Demodikóza, demodex

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod luciiik » Štv 12.03.2015 16:22

V tom pripade treba vymenit veterinara ked nie si spokojna. Nas stal demodex s vysetreniami, liekmi a kontrolami tak max 30 eur. Mozno aj menej. Neviem no, to asi len ja beham s kazdou "blbostou" hned vetovi. :lol:
Demodex je vecou imunity, takze mozno je problem aj tam, my sme po prelieceni demodexu kupili este plerasan - sirup na imunitu a odvtedy klopem, nic ine sme nemali. A to uz presli nejake 3-4 roky. :jop: Dufam ze som nezakrikla. :hmm:
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Yukon » Štv 12.03.2015 16:26

co ja viem...neviem ci su idealne tieto pripravky na imunitu..ja nemam s liekmi vobec skusenosti chvalabohu...a to si len vybrala ten jeden sirup a potom nic? ci stale az doteraz mu to davas?
imunita sa jej este vyvija, tak kto vie...
Yukon
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 96

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod luciiik » Štv 12.03.2015 16:29

Teraz neviem presne, uz si moc nepamatam ako presne nam to veterinar odporucil, prvu kuru sme davali pocas liecby, alebo po nej. Druhu som dala pred zimou o rok. A potom uz nie. :smile:
Ono je pekne nepchat do psa zbytocne lieky, ale bohuzial niekedy je to nutne. Viem o tom svoje, moje psiska si uz co to preskakali a veru prirodnymi vecami by som to nenapravila.
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Yukon » Štv 12.03.2015 16:31

no chemiou sa nic nevylieci, iba potlaci, alebo stale len lieci a lieci...prirodnymi liekmi veru vyliecis vela veci, aj rakovinu...
Yukon
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 96

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod luciiik » Štv 12.03.2015 16:33

Offtopic: Oki, tvoj nazor, respektujem. :no: A hlavne prajem aby ste nic ako rakovinu u psa riesit nemuseli!
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod MisheliQ » Štv 12.03.2015 18:13

Offtopic:
Yukon píše:....kopu penazi a predpise kadejake maste lieky tabletky, co ani sam nevie, ci pomozu...a ja nebudem do psa pchat tieto veci.

Však ale to nevieš ani pri tých prírodných či pomôžu a tiež to stojí kopu peňazí :lol:

Najprv si daj vyšetriť psa, či je to ten demodex (lebo mohlo by to byť on, ale bez vyšetrenia to fakt nikto neurčí) a potom rieš nie? Na čo čakať a robiť hokusy-pokusy s tým, že možno je to demodex?

Natural remedies: Lots of raw dark leafy vegetables like broccoli, watercress, Fish oil, Jatropha curcas oil, Withania somnifera root extract, Powdered garlic/licorice and goldenseal, mixed in olive oil, Neem oil, together with lavender oil, Almond oil, Yarrow oil, salve, or ointment, herbs: yellow dock, Echinacea, Calendula, and Aloe vera, homeopathic remedies: Sulphur, Psorinum and Silicea
http://www.veterinaryworld.org/Vol.4/Ja ... icosis.pdf
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Yukon » Pia 13.03.2015 6:57

ale potom, ked nahodou tie prirodne nepomozu, tak ma to nebude mrziet, pretoze mu neuskodim nijak
Yukon
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 96

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Marek Mihaľov » Str 20.01.2016 10:31

AHOJTE VŠETCI! :)

Na toto fórum som sa zaregistroval v prvom rade preto, aby som sa s vami podelil o svoje skúsenosti s liečbou demodexa u nášho hafana. Vopred sa ospravedlňujem ak budem opakovať niečo, čo tu už bolo spomenuté, no nestihol som si prečítať všetky príspevky. Skúsim vám popísať celý priebeh nášho trápenia sa s týmto hajzlíkom parazitom...

U našej fenky sa tento parazit začal prejavovať už v "útlom detstve". Prvé príznaky demodexa mala už v čase, keď sme si ju zobrali od jej mamky...to bolo cca v 6. týždni (hoci to bolo skôr ako je bežné, no už pekne papala všetko čo mala a občas aj to čo nemala.. :nie: ) Celé to začalo na hlavičke, kde mala také chrastičky, no pán "chovateľ" nám vysvetlil, že to majú od matky, ktorá ich trochu tvrdšie vychovávala, keďže je to pitbull :) To síce bola pravda, no iba sčasti...demodexa už mala ich matka a preniesla ho na šteniatka pravdepodobne práve cez tieto malé ranky na hlavičkách počas toho ked jej ešte cicali mlieko. Je to zároveň vraj jediná možnosť kedy sa dá demodex chytiť od iného psa, resp. od matky v období "kojenia".

Asi po 2-3 týždňoch začala naša malá na hlave plznut a z večera do rána si dosť nepekne zodrala kožu na hrudi. Začali sme to hned riešiť s veterinárom. Ten jej spravil zoškrab a hneď nasadil antibiotiká, keďže rana na hrudi jej začala hnisať a škrabala si ju stále viac. Dal nám aj šampón Leniderm, s ktorým sme jej celú hruď umývali. Tento šampón mal zabrániť najmä svrbeniu. Rana sa aj tak naďalej zapaľovala, keďže sa to celé dialo na jeseň, Maška bola na dvore a každý deň bola ušmudlaná od hocičoho... proste šteňa... :nwm:

Ďalej nám dal pán veterinár framykoin púder, s ktorým sme jej hnisavné rany zasyplávali. Keď sa následne zoškrabom potvrdil Demodex, odporúčil nám Advocate. Ten podľa mňa pomohol asi tak na týždeň a potom sa to všetko stále viac a viac zhoršovalo...Maška mala zodretú celú prednú časť tela...od papuľky až po labky..a začalo sa jej to šíriť aj na brucho a zadné labky.

Začali sme byť s priateľkou zúfalí a tak som sa rozhodol zájsť do jedného veľkoskladu s liekmi pre zvieratá. Tam mi jednoznačne poradili, aby sme nasadili antiparazitikum Galmektin, ktorého účinná látka je Ivermektín. Odporúčili mi ho práve na základe vlastných skúseností s demodexom.

Avšak Galmektin je liek, ktorý je určený pre hovädzí dobytok, ovce a ošípané. Zároveň by sa mal užívať injekčne pod kožu. To však nemalo s našou liečbou nič spoločné. My sme mali Galmektin podávať Maške so striekačkou (samozrejme bez ihly) priamo do papuľky a to každý deň. Dávkovanie nám poradili asi 0,2-0,3 ml na našu už vtedy cca 20 kg Mašku, no nakoniec sme túto dávku museli zvýšiť, pretože demodex sa šíril čoraz rýchlejšie a po prvom týždni užívania Galmektinu neprišli žiadne pozitívne výsledky. Dávkovanie sme použili rovnaké ako u ošípaných, teda 1 ml na 33 kg hmotnosti.

Už po prvom týždni bolo vidieť podstatné zmeny. Maška bola veselšia, rany neboli také zapálené a demodex sa zjavne prestal rozširovať. Celú túto liečbu sme ďalej podporovali výživovým doplnkom Dermo Norm a šampón Leniderm sme vymenili za praktickejšiu penu Douxo pyo,
http://www.douxo.eu/Product-Range/douxo ... ousse.html
ktorá značne pomohla k tomu aby ju nič nesvrbelo najbližšie 2 dni.

Hneď po prvom balení sme sa vykašľali aj na framykoin a krvavé a hnisavé ranky sme začali zasypávať s púdrom Aureozásyp. Ten bol očividne účinnejší ako ten predtým.

Celá táto intenzívna liečba trvala cca mesiac, kedy sme trávili každý deň asi 2 hodiny penením, púdrovaním a podávaním liekov. Bolo to hrozne vyčerpávajúce, no stálo to za to.

Dnes má naša Maška 5 mesiacov a asi 30 kg. Má srsť akoby nikdy žiadneho demodexa nemala a sme šťastní, že sme to len tak nevzdali aj napriek tomu, že Maške sa liečba vôbec nepáčila. Galmektin jej však podávame preventívne aj naďalej. Prvé 2 mesiace ho dostávala pravidelne, no teraz jej ho podávame už iba každý 2.-3. deň, aby si organizmus začal zvykať a postupne sa jej vybudovala zdravá imunita. Približne po mesiaci sa plánujeme s Galmektinom úplne rozlúčiť.

Dúfam, že som týmto príspevkom aspoň niekomu pomohol...a ak nie, tak som sa aspoň pochválil s našim príbehom strastiplnej liečby našej Mašinky. :)

PS: Ak by mal niekto záujem o ešte podrobnejšie informácie, kontaktujte ma mailom a rád vám odpoviem na všetky otázky. Prajem vám všetkým veľa šťastia pri liečbe vašich miláčikov! :)

Marek
Marek Mihaľov
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod ivana1 » Str 20.01.2016 17:19

Marek Mihaľov píše: Prvé 2 mesiace ho dostávala pravidelne, no teraz jej ho podávame už iba každý 2.-3. deň, aby si organizmus začal zvykať a postupne sa jej vybudovala zdravá imunita.
Ja len chcem podotknúť k tej imunite - naozaj treba na nej zapracovať. Pozor na to, malá sa ešte len dostáva do veku, kedy to šteniatkam zvykne prepuknúť, vyhraté to nie je, ale teším sa s Vami (liečbu nekomentujem, nič mi to nehovorí). :smile:
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod LitlPrinc a Liza » Uto 17.01.2017 3:02

Yukon píše:no chemiou sa nic nevylieci, iba potlaci, alebo stale len lieci a lieci...prirodnymi liekmi veru vyliecis vela veci, aj rakovinu...


NUž, TY sa vo všetkych svojich prispevkoch prezentuješ s bohovskými názormi, ktoré nikdy ani citovo nepodložíš ani logicky nevyargumentuješ.... Ja, na rozdiel od Luciika (ti odpovedal hneď) nemôžem byť tak dobrosrdečný a prajem, aby si TY dostala rakovinu, však TY vieš ako to vyliečiť. Fakt chodíš na rôzne fóra iba TROLLkovať???? či si ozaj tak zabednená a chceš vyvolať hádky silou mocou? alebo si jednoducho len hlúpa... Najskôr to posledné platí...
Miluj a buď milovaný...
LitlPrinc a Liza
Nováčik
 
Príspevky: 34

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Sunny » Uto 17.01.2017 7:00

Aký má zmysel takýto hate na skoro 2 roky starý príspevok? Autorka toho príspevku sem už dávno nechodí, takže si to určite neprečíta. A priať niekomu rakovinu je už trochu moc, tak prosím kroť trochu svoje vyjadrenia...
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod luciiik » Pon 06.02.2017 19:00

Otazka - je potrebny zoskrab urobit az do krvi?
Pytam sa kvoli tomu ze mi praktikantka zhoblovala psa a povedala ze to sa inak neda. A pritom nam robili inde zoskrab uz trikrat a nikdy nie do krvi.
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod Vikiki22 » Pon 06.02.2017 19:28

Keďže sa demodex zdržiava väčšinou pri alebo v chlpovej cibuľke, tak si myslím, že hlbší zoškrab nie je do veci.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod luciiik » Pon 06.02.2017 19:36

No udajne ho tam nemame... Ale robi sa mu identicka lisina tak ja neviem... asi pockame kym bude vyraznejsia.
Vdaka za odpoved, len sa mi to nezdalo.
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Demodikóza, demodex

Poslaťod MisheliQ » Pon 06.02.2017 23:04

Co viem, tak pri demodexe sa robi hlboky kozny zoskrab (a robi sa kym sa neobjavi kapilarne krvacanie) al. trichogram (vytrhnutie chlpa) (moze sa urobit aj kozna biopsia, ak je to nutne).
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby