Pes a prednison

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Mackie » Sob 01.09.2012 16:34

vid tema alergia
pele, roztoce, psi a macaci epitel, blchy

myslim, ze pri nizkych davkach a kompenzacii negativnych ucinkov sa da fungovat celkom slusne
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod marcinesi » Ned 02.09.2012 21:56

Ďakujem všetkým za príspevky. Veľmi by mi pomohlo, keby ste uvádzali váhu svojho psíka a dennú dávku, ktorú podávate vášmu psíkovi, uvádzajte prosím v miligramoch, nie v tabletkách, pretože existujú tabletky Prednison 5 mg aj Prednisom 20 mg. Môj Gorko má 11 kg. Veterinárka mu doporučila podávať 2x denne 10 mg, tzn. 20 mg denne, čo sa mi zdalo príliš veľa /vzhľadom k tomu, že u ľudí je - pokiaľ viem - maximálne denná dávka 1 mg na kilo váhy/. Dala som mu teda len polovicu, t.j. 2x denne 5 mg. Užíval túto dávku 10 dní, ušká sa mu krásne zahojili, začal lepšie jesť, takže pribral /čo je dobre, lebo bol trošku vychudnutý/, tak sme od dnes znížili dávku na 2x denne 2,5 mg. Uvidím, ako mu bude, či mu bude táto dávka stačiť. Budem sa ho samozrejme snažiť udržať na čo najnižších dávkach. Čítala som, že je možné podávať Prednison aj každý druhý deň. Možno by sme vyskúšali aj to.
marcinesi
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod hriva » Pon 03.09.2012 5:30

Gina mala vtedy 43 kg a začínala na 60mg denne. Áno, brala chvíľu tie tablety aj každý druhy den ale nejak to nezaberalo :ua:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Adriana » Pon 03.09.2012 12:42

Marcinesi,
prednison je des aj pre ludi aj pre zvierata,no niekedy nieje ina moznost ako zvolit mensie zlo pred katastrofou.Hlavne pozor s tym davkovanim.hlavne tou domacou upravou davky.Nemozes len tak od oka podla nejakeho ineho psika.davka saurcuje podla hmotnosti hava a aj podla toho aky ma mat ucinok.Niekedy treba mat protizapalovy vtedy treba inu davku,niekedy imunosupresivny,vtedy treba zase inu, atd.
My sme ho brali tiez ked mal Dakar asi pol roka kvoli problemom s kozou a srstou,uvazovalo sa o tom ze bude asi atopik. Vtedy presne vela pil,vela mocil,aj sa pomocoval,dokonca hnackoval.Vzdy som mu ho davala s pocitom viny. Nakoniec z toho vyrastol... teraz bude mat styri roky a vypadala mu srtst minule leto tak moj mudry veto hned ze prednison lebo parazity sa nepotvrdili.A ze sa to bud zhorsi alebo zlepsi a potom to budeme riesit dalej. :pac: To uz bola posledna kvapka v pohari.Samozrejme nenasadila so. Vyhladali sme ozajstnu pomoc na veterine Ejmi v Bojniciach a zistilo sa ze ma hypofunkciu stitnej zlazy,tak berie tyroxin a vsetky problemy sa dufam vyriesili.nechcem zarieknut!
Chod si dat potvrdit dg este niekam inam.ja viem ono to stoji vsetko peniaze a niekedy nemale,ale vyplati sa. Ja uz mam na tychto dedinskych doktorov alergiu,su to obycajni ockovaci,co sa o nic nesnazia len akko ta obrat o lovky.Takze ja uz s problemami idem len do Bojnic aj ked prevozim korunky nazvys,ale pre ten krasny pohlad hnedych ociek mi to stoji za to!!!! Zelame vam vela stastia a sil :ahoj:
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod marcinesi » Uto 04.09.2012 22:36

Máš úplnú pravdu. Diagnóza bola môjmu psíkovi určená zatiaľ len na základe príznakov. Veterinárka ho len popozerala a povedala mi, že má nejaké autoimunitné ochorenie, asi eozinofilnú myozitídu. Ja netvrdím, že tá diagnóza je nesprávna, pretože podľa príznakov to naozaj vyzerá, že to bude eozinofilná myozitída, ale aj tak by som chcela mať istotu. Už som ho objednala na vyšetrenia na UVL do Košíc /hoci to mám 80 km/, pôjdeme tam na budúci týždeň. Bude mu treba urobiť asi aj histologické vyšetrnie tkaniva z tých ušiek. Len si teraz nie som istá, či mu ten Prednison neskreslí výsledky. Škoda, že sme tam nešli ešte predtým, než ho začal užívať.
marcinesi
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Adriana » Str 05.09.2012 9:47

No je mozne,ze ten obraz asi skresli.Ale ved to budu dopredu vediet.Alebo tam skus zavolat co s nim este teraz,aby si sa zbytocne neprhnala.drzim palce,potom daj vediet ako si dopadla.Viem presne ako sa citis,ked vidis ze ten pes trpi a nevies mu pomoct.
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod moth » Str 05.09.2012 17:31

marcinesi, budem velmi drzat palce, aby ste to zvladli co najlepsie :yes:
Prednison vysledky urcite skresli, vie to kazdy vet, tym padom je takmer nemozne presne diagnostikovat z vysledkov :ua:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod zuzkabluzka » Str 05.09.2012 17:58

Keď sme išli na testy z krvi na alergiu, tiež sa riešilo, či berie kortikoidy, lebo skresľujú výsledky. Ja by som si ešte raz zavolala a vykomunikovala to s vetom... aby si nerobila náhodou testy zbytočne. :no:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod nefritt » Štv 06.09.2012 9:01

Moje zkušenost s prednisonem - nyní 9,5 letá fenka. Diagnoza systémový lupus. Napřed dávkování 1 tableta/20mg, Nyní jsme se dostali na dávkování 1 tableta/5mg, další dva dny polovina a čtvrtý den zase celá 5mg. Fenka váží 18 kilo. Musím dávkování přizpůsobit zdravotnímu stavu. Loupe se jí nosní houba, takže pokud se stav zhoršuje, zvyšuji dávkování, pokud se stav lepší, zase snižuji. Na prednisonu je už tři roky.
nefritt
Šteniatko
 
Príspevky: 67

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Adriana » Štv 06.09.2012 12:50

davas jej aj robit nejake kontrolne testy ako krvny obraz a pecenove? prednison tusim tlmi kostnu dren,no nie som si ista
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod marcinesi » Štv 06.09.2012 22:28

Dnes som ešte konzultovala s našou veterinárkou správne podávanie Prednisonu. Sama som užívala Prednison pol roka /pretože mi po očkovaní proti chrípke vypadali všetky vlasy/, takže viem, že ľudia ho užívajú ráno a na obed a ak ho berú len raz denne, tak ráno. Psy by ho vraj mali užívať ráno a večer a ak ho berú len raz denne, tak vraj je lepšie podávať ho večer. Nefritt písala, že dávkovanie prispôsobuje podľa toho, ako sa fenke lúpe noštek. Ja to plánujem robiť tak isto. Kým má môj psík ušká v poriadku, tak predpokladám, že dávka Prednisonu je dostačujúca a pomaly ju znižujem. Teraz sme sa dostali na dávku 2x denne 2,5 mg, po 10 dňoch skúsim znížiť na 1x denne 2,5 mg a po ďalších 10 dňoch na 2,5 mg každý druhý deň. Akonáhle by sa mu na uškách začali tvoriť chrasty, tak dávku máličko zvýšim a na tejto dávke už ostaneme. Myslím si, že je dôležité takýmto spôsobom nájsť najnižšiu dávku, pri ktorej psík dokáže fungovať vzhľadom k nežiadúcim účinkom, ktoré Prednison má. So psíkom, ktorý užíva Prednison, vraj treba chodiť každé 3 mesiace na krv, či má v poriadku pečeň. Užíva aj Flavobion na ochranu pečene a B-komplex forte.
marcinesi
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Mackie » Štv 06.09.2012 22:31

mas 5mg tabletky? ten posledny krok by som radsej davala stvrtku tabletky kazdy den ako polovicu kazdy druhy
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Domča » Str 12.09.2012 13:32

môj malý bral prednison kôli reume, každú zimu má veľké bolesti v labkách, chodil mi len po predných, keď napadol sneh tak chytal také kŕče,že až pišťal od bolesti. Prednisonom sa to dosť hodne upravilo, bral ho nejakých 4-5 mesiacov... no vedľajšie účinky boli že veľa žral a stále spal .... keď sme šli na jar na kontrolu tak zistili slabšiu činnosť obličiek, čiže sme ho vysadili a zachraňovali obličky...... minulú zimu už bol na iných liekoch.
If there are no dogs in Heaven, then when I die I want to go where they went.
Ak v neby niesú žiadne psy, potom keď umriem chce ísť tam, kam ony.
(Will Rogers)
Domča
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 291
Bydlisko: SNW

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod Adriana » Str 12.09.2012 16:50

No ono je to tak jedno vyliecis a druhe tymi liekmi poskodis :ua:
Adriana
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 403

Re: PES NA PREDNISONE

Poslaťod zuzifelix » Ned 21.10.2012 21:57

Ahoj,
práve som sa zaregistrovala kvôli Tvojmu článku, pretože náš Aki je na Prednisone už asi 6 rokov. Je to basset miešanec a patrí tete, ktorú opatrujem v Rakúsku. Pes si dostatočne vytrpel, lebo kým sme tu neboli my opatrovateľky, pes jedol v podstate celý deň a v šetko vrátane čokolády a neviem čoho všetkého, čo mu teta hádzala na zem(!), psík doteraz nevie jesť z ruky, len hlce. Trochu sme ho dali dokopy, ale je vážne chorý. Keď som sem prišla prvýkrát, nevládal vôbec chodiť, veď ani nemohol, brucho ťahal po zemi. Stále chcel jesť, vracal, no, bolo to hrozné. Po tele mal červené fľaky, stále sa škrabal a olizoval zem, pĺzol nadmerne. Veterinárka stanovila diétu a liečbu kortizónmi - Prednisolonom 5mg. Liečba začala 1 tabletou denne, potom každý druhý deň, neskôr 1/2 tabletky každý druhý deň. Plus kúpanie každý druhý deň, neskôr 1xmesačne. Srsť prestala vypadávať, škrabať sa prestal a fľaky zmizli. Olizovanie dlážky ostalo a aj pažravosť, ale kontrolovaná a strážená.Teraz, po 6 rokoch, sme zvýšili Prednisolon na 3/4 tabletky každý druhý deň, lebo prišli vedľajšie účinky. Možno aj vek, má 15 rokov, ale na internete som našla, že je to choroba HYPERADREKORTICIZMUS alebo CUSHINGOV SYNDRÓM PSOV, no, je to zlé, lebo tam pomôže len veterinár, ktorý predpíše liek VETORYL 60mg, ale kým určí dávkovanie, pes musí absolvovať vyšetrenia, odbery, testy, a to si ja nemôžem na vlastné náklady dovoliť. Ale aspoň sa snažím pomôcť mu dostupnou liečbou. No, aby som to dokončila: začali sa mu tvoriť lupiny, ale strašné množstvo, vypadáva mu srsť, ale tak, že má holé fľaky, je len koža. Neškrabe sa. Veľa pije a ciká, olizuje dlážku, smrdí a má zahnisané oči. Objednala som mu liek pomocný pri liečbe kortizónmi, volá sa PETVITAL DERM-CAPS, stál 17 euro. Ešte ho užíva, trochu pomohol, ale je to asi slabé na tento stav. No čo, snažím sa ho udržať, hlavne nech ho nič nebolí.
Držím Ti palce a zájdi k veterinárovi, ten musí vedieť, čo treba robiť.
zuzifelix
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby