Rakovina/nádor

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Rakovina u psa

Poslaťod Buchťa » Str 27.08.2014 21:09

Whip it, vysloveně jsem čekala na Tvúj příspěvek. Nejsem vet, ale domnívala jsem se, že ani u borelky, ani u anaplazmózy není změna barvy očí a sliznic (obě nemoci jsem měla u svých psú).

Jen chudák Erika - komu má teď už věřit? Proto jsem se jí ptala, kde bydlí, že by se nasměřovala k nějakému "opravdovému" vetovi. A ta krev ve stolici?
Naposledy upravil Buchťa dňa Str 27.08.2014 21:21, celkovo upravené 1
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Rakovina u psa

Poslaťod hriva » Str 27.08.2014 21:14

Erika mne takto odpálil psa jeden veterinár volal sa mvdr Olexa, neviem či ešte vôbec funguje. Povedal že psa treba dať utratiť a on nevie čo mu je a pchal len injekcie do nej ani nepovedal aké. Pálili sme po dvoch dnoch na kliniku tam hneď spravili komplet vyšetrenia tak ako maju byť a do hodiny bola diagnóza, leptospiroza. Nakoniec sa z toho dostala a žila ešte 10 rokov.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Rakovina u psa

Poslaťod ErikaD » Str 27.08.2014 21:33

Vravel,ze by boli usta ruzove,alebo co si take,dufam,ze som to dobre pochopila. A to,ze jej nozky skusal ihlou sa mi zdalo normalne,ako inak to mal vyskusat,mozno existuju ine sposoby,neviem...No ona nechodi vobec,labky neohne,taha sa prednymi,ale nevladze,je sice vychudnuta na kost no stale ma cca 25 kil. A som z uplneho vychodu,nejaky schopny veterinar by bol najblizsie mozno v KE a to nemam moznost sa tam dostat. Este som chcela zajst ku jednej no ma do 01.09. dovolenku a dalsi ma odbil,ze robi len po druzstvach,proste cele zle.
ErikaD
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Rakovina u psa

Poslaťod straka17 » Str 27.08.2014 21:39

Obvykle sa cit na nohách skúša uštipnutím. Si predstav, ako by reagoval pes, keby mal v tých nožkách ešte cit :ua:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Rakovina u psa

Poslaťod hriva » Str 27.08.2014 21:49

Mne keď ochrnul kralik mu nohy len natahovali a stavali ho na ne a potom s takým peanom skúsila len reflexy okolo ritneho otvoru ale ihly žiadne nepouzili.

Vypytaj si aspoň tie snímky a skus sa skontaktovať s veterinarmi aj cez mail.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Rakovina u psa

Poslaťod hriva » Str 27.08.2014 21:56

Ešte mi napadlo máš toto ďaleko? Mne veľmi poradil len cez internet ohladom toho môjho ochrnuteho králika.
https://www.kvlsr.sk/zoznam-veterinarov?open&vetid=1776
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Rakovina u psa

Poslaťod ErikaD » Str 27.08.2014 22:00

On ju najprv pochytal,skusil ju postavit,pozeral nozky,a potom zobral malu ihlu a pichol ju niekolkokrat,zas sa nebojte nepchal do nej desat centimetrove ihly. A pri jej stave je si myslim zbytocne riesit ako to skusal,skor treba riesit preco ochrnula a preco nema cit v labkach.
ErikaD
Okoloidúci
 
Príspevky: 8

Re: Rakovina u psa

Poslaťod Whip it » Str 27.08.2014 22:03

Tak tak, Buchti. Ani anaplazma a ani borelka sa nedá posúdiť len pohľadom na psa. Je treba robiť sérologické vyšetrenie krvi a aj to môže vyjsť nejednoznačne, takže to nie je také jednoduché (presne ako u ľudí)...

Citlivosť sa normálne skúša tak, ze buď nechtami alebo peánikom stisneš kožu medzi vankúšikmi.

Mrzí ma, že máš obmedzené možnosti :ua: . Dúfam, že ešte tú pani dr. po dovolenke stihnete.

A tá krv v stolici...môže to byť z poškodenia sliznice cudzím predmetom, nesprávnou diétou, infekciou alebo nádorom. Naozaj je treba spraviť precízne USG a RTG a ak tam je masa, tak sa pokúsiť o chirurgické odstránenie. Tie nôžky budú len sekundárny problém - myslím si, že niečo začalo tlačiť na nervy a preto prestala chodiť. Keby sa jednalo o boreliu/anaplazmu, tak by mala zachovanú citlivosť. Hodnotiť to ale takto cez internet je veľmi orientačné a určite nie definitívne. To musí posúdiť niekto, kto psíka videl a fyzicky vyšetril.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Choroba

Poslaťod Broocklyn » Uto 15.09.2015 23:28

Ahoj, dnes som počula u zverolekara velmi zlu správu.Mam psa Argentínsku Dogu druh Canine.je to 8 ročný fešák so 41 kg.
Zo dňa na den mi začal kulhať.Na ľavej prednej nohe na ramene na kosti ma nádor :-( Viete prosim niekto poradiť či ma niekto prosim skúsenosti ako zachrániť môjho milovaného priateľa ?
Dakujem všetkým :plac:
Broocklyn
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Rakovina u psa

Poslaťod hriva » Str 16.09.2015 20:11

A co povedal veterinar? To ma osteosarkom?
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Rakovina u psa

Poslaťod Niki » Pia 25.09.2015 18:08

Ak je to osteosarkom, tak ten býva dosť agresívny. Bratova fenka mala túto diagnózu. Bola v starostlivosti MVDr. Fagu. Museli jej čo najskôr amputovať prednú nohu až po lopatku. Bola to veľká 50 kg mladá venka. Po operácii mala veľké bolesti ale zvládli to. Všetko sa krásne vyhojilo, normálne fungovala o 3 nohách, sice toľko nevydržala chodiť a behať a často musela oddychovať. Chodili pravidelne na kontroly. Asi po pol roku sa rakovina vrátila a usadila sa na pľúcach. Nakoniec to museli ukončiť entanáziou lebo to bolo veľké trápenie, mala bolesti :slzy:
priateľstvo so psom trvá až za hrob
Niki
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1236
Bydlisko: Vysoká pri Morave

Re: Rakovina pankreasu

Poslaťod Petalka » Uto 15.11.2016 21:59

Dobrý deň,
potrebovala by som nazor pripadne radu niekoho koho psik si tymto presiel.
Nasa 7r. fenka sa zacala pomocovat, jeden den vsetko zvracala, aj vodu. Takze sme skoncili na infuzke. Z vysetreni to vyzeralo ako pankreatitida, vysoky cukor, vet. nasadil ATB, nekor inzulin. Asi po tyzdni kazdodenneho merania cukru a inzulinu zacal cukor skakat, jeden den 3,5, dalsi 15... prislo na rad info ze pankreas sa spamatal a ten cukor skace kvoli maternici a hormonom, a odporucili ju co najskor sterilizovat.
No vcera sme abrolvovali operaciu a ked ju otvorili, zistili sme nemile prekvapenie,ze ma rakovinu pankreasu a nevidi to velmi ruzovo, vraj to ma tak rozmiestnene ze to nie je na operaciu. Babula je inak velmi aktivna, normalne ma apetit, uvidime ako sa zotavi po tomto otvorenom brusku :(
Mate s tymto prosim niekto skusenosti? Nejaka alternativna liecba, dieta, cokolvek co by jej pomohlo?
Chceme ist este za nejakym inym doktorom pre nazor, nech mame objektivnejsie stanovisko.[/size]
Petalka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Buchťa » Sob 29.07.2017 11:16

Shel, mám na Tebe pár otázeček, neboť mě zajímá Tvúj názor a máš zkušenosti :smile: .

1.- Co je to pojem " falešně negativní cytologie" ?

2.- Kam je nejlépe posílat tkáň na histologii? Který ústav a nebo labák má nejlepší reference? V ČR i v SR.

3.- To stejné, jako dvojka, jen se to týká krve a pouze SR.

4.- To stejné, jako dvojka, ale týká se to cytolky a ČR i SR.

Moc dík :smile:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Shel-chan » Ned 30.07.2017 13:41

Buchti, asi ťa sklamem... vôbec nemám odpovede na otázky, kto je najspoľahlivejší (a ak by som mala, poslala by som ti ich do SS) :ua:

"Falošne negatívna cytológia" by znamenala, že na základe mikrokopického vyšetrenia aspirovaných buniek sa nenašla žiadna patologická zmena na bunkách, avšak tento výsledok nie je spoľahlivý (budeš to počuť 1. ako varovanie od veta, ktorý robí cytolku, že aj ak sa nič nenájde, nemusí to nutne znamenať, že tam nič nie je, alebo 2. po ďalšom vyšetrení ako vysvetlenie toho, prečo sa na predošlom vyšetrení nič nenašlo).
Z môjho pohľadu falošne negatívny výsledok môže byť spôsobený tým, že a) práve v mieste, z ktorého sa vzorka odobrala, neboli patologické bunky, b) veterinár nerozoznal bunky ako patologické, c) vzorka nebola použiteľná na spoľahlivú diagnostiku (príliš málo tkaniva, príliš poškodené tkanivo).

S histologickým vyšetrením mám skúsenosť len v Labokline, kam sme posielali biopsiu prostaty. Bohužiaľ výsledok objasnil pramálo - presne preto, že vzorka bola maličká a bunky poničené. Aj keby tam nebola rakovina, orgán bol poškodený hyperpláziou, početnými cystami a kalcifikátmi. Málo vzorky bolo preto, že prostata bola už vtedy veľmi tvrdá a napriek trom pokusom odobrať vzorku sme získali len málinko buniek. Vo výsledku vyšetrenia za niekoľko desiatok eur stálo akurát to, že je tam suspektný nádor, ale nevedia ho ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Vyšetrenie robil certifikovaný nemecký histológ.
Skôr než to, ktoré laboratórium je spoľahlivejšie, som sa naučila inú vec - ak máš podozrenie na nádor, zbytočne do toho nepichaj. Bohužiaľ ma na to upozornila kamarátka-veterinárka, až keď už bolo po. Doteraz rozmýšľam, či by si veci neboli vyvíjali inak, keby som nepožiadala o biopsiu, lebo existuje možnosť, že práve to spôsobilo rast a metastázy.

S cytológiou nemám veľa skúseností, avšak by som sa obrátila priamo na cytológa. V Bratislave v Mlynvete pracuje doktor Barta, ktorý je cytológ a pracuje aj na SAVke, pre mňa osobne prvá voľba. (Bola som za ním, keď mal Sheimi tvrdú hrču na nose, a pár rokov na to operoval Mášenkinu zlomenú nohu.) ((Mášenka bola prepelica :))

Ohľadne krvi, ak ide len o rutinnú prehliadku alebo predoperačné vyšetrenie, pokojne by som využila mašinu, ktorou disponuje priamo veterinár - aj keď je tam možnosť, že hodnoty nebudú absolútne presné, je to na počkanie a ako orientačné výsledky stačia (aj tak nie veľa súkromných vetov má vlastný či prenajatý hematologický a/alebo biochemický analyzátor).
Ak existuje podozrenie na špecifickú diagnózu, posielala by som krv do veterinárneho laboratória. Aj keď si na výsledky spravidla niekoľko hodín až deň počkáš, majú väčšie, presnejšie stroje, ktoré sú pravidelne kalibrované a kontrolované a spracúva sa na nich väčšie množstvo vzoriek, čiže odchýlky sú minimálne. Plus je tam možnosť v prípade potreby doobjednať ďalšie vyšetrenia (spravidla bez nutnosti posielať ďalší materiál).

inak neviem, či som niekedy videla smutnejšiu tému na DF... jeden nový príspevok každých pár mesiacov... s vždy pomerne jednoznačnou prognózou... bez odpovede, lebo nikto nechce byť ten, čo to povie nahlas... žiaden follow-up... stále mi to rozum neberie, čo tu vôbec robím, ako sa to stalo, prečo ja, prečo on
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5363
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Aris » Ned 30.07.2017 13:54

Ach a my sme teraz brali vzorky. Tri pokusy a ani jeden použiteľný. Ani nechcem nato myslieť.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby