Rakovina/nádor

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Connie » Ned 30.07.2017 14:01

Aris, držte sa! :ua: a ak by ozaj bolo treba neurológa, tak MVDr Paluša v TN môžem len doporučiť. Bola som u neho s Connie a prístup mal ozaj dobrý.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Buchťa » Uto 01.08.2017 23:22

Shel-chan píše:Buchti, asi ťa sklamem... vôbec nemám odpovede na otázky, kto je najspoľahlivejší (a ak by som mala, poslala by som ti ich do SS) :ua:

"Falošne negatívna cytológia" by znamenala, že na základe mikrokopického vyšetrenia aspirovaných buniek sa nenašla žiadna patologická zmena na bunkách, avšak tento výsledok nie je spoľahlivý (budeš to počuť 1. ako varovanie od veta, ktorý robí cytolku, že aj ak sa nič nenájde, nemusí to nutne znamenať, že tam nič nie je, alebo 2. po ďalšom vyšetrení ako vysvetlenie toho, prečo sa na predošlom vyšetrení nič nenašlo).
Z môjho pohľadu falošne negatívny výsledok môže byť spôsobený tým, že a) práve v mieste, z ktorého sa vzorka odobrala, neboli patologické bunky, b) veterinár nerozoznal bunky ako patologické, c) vzorka nebola použiteľná na spoľahlivú diagnostiku (príliš málo tkaniva, príliš poškodené tkanivo).

S histologickým vyšetrením mám skúsenosť len v Labokline, kam sme posielali biopsiu prostaty. Bohužiaľ výsledok objasnil pramálo - presne preto, že vzorka bola maličká a bunky poničené. Aj keby tam nebola rakovina, orgán bol poškodený hyperpláziou, početnými cystami a kalcifikátmi. Málo vzorky bolo preto, že prostata bola už vtedy veľmi tvrdá a napriek trom pokusom odobrať vzorku sme získali len málinko buniek. Vo výsledku vyšetrenia za niekoľko desiatok eur stálo akurát to, že je tam suspektný nádor, ale nevedia ho ani potvrdiť, ani vyvrátiť. Vyšetrenie robil certifikovaný nemecký histológ.
Skôr než to, ktoré laboratórium je spoľahlivejšie, som sa naučila inú vec - ak máš podozrenie na nádor, zbytočne do toho nepichaj. Bohužiaľ ma na to upozornila kamarátka-veterinárka, až keď už bolo po. Doteraz rozmýšľam, či by si veci neboli vyvíjali inak, keby som nepožiadala o biopsiu, lebo existuje možnosť, že práve to spôsobilo rast a metastázy.

S cytológiou nemám veľa skúseností, avšak by som sa obrátila priamo na cytológa. V Bratislave v Mlynvete pracuje doktor Barta, ktorý je cytológ a pracuje aj na SAVke, pre mňa osobne prvá voľba. (Bola som za ním, keď mal Sheimi tvrdú hrču na nose, a pár rokov na to operoval Mášenkinu zlomenú nohu.) ((Mášenka bola prepelica :))

Ohľadne krvi, ak ide len o rutinnú prehliadku alebo predoperačné vyšetrenie, pokojne by som využila mašinu, ktorou disponuje priamo veterinár - aj keď je tam možnosť, že hodnoty nebudú absolútne presné, je to na počkanie a ako orientačné výsledky stačia (aj tak nie veľa súkromných vetov má vlastný či prenajatý hematologický a/alebo biochemický analyzátor).
Ak existuje podozrenie na špecifickú diagnózu, posielala by som krv do veterinárneho laboratória. Aj keď si na výsledky spravidla niekoľko hodín až deň počkáš, majú väčšie, presnejšie stroje, ktoré sú pravidelne kalibrované a kontrolované a spracúva sa na nich väčšie množstvo vzoriek, čiže odchýlky sú minimálne. Plus je tam možnosť v prípade potreby doobjednať ďalšie vyšetrenia (spravidla bez nutnosti posielať ďalší materiál).

inak neviem, či som niekedy videla smutnejšiu tému na DF... jeden nový príspevok každých pár mesiacov... s vždy pomerne jednoznačnou prognózou... bez odpovede, lebo nikto nechce byť ten, čo to povie nahlas... žiaden follow-up... stále mi to rozum neberie, čo tu vôbec robím, ako sa to stalo, prečo ja, prečo on


Shel, moc děkuji za obšírnou odpověď, za Tvúj čas a ochotu :poklona: (a zvlášť v tuto dobu :ua: ).

Pomohla jsi mi hodně, dá se říci, že jsi mi zodpověděla skoro vše. Tyto otázky jsem nepokládala jen pro svou potřebu, ale doufám, že si odpovědi přečte každý, kdo bude míti v těchto pojmech chaos a nebo komu vet neřekne vše :ua: :hmm: . Stále beru DF, jak fórum pro psy a o psech. Do toho spadá i tato nepříjemná téma neboť výskyt onko onemocnění u psú je stále častější :ua: .
O panu doktorovi Bartovi jsem nevěděla, díky za info.
Vím, že hodně cytologií je zasíláno dr. Hanzlíčkovi do ČR, který se na cytolku specializuje již od r. 2007 (cca) a přednáší i o této technice atd... i na onko kongresech. Naneštěstí je tento onko obor velmi mlád, sekce v ČR měla první kongres poprvé v r. 2014. V SR ani neexistuje onko sekce vetú ...
Strojúm u vetú moc nevěřím, preferuji Laboklin. A i z těch dúvodú, co jsi psala.

Ještě jednou - moc děkuji :yes: .
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod pigie » Str 02.08.2017 5:19

Shel-chan píše:ak máš podozrenie na nádor, zbytočne do toho nepichaj. Bohužiaľ ma na to upozornila kamarátka-veterinárka, až keď už bolo po. Doteraz rozmýšľam, či by si veci neboli vyvíjali inak, keby som nepožiadala o biopsiu, lebo existuje možnosť, že práve to spôsobilo rast a metastázy.


Toto je nieco, co som sa dozvedela len z jedineho pripadu cca pred 10timi rokmi. Jeden pripad, prilis mala vzorka, ale vydesilo ma to natolko, ze ziadnu Hugovu hrcku som nedala na posudenie veterinarovi (mal tri, jedna sa mu zjavila posledny rok v ustach :ua: ). Ten clovek, od koho som sa to dozvedela pisal velmi jasne, ze vsetko zacalo vybratim jednej nenapadnej kozmetickej gulicky pri prispani pocas cistenia zubov (bola poslana na histolku, takze vedeli co to je zac a veci sa zacali kazit...). Pes do mesiaca ci dvoch, to uz si nepamatam umrel :ua: Pricom dovtedy nevykazoval ziadne znamky ochorenia. Pisal, ze po rozhovore s vetom by uz so ziadnou gulickou len tak nemanipuloval, rozdiel je, keby sposobovala psovi naozaj problem, ale kozmeticke odstranovanie, zistovanie, ci je tukova alebo aka, uz naozaj nie. Ak pes neprejavuje ziaden problem, nema zmenene spravanie bla bla. Proste taka ta hysteria, mame hrcku! Podme zistovat, co to je, hoci pes ani nevie. Kym hrcka nerastie zavratne a nesposobuje psovi problemy, tak radsej sa vykaslat na tu "kozmeticku vadu", v hlave posunut niekam do uzadia ci je to nador alebo nie a riesit, az ked to zacne sposobovat problemy.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Aris » Str 02.08.2017 8:48

pigie a toto sa týka len "malých" podkožných hrčiek alebo aj hrčiek v tele psa?
Ja sa musím rozhodnúť čo robíť, bubák má 4cm hrčku pri pečeni/na pečeni/ na tráviacom trakte ( chceme spraviť kontrastné rtg ešte,nedá sa zo sona presne určiť kde je). Keby sa nestane to, že pes prestal z ničoho nič chodiť a nerobí sa milión vyšetrení, nikdy sa nato ani nepríde kým by to nezačalo robiť problémy. Je rovnako aktívny, žerie, pije, žiadne problémy mu to nerobí. Má 9 rokov a ja teraz riešim dilemu či operovať, či neoperovať :nwm: Bojím sa operácie, ale zároveň sa bojím, že ak to začne robiť problémy o pár rokov bude tá operácia ešte horšie. Mal trošku problém zobudiť sa po sedácií, museli mu pomôcť.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod pigie » Str 02.08.2017 10:36

Aris, to bolo skor o takych hrckach na tele. Na hrcky vnutri tela sa zvycajne pride vtedy, ked uz sa nieco kazi :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Kitamkami » Str 02.08.2017 18:49

pigie píše:
Shel-chan píše:ak máš podozrenie na nádor, zbytočne do toho nepichaj. Bohužiaľ ma na to upozornila kamarátka-veterinárka, až keď už bolo po. Doteraz rozmýšľam, či by si veci neboli vyvíjali inak, keby som nepožiadala o biopsiu, lebo existuje možnosť, že práve to spôsobilo rast a metastázy.


Toto je nieco, co som sa dozvedela len z jedineho pripadu cca pred 10timi rokmi. Jeden pripad, prilis mala vzorka, ale vydesilo ma to natolko, ze ziadnu Hugovu hrcku som nedala na posudenie veterinarovi (mal tri, jedna sa mu zjavila posledny rok v ustach :ua: ). Ten clovek, od koho som sa to dozvedela pisal velmi jasne, ze vsetko zacalo vybratim jednej nenapadnej kozmetickej gulicky pri prispani pocas cistenia zubov (bola poslana na histolku, takze vedeli co to je zac a veci sa zacali kazit...). Pes do mesiaca ci dvoch, to uz si nepamatam umrel :ua: Pricom dovtedy nevykazoval ziadne znamky ochorenia. Pisal, ze po rozhovore s vetom by uz so ziadnou gulickou len tak nemanipuloval, rozdiel je, keby sposobovala psovi naozaj problem, ale kozmeticke odstranovanie, zistovanie, ci je tukova alebo aka, uz naozaj nie. Ak pes neprejavuje ziaden problem, nema zmenene spravanie bla bla. Proste taka ta hysteria, mame hrcku! Podme zistovat, co to je, hoci pes ani nevie. Kym hrcka nerastie zavratne a nesposobuje psovi problemy, tak radsej sa vykaslat na tu "kozmeticku vadu", v hlave posunut niekam do uzadia ci je to nador alebo nie a riesit, az ked to zacne sposobovat problemy.


Pridam sa k debate :ahoj: ja s tymto vobec nesuhlasim. Okrem lipomu (tukoveho nadoru) sa ziadna ina hrcka neda povazovat za "kozmeticku". Cakat kym hrcka zacne sposobovat problemy je vo velkej vacsine pripadov uz neskoro. Jedine hrcky, na ktore nerobim cytologiu su tie, ktore su velmi nebezpecne vyzerajuce - fialove, krvacajuce alebo agresivne rastuce. V tom pripade doporucujem rovno chirurgicke odstranenie a biopsiu. A aj tam je risk bez cytologie, pretoze bez toho aby chirurg vedel o aku hrcku sa jedna, nevie presne Kolko tkaniva treba odstranit, a po vrateni vysledkov z biopsie potrebuje pes dalsiu operaciu...Vela hrciek ktore vyzeraju neskodne sa mi po histologii vratili ako velmi agresivny mastocytom. Ak ho tam nechas, lebo vyzera ako "kozmeticka vada", bohuzial pre psika uz moze byt prilis neskoro odstranit len hrcku.
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Connie » Uto 29.08.2017 23:10

Neprispievam sem síce už tak často ale myslím si, že toto je asi najvhodnejšie miesto na poprosenie o radu...
Potom čím som si so psami prešla počas posledných dvoch rokoch, som schopná panikáriť čo i len pri ďalšom šedivom chlpe (alebo bradavici :hi:).
Connie som asi týždeň dozadu nahmatala hrčku na hrudnej kosti, pri prvých bradavkách. Hrčka je tvrdá, podľa mňa má tak 4-5mm, nebolestivá. Zatiaľ sa nezväčšila. Za normálnych okolností by som asi nijak extra nevyšilovala, ale..

Koncom decembra 2015 (tj.20 mesiacov dozadu) bol Connie vyoperovaný Karcinóm (tubulopapilární karcinom grade I-II) mliečnej žľazy. Karcinom bol vybratý, odoslaný na histolku (ktorú viem doložiť ak by bol náhodou záujem), Connie bola sterilizovaná a následne sme chodili na kontrolné rtg pľúc každých 3-6 mesiacov. Na rtg nikdy nič nebolo a vlastne bola až do tohto roku okay (až na jedno obdobie, asi dva mesiace po operácii baba prestala piť a bola apatická, skončila na infúzkach ale nikdy sme neprišli na to, čo sa stalo. Podozrenie bolo na boreliozu a tuším na to aj dostala nejaké lieky...musela by som pohladať správu. Po niekoľkých dňoch to odoznelo. aa tiež sme v nej našli diabolky, netušíme ako dlho tam sú ale evidetne nijak neprekážajú, hej, tiež som bola riadne v šoku..).
Január 2017 - diagnostikovaná spondylka, nemala extra problémy len bola sem-tam stuhnutá...potom to šlo prudko dole vodou a v marci 2017 jej bola zistená degeneratívna myelopatia.
Suka stále chodí, behá, prejavuje sa u nej atrofia, ataxia a iné typické príznaky DM ale nie nejak výrazne. Connie vzhľadom na jej stav vyzerá byť v poriadku. Posledné dni má trošku menej energie ale to vôbec nemusí súvisieť s hrčkou, len s ostatnými dg.

Okay, koniec omáčok. K veci, aká je šanca, že sa karcinom vrátil? Predsa len sú to skoro 2 roky. Mám ju zase ťahať na veterinu a dať to vybrať? Aj s vedomím, že by anestéza mohla zhoršiť DM? Práve kvôli DM ju nechcem stresovať, cpať do nej zbytočné lieky, či dávať ju do narkózy alebo jej inak zaťažovať organizmus. Mám čakať naďalej, či sa to nezväčší? Nejaké rady? Prípadne odporúčanie na konkrétnych vetov? /alebo dobrých psychiatrov? :prd: /
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Moniak » Str 30.08.2017 9:39

connie ved to daj pichnut na histolku, to sa nemusi robit v narkoze ak si toho psa udrzis... a budes mat odpoved, ze co to je
Moniak
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 839
Bydlisko: Bratislava

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod majjuna25 » Str 30.08.2017 10:31

Connie píše:Potom čím som si so psami prešla počas posledných dvoch rokoch, som schopná panikáriť čo i len pri ďalšom šedivom chlpe (alebo bradavici :hi:).
/

Offtopic: Poznám :lol: pred pár dňami mala Ruby divne červený čumák, chytila ma taká panika...ešteže som nebola v BA a nemohla hneď letieť na našu veterinu. Našťastie ju to už prešlo.

Connie, k veci: môj laický názor. Ak by sa jednalo o môjho psa, pravdepodobne by som to vnímala a riešila takto: DM je ochorenie s nie dobrou prognózou :ua: Ak by som sa rozhodla fenku kvôli DM skutočne už nedať nikdy operovať, zbytočne ju nezaťažovať a neriskovať zhoršenie DM, nedala by som jej už rýpať do hrčky. Bála by som sa, aby v prípade, že sa jedná o nádor, nezačali nádorové bunky množiť rýchlejšie/agresívnejšie. Je to len môj laický názor, možno je to blbosť. Ďalej, ak by som sa z histológie dozvedela ozaj zlé výsledky, asi by som z toho bola nervózna a fenka by to zo mňa isto vycítila... Niekedy možno lepšie nevedieť. Aspoň pre mňa.

Každopádne k veterinárovi by som s tým zašla - poradiť sa. Možno i sono/rtg/krv by veľa napovedali bez nutnosti zasahovať do hrčky.

Za seba môžem veľmi doporučiť onkologičku dr. Šimerdovú zo Sibry :smile: Chodíme k nej s Ruby už skoro rok, veľmi nám (aj s ďalšími kolegynkami) pomohla :smile: myslím si, že bude schopná zvážiť takúto situáciu a poradiť, či je vhodné do hrčky pichať/vyberať ju alebo nie i vzhľadom k anamnéze Connie. Nepatrí k vetom, čo silou-mocou vyberajú každú hrču bez rozmyslu.

Keď to zhrniem: šla by som sa poradiť k nejakému vetovi (ja osobne k dr. Šimerdovej, príp. ostatní ti možno poradia aj iných vetov) a následne by som sa rozhodla podľa pocitu.
Som názoru, že pre psy dôležitejšia kvalita ako kvantita :smile:

Držím moc palce a daj vedieť, ako si sa rozhodla :smile:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Connie » Str 30.08.2017 13:03

Baby vďaka za odpoveď. Musím nad tým pouvažovať...ale hádam, že so sonom/krvou/a rtg nič nepokazím. Na takéto sranda návštevy už fakt musí byť zvyknutá. :pac:
Majjuna, vedela by si mi prosím povedať ako to cca vychádza finančne u tejto doktorky? Pokojne aj do SS, nech viem na čo sa keď tak pripraviť. Bola som na Sibre iba raz, na ortopedii a ak to budú rovnaké pálky tak možem ísť rovno vykradnúť banku... :prd:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod majjuna25 » Str 30.08.2017 14:53

Connie, jasnačka, keď prídem večer domov, pozriem ceny a napíšem ti :smile: Cenník majú i tuto: https://www.sibra.sk/cennik, ale môžem ti napísať i "naše" ceny podľa dokladu (do správy).
Samotná onkologická konzultácia: 24€ - mala byť osobná, ale ochorela som a tak sme konzultovali mailom. Doktorka Šimerdová mi zaslala podrobne vypracovanú konzultáciu na základe správ z predchádz.veteriny a následne mi odpovedala na otázky. Vymenili sme si snáď 10 mailov (chúďa pani doktorka. Veľmi zlatá, ochotná mi odpovedať na každú moju otázku :smile: ).

Večer sa ozvem :ahoj:
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Rakovina/nádor

Poslaťod Connie » Štv 07.09.2017 14:02

Nakoniec sme to vyriešili na Závarskej v TT...sono, rtg a krv robila MVDr.Noomanová (bjednávala som sa k nej kvôli dobrým recenziám a tiež kvôli špecializácii na internú medicínu) a operoval MVDR.Franka. Som veľmi spokojná, komunikácia i starostlivosť o psicu bola výborná.
Všetky testy boli negatívne a tak sme sa dohodli na čo najrýchlejšom vybratí hrčky, pod lokálnou anestéziou. Hrčka totižto medzičasom zmenila tvar a kvôli DM som sa bála celkovej narkózy.
Slaninka maximálne spolupracovala, všetko šlo bez problémov a má to len na tri štichy. Útvar bol odoslaný do Brna na histolku, tak som zvedavá na výsledky...a fakt dúfam, že už budeme mať pokoj.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Predchádzajúci

Späť na Choroby