Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod wer » Uto 11.09.2018 20:43

Majster sveta myslis? :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Crossa » Uto 11.09.2018 20:45

Áno. A nielen on. Napríklad aj Orex Aykmar má ,,B" lakte myslím a jeho matka mala ,,C".
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod wer » Uto 11.09.2018 21:30

Ani jeden nema uvedene C. Takze tak.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Crossa » Uto 11.09.2018 22:50

Ja som nikde nenapísala, že Orex má C ale že mal B a jeho matka C. To svojho času bolo uvedené aj na workingu normálne v databáze. Pokiaľ máš výsledky z Nemecka aj zo Slovenska, slovenský RTG je nadradený v zmysle že je to výsledok v našej krajine, toľko k prvému zmieňovanému. Ja len na margo toho že bežne sa aj v pracovnom chove chová na Cčkových zvieratách. Akokoľvek nemáš rada exterierakov ver, že aj tam si kĺby strážia. Vždy je to o človeku.
Crossa
Junior
 
Príspevky: 354

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod wer » Str 12.09.2018 0:44

Suka ma dvojkove bedra podla databazy... ono sa inak rado aj kyda na druheho, takze otazne je, kde je pravda, vsakze.... Ked uz ale niekto podvadza a uvadza nieco ine, to je ina vec. To len potvrdzuje, co som napisala, ze Cckovymi psami sa nekryje, aj ked su povolene. Inak sa vsetci zbavuju uz 8mesacnych steniec so zlymi rtg..
A s mojimi "antipatiami" voci exterierakom to fakt nic nema :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Puk » Str 12.09.2018 6:19

Crossa píše:Ja som nikde nenapísala, že Orex má C ale že mal B a jeho matka C. To svojho času bolo uvedené aj na workingu normálne v databáze. Pokiaľ máš výsledky z Nemecka aj zo Slovenska, slovenský RTG je nadradený v zmysle že je to výsledok v našej krajine, toľko k prvému zmieňovanému. Ja len na margo toho že bežne sa aj v pracovnom chove chová na Cčkových zvieratách. Akokoľvek nemáš rada exterierakov ver, že aj tam si kĺby strážia. Vždy je to o človeku.



Crosa, RTG z Nemecka bol dlhé roky nadradený slovenskému. Chceš vedieť dokedy? Presne ti poviem - do tej chvíle, kým chovateľovi - funkcionárovi SUCHNa neprišiel výsledok RTG z Nemecka horší, ako mal na SK. Tak sa to rýchlo otočilo, lebo veď toľko peňazí a nepustiť do chovu? :lol: Skús si tipnúť, ktorý z tých dvoch to asi mohol byť... :haha:
Pracovný chov a RTG - nuž strašne veľa zla sa v POVAHÁCH napáchalo vyradením Cčkových zvierat!!! Pritom mnohé "čisté" zvieratá boli vlastne"nečisté", len... Už som to písal na inom mieste a NEZASTÁVAM sa pozitívnych zvierat, ale : predispozíciu na kĺbové ochorenie si nesie so sebou každý jeden NO a je len otázkou, u ktorého sa prejaví, u ktorého nie. Prišlo sa na to, že DBK ovplyvňuje 40% genetika a 60% vonkajšie vplyvy. Takže aj zviera s nálezom DBK nemusí vôbec dané ochorenie prenášať vo svojej genetickej výbave. Už som to myslím spomínal, koncom 70 rokov Nemci robili pokus. Uzavreté "stádo", kde pozitívne jedince vyraďovali. skúmali 5 generácií a prišli na to, ža takouto selekciou "zlepšili" tento ukazovateľ o slabé 2%. Koľko inej škody narobili, už neuvádzali... :jupi: Každopádne som za to, aby do chovu išlo len to, o čom sa bavíme dnes. Ťažké formy tam nemajú čo hľadať.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Puk » Str 12.09.2018 6:24

wer píše:A s mojimi "antipatiami" voci exterierakom to fakt nic nema :heh:


Trošku si pichnem - neviem si dosť dobre predstaviť, keď sa k hrbu a "chôdzi" po pätách pridá ešte dysplazia :oo: Číre zúfalstvo.... Ale aby som tiež nebol do tohto "tábora", hodím to na laika - jedna príhoda z minulosti. V 80 rokoch, keď sa začali na výstavách objavovať exteriéraci v trošku väčšom počte, sa pri mne pri kruhu zastavil jeden starý známy poľovník a po chvíľke mi s úplnou vážnosťou hovorí : Prečo je tu toľko psov chorých na ľadviny? :hi:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod pigie » Str 12.09.2018 6:49

Puk, ja si myslim, ze sledovanie DBK ma urcite lepsie vysledky ako zlepsenie len o 2%. Boli aj ine studie a ukazuju urcite ovela lepsie vysledky. V rychlosti som nasla toto:
http://europepmc.org/abstract/MED/9154200
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Elis » Str 12.09.2018 7:23

Puk píše:Prišlo sa na to, že DBK ovplyvňuje 40% genetika a 60% vonkajšie vplyvy. Takže aj zviera s nálezom DBK nemusí vôbec dané ochorenie prenášať vo svojej genetickej výbave


co se tyka konkretne NO - sledovani DKK bez DNA-to k cemu bylo? :angel:
k tomu, aby se pak tvrdilo, ze dedicnost neexistuje :no:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Puk » Str 12.09.2018 18:36

Dievčatá, o dedičnosti kĺbových ochorení hovorili iní odborníci, ako vy, či ja... :heh: Ja hovorím, že ťažký stupeň dysplazie do chovu nepatrí bez ohľadu na to, aký má pôvod. A teraz obe šup, šup moralizovať napríklad do Slovenského klubu bernardínov :hi:
elis, prosím Ťa, odkedy sa robí tá DNA? Odkedy sa robí pri snímkovaní? A ktoré plemená ju majú povinnú? Ak v klube existuje fyzická kontrola vrhu so stotožnením jedinca a jeho čipu, predsa toto isté stotožnenie musí spraviť aj veterinár snímkujúci kĺby o rok, o dva, alebo hoci o päť. . Ak taká kontorola neexistuje aj odber vzoriek na DNA je zbytočný. Dmes robíme "preventívne" RTG v 8 mesiacoch a postihnuté zviera maže z dvora. Nikto ho do štatistík nezanesie a nikde sa taká info neobjaví (Už predstava ako SÚCHNO robí nejaké štatistiky, či nebodaj vydáva chovateľom info ma núti do rehotu ! Mimochodom : na SK existuje SAVLMZ so sekciou SPDK, kde len inštruovaní a zazmluvnení veti robia snímky a len oni zasielajú na posúdenie tieto snímky trojčlennej komisii (náhodne sa im prideľujú). Všetci traja sa musia s hodnotením stotožniť, inak je posudok neplatný. Českí veti sa na toto dívajú cez prsty, pretože takto sa nedá posúdiť za peniaze a nikým nekontrolovaný zapísať posudok do PP. A teraz dve zásadné otázky : prečo českí veti nechcú spolupracovať s touto organizáciou? Druhá : aj oni odberajú pri snímkovaní DNA? :aaa: Osobne viem o jedinom klube (a ani ten nespadá pod FCI), kde sa pri bonitácii povinne odoberá a archivuje DNA. A na záver : kryte so starými plemeníkmi, ktorých preveril život a selekcia a nie aby mal pes v 3 rokoch nasekaných 50 vrhov a v zaslúženom dôchodku sa odobral do večných lovíšť na "zatajenú" genetickú vadu... Psov, ktorí takto "vylepšovali" a ešte stále "vylepšujú" niektoré plemená poznáme i dnes. I napriek DNA... Ale môj pôvodný snímok bol zase o inom...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Puk » Str 12.09.2018 18:48



Pigie, v tejto práci a v mnou citovanom pokuse je jeden zásadný a podstatný fakt : pri tvojom príklade sa nejednalo o UZAVRETÝ obrat stáda. A to zásadne mení situáciu a ovplyvňovanie konečných výsledkov! Takže áno, výsledky sú lepšie, ale k nim sa dospelo na inom základe, iných kritériách a inom ovplyvňovaní potenciálnych rodičov genetickej výbavy ich potomstva.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Bad » Štv 13.09.2018 6:25

Puk píše:Osobne viem o jedinom klube (a ani ten nespadá pod FCI), kde sa pri bonitácii povinne odoberá a archivuje DNA


Puk, tak svou statistiku rozšiř minimálně o HW klub ČR, kde toto probíhá už od dávna.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Elis » Štv 13.09.2018 7:02

Puk píše: odkedy sa robí tá DNA? Odkedy sa robí pri snímkovaní? A ktoré plemená ju majú povinnú? Ak v klube existuje fyzická kontrola vrhu so stotožnením jedinca a jeho čipu, predsa toto isté stotožnenie musí spraviť aj veterinár snímkujúci kĺby o rok, o dva, alebo hoci o päť. . Ak taká kontorola neexistuje aj odber vzoriek na DNA je zbytočný.


i ja psala o jinem :no:
vyhodnocovat dedicnost DKK v chovu, kde si nejsem jista ze otec je otec a matka matka nemá vyznam.
az ve chvili, kdy vim, ze opravdu jsou to potomci tech psu, co mají v PP -lze delat statistiku.
a zrovna u NO tohle nebyl nejaky okrajovy problém.

a jinak -co teda navrhuješ? prestat ty psy rentgenovat, kdyz to stejne o nicem nevypovida? :nwm:

tady chovatele molossu totiž taky tvrdi, ze když pes ma dysplazku, muze za to vždycky jen a jen odchov -ale urcite ne dedicnost :pac:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Puk » Štv 13.09.2018 8:42

Bad, rozšírim si poznanie, dík :hi: Ale o ČR som nepísal, lebo fakt neviem, ako to u vás beží.

Elis - napísal som predsa, že nie prestať robiť RTG, ale naopak - ťažké formy nech z genetických, či fenotypových dôvodov z chovu preč. Ale napísal som aj to (medzi riadkami), že povolené formy postihnutia treba brať s ohľadom na GENETIKU ochorenia s rezervou vzhľadom na možné dôsledky odchovu (kŕmenie, preťažovanie, ustajnenie, úrazy, atď.)
Chov NO - v tomto sa zhodneme - tam je veľa pochybného (u nás veru tiež!), pretože veľa celkom účinných opatrení z minulosti sa rozplynulo do vetra. Ale opatrenia môžu byť akékoľvek, vždy sa dajú obísť a vždy je to na čestnosti človeka. Na inom mieste spomínam - rodičia sú dôležití, ale rovnako je dôležitý (z veľa ukazovateľov) aj výber chovateľa. A to je aj odpoveď na tvoju poznámku o chove mollosov. Mimochodom - v ČR je známy chovateľ CC, ktorý má 22 súk, kúpil jedného psa a kryje dookola doma na dvore so zdôvodnením, že veď stále sa to ešte všetko predá. Poznám aj chovateľa u nás, ktorý neváha za krytím prejsť 3,5 tisíca km, nakryje zvieraťom, kde majiteľa psa "lámal" dva roky a ktorý mimo svojho okruhu známych nenakryje nikomu, ktorý sa nesnaží prioritne predať, ale posunúť seba a chov kamsi dopredu... Ja viem, kde by som si v prípade záujmu šteňa kúpil - ten prvý by to určite nebol. Viem, že momentálne som OT, ale ono to všetko akosi so všetkým súvisí a týka sa to nielen RTG, ale týka sa to aj jeho. Dnes poznám aj takú chovateľku CC, ktorá tesne pred výstavou nadopuje psa analgetikami, aby tú výstavu vôbec odchodil, pretože... Takže áno, rontgenovať! Ale nejde vôbec o to, čo navrhujem ja. Môj slabý psí hlas do neba nedôjde. :heh:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod pigie » Štv 13.09.2018 14:05

Puk, tak ja neviem, co myslis tym uzavretym stadom :nwm:
To document genetic progress in improving hip quality of dogs maintained in a closed breeding colony to produce dogs for training as guides for blind people.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10297
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby