal ze on sa netrapi a ze to ma zo staroby ze vraj ....

:pac: panenka skakava vidíš to????? :oo: ..... muffin prosím ťa veľmi rýchlo zmeňte veterinára! :hmm:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod Sunny » Štv 06.08.2009 12:59

A čo chcete dohadovať s vašim veterinárom? Od toho by som ja osobne utekala kade ľahšie :ua:
Stačí len zavolať na kliniku, dohodnúť si termín vyšetrenia a ísť. A vyšetrenie neznamená hneď operáciu :pac:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: stavce mu tlačia na miechu

Poslaťod muffin » Sob 08.08.2009 15:15

no ja neviem kde tu v RS je iny vet ... mame jedneho sukromneho ale ten mu dal tie injekcie a mal porasku vtedy z toho..a odvtedy to s nim ide dolu vodou..tak sme isli na normalnu ,,kliniku,, ...a inak to vysetrenie je dost drahe a ja o financiach v domacnosti nerozhodujem. Uz sme s nim chceli ist ale vzdy je dake ale...
♥MUFFIN♥DAG♥
Pes je jediné stvorenie na svete, ktoré vás miluje viac než seba. (Josh Billings)
muffin
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 246
Bydlisko: Rimavská Sobota

Ďalší

Späť na Choroby