Prechody a príprava psa na cvik

Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod elfinka » Uto 20.11.2018 10:28

Shel to už niekde spomínala - jeden by nečakal ale je to tak, najťažšia vec na celom OB sa ukazuje byť prechody medzi cvikmi.

Takže vás prosím o postrehy a skúsenosti s tým, čo sa deje medzi ukončením jedného cviku a začiatkom druhého.

Sportovka to má ľahké - psa neuvolnia počas skúšky vôbec, oddýchne si na odložení. Bežný čas na place (okrem dlhodobého) je 6-7 minút.
V OB to už ale nejde, individuálna časť trvá zhruba 12 minút, a toľko bez chvíľok na regeneráciu asi len tak pes nedá.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod wer » Uto 20.11.2018 10:58

ale zato ob je ovela akcnejsie a niektore cviky samotne su odmenou... takze takto na minuty by som to neratala...
podla mna je niekedy vyhodnejsie mat psa stale akoby pod povelom, najma takeho, co sa tazsie "startuje". ked, tak jedine mu dat sancu sa "poobzerat" v medzifazach, ale nie uplne uvolnenie, ze chod si cuchat...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod hisham » Uto 20.11.2018 11:08

Dani Diaz to na seminari vysvetloval, ze psa uci prechody ako pokracovanie cviku, az z toho napokon vznikne jeden dllllhy cvik, ktory je vlastne cela schema skusobaku.
A tiez si ako wer myslim, ze to uvolenie pride v inych fazach - v tych behacich cvikoch.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod Lindchen » Uto 20.11.2018 11:09

hisham, myslíš asi Daniho Diaza...?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod elfinka » Uto 20.11.2018 11:20

wer píše:ale zato ob je ovela akcnejsie a niektore cviky samotne su odmenou

By ma zaujimalo, ktore? V dvojkach - jednotky odcvici mozno aj Fido na jeden zatah, tie su dlzkou porovnatelne s tym IPO.

Dvojky - tam fakt nevidim v cvikoch priestor na vycistenie hlavy, jedine mozno box a cakanie na psovoda pri odkladacke. Inak je to vsetko dost na rozmyslanie, spravne rozhodovanie a pozornost. A dost vela chytakov, kde pes sice bezi, ale v tom behu musi mat plnu pozornost na psovoda.

Hm hisham, tak to ma netesi :ua: 15 minutove cvicenie vkuse - ale mozno to tie bordery naozaj daju a tak to neriesia proste :ua:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod Lindchen » Uto 20.11.2018 11:25

Šusta rieši výdrž a vysokú motiváciu pomocou rozvrhu nepravidelných odmien. Zviera (pes) ide na verejné vystúpenie, až keď sa dostane na úroveň, že v tomto rozvrhu príde odmena až po 15-tom cviku (ak je cvikov napr. 10). Prechod z jedného cviku do druhého je vlastne ďalším cvikom, ale trochu voľnejším.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod wer » Uto 20.11.2018 11:31

elfinka, ked mu das 10 sekundove uvolnenie, je schopny sa zas nastartovat na 100 %...?
tie bocky to daju s prehladom aj bez uvolnenia urcite, aj mne bol pes schopny sustredit sa a cumiet na mna 2 hodiny vkuse. skor sama si musis odpovedat, co vam vyhovuje, co potrebuje, aby si to odrobil a potom to vtesnat do mantinelov skusobaku...

a ktore cviky su motivacne - aport, prekazka (ipacka metrovka uz ani nie :joint:), vysielanie do boxu...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod elfinka » Uto 20.11.2018 11:34

A ipo tam ma 3 motivacne aporty, 2 motivacne privolania a extramotivacnu vysielacku :nwm:
Z toho mi vychadza ze je to moje porovnanie este silnejsie, ze ked pes da na jeden zatah to ipo len tak tak na konci sil, tak OB nema sancu.

Aport a prekazka je jeden cvik. Takze 2 motivacne, 6 o dost tazsich :nwm:

No ale - o to nejde :lol: Toto je proste fakt, ze pes to neda na jeden zatah. Co potrebujem su napady ako ho nechat si oddychnut a ako ho potom nazad zapnut. Ake cviky ci hry sa zvyknu robit na tie prechody aby si pes vydychol ale uplne nevypol?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod wer » Uto 20.11.2018 11:37

co povedat - zvysit motivaciu... :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod elfinka » Uto 20.11.2018 11:46

Co ti na to mam povedat. "kup si noveho psa" neni pre mna riesenie :jazyk:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod wer » Uto 20.11.2018 11:55

Vsak ja chapem, ale musis uznat, ze to nie je standardny pracovny pes, a preto sa tazko odvijat od toho, co "sa robi s bockami" :nwm: preto sa pytam, co mu sedi, vo zvlada a co potrebuje :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod hisham » Uto 20.11.2018 12:00

Lindchen píše:hisham, myslíš asi Daniho Diaza...?

Offtopic: Ano, hned som to aj editla, si to vystihla v tej milisekunde, ked tam svietilo zle meno :heh:

A je to aj o psovi, ako mu vyhovuje byt preruseny v praci. Niektore psy to rozhodi a je lepsie, aby boli cely cas pod povelom. Ine psy to stresuje a potrebuju sa sem-tam rozhliadnut okolo seba, upustit z nasadenia. Takze ja by som tie prechody cvicila podla toho, co Fidovi lepsie vyhovuje. Ale pri tom "oddychovom" style treba davat sakra pozor, aby sa ti zase nastartoval na cvik...
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod Elis » Uto 20.11.2018 12:45

hisham píše:je lepsie, aby boli cely cas pod povelom. Ine psy to stresuje a potrebuju sa sem-tam rozhliadnut okolo seba, upustit z nasadenia


jsi asi nevystihla uplne problém. Fidovi vyhovuje byt pod povelem, ale nevydrzi to tak dlouho :lol:
to je oc tu bezi...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod hisham » Uto 20.11.2018 13:11

Aha - elfinka to takto nenapisala.
To je taky bezny problem asi kazdeho exota, nie? Ja to riesim tym, ze pes nikdy nevie, kedy pride odmena. A asi postupne zvysovat naroky... Mozno ti teraz zvladne 6 minut, potom 8, potom 10...

elfinka píše:napady ako ho nechat si oddychnut a ako ho potom nazad zapnut. Ake cviky ci hry sa zvyknu robit na tie prechody aby si pes vydychol ale uplne nevypol?

Tak to by som aj ja rada vedela, ako to riesia OBckari. A ako ho bezne zapinas?
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Prechody a príprava psa na cvik

Poslaťod Elis » Uto 20.11.2018 13:44

Offtopic:
hisham píše:Mozno ti teraz zvladne 6 minut, potom 8, potom 10...


se trosku bojim, aby dřív, nez se to stihnou naucit - takovouhle vydrz :-D - neumreli :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Ďalší

Späť na Obedience