Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Puk » Štv 13.09.2018 15:33

Pigie, to, že tam nepribúdali ďalšie jedince ako rodičia mimo okruh už zaradených. Keď mám byť polopatistický - príklad : 5 súk a 5 psov. A "točilo" sa v priebehu povedzme 5 generácií len týchto 10 zvierat a ich potomstvo navzájom. Tu nešlo o degradáciu plemena v štýle inbreedingu, tu išlo o niečo iné. U Tebou daného príkladu je tá vzorka strašne veľká a mám pocit, že tam vstupovali v priebehu pokusu aj ďalšie jedince. Naozaj si neviem predstaviť vyhodnocovanie tisícky zvierat ako východzieho materiálu. Ale OK. Fakt sa nepotrebujem názorovo pretláčať ani byť za neomylného. :oo: Zootechnika a terminológia nepustia... :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod pigie » Štv 13.09.2018 16:42

Ja myslim, ze prave nevstupovali. Pride mi to prave ako realny pokus na zveladenie niecoho. Pri tak malej vzorke jedincov chybu lahko nevymlatis podla mna :nwm: V podstate mi je to jedno. Ja sa bojim len toho, ze o dalsich x rokov uz naozaj nebudem mat z coho vybrat, lebo uz to tymi roznymi formami DBK - aj ked lahkymi a ano, na zahrade si ten pes pozije akoby mu nic nebolo - bude ten rodokmen prezraty.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Elis » Štv 13.09.2018 18:56

Puk píše: povolené formy postihnutia treba brať s ohľadom na GENETIKU ochorenia s rezervou:


s timhle muzu jen a jen souhlasit :yes:
a uznavam , ze je třeba resit horsi věci v chovu nez je dysplazka :yes:
však sama mam fenu po b-ckove matce, kryla jem B-ckovym psem - protoze proste B mi nevadi.

ale presto me vždycky nadzvedne, kdyz chovatele napisi, ze rtg u velkého těžkého plemene je uplne na nic a o nicem to nevypovida :nwm:

Puk píše: v ČR je známy chovateľ CC,


bohužel, asi vim o kom pises -ve všech trech pripadech…v tom jednom asi i bohudik :no: - ale i ten jeden ma jednu nevyhodu porad.
me je z toho celkove smutno.

Offtopic: par let jsem mela klid a asi i stesti - mela jsem psy, co mi plne vyhovuji. A i když celou tu dobu sleduji vrhy, chovatele - a porad nejak nevim, kam sahnout -ted, když bych chtěla něco dalšího.
nevim, jestli si odchovat - a když tak na kom a cim kryt, nevim, jestli radsi něco nekoupit.
ale je fakt, ze při tom vyberu je ta dysplazka jedno z posledních, co resim :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Margita » Štv 13.09.2018 19:04

Offtopic: vraj pri ast v usa maloktori pes ma ciste klby,(maju aj ine hodnotenie )v eu uz ich je podstatne viac,bohvie ako to dokazali :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Elis » Štv 13.09.2018 20:05

Margita píše:v eu uz ich je podstatne viac,bohvie ako to dokazali


:lol: :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Klara321 » Štv 20.09.2018 9:42

Zdravim, mam 8 mesacne stena chow chow. Bohuzial mu pri magnetickej rezonancii zistili DLK oboch laktovych klbov stupen 3, trpi aj na osteochondrozu, co mu sposobuje problemy aj so zadnou patou /kusok ulomenej kosti v patovom klbe podobne ako pri DLK st.3/, krival...momentalne je po operacii paty. A ako by to nestacilo, problemy s patou mu sposobili presilenie kolena na druhej nohe a vraj mozem ocakavat pretrhnutie skrizeneho vazu. Cakame ako zareaguje na operaciu paty a ak prestane krivat, cakaju ho dalsie dve operacie DLK a v pripade pretrhnutie kolenneho vazu aj to .... Uz sme sa s tym zmierili, strasne nasho havka lubime, tak urobime vsetko preto aby sme mu pohomli. Rada by som sa preto spytala ake su prognozy pri tychto ochoreniach. Dakujem.
Klara321
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod pigie » Uto 04.12.2018 10:13

V dnesnej dobe, info od velmi dobreho ortopeda, sa da predchadzat dysplazii v mladom veku. Ale neda sa DBK a DLK riesit jednym predRTG. Vzdy su nutne dva terminy. Prvy medzi 3.5-4.mesiacom kvoli DBK, lakte v tej dobe este nie su zrastene, tam sa neda zistit nic, ale u DBK je uz volnost klbov dana. Cim volnejsi klb, tym vacsi problem v buducnosti, cim plytsie jamky, tym vacsi problem. Urobia distrakcny snimok a zistia volnost klbu. V pripade, ze jamka je velmi plytka, vazy nedrzia klb dobre v jamke, do 4. mesiaca robia JSP. Stena po zakroku ani nevie, ze sa nieco robilo, doba rekonvalescencie nieco ako tyzden. Neda sa porovnavat s TPO, kde su to 2-3.mesiace. Druhy RTG treba stihnut medzi 5.5-6.mesiacom. Riesia sa lakte aj bedra. Obe su vo faze, kedy sa da proces DBK ci DLK zmiernit ci zastavit, v pripade DBK vsak uz tazsim zakrokom ako je JSP aj doba rekonvalescencie je ovela dlhsia - vacsinou sa jedna o TPO, ale stale ma lepsie vysledky robena skor ako neskor (max. do roka). Akou metodou sa riesia lakte presne neviem, skusim sa spytat nabuduce.
Oba RTG dokopy vyjdu aj s narkozou na stena velkeho psa cca okolo 200eur. Ak ma niekto predispozicie alebo bral stena po dysplatickych rodicoch, tak by som to odporucala absolvovat.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod wer » Uto 04.12.2018 10:33

a vy ste ako dopadli, pigie?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod pigie » Uto 04.12.2018 10:38

Velmi dobre. Pacient zdrav. :ha: Zatial :angel:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Efa » Uto 04.12.2018 10:58

pigie skvelá správa!!! :jop:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod Lindchen » Uto 04.12.2018 11:03

pigie, čo je JSP a TPO?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod clupko » Uto 04.12.2018 11:14

mozne operacie na napravu dysplazie - Juvenile Pelvic Symphysiodesis, Triple Pelvic Osteotomy

edit: super, pigie! normalne mi padol kamen zo srdca, a to ani nejde o mojho psa :lol:
Naposledy upravil clupko dňa Uto 04.12.2018 11:15, celkovo upravené 1
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod pigie » Uto 04.12.2018 11:15

Efa, dik. Uz to len nepokazit, este sa to vsetko da. Az po polroku povedal, ze uz by to bolo umenie pokazit.
clupko ma predbehla :yes:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod aramis3 » Uto 04.12.2018 15:34

Prosím Vás aké doplnky Vám s kĺbmi pomohli ? My riešime zatiaľ len prevenciu a to tabletky canvit chondro super hlavne kvoli ich zloženiu a tomu, že psom v okolí údajne chutia. Nemáte niekto vlastnú akože ozaj vlastnú skúsenosť ako to prijal Váš pes ? Vďaka moc
aramis3
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Dysplázia bedrových a lakťových kĺbov - DBK a DLK

Poslaťod clupko » Uto 04.12.2018 15:51

ten moj asi nie je dobry priklad, lebo som u neho nespozorovala ziadnu zmenu v suvislosti s chondrami. nekriva uz (10 mesiacov po operacii lakta), ale tazko povedat nakolko k tomu prispeli vyzivove doplnky.
niekolko mesiacov mal vysoke davky MSM + vit. C, potom niekolko mesiacov len glukosamin + chondroitin bez MSM, teraz asi 2 mesiace len vit. C + kolagen. planujem to aj nadalej striedat po cca 5 mesiacoch.

inak ten canvit vyzera fajn, aj cenovo - nie je najlacnejsi, ale ani najdrahsi, a zlozenie ok. ak to ma byt cisto len ako prevencia, MSM by tam nemuselo byt. a pridala by som vit. C. rtg mate ciste?
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby