Switch to full style
Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.

Pravidlá fóra

Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.
Odoslať odpoveď

Re: Stitna zlaza

Str 28.05.2008 13:17

Aj ja velmi pekne dakujem, Bassetka. U nas by tlacili hormony aj do psikov s hodnotou 24, ked je norma od 25.. Tak ma to velmi potesilo, ze to nie je iba o labakovych vysledkoch :smile:

Re: Stitna zlaza

Pia 20.06.2008 13:50

Lucif, dufam, ze sem prides a precitas si to.. ref. hodnoty nasho labaku su od 20 - 40 cca.. neviem to presne.. boli sme na testoch, ale pre zly stav sme dali krv do ineho labaku.. Samozrrejme do Ciech (Hodonin).. ma hodnotu 162!! Takze sa oplati vystriedat zopar labakov.. Teraz ideme do Brna davat robit este jedny, lebo sa chceme uistit, ze ceske testy su spravne.. Nemali by sme totiz hypotyreozu.. Sme z toho v soku..

Re: Stitna zlaza

Pia 20.06.2008 17:28

Sagi...tak toto co je? :nwm: Inac presne mi odporucil jeden veterinar, ze mam poslat Arthurovu krv na rozbor aj do Ciech, ze tam robia presne a podrobne stanovenie diagnozy...My pokracujeme zatial s homeopatikami + Rhodiola a uvidi sa :no: Asi to potom urobim tak, ako pises :jop: Tak daj vediet, ako ste dopadli...Velmi ma to zaujima a samozrejme Vam drzime palce...aj chlpate psacie :yes: Budem cakat na dalsie spravy :ahoj:

Re: Stitna zlaza

Štv 03.07.2008 20:02

Ahoj, tak opat pisem.. Dufam, ze toto vela ludom a ich psikom pomoze.. Napokon sme urobili druhy odber na klinike v Uherskem Hradisti, vysledky su kvalitativne take ako v Brne.. Vysetrenie + odber krvi + ster z miesta vypadavania chlpov vysli spolu na 700 Kc, co je podla mna velmi slusna cena. Vysledok bol taky ako v Hodonine. S konecnou platnostou je teda Lavca zdrava, velmi velmi sa tomu tesime.. Preto, ak mozem vsetkym poradit, ktori mate so stitnou zlazou problem, chodte na testy do Ciech.. Ozaj, to vypadavanie srsti je alergia na rozok a/alebo chlieb. Dnes mame srst uz krasnu a tesime sa.. Lucif, drzim Tebe a Arthurkovi palce, aby Vam vysiel taky vysledok ako nam, potom sa ozvite, co a ako.. keby si nieco potrebovala, kludne napis aj SZ. Rada Ti poradim co, kde a ako.. :jop:

Re: Stitna zlaza

Sob 05.07.2008 8:33

Nasa skusenost so stitnou zlazou je taka, ze tuto diagnozu mame potvrdenu Brnom asi 1 rok. Nasadzovali sme hned Euthyrox, nakolko baba mala problemy s kozou a srstou. Zacinali sme s davkou 3x denne 150mg. Pred cca 2 mesiacmi sme Euthyrox vysadili, kvoli tomu, ze po sterilizacii stale chudla. Avsak teraz sme museli nasadit znova, lebo sa nam vratili hot spoty. Ja som momentalne len rada, ze Euthyrox zazracne zabera na hotspoty. Ak ho beriem, hot spoty sa nam nerobia vobec. Sme na davke 2x denne 150mg a zatial staci. Srst sa vracia do normalu, hot spoty v nedohladne, to ci to je velka davka neriesim, homeopatika jej nezaberali. Momentalne je pre mna dolezite len to, ze s Euthyroxom nam odpadlo x-dalsich problemov, ktore sme riesili :no: .

Re: Stitna zlaza

Uto 02.09.2008 19:12

Ahoj Sagi,
takze sme boli na tej veterine v Uherskom Hradisti na vysetreniach. Arthur ma v globale vysledky uspokojujuce. Je v normale, ale na dolnej hranici. O mesiac pojdeme na krv znova a uvidi sa. Takze zatial nemusi brat nic :no: Dakujem velmi pekne za kontakt a dam vediet, ako sme na tom. Bral iba homeopatika a rhodiolu rhoseu (prirodzeny hormon)...to papam s nim aj ja :ahoj:

Re: Stitna zlaza

Str 10.09.2008 13:07

Lucifer, tak to Vam blahozelaaam.. :jupi: Tesim sa spolu s Vami. :aaa: Aj ked je to na dolnej hranici, tam to kludne moze ostat stale, to este nic neznamena, je to individualne, ale to Vam tam urcite povedali.. Juj, aku mam radost z toho, ze Arthurko nema tu hnusnu hypotyreozu.. Budeme aj nadalej drzat palceky aj pacinky, nech uz sa s tym nemusite trapit a ste zdravi. Potom o mesiac sa ozvi, budem sledovat, ale ja pevne verim, ze to uz bude dobre :no:

Stitna zlaza

Uto 30.09.2008 16:29

Mna by zaujimala ina vec. My mame vysledky zo slovenskeho labaku .. tak ako Sagitta svoje prve
.. a to TSH 0,02 a T4 8,8 ... kazdopadne obidve hodnoty su nizske. Chcela som dat na radu Sagitty a ist na testy do Čiech, kazdopadne ma moj veterinar presvedcil, ze v nasom pripade ani tak nejde o nizsku hodnotu T4 ale skor o "takmer ziadnu" hodnotu TSH (ktora podla jeho slov vypoveda o funknosti stitnej zlazy) .. cize nasa diagnoza je nefunkcna stitna zlaza a preto som sa dala na nasadenie Euthyroxu.

Ma s tymto niekto tu skusenosti? S nizskou hodnotou TSH?

Nase priznaky: nezerie = meni sa mi na chrta; zla srst; stihla postava aj pri jeho 16tich mesiacoch (podozrenie ze hormony napracuju tak ako by mali a teda sa nespravne vyvyja).

Euthyrox papame uz 3 tyzdne 2x150mg denne, najskor pribral 0,7 kg behom 2 tyzdnov ale pre dalsie zdravotne problemy a nasadenie antibiotik zasa nezerie tak ako by mal.

Ak mate niekto skusenosti prosim napiste.

Re: Stitna zlaza

Uto 30.09.2008 20:18

ja&oskar píše:Ma s tymto niekto tu skusenosti? S nizskou hodnotou TSH?
Nase priznaky: nezerie = meni sa mi na chrta; zla srst; stihla postava aj pri jeho 16tich mesiacoch (podozrenie ze hormony napracuju tak ako by mali a teda sa nespravne vyvyja).

Euthyrox papame uz 3 tyzdne 2x150mg denne, najskor pribral 0,7 kg behom 2 tyzdnov ale pre dalsie zdravotne problemy a nasadenie antibiotik zasa nezerie tak ako by mal.

Ak mate niekto skusenosti prosim napiste.

Fuuu, neviem ako ostatni ale my mame presne opacne priznaky... prave naopak pes pribera a nie chudne, je tam problem s nadvahou...na Euthyroxe praveze drzime v kondicii ak zacne priberat, tak jej vacsinou davka uz nestaci....
ale nech sa vyjadria aj ini....

Re: Poruchy štítnej žľazy

Str 25.05.2011 10:51

Ahojte, chcela by som trošku obnoviť túto tému a prosím Vás o radu. Mám 5,5 ročnú suku golden retrievera. Odmalička máme problémy so štítkou. Diagnostikovali jej ju na základe poruchy trávenia (hnačky, potravinové alergie, neustále zvracanie...) a vypadávania srsti a priberanie bez prekrmovania - klasické príznaky. Mala veľmi nízku hladinu hormónov, už si žiaľ ale presne nepamatam koľko to vtedy bolo. Meguša je nastavená na Euthyroxe už roky, no na veľmi vysokej dávke (až 700mg denne), teraz naposledy mala hladinu 37. Veterinári mi povedali, že ideálne, len jej to treba takto nechať až do konca života (+- občas meniť dávky, dľa krvi). Veterinári mi však odporúčajú aj kastráciu - beriem názor, ale nechcem ju dať, kým nebude naozaj problém. Meguša je odjakživa megalenivý psík so sklonmi k priberaniu (pri goldenoch asi normál) a jednoducho nechcem, aby sa kastráciou ešte viac zmenila.
Aby som prešla k aktuálnej téme, rozhodla som sa, že okrem zmeny stravy z granúl na BARF, vyskúšam namiesto Euthyroxu homeopatiká. Po včerajšom rozhovore s MVDr. Babinským (skutočne perfektný veterinár, takto si predstavujem zverolekára) mi homeopatiká neodporučil, vzhľadom aj na jej vek, ale poradil kalium jodatum, ktoré boli aj tu často krát spomenuté. Chcem sa vás opýtať, nemáte niekto skúsenosti s týmto homeopatikom aj u dospelých nie zrovna najmladších psoch? Dávkovanie mi povedal, ale chcem počuť viac názorov. Ďakujem pekne za pomoc a držanie palcov a labiek, nech sa nám to podarí:)

Re: Poruchy štítnej žľazy

Str 25.05.2011 11:41

Ahojte, pozerám, že vám tu vychádzajú rôzne hodnoty hormónov pri štítnej žľaze, len treba si uvedomiť, že pri kontrolách sa testuje aj tyreotropný hormón hypofýzy (TSH) a voľný tyroxín (fT4). Niektorí veterinári testujú len jeden typ, iní druhý, tak preto možno tak rozdielne výsledky.

hanulka24 píše:Meguša je nastavená na Euthyroxe už roky, no na veľmi vysokej dávke (až 700mg denne), teraz naposledy mala hladinu 37. Veterinári mi povedali, že ideálne, len jej to treba takto nechať až do konca života (+- občas meniť dávky, dľa krvi).

My sme na Euthyroxe 5 rokov a sme na dávke 600mg. Netreba zabúdať, že pes má v rôznych časových obdobiach aj iné požiadavky na výšku dávku. Ja za tie roky sledujem zvyšovanie dávky v lete a zníženie v zime. Dávka záleží aj od fyzickej aktivity. Hypotyreotici sú odkázaní do konca života na lieky, tomu sa nevyhneš.
hanulka24 píše:Veterinári mi však odporúčajú aj kastráciu - beriem názor, ale nechcem ju dať, kým nebude naozaj problém. Meguša je odjakživa megalenivý psík so sklonmi k priberaniu (pri goldenoch asi normál) a jednoducho nechcem, aby sa kastráciou ešte viac zmenila.

Mám goldenku 7 ročnú, hypotyreóza potvrdená v 2 rokoch, dovtedy presne ako píšeš megalenivý golden, ktorý nebehal - typický príznak hypotyreózy s typickým "tragic face". Keď mala tri roky dala som ju sterilizovať (aj kvôli iným problémom) a problémy s priberaním nemáme, resp. v rámci jej zdravotného stavu. Udržiavanie váhy je hlavne len a len na tebe. Ty si zodpovedná za váhu psa, o to viac, že vieš, že trpí chorobou kde je priberanie príznakom choroby. Ak máš psa nastaveného na správne dávky, má dostatok pohybu, dávaš pozor na kŕmenie, tak s váhou nemáš mať prečo problémy. Ja mám skúsenosť, akonáhle bola nastavená na lieky, tak neskutočne ožila a aj teraz keď má 7 rokov, tak je aktívna a dokáže lietať za frisbee a aportom. Jediné, čo prezrádza jej chorobu je srsť a šedivá tvár.

hanulka24 píše:Aby som prešla k aktuálnej téme, rozhodla som sa, že okrem zmeny stravy z granúl na BARF, vyskúšam namiesto Euthyroxu homeopatiká. Po včerajšom rozhovore s MVDr. Babinským (skutočne perfektný veterinár, takto si predstavujem zverolekára) mi homeopatiká neodporučil, vzhľadom aj na jej vek, ale poradil kalium jodatum, ktoré boli aj tu často krát spomenuté. Chcem sa vás opýtať, nemáte niekto skúsenosti s týmto homeopatikom aj u dospelých nie zrovna najmladších psoch? Dávkovanie mi povedal, ale chcem počuť viac názorov.

Kŕmime BARFOM, rozhodne sa s ním ľahšie reguluje váha ako s granulami, keďže pri hypotyreutikoch je základný problém s imunitou a metabolizmom, pri kŕmení granulami sme po "light granulách" priberali a jedli sme "athletic", z ktorého nepriberala. Teraz pri BARFe neriešim nejaké vážne problémy s priberaním a ona nemá pocit, že je hladná. Na homeopatiká mám svoj názor, pri hypotyreóze fakt nie. Je to vážna choroba, nevyliečiteľná a experimentovanie s homeopatikami môže skôr uškodiť, hlavne ak si už na dávkach akých si. Nikdy homeopatikami nedoplníš chýbajúci hormón v množstve v akom ho telo vyžaduje a preto to je podľa mňa zbytočný risk. Ak máš nastavené lieky ok, pes prežíva plnohodnotný život. Netreba zabúdať na pravidelné kontroly pečene a srdca pri hypotyreutikoch, ktoré časom dostávajú zobrať pri tejto chorobe a tak treba byť opatrný. Držím palce.

Re: Poruchy štítnej žľazy

Str 25.05.2011 12:24

Ivi, ďakujem za názor, beriem, i keď nie je úplne podľa mojich predstáv :) Dúfam, že sa vyjadria aj ostatní :aplause:
Čo sa týka správania Megušky, nijako ju neviem prebrať. Ona bola odjakživa mimoriadne kľudný a dobrý psík, nikdy nechcela nejako behať alebo sa hrať s inými psami. Miluje psov aj ľudí, ale hrať sa s nimi nebude, resp. nie dlho. Po nasadení tabletiek sa jej rozhodne upravilo trávenie a srsť, ale neožila :( Veľa pohybu je pre ňu utrpenie, preto je veľmi ťažké udržiavať váhu v kombinácii s jedlom. Behať ju neviem prinútiť, tak chodíme aspoň na dlhé prechádzky. Kŕmim ju chúďa veľmi striedmo, aby nepriberala. Delím jej to na viaceré dávky, aby nemala pocit hladu, hoci hladná určite je. Ako sme skúšame BARF (zatiaľ má však aj granule, lebo zelenina a ovocie jej ešte moc nevonia), výrazne schudla, ale je pravda, že sa jej začali viacej špiniť uši a na zadných nohách na kĺboch jej oryšavela srsť. Nemám to ešte moc naštudované, tak skúšam čo jej chutí a robí dobre. Celý život do nej pchám nejaké tabletky - čierne uhlie, ranital proti kyseline, euthyrox..preto som začala rozmýšľať nad homeopatikami, lebo sa mi to nezdá normálne s toľkými liekmi :plac:

Re: Poruchy štítnej žľazy

Pon 11.06.2012 14:42

no tak som z toho magor :ua: vzala som Ilicu na testy - uz asi 3 mesiace je krmena velmi malo a pohybu ma viac ako cez zimu a napriek tomu neschudla ani cele kilo.
Test sa robil len na t4 celkovy a T4 volny.
Celkovy je pod referecnymi hodnotami - 23.80 (ref. 39-172) a T4volny sa zmestil do ref. - 16,21 (ref. 8,50-30,50).
Vet teda jednoznacne napisal, ze hypothyroid to nie je a dovi dopo :ach: Co citam na nete, tak to nemusi byt tak celkom pravda a nizsie hladiny volneho T4 (aj ked stale v ref. hodnotach) mozu znamenat problem.
Nemali by sa testovat aj ine veci? Alebo nemala by som poslat krv napr. o 2 tyzdne znova?
Alebo este inak...preco moj pes pribera, ked robim vsetko preto, aby schudla? :plac: (okrem obezity a velmi nizkej aktivity, ma aj nonstop smutny vyraz a vyraznu pigmentaciu na bruchu, skriabe sa bez dovodu)

Re: Poruchy štítnej žľazy

Pon 11.06.2012 15:27

Pokial sa ma potvrdit resp. vyvratit porucha funkcie stitnej zlazy, mali by sa vysetrovat T3 aj T4, opakovane a cca v rovnakom case. Ano, hyperpigmentacia, pripadne miesta na tele s riedkou srstou / velmi nekvalitnou srstou, alebo uplne bez srsti a pokozka so znizenou elasticitou a zvysenou hrubkou mozu poukazovat na poruchu stitnej zlazy. Mozu to vsak byt symptomy aj pre ine problemy... Urobit hematologiu a biochemiu nie je nikdy na skodu. Drzim palce, aby ste nasli riesenie :yes:

Re: Poruchy štítnej žľazy

Pia 15.06.2012 10:04

Ahojte ludia,
idem sa s vami poradit. U Dakarka to zacalo minule leto v auguste,zacala mu vapadavat na chvoste srst. Do januara som to neriesila bohuzial lebo som bola v termin stadiu riz.tehotenstva,tak som bola rada,za dycham. V januari sme sli k vetovi,spravil zoskrab vraj svrab ja som sa ale do mikroskopu nedivala.Na chvoste nemal ale ziadnu ranu. nasadena leicba injekcne ivermectin+vit na stst.Po dvoch mesiacoch ziadna zmena.chlpky narastu asi do pol mm a vypadnu a tak dokola.
v aprili som bola u druheho dat si spravit opat zoskrab,bol negat. videla som aj ja.
Uz ma vypadanu asi tretinu chvosta z vonkaj strany,zacinaju plznut aj boky a okolie usi.Dakino ostal taky pomalejsi,pribral za rok 4kg bez zmeny stravy,akurat mal menej pohybu. Ma taky smutny vyraz,aj zen chvost sa vola priznak potkanieho chvosta-vraj vsetky priznaky hypofunkcie.
Tak sme boli pred mesiacom v Ejmi v Bojniciach,tam mu odobrali krv, T4 bolo 15,co je unich tak v strede.Spodna hranica je 10 a vrchna21. Robili mu aj test na vylucovanie kortizolu.Aj to bolo ok.
No a na zaklade klinickych priznakov aj ked hormon ma tak v strede ani hypo ani hyper mam vraj nasadit tyroxin 2x150.No este som ho nenasadila lebo sa o neho bojim.Dnes idem na opatovny odber po mesiaci od toho prveho,ci sa hladina zmenila alebo nie.Tak som zvedava.Ale chudatko plzne dalej uz mu na bokoch presvita koza.To vyjedol aj flasu zazracneho losos oleja na srst a nic.Som z toho zufala!
Odoslať odpoveď