Epilepsia

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: epilepsia

Poslaťod Lucifer » Pia 04.07.2008 18:35

Arwena, kedze sa mu ten zachvat opakoval v takej kratkej dobe po sebe, naozaj by si s nim mala ist co najskor k vetovi...Epilepticke zachvaty poskodzuju nejake organy...urcite aj mozog a cim skor sa nasadi liecba, tym miernejsie davky bude musiet dostavat :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: epilepsia

Poslaťod chivas » Pon 29.12.2008 10:25

Ahojte, vsetci co citate forum, prihlasila som sa preto aby som sa s tymi, co maju podobny problem ako ja podelila o svoju skusenost s epilepsiou, vlastne myslim si ze je to epilepsia. Mam 3 rocneho jorka a velmi ho lubim, no uz sme s nim velmi vela preskakali, najprv mal lupiny, neskor nam ho chytil vlciak a skoro zomrel, ked mu prekusol brusnu stenu a vychadzali mu von crievka, no nastastie nemal poskodeny ziadny organ a tak ho veterinar rychlo uspal a zoperoval, nasôledne na to kedze mal oslabenu brusnu stenu tak dostal pruh, dali sme ho na operaciu no nepomohlo, psik ma velmi oslabenu brusnu stenu a opat mal pruh, dali sme ho operovat na lepsiu kliniku, lebo sme si mysleli ze na vine bol veterinar, no opat ho zoperovali s pruh sa znovu objevil. od tej doby som sa rozhodla mu to radsej kazdy den kontrolovat ako ho dat opat operovat, dufam ze s tym nebude mat problem, operacie sa vyhýbam schvalne, pretoze si myslim ze narkozy uskodili mojmu psikovi najviac. Zaciatkom tohto roku som sme prisli domov akurat zo silvestra a psik sa nam velmi potesil, no vzapati dostal krcovity zachvat, psik bol pri vedomi , len krcil najprv jednu a neskor aj druhu labku, stracal rovnovahu a ceril zuby, no prisiel blizko mna a chcel byt pri mne, hned sme ho vzali a leteli k veterinarovi, v priebehu cesty vsak zachvat prestal, trval asi 5 min., veterinar najprv tvrdil ze je to od zemiakov, vraj preto ze zjedol zemiakovu loksu, ked sa po pol roku zachvat zopakoval v rovnakej podobe, tak veterinar bol toho nazoru ze je to preto ze psik nie je odcerveny a ze musime mu urobit odcervovaciu kuru, aj sme tak urobili, no zachvat sa po 3 mesiacoch znova zopakoval, prichadzalo to vzdy na nejake sviatky alebo ak aj ja som mala pred nejakou udalostou, z ktorej som bola nervozna, ked sa zopakoval opat po 2 mesiacoch tak veterinar usudil ze je to epilepsia a predpisal antiepileptika pha..., bez vysetreni a bez toho aby nam vysvetlil vedlajsie ucinky liekov, ja som to psikovi nezacala podavat, pretoze som dufala ze sa to nezopakuje, naivne:) viem, no aj tak som rada ze zatial kym neviem podrobne vysledky tie lieky neuzil aj ked v priemere raz za 3 mesiace ma zachvat, zachvaty su v podstate rovnake , psik dostane krc do predných labiek, je pri vedomi a sprava sa normalne az na ten krc a stratu koordinacie, tesi sa nam , len nam pripada byt ulaknuty z toho co sa deje. Bola som uz aj za odbornikom na epilepsiu v KE (MVDr.Skalka- no on nam potvrdil epilepsiu podla zaznamu na mobile, ktory sme nahrali, aby sme to mohli veterinerovi ukazat). Vraj je to slabsia forma epilepsie petitt mal, a vravel ze najprv by rad vylucil absenciu a predpisal nam nejake ine lieky bez vedlajsich ucinkov a B-komplex, este som to psikovi nezacala podavat, no kedze sa zachvat opat zopakoval, tak budem nutena zacat mu davat lieky, ale najpr by som aj tak rada sla na kliniku a dala psikovi urobit biochemiu a ostatne vysetrenia aby som vylucila ine choroby a ak vysledky budu dobre tak ho zacnem liecit liekmi, aj ked ja nie som zastancom liekov, no bola by som ak by som vedela ze su urcene presne na diagnozu, ale zial slovenske veterinarstvo co sa tyka epilepsie je v plienkach :(
chivas
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: epilepsia

Poslaťod Lucifer » Pon 29.12.2008 11:29

Ahoj Chivas,
daj Tvojmu hafanovi urobit krvne testy na stitnu zlazu. Tie "zachvaty" mozu a nemusia byt sposobene vylucne epilepsiou, ale mozu mat aj ine priciny. Pred nasadenim hociakych liekov na epilepsiu by som vylucila aj poruchu stitnej zlazy, ktora sa velakrat prejavuje tiez takymito symptomami...Pozri si tuto temu: viewtopic.php?f=11&t=1787&st=0&sk=t&sd=a&hilit=stitna+zlaza Ver mi, viem o com hovorim :no: Aj keby sa nahodou potvrdila znizena funkcia stitnej zlazy, existuje aj alternativna liecba, na ktoru psy tiez velmi dobre reaguju. Vela stastia a daj vediet, ako ste dopadli! Drzim palce! :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: epilepsia

Poslaťod harty » Str 14.01.2009 22:08

ahojte,moj pes umrel pred niekolkymi dnami.nezvladol boj s touto chorobou.nejdem vam pisat rady k lieceniu,ak niekto chce,nech sa opyta.len vam chcem vyjadrit obdiv ze sa o svojich chlpacov prikladne starate.najtazsie je sa s tym psychicky zmierit,psik s tazkou epilepsiou ma kratky zivot.to je fakt.moj vydrzal nieco nad 18 mesiacov.ale nelakajte sa,mal tu najtazsiu formu,nereagoval ani na lieky. po kazdej serii mal obitu papulku.po zachvtaoch mal problemy s koordinaciou,obcas vobec nevidel a vrazal do steny.po case mu pri zachvate triaslo aj tvarovou castou,skakal mu kazdy jeden sval.je to tazke a vyzaduje si to velku obetu majitela. kolko noci som s nim stravila sedenim na podlahe...az teraz ked tu nie je si uvedomujem,ze som mu dala cely svoj cas.robila by som to aj dalej,ale bohuzial.a chcem vam povedat aby ste citlivo vnimali jeho stav a nepresvihli ten cas,ked psa nechavate trapit sa.ja osobne som to tiez urobila,ale dufala som ze ho z toho dostanem.treba sa rozhodnut,pre jeho dobro.zelam vam aj vasim psikom vela zdravia a spolocne stravene chvile plne radosti.ak by sa chcel niekto poradit,s radostou odpoviem.mam pocit ze mam tych zazitkov az privela...
harty
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: epilepsia

Poslaťod gaab » Str 14.01.2009 22:13

Aký bol starý,keď mu diagnostikovali epilepsiu?
gaab
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 251
Bydlisko: Bratislava

Re: epilepsia

Poslaťod Lucifer » Str 14.01.2009 22:20

Harty napisala si to nadherne :jop: Tvojho hafana, aj vzhladom na jeho naozaj mlady vek je mi uprimne luto :plac: a dufam, ze si zaobstaras noveho psika, aby si bola zase stastna... :no: Urcite mu s Tebou bolo krasne... :poklona:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: epilepsia

Poslaťod Sana » Štv 15.01.2009 6:01

HArty to ma mrzi, mna osobne by zaujmali vsetky informacie ohladom epilepsie kt si ty zazila. Tych info je na nete zalostne malo, aspon pre mna a v tejto teme som si tiez moc uceleny nazor nespravila. Tak ak to dokazes, napis nieco viac.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: epilepsia

Poslaťod harty » Štv 15.01.2009 8:38

epilepsiu mu diagnostikovali ked mal vyse 3 rokov.od zaciatku maval silne zachvaty,ale najprv jeden za dva mesiace.pomaly sa to stupnovalo.ku koncu maval sice ,,len" kazdy vikend, ale serie.to znamena zacal a zchvatoval az kym som s nim neutekala k vetovi.tam bol uspaty a dostal infuziu na regeneraciu telicka.potom bol zase ako novy.samozrejme po zachvatoch mal den-dva zvysenu davku liekov.bral phenaemal,ku koncu 3 tabletky denne.nezabudajte na presne davkovanie,pravidelnost.davala som mu k tomu vitamin E na pecen,neskor aj Lipovitan.odporucam.ale v tazsich pripadoch je to asi nanic,umrie na zlyhanie srdca alebo pluc,alebo ho date jednotucho utratit.tiez sledujte ci normalne dycha,hlavne ked konci zachvat,stalo sa mi ze sa jednoducho nenadychol.zacala som mu pumpovat pluca,stlacat bok.neviem ako sa to robi,ale dychat zacal.proste som ho nejak znovu nakopla.stalo sa to niekolko krat.po opakujucich sa zachvatoch treba ist k vetovi,pes to nemusi zvladnut.aj ked mu len pichne diazepan do zily,aj to moze vasmu pomoct.ja som mu ho davala obcas v tabletkach,ale po dohode s vetom.snazte sa vysledovat,co mu zachvat vyvolava.u nas to boli odchody,navstevy,15 minutove meskanie na prechadzku...zaklad je absolutna pravidelnost.a dobry veterinar.ked nebol moj v meste a mala sm kolabujuceho psa,druhy mi povedal ze co on s tym ma urobit,jedine ho nechat tak...no nie.pekne sa treba podakovat a ist inde.ja som ho donutila aspon k tej injekcii diazepanu a nastastie zabralo.da sa pomoct aj pred zachvatom,ked vidite ze ho uz dostava.myslim ze sa ten stav vola aura,ked pes tupo hladi,zastane.skuste s nim komunikovat,ja som do mojho doslova hucala a triasla s nim.pomohlo to,akoby precitol.ale podarilo sa to len raz...u vas to mozno pojde castejsie.musite skusat vsetko co vas napadne,nik vam v tom velmi nepomoze.pokial si nie ste isty ci to epi naozaj je,skuste viacerych doktorov.u mna to bolo jasne,zachvaty najtazsie (tusim grand mal sa volaju). a k tej klinike v cechach...ja som to neskusala,uprimne, naco.epi sa liecit neda a v mojom pripade by to bolo len trapenie psa. ale ak je nadej ze to moze byt nieco ine,bezte utekajte tam. :smile: vraj pes pri samotnom zachvate netrpi,po nom je len zmateny.ale ked ma serie,4-5-6 zachvatov za sebou,to je uz extremna zataz.ja som si citala odborne clanky o epi u ludi,pocity po zachvate.bolesti a krutenie hlavy,telo ako po boji atd. no podla mna sa pes citi rovnako,tiez j to len organizmus.doprajte mu po zachvate oddych,kludny den.ak mate papiroveho psa,nezabudnite dat vediet chovatelovi.ale je mozne,ze chovatel zabudol dat vediet vam,ze v chove sa choroba mozno vyskytla...

psika uz mam,v utulku bol taky mlady junacik vlciacik.nemohla som ho nechat tam :no:
harty
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2

Re: epilepsia

Poslaťod Megi » Štv 15.01.2009 10:45

Harty, vidieť, že si to prežívala fakt intenzívne. Náš PUDEL dostal epi po silnom zľaknutí cca v roku, potom mal nepravidelné záchvaty po mesiaci, po pol roku, ku koncu (dožil sa skoro 9 rokov) nemal záchvat tri roky. Som presvedčená, že hlavne vďaka tomu, že sme "žili" jeho chorobou a mali sme všetko odsledované. Takže presne ako píšeš:
1. sledovať, čo záchvat vyvoláva (pozitívny aj negatívny stres)
2. predchádzať poraneniu psíka pri záchvate a snažiť sa ho dať do stredu miestnosti, my sme ho vždy jemne vystrkali do chodby, lebo len tam nemáme koberce (sliny, moč a stolica pekne zapáchali "ponatierané" po kobercoch)
3. vytvoriť mu kľudné prostredie po záchvate, bude veľa-veľa oddychovať a spať (bol narobený jak baník)
4. nám strašne pomáhalo odvrátiť začínajúci záchvat pri PRVÝCH príznakoch (chystal sa akoby zvracať) hlavne to hlasné oslovovanie, ako píše harty, volali sme na neho menom, hladkali sme ho, škrabkali - intenzívnejšie než bežne - a fakt sa ako keby prebral.
U pudlov je fakt epi častejšia, a že ju chovatelia zatajujú, je známe. Náš ju mohol mať po otcovi, ten bol zo zahraničia, celý vrh vraj bol "pobosorovaný" - poruchy povahy, vrodené defekty tráviacej trubice, epi.... Ostatné vrhy také problémy nemali a pochádzajú z nich interšampióni.
Oceňujem aj otvorenosť bassetky-veterinárky o vyhodených peniazoch za vyšetrenia, ktoré v podstate nič nevyriešia. Povedal nám to aj náš vet už vtedy pred rokmi.
Spolužitie s touto chorobou chce veľa trpezlivosti a pochopenia, tie pohľady psíka pred a po záchvate sú strašné, ale keď viete, že vy ste jediný, kto mu môže pomôcť, tak to prekonáte.
Bez psa by naša rodina nikdy nebola úplná.
Megi
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 437
Bydlisko: Topoľčany

Re: epilepsia

Poslaťod Sana » Štv 15.01.2009 11:53

my este epilepsiu nemame potvrdenu, ale zatial jej nedovolim aby sa privelmi rozrusila ako vtedy ked nahanala srny, dr u kt sme boli potom stale tvrdi ze to bolo fyzicke vysilenie. Ale je pravda, ze mam urcite finticky slovne a rucne ako ju absolutne ukludnit, vtedy som to spravila, a fakt to trvalo par sekund.
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: epilepsia

Poslaťod Agility-ds » Pia 27.02.2009 19:24

moja ma take cudne zachvaty,tak 1 -krat za 3 mesiece...ale testy neukázali epilepsiu..... :plac:
http://www.youtube.com/user/RiayHolly
Agility-ds
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: epilepsia

Poslaťod Sana » Pia 27.02.2009 20:21

vov to vazne???a co povedali, ze to mozer byt
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: epilepsia

Poslaťod Agility-ds » Pia 27.02.2009 20:31

nevieme..teraz si piseme presne datumy,kedy to má,a potom veterinarka dufam nieco spravy...dalsi test,alebo da lieky.....povedala,ze na to moze aj zomriet,ked ju to dostane do srdca :plac: :plac:
http://www.youtube.com/user/RiayHolly
Agility-ds
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: epilepsia

Poslaťod Agility-ds » Pia 27.02.2009 21:44

len krvne testy jej spravili
http://www.youtube.com/user/RiayHolly
Agility-ds
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Dunajská Streda

Re: epilepsia

Poslaťod gaab » Pia 27.02.2009 21:48

nerozumiem...ako môžu krvné testy ukázať,že ide o epilepsiu? Môj pes mal tiež diagnostikovanú epilepsiu,ale o krvných testoch teda ozaj nič nevim :nwm:
gaab
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 251
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby