Degeneratívna Myelopatia (DM)

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Connie » Uto 28.03.2017 20:28

Keďže som tu túto tému nikde nenašla, tak zakladám novú. Možno sa raz niekomu zíde...

Ako už podaktorí vedia, tak Connie bola minulý mesiac diagnostikovaná Degeneratívna Myelopatia. Diagnóza sa určila potom, čo sa vylúčili pomocou RTG a MRI všetky ostatné choroby. Neurológa som vyhľadala potom, čo mi Connie začala behom februára čudne chodiť a začala byť unavenejšia. Vlastne to boli pôvodne len minimálne náznaky nejakého problému, hlavne ak vezmem do úvahy to, že jej na začiatku tohto roka dg spondylózu. Začala ťažšie vstávať, viac vyspávala v posteli a začala viac pohupovať bokmi - zadné nohy šli jemne do X.

Kúsok z vet správy z našej návštevy neurológa (3.3.2017)
Klinické a neurologické vyšetrenia preukázali ataxiu na panvových končatinách, spomalené testy propriocepcie,
normoreflexiu na panvových končatinách a miernu lumbosakrálnu bolestivosť. Neuroanatomická lokalizácia bola T3-
S3 sponylomyelopatia.

Diagnostika: MRI lumbosakrálnej, lumbárnej, thorako-lumbárnejchrbtice a miechy ukázali degenerácie
medzistavcových platničiek, mierne protrúzie a ventrálne spondylózy na úrovniach L1-L2 a L3-L4-L5 bez kompresie
miechy

Suspektná diagnóza: Degeneratívna Myelopatia (DM).
Na MRI som nenašiel žiadne kompresívne alebo neoplastické lézie, ktoré by vysvetľovali dysfunkciu miechy. Preto predpokladám, že musí dochádzať k funkčnej degenerácii dlhých motorických
dráh v mieche. Najčastejším takýmto ochorením je práve DM. DM je degeneratívne ochorenie popísané hlavne
u starších psov. Nástup tohto ochorenia je zväčša progresívny, ale môže sa vyskytovať akútne zhoršenia, hlavne po
traumatickom alebo stresujúcom podnete. Neurologické vyšetrenie vo väčšine prípadov preukáže nebolestivú,
symetrickú alebo asymetrickú T3-L3 myelopatiu. Momentálne existuje DNA test na identifikáciu SOD-1 mutácie
(Laboklin), ktorý je však relatívne nesenzitívny a nešpecifický, a nepotvdrdzuje a ani nevylučuje DM. Potvrdenie
diagnózy sa žiaľ nedá spraviť inak, ako na post-mortálnom vyšetrení miechy.


Connie začala cca v januári plávať a krátko po určení diagnózy začala aj s cvičením na fitloptách. Prispôsobil sa jej režim, ale len jemne, keďže potrebuje byť čo najviac nasvalená. Taktiež dostáva kopec vitamínov a doplnkov a používame bio lampu.

Bohužiaľ, aj napriek všetkej snahe sa príznaky zhoršujú. Pomaly, ale isto...

Behom tých 3 týždňov od diagnostiky sa pridružili/zhoršili tieto prínaky:
- Connie začali viac utekať nohy a idú čoraz viac do X
-Začala mať mierne problémy s rovnováhou pri prudkých otočkách, či hrabaní so zadnými nohami a niekedy sa jej podarí capnúť
-V posledných dňoch som si všimla, že sem-tam škrkne pazúre pri chôdzi a to najmä keď je unavenejšia
- Podľa mňa sa jej zhoršili aj reflexy na zadných nohách, konkrétne myslím tie "testy propriocepcie"

Connie sa stále tvári ako celkom zdravý pes a ešte len nedávno si začali ľudia z nášho okolia všímať, že nejak čudne chodí. Bambuľka si zamilovala fitlopty, plávanie akceptuje a drží sa dosť dobre za nás obe. :pusa:

Pridávam aj jedno video z dnešku, čož bol jedným z tých dobrých dní.
A áno, bežne behám v ponožkách po dvore :jazyk:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Buchťa » Str 29.03.2017 9:09

Connie, je mi to moc líto.
Jen obě jste bojovnice, takže moc držím pěstičky a myslím na vás :pusa: (a věřím na zázraky :yes: ).

Prosím, napsala by jsi, jaké vitamíny a doplňky babulce dáváš? Děkuji
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod kellee » Str 29.03.2017 9:44

mozem sa opytat, aka je prognoza?
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Connie » Str 29.03.2017 11:55

Buchťa píše:Connie, je mi to moc líto.
Jen obě jste bojovnice, takže moc držím pěstičky a myslím na vás :pusa: (a věřím na zázraky :yes: ).

Prosím, napsala by jsi, jaké vitamíny a doplňky babulce dáváš? Děkuji


Ďakujeme! :pusa: Najprv som dávala len Canvit multivitamin + senior, sem-tam dávam aj Chondro. Nedávala som to naraz, striedala som. V náročných dňoch som dávku jednorázovo zvýšila. K tomu dostáva aj lososový olej od Brit Care. Behom apríla chcem objednať nejaký iný olej - na prestriedanie a možno pozriem aj nejaké nové vitamíny.

kellee píše:mozem sa opytat, aka je prognoza?

Prognóza je...zlá. Väčšina psov behom 3-6 mesiacov od diagnostiky ochrnie a do 6-36 mesiacov bývajú utratení. Čo som sa dočítala, tak zvyčajne psi žijú ešte tak rok, dva. máloktorí sa dožijú tretieho roku... :ua:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Leila Tobrok » Str 29.03.2017 15:57

hm, u csv sa prejavuje az po nejakom 8mom roku, najnovsie sa testu aj u hovawartov... mam pocit, ze je to ovela vacsi problem ako sa zdalo a teda aj u inych plemien.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod wer » Str 29.03.2017 16:41

Leila, aj poznas pripady? Lebo NO tym boli zname, ale teda nepoznam osobne - u nas skor sarapati ta spondylka.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Connie » Str 29.03.2017 16:43

Connie bude mať v máji ešte len sedem rokov...
Vraj je to dosť rozšírené aj u borderiek, ale doteraz som o žiadnej postihnutej boc na sr/čr nepočula. :nwm:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Slausa » Str 29.03.2017 18:48

Pozerala som si nejaké videá a nepekný pohľad :plac:
Jediné maličké + je, že ich to vraj nebolí :ua:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Connie » Str 29.03.2017 20:09

Slausa píše:Pozerala som si nejaké videá a nepekný pohľad :plac:
Jediné maličké + je, že ich to vraj nebolí :ua:

Hej, na jednej stránke je to dobré ale na druhej stránke...bude ťažšie krotiť psa, ktorého v podstate nič nebolí. Fyzicky to nebude bolieť, ale čo tá psychika?... Nebude chápať, prečo nemôže skákať a lietať tak ako predtým - veď ju to nebolí. Ak by to cítila, tak by sa sama trošku šetrila. Aspoň teraz to tak vidím, možno to časom bude úplne inak a pochopí, že jej nohy už nie sú to, čo bývali. :nwm:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod wer » Str 29.03.2017 20:13

Nie. Nepochopi. :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Connie » Str 29.03.2017 20:20

Tiež si myslím. :heh:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Certisko » Štv 30.03.2017 22:01

Ak mozem, rada by som si to video pozrela. Ale ziadne som nenasla. Teda myslim tvoje.
Uz len preto, ze som aj ja pocitala s takouto moznostou minuly rok, ked nam zacali problemy. Dostala som odpoved, ze sa to diagnostikovat da, ale ako si pisala az ked uz pes nie je medzi nami. Tiez mame kopec problemov, tak ma zaujima, akou vylucovacou metodou na to prisli, pretoze my sme absolvovali tiez MRI niekolkokrat, miecha bez kompresie, ale je tam protruzie, L7, bolestivost bedrovej oblasti, spomalenost, az by som povedala nezaujem chodit von, relativne podobne priznaky, a nikdy nepadlo ani slovo o tejto chorobe.
Drzim palce.
Certisko
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Connie » Pia 31.03.2017 0:21

Najlepšie by asi bolo sa spýtať priamo veta, prečo DM vylučil.
Moja Connie má bohužiaľ aj neurologické príznaky DM, ako s=u spomalené reflexy či zlú koordináciu. DM sa diagnostikovala pretože sa vylúčilo všetko ostatné, čo by mohlo poškodzovať miechu (tj.miecha už je poškodená) a spôsobovať dané príznaky. Aspoň tak som to ja pobrala. :yes: Video je hneď v prvom príspevku, ale pridávam teda aj link. :smile:
https://www.youtube.com/watch?v=CwTP-MCVVsg
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Certisko » Pia 31.03.2017 9:29

pozrela som video, nie som veterinar, ja tam teda ziadne neurologicke priznaky nevidim, mozno trosku ju taha do strany k tebe. mozem vediet kde ti to diagnostikovali? v trrencine?
v nasom pripade sa to nestanovilo ako konecna diagnoza, stale tapame, pes je stale rovnako, hoci spomalenejsi, chodza taka ista, takze myslim ze za obdobie 1 roka by som asi videla nejaku zmenu.
Drzim silno palce, urcite to co robis je pre nu dobre, cvicenia a z vlastnej skusenosti mozem potvrdit ze psychika zohrava velmi velku ulohu.
Certisko
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Degeneratívna Myelopatia (DM)

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 31.03.2017 16:31

wer píše:Leila, aj poznas pripady? Lebo NO tym boli zname, ale teda nepoznam osobne - u nas skor sarapati ta spondylka.


staci lupo ceccoslovaco dat a myelopathy do youtube... strasne vela videi a ani, niekolko jedincov je tym postihnutych a aj je ochrnutych...
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Ďalší

Späť na Choroby