Hrčka na koži

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Hrčka na koži

Poslaťod mart.ina » Str 14.09.2016 22:35

Zalezi od velikosti a obecne palpacne jake to je, ale pokud to pujde udelat tenkojehelnou biopsii, podivat se pod mikroskopem. Muze to byt treba histiocytom, ten by mel (neni to 100) zmizet i sam, nebo absces, cokoliv. Nekdy postinjekcne vznikaji utvary jako reakce organismu na danoy latku nebo vubec aplikaci. Sla bych za vetem ktery to vysetri, zhodnoti, pak treba doporuci pockat zda se to nezmensi, ale az po vysetreni. Kazdopadne nepises velikost ani nic vic, tak nevim. Obecne bych u utvaru po injekci postupovala tahkle plus zalezi od klinickeho stavu pejska.
mart.ina
Hafan
 
Príspevky: 729

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Romi& Bizzy » Štv 15.09.2016 10:25

14269445_1160579717318578_374406512_n.jpg
14249211_1160611313982085_1282536681_n.jpg


Má to menšie, píšem že je to pohyblivé, na dotyk tvrdé. Absces to určite nie je, ten sa nepohybuje.
- mám v pláne skočiť ešte k jednej veterinárke, ale dnes bohužiaľ, je sviatok, zajtra by som to mohla stihnúť po práci dúfam.

- snáď je na fotkách niečo vidno, lepšie mi to ani nejde odfotiť.

- a nemá to citlivé, ani trochu.
"Nie vždy všetko ide podľa plánov." (Bono a Bizzy)
Romi& Bizzy
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Vikiki22 » Štv 15.09.2016 12:13

Ja by som možno počkala. Môže to byť reakcia z tých injekcií, malo by sa to dať aj samo do poriadku, ak je to preto.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Romi& Bizzy » Štv 15.09.2016 12:28

Vikiki22 píše:Ja by som možno počkala. Môže to byť reakcia z tých injekcií, malo by sa to dať aj samo do poriadku, ak je to preto.



Práve tým som si nie istá, keďže od injekcií tam mal veľkú hrčku a tá zmizla. Toto sa urobila cca dva dni potom čo to zmizlo všetko a je to úplne iné ako po tej injekcií. :nwm:
"Nie vždy všetko ide podľa plánov." (Bono a Bizzy)
Romi& Bizzy
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Vikiki22 » Štv 15.09.2016 12:30

Tak potom naozaj len tá biopsia ukáže, čo to je.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Kitamkami » Ned 18.09.2016 1:21

majjuna25 píše:Tak máme po vyšetrení. Ruby má pravdepodobne mastocytóm :ua: V utorok operácia a pošle sa to na rozbor, aby sa to potvrdilo/vyvrátilo.
A to som šla k vetovi s malou dušičkou, že zas trapoším s banalitou/hysterčím s neškodným tukovým nádorčekom... ešteže som to neodkladala, uff :prd:

Offtopic: nechápem, čo sa to tento rok deje, stále dáke problémy má tá moja Rubča :plac: kedy konečne bude lepšie..... :nwm:


Cau Majjuna25,
to ma mrzi s tym mastocytomom :plac: je to bohuzial najcastejsi druh kozneho nadoru u psov. Vo vacsine pripadov vsak nie je ochlpeny, je ruzovy a moze sa zmenit na nechutny absces alebo rychlo rast. Velke nebezpecie u tohto nadoru je to, ze pri podrazdeni dokaze uvolnit obrovske mnostvo histaminu a sposobit anafylakticky sok. Takisto dokaze uvolnit mastocytove bunky (ospravedlnujem sa ak to neprekladam spravne, neviem si spomenut na slovensky nazov) do krvi a tie sa potom usadia inde v kozi alebo organoch. Preto ich treba co najskor po diagnostikovani vybrat. Diagnostika je jednoducha, pretoze bunky tohto nadoru maju velmi specificky vzhlad, cize ihlova aspiracia a mikroskopicke vystrenie by malo byt dostatocne. Po odobrani tohto nadoru je velmi dolezite poslat ho na histologicke vystrenie, aby sa zistilo stadium a ci sa nador vybral cely (okraje boli ciste so zdravymi bunkami) alebo nie a v tom pripade treba opakovat chirurgiu alebo nasadit radioterapiu a niekedy chemoterapiu.
Myslim ze v tomto case uz ste po operacii, tak daj vediet ako ste dopadli. Velmi drzim palce a dufam ze to bol iba prvy stupen a uz je potom! Ak sa vsak raz objavia, bohuzial sa radi vracaju, tak odteraz urcite treba vysetrovat kazdu hrcku!
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Hrčka na koži

Poslaťod majjuna25 » Ned 18.09.2016 8:47

Ahoj Kitamkami :ahoj:
Kitamkami píše:Velke nebezpecie u tohto nadoru je to, ze pri podrazdeni dokaze uvolnit obrovske mnostvo histaminu a sposobit anafylakticky sok. Takisto dokaze uvolnit mastocytove bunky (ospravedlnujem sa ak to neprekladam spravne, neviem si spomenut na slovensky nazov) do krvi a tie sa potom usadia inde v kozi alebo organoch.

:oo: fúha, ešteže som to nevedela....viem, že sa môže uvoľniť histaním, upozorňoval ma nato veterinár pri odbere vzorky, ale šok ma ani nenapadol... No ešteže už máme po operácii.

Kitamkami píše:Diagnostika je jednoducha, pretoze bunky tohto nadoru maju velmi specificky vzhlad, cize ihlova aspiracia a mikroskopicke vystrenie by malo byt dostatocne.

Takto mi to včera na kontrole vysvetľoval aj vet, po mojej otázke, aká je šanca, že histológia mastocytóm nepotvrdí... myslela som, že šanca nie je úplne zanedbateľná, ale zdá sa, že asi je. Podrobne mi vysvetľoval dôvody, takže už som trošku v obraze. No škoda dúfala som, že i keď je to skúsený veterinár, mohol sa zmýliť... :lol:

Kitamkami píše:Myslim ze v tomto case uz ste po operacii, tak daj vediet ako ste dopadli

:yes: Ruby bola operovaná v utorok. Dva dni nežrala, zvracala (zrejme následok anestézy) a hnačkovala (najskôr asi následok pre ňu veľkého stresu). Ale už je ok, hoci je taká neaktívna, väčšinou len leží, keď sa trošku hrám so šteniatkom, ona sa nepridá...len kuká. Nezvyklé pre nás, tá by kvôli hračke aj z okna vyskočila... Ale to sa zrovná, teplotu nemá, rana je krásna, nezapálená...

Kitamkami píše: Velmi drzim palce a dufam ze to bol iba prvy stupen a uz je potom! Ak sa vsak raz objavia, bohuzial sa radi vracaju, tak odteraz urcite treba vysetrovat kazdu hrcku!

Ďakujem :poklona: a vracajú sa i v prípade prvého stupňa :ua: ? to som nevedela. Ja osobne som teda optimista a verím silno v prvý stupeň. Prišli sme ozaj včas, verím tomu. Musí to tak byť.

Kitamkami, prosím Ťa, na mastocytóm môže byť dáka genetická predispozícia...? Rubina sestra mala mastocytóm operovaný pred trištvrte rokom. Je to teda u nás genetika alebo je to fakt náhoda?

Edit: tak som to prechvalila.... Ranu má spuchnutu, červenu A okolie rany na pohmat tvrdé :ua: asi si do toho vliezla :ua: nedá sa to nijak riadne chrániť, má to na blbom mieste...
Takže ráno na vet :plac:
:ahoj:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Kitamkami » Ned 18.09.2016 23:58

Kitamkami píše:Diagnostika je jednoducha, pretoze bunky tohto nadoru maju velmi specificky vzhlad, cize ihlova aspiracia a mikroskopicke vystrenie by malo byt dostatocne.

Takto mi to včera na kontrole vysvetľoval aj vet, po mojej otázke, aká je šanca, že histológia mastocytóm nepotvrdí... myslela som, že šanca nie je úplne zanedbateľná, ale zdá sa, že asi je. Podrobne mi vysvetľoval dôvody, takže už som trošku v obraze. No škoda dúfala som, že i keď je to skúsený veterinár, mohol sa zmýliť... :lol:


Uplne chapem, ze si dufala, ze sa veterinar myli. V takychto pripadoch je prirodzene a aj dobre vzdy dufat v to najlepsie... Bohuzial, tento nador je jeden z tych co aj uplny zaciatocnik zdiagnostikuje jednoducho :( a je vyborne, ze mas veterinara, ktory je ochotny ti vsetko povysvetlovat. :yes:

Kitamkami píše:Myslim ze v tomto case uz ste po operacii, tak daj vediet ako ste dopadli

:yes: Ruby bola operovaná v utorok. Dva dni nežrala, zvracala (zrejme následok anestézy) a hnačkovala (najskôr asi následok pre ňu veľkého stresu). Ale už je ok, hoci je taká neaktívna, väčšinou len leží, keď sa trošku hrám so šteniatkom, ona sa nepridá...len kuká. Nezvyklé pre nás, tá by kvôli hračke aj z okna vyskočila... Ale to sa zrovná, teplotu nemá, rana je krásna, nezapálená...

To moze byt z anestezie, aj ked to vacsinou netrva tak dlho, vacsinu 1, max 2 dni. Vies aky protokol pouzili pri anestezii? Takisto moze mat bolesti, ak nahodou nema nieco proti bolesti, alebo naopak byt sedovana z tabletiek. Neviem na com je, tak tazko povedat... Mastocytom rad sposobuje zaludocne vredy, ale vtedy by si videla najskor nechut k jedlu a mozne je aj zvracanie alebo zaludocna bolest (co sa u psika moze ukazovat aj iba tym, ze je apaticky)
Urcite jej apatiu spomen svojmu veterinarovi, vzdy je lepsie, ked ju moze vysetrit.

Kitamkami, prosím Ťa, na mastocytóm môže byť dáka genetická predispozícia...? Rubina sestra mala mastocytóm operovaný pred trištvrte rokom. Je to teda u nás genetika alebo je to fakt náhoda?

Tak toto som si musela nastudovat, lebo osobne som nevedela o dedicnosti. A oficialne je to tak, ze ziadne studie nepreukazali dedicny komponent mastocytomov, ale je mnoho vrhov, kde sa objavili mastocytomy u viacerych surodencov. Takze je to asi tak, ze vyber si. Myslim, ze by nebolo na skodu vylucit tychto psov z chovu.
Edit: tak som to prechvalila.... Ranu má spuchnutu, červenu A okolie rany na pohmat tvrdé :ua: asi si do toho vliezla :ua: nedá sa to nijak riadne chrániť, má to na blbom mieste...
Takže ráno na vet :plac:

:plac: to je ta zakernost mastocytomu a tu ti vysledky z histopatologie pomozu. Dufam, ze je to naozaj len tym, ze si to lizala a podrazdila kozu. Napis viac, ked budes vediet. Myslim na vas!!!
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Hrčka na koži

Poslaťod majjuna25 » Pon 19.09.2016 21:38

Ahooj :ahoj:

mám dobré i zlé správy. Konečne som naspäť z veteriny, kde sme strávili dobré dve a pol hodiny... ten "opuch" bol tekutina, ktorá sa Ruby žiaľ vytvorila :ua: Náš veterinár jej vytiahol vyše 50ml tekutiny. Vraj nie je vylúčené, že sa to bude opakovať...no samá radosť fakt. Aby jej mohol spraviť punkciu, musel jej dať sedatíva, keďže ona vyšetrenia fakt hrozne zle zvláda. Ale nevadí... :smile:

Kitamkami, máme výsledky z histológie :aaa: Mám správu. Záver je: mastocytóm grade II. podľa Patnaika, podľa Kiupela mastosytom low-grade; mitotický index 2, čisté okraje :jupi: a vraj "priaznivejšia prognóza" :aaa: plus kopa pokecu, ktorému dajak extra nerozumiem.
Viem viem, že hrozba opakovania nádoru a hrozba metastáz zažehnaná nie je, ale pre začiatok je to myslím krásny výsledok, teda, určite mohlo byť i kus horšie. Veterinár dá ešte vyšetriť "c-kit" (tuším, snáď to nepletiem), úplne ešte neviem, čo to je, ale podľa výsledku potom rozhodne, či by jej na prípadné metastázy mohol zabrať liek na mastocytómy, Masivet :yes: Tak uvidíme.
Verila som v takýto výsledok. I keď chvíľami ma optimizmus opúšťal, ale stále som verila, že to nebude výrazne horšie. Prišli sme včas a našťastie náš veterinár - dr. Talajka - hrčku hneď vyšetril a skvele odoperoval.

Šťastná som ako blcha, moja Rubinka má nádej :aaa:

Kitamkami píše:Vies aky protokol pouzili pri anestezii?

netuším :nwm: Len viem, že použil iné zloženie plynov/látok, ako pri kastrácii - vtedy veľmi zle znášala narkózu, bola zmätená...

Kitamkami píše: Mastocytom rad sposobuje zaludocne vredy, ale vtedy by si videla najskor nechut k jedlu a mozne je aj zvracanie alebo zaludocna bolest (co sa u psika moze ukazovat aj iba tym, ze je apaticky)
Urcite jej apatiu spomen svojmu veterinarovi, vzdy je lepsie, ked ju moze vysetrit.


:yes: jj vie o apatii... zatiaľ nespomínal nejaké vyšetrenia žalúdka. Chuť do jedla má, našťastie, len chuť do aktivít chýba :ua: Inak netušila som, že mastocytóm môže spôsobovať vredy, to je teda "super" výhra fakt. Díky za info, budem sa nato ešte pýtať :smile:

Kitamkami píše: Tak toto som si musela nastudovat, lebo osobne som nevedela o dedicnosti. A oficialne je to tak, ze ziadne studie nepreukazali dedicny komponent mastocytomov, ale je mnoho vrhov, kde sa objavili mastocytomy u viacerych surodencov. Takze je to asi tak, ze vyber si. Myslim, ze by nebolo na skodu vylucit tychto psov z chovu.


ďakujem :poklona: súhlasím, psy s nádorovými ochoreniami nepatria do chovu. Pre istotu. Našťastie Ruby v chove nikdy nebola a ani jej sestra - a ani už nebudú, obe sú kastrované. Vlastne z nášho vrhu nik v chove nie je, takže neprenášame to ďalej :smile:

Kitamkami, ďakujeem :poklona: za podporu i za pomoc, rady, skúsenosti, moc moc si mi pomohla :poklona:

P.S.: je namieste sa tomuto výsledku radovať, že :hi: :lol: ? Ako laik si veľa toho nedomýšľam, alebo naopak primýšľam... :lol: ale snáď to bude ok a Ruby nám tu ešte dlho bude robiť radosť :smile:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Hrčka na koži

Poslaťod mart.ina » Pon 19.09.2016 22:09

Nejake info o mastocytome najdes tu. Su to ofic stranky cavlmz, takze spolahlive.http://www.cavlmz.cz/sekce/onkologicka- ... a-podkozi/
mart.ina
Hafan
 
Príspevky: 729

Re: Hrčka na koži

Poslaťod majjuna25 » Pon 19.09.2016 22:22

Ďakujem :yes: mám to preštudované, za psoledných 10 dní som prebehla snáď všetky články na nete :lol: vrátane tohto :yes: Ruby má podkožný mastocytóm, takže ak tomu dobre rozumiem, má nižšiu pravdepodobnosť metastáz ako u kožných mastocytómov. Tak snáď sme to vyhrali a tá mrcha sa nevráti :aaa:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Ivan93 » Pia 06.01.2017 8:17

ahoj, moja 15-rocna sucka ma uz nejaky cas hrcku pri mliecnej zlaze. utvar ma priemer cca 2 cm a pri pravidelnych vet kontrolach sa zistilo, ze nerastie. zo zlazy jej ale vyteka priezracny sekret (nie vela, len obcas). raz mala steniatka a je kastrovana uz vela rokov. bol som sa informovat hned u dvoch vetov na operaciu. jeden povedal, ze vzhladom na jej vek operaciu neodporuca, lebo ma problemy so srdcom (arytmia) a narkozu by nemusela prezit, respektive by jej mohla sposobit zavazne zdravotne tazkosti. vraj sucky dokazu s takymi utvarmi zit aj roky bez ujmy. operacia by jej mohla viac uskodit ako pomoct. druhy zas operaciu odporuca. nador moze byt podla neho zhubny a rozsirit sa na oblicky. smrt by bola v takom pripade dlha a bolestiva. ci je to zhubne alebo nie, sa da zistit udajne len po vyoperovani laboratornymi vysetreniami. co by som mal podla vas mal spravit? nechcem, aby zomierala v bolestiach, no zaroven sa bojim, aby jej ta operacia neuskodila. zavazne zdravotne problemy nema, zrat jej chuti, vodu pije, stolica a moc pravidelne, celkovo je vitalna. je dychavicna a viac-menej hlucha. to by sa ale dalo pripisat vysokemu veku, ak sa nemylim. dakujem za vase skusenosti a rady.
Ivan93
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Hrčka na koži

Poslaťod lenkasgt » Pia 13.01.2017 14:26

Ivan93 píše:ahoj, moja 15-rocna sucka ma uz nejaky cas hrcku pri mliecnej zlaze. utvar ma priemer cca 2 cm a pri pravidelnych vet kontrolach sa zistilo, ze nerastie. zo zlazy jej ale vyteka priezracny sekret (nie vela, len obcas). raz mala steniatka a je kastrovana uz vela rokov. bol som sa informovat hned u dvoch vetov na operaciu. jeden povedal, ze vzhladom na jej vek operaciu neodporuca, lebo ma problemy so srdcom (arytmia) a narkozu by nemusela prezit, respektive by jej mohla sposobit zavazne zdravotne tazkosti. vraj sucky dokazu s takymi utvarmi zit aj roky bez ujmy. operacia by jej mohla viac uskodit ako pomoct. druhy zas operaciu odporuca. nador moze byt podla neho zhubny a rozsirit sa na oblicky. smrt by bola v takom pripade dlha a bolestiva. ci je to zhubne alebo nie, sa da zistit udajne len po vyoperovani laboratornymi vysetreniami. co by som mal podla vas mal spravit? nechcem, aby zomierala v bolestiach, no zaroven sa bojim, aby jej ta operacia neuskodila. zavazne zdravotne problemy nema, zrat jej chuti, vodu pije, stolica a moc pravidelne, celkovo je vitalna. je dychavicna a viac-menej hlucha. to by sa ale dalo pripisat vysokemu veku, ak sa nemylim. dakujem za vase skusenosti a rady.

Ahoj. My sme si takto pred rokom s našou havkou tiež užili svoje, prišla som k vetovi s malinkou hrčkou na mliečnej žľaze, jeden vravel tak druhý tak, jeden nechcel hneď operovať ale druhý áno. Po odobratí vzorky si veterinár nebol istý ale zdal sa mu nádor ako nezhubný po cytológii sa však zistilo že bol zhubný. Takže sme dali odstrániť celkovo 3 mliečne žľazy plus kastrovať. Mala vtedy však len 6 rokov a žiadne iné problémy. V tvojom prípade by som asi zvážila po konzultácii s viacerými veterinármi, či jej problémy so srdcom sú naozaj také vážne, že by nemohla podstúpiť narkózu. Inhalačné anestézy sú už teraz šetrné k organizmu a nepredstavujú už tak veľké riziko...ale to riziko tu stále je....ako dlho tam tú hrčku má? nerobili jej tenkoihlovú biopsiu? to znamená nebrali jej injekciou vzorku z tej hrčky? Vo všeobecnosti pri hrčkách a hlavne na mliečnych žľazách platí, že ku každej by sa malo pristupovať ako k zhubnej... Mojím príspevkom som ťa samozrejme nechcela strašiť...ale to že som bola vtedy ja sama vystrašená a neverila veterinárke, ktorá tiež vyslovila "diagnózu" že to máme pozorovať a prísť ak to začne rásť, myslím že havke podstatne pomohlo. Veľmi držím palce aby bola vaša havka v poriadku :smile:
lenkasgt
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5
Bydlisko: Martin

Re: Hrčka na koži

Poslaťod majjuna25 » Str 20.09.2017 20:55

Tak u Ruby ďalšia hrča, dúfam, že to nebude zas mastocytóm, to by bol už tretí :prd: Pod kožou, pri lopatke....v pondelok ideme na vyšetrenie.

Nemá niekto skúsenosti s opakujúcimi sa low grade mastocytómami? Zaujímalo by ma, ako často sa vytvárali nové... od Rubinho prvého ubehol rok, od druhého dva mesiace. Ak bude i toto mastocytóm, tak už neviem fakt. :prd:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Hrčka na koži

Poslaťod Connie » Str 20.09.2017 21:43

Ja s tým skúsenosti nemám, u Connie to našťastie bol len tukový nádor (sakra drahý tukový nádor).
Držím palce, nech to aj u vás dopadne rovnako dobre! :yes:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby