Poruchy štítnej žľazy

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Poruchy štítnej žľazy

Poslaťod bassetka » Sob 29.03.2008 15:11

Slubila som tuto temu Sagite na jej dotaz SS.Snad bude zaujimat aj ostatnych,preto verejna odpoved.
Hypothyreoza je znizena funkcia stitnej zlazy.Je najcastejsou endokrinnou poruchou u psov.Najcastejsie sa stretavame s primarnou poruchou ,hlavne s idiopatickou/uzasne slovo,ked niekto nevie preco/atrofiou,to znamena,ze sa proste ztracaju bunky stitnej zlazy a lymfocytarnym zapalom,kedy si telo zacne vytvarat protilatky proti stitnej zlaze a zacne ju nicit/v tomto pripade sa predpoklada geneticty predpoklad/.Su aj sekundarne poruchy,ale tie su menej caste.
Priznaky sa dostavuju pozvolna,smutok,apatia,spavost,znizena tel. teplota,priberanie,zvysena spotreba vody,riedka srst bez podsady,potkani chvost,komedomy,lupiny ,seborea,zapcha na stridacku s hnackou,bolestivost a opuch klbov...U jednej kokrice som sa trafila do diagnozy uz vo dverach,nakolko mala strasne utrapeny vyraz a zle sa hojace rany na zapastiach.Co sa tyka koze,je to casto zalezitost sezonna,nakolko vylucvanie tyroxinu je ovplyvnovane dlzkou slnecneho osvetlenia.
Konecna diagnoza sa pobi vysetrenim na tyroxin.Kazde laboratorium ma svoje referencne hodnoty.Mal by sa robit stimulacny test,je vsak narocny na financie aj prevedenie.
Liecba sa robi dodanim tyroxinu v tabletovej forme.Zlepsenie je viditelne za 7-10 dni zvysenou culostou a za 3-5 mesiacou zlepsenym stavom osrstenia.Opatrne s davkovanim u zvierat,kotre maju chore srdce,aby im vevyletela sdcova frekvencia nad unosnu mieru,nakolko sa toto ochorenie vysytuje najcastejsie v strednom a starsom veku.
K honeopatikam :da sa pouzit:
Calcium jodatum u mladych psov
Hepar sulfuris ak je ochorenie stazene hnisavimy ranami,pyodermiou.
Kalium jodatum pri klbnych prejavoch,koznych,zhorsenie vlhkom a chladom.

Spongia -vzdy pri strume.
pouzi 9 CH 2x denne max.1 mesiac.
bassetka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 237

Re: Stitna zlaza

Poslaťod sagitta » Ned 30.03.2008 11:40

Velmi pekne dakujem za vysvetlenie aj za rady ohladne homeopatik.. Urcite ich vyskusame. :jop:
sagitta
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 157
Bydlisko: Holíč

Re: Stitna zlaza

Poslaťod Lucifer » Ned 30.03.2008 19:14

Bassetka, tesim sa, ze si spomenula aj homeopatika :jop: Ja len doplnim...Existuje este jeden uzasny homeokomplex na znizenu funckiu stitnej zlazy: Calcarea Jodata... + dalsi homeokomplex na presne tie problemy so srstou, ktore sa pri tejto "chorobe" objavuju (lysiny) - Homeokomplex Mezerium...Prave som ich vo stvrtok objednavala z Homeo Nitra http://www.homeo.sk a idem ich davat nasmu labrosovi... :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Stitna zlaza

Poslaťod sagitta » Ned 30.03.2008 19:19

Som v tomto laik, preto sa chcem pytat, ked nasa zacala uzivat (14 dni) uz Euthyrox, je mozne nejako postupne prejst na homeopatika?

pre Lucifer: pri akej hodnote TH je mozne vobec homeopatika nasadit? Neviem, ci na to u nas uz nie je neskoro..
sagitta
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 157
Bydlisko: Holíč

Re: Stitna zlaza

Poslaťod Lucifer » Ned 30.03.2008 20:01

Obidve otazky su skor na Bassetku, ale napisem Ti moj nazor, alebo to, co som sa dozvedela ja... :no:

Otazka c. 1: toto prezistim este raz, lebo pravda je, ze som sa na to uz pytala, ale kedze ja myslim na 100 veci naraz, tak som nezaevidovala odpoved... :pac:

Otazka c. 2: Nas labros ma dost zle vysledky stitnej zlazy, ale nevykazuje ziadne klinicke priznaky. Pytala som sa na to veterinara, ci je vobec priestor pre experimentovanie s homeopatikami (este pred liecbou Euthyroxom) a povedal mi, ze pokial pes nevykazuje ziadne klinicke priznaky, tak priestor tam je...Neviem ako je na tom Tvoj hafan...Ja vsak v homeopatika verim a na zvierata a male deti su ovela ucinnejsie, lebo su spojene s mentalnou urovnou "pacienta" a tieto tvory na rozdiel od dospelych ludi neanalyzuju, ci tie "gulicky" zaberaju alebo nie...Tak sa skus poradit s Bassetkou, zjavne sa v homeopatikach vyzna tiez...Hlavne sa nerad s veterinarom, ktory nie je zastancom aj moznosti prirodnej - holistickej liecby :jop: Keby si potrebovala s niecim pomoct, tak daj vediet! Drzim palce :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Stitna zlaza

Poslaťod lucik » Pon 31.03.2008 20:46

baby, viete o tom, ze obe mate psov z jednej chovky? Lucif, tebe som to hovorila, len neviem, ci si postrehla, ze som hovorila o sagitte. co tak posmirovat o povode problemov so stitnou zlazou v CHS?
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Stitna zlaza

Poslaťod Amaguk » Pon 31.03.2008 20:50

hmm, hmm, good point!
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Stitna zlaza

Poslaťod Lucifer » Pon 31.03.2008 21:36

lucik píše:baby, viete o tom, ze obe mate psov z jednej chovky? Lucif, tebe som to hovorila, len neviem, ci si postrehla, ze som hovorila o sagitte. co tak posmirovat o povode problemov so stitnou zlazou v CHS?


Ty brdo :oo: ...ja si pamatam, ze si spominala nejakeho labrosa z tej CHS, odkial sme brali Arthura...ale mas pravdu...nepostrehla som meno... :oo: :oo: ja som to inac tej chovatelke spominala, ale ona nic... :nwm: planujem zavolat aj do Madarska, odkial pochadza Arthurov tata...Akurat je to cele divne...Arthur nevykazuje ziadne klinicke priznaky, je pravy opak toho, co ukazuju vysledky...Na veterine tiez nechapu :nwm: Okrem toho som sa bola poradit aj inde a zevraj na Slovensku robene testy na podozrenie poruchy stitnej zlazy nie su na 100% spolahlive a pre presnu diagnozu sa krv posiela na vysetrenie za hranice...Skusim ja to homeo a idem patrat po korenoch, ze kde a aka sa mohla "vloudit" chybicka :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Stitna zlaza

Poslaťod raky » Pon 31.03.2008 21:42

Lucifer,
prečo nie sú výsledky v SR ok, a predbežný rentgen nevieš čo stojí? Alebo robí sa niečo také?
Ja len pre to, že chovateľka mi odporúčala vyšetenie štítnej a ešte niečo/ teraz sa mi to nechce hladať okrem klbov/, keď chcem nájsť frajera v zahraničí... :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Stitna zlaza

Poslaťod lucik » Pon 31.03.2008 21:48

vysetrenie na stitnu zlazu sa posiela tusim do Brna, je to vysetrenie na nejaky enzym na t tusim, (tyroxin ci co to)..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Stitna zlaza

Poslaťod raky » Pon 31.03.2008 21:56

a Lucik nevieš čo mohla chcieť to druhé?
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Stitna zlaza

Poslaťod Lucifer » Pon 31.03.2008 22:00

raky píše:Lucifer,
prečo nie sú výsledky v SR ok, a predbežný rentgen nevieš čo stojí? Alebo robí sa niečo také?
Ja len pre to, že chovateľka mi odporúčala vyšetenie štítnej a ešte niečo/ teraz sa mi to nechce hladať okrem klbov/, keď chcem nájsť frajera v zahraničí... :no:


Ahoj Raky :ahoj: Lucik Ti uz vyssie zcasti odpovedala :no: Normalne predbezne vysetrenie - odber krvi na zistenie spravnosti fungovania stitnej zlazy stoji cca 1.000 Sk. My sme platili presne 970 Sk :smile: Myslim si, ze pokial su vysledky v poriadku, nie je dovod posielat krv na rozbor do Ciech. Avsak pri vykazani nejakej anomalie je zevraj dobre ich poslat tam, lebo oni vedia presne stanovit povodcu a dovod poruchy. V Cechach su na to 2 druhy vysetrenia...Jeden je na ten thyroxin a druhy (aj ked ma zabijes :no: ) si nespomeniem. To prve vysetrenie stoji cca 2.000 CZK a s celkovym rozborom (s tym druhym) zaplatis cca do 6.000 CZK. :ahoj:
Naposledy upravil Lucifer dňa Pon 31.03.2008 22:05, celkovo upravené 1
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Stitna zlaza

Poslaťod lucik » Pon 31.03.2008 22:02

uf, no tak to netusim. vysetrenie oci? alebo niektore majitelky krycich psov vyzaduju aj stery - potvrdenie, ze fenka neprenasa pohlavnu chorobu..
ja viem :offtopic:
Naposledy upravil lucik dňa Pon 31.03.2008 22:03, celkovo upravené 1
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Stitna zlaza

Poslaťod Lucifer » Pon 31.03.2008 22:03

raky píše:a Lucik nevieš čo mohla chcieť to druhé?


Raky skus tu :no: Mozno si spomenies :ahoj: Len roluj nizsie...

http://www.hovawarty.sk/ihf.htm
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Stitna zlaza

Poslaťod sagitta » Uto 01.04.2008 13:00

ste sa tu rozbehli s tou stitnou zlazou. Ale ako citam, tak mame psikov z rovnakej chovnej stanice?? Neviem, ci som to dobre pochopila, ale fest ma to zaujima.. o mesiac zrejme zoberiem psa do toho Brna na kompletne vysetrenie, je to dobrá vec a mozno by to aj fenulke pomohlo.. :smile:

pre Lucifer: Ty mas psika z CHS Kelecsky poklad? My ano, matka je Demira od Trojice, otec Cyrus z Danci strane. Pokial maju jedneho rodica rovnake, tak to bude zaujimave.. Potom by zrejme aj Lovely pomohli homeopatika. Inak boli ste teraz na testoch, ci je stabilizovany, ked berie homeo?

pre Lucik: velmi pekne Ti dakujem, neviem, co by som dnes robila s Lavcou bez Tvojej pomoci.. Naozaj velmi si mi pomohla..
sagitta
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 157
Bydlisko: Holíč

Ďalší

Späť na Choroby