MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 17:57

Stekot a neklud je rovnaka kategoria, na to reagujem. Je asi jasne, ze aj najrychlejsi molos nebude tak rychly ako bocka. Kludne nech sa im prida za celkovy dojem, len zas, ak to robi, ze musi, tak nevidim dovod... :angel: ono je to aj tak dodt individualne stale
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod pigie » Pia 03.08.2018 17:58

Aj fundel napr. :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod wer » Pia 03.08.2018 18:01

Tak napr velkeho svajciara som poznala aj, aj. Jeden pobehnut ani za boha a druhy dokazal byt (nacvikom!) dost rychly...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod pigie » Pia 03.08.2018 18:02

Offtopic: len zas, ak to robi, ze musi, tak nevidim dovod...
A preto ja som nemala rada videa toho hnedeho tancujuceho fundla. Robil, lebo musel :heh:
Ano, oni dokazu byt rychly, ale kratka trasa, tam utekat, naspat volne :heh: Ja tiez poznam aj aj, ale no nefim, ten rychly fundel uz neni proste fundlovaty :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Elis » Sob 04.08.2018 1:22

pro me se tu trosku zamenuje prihlednuti k plemeni a spatny nacvik cviku :nwm: :nwm:
proto jsem dala za priklad ten krok/cval. Offtopic: jen v rychlosti, uz jsem cestovala

pokud privolam psa a pes bezi pomalym cvalem az ke me -ma u toho pozorny vyraz, chce - nikdo mi nevezeme nic. a to ani když od borderky budou drny odletavat.
pokud prikluse, nebo prejde prede mnou do kroku - bude hodnocen hure.
a nejde nijak zohlednit, ze ani na procházce nechodi rychleji :nwm: nebo jinak -na procházce muze tak chodit. pokud chci na zkousku -je to chyba v nacviku pro me -bez ohledu na plemeno.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod pigie » Sob 04.08.2018 5:48

Ale pomaly cval nie je ta najvyssia rychlost ktoru dokaze pes vyvinut. Pomaly cval je pre mna prave ten rychly klus :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod pigie » Sob 04.08.2018 5:57

pigie píše:Ale pomaly cval nie je ta najvyssia rychlost ktoru dokaze pes vyvinut. Pomaly cval je pre mna prave ten rychly klus :haha:

pokud prikluse, nebo prejde prede mnou do kroku - bude hodnocen hure.

O tomto som prave nehovorila. To je jasne. Len chciet rychlost pri cvikoch u psa, ktory bol slachteny minat minimum energie pri pohybe, aby mal hlavne vytrvalost je mi take. No smiesne :heh: To je tak akoby niekto chcel, aby tahali tie voziky za sebou cvalom :heh: Proste nikdy z toho psa nevykopem nieco, co by clovek so psom ako Fry nazval rychlost :joint:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10298
Bydlisko: Bernolákovo

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Elis » Sob 04.08.2018 10:38

pigie píše: Len chciet rychlost pri cvikoch u psa, ktory bol slachteny minat minimum energie pri pohybe, aby mal hlavne vytrvalost je mi take. No smiesne


ale vzdyt ji nikdo nechce :nwm:
nikdo nechce maximalni, ohromujici rychlost u psa, kde plemeno k tomu proste není.
nepenalizuje se za to.

ale to, ze mi pes vykona cvik krokem -za to penalizuji.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Lindchen » Sob 04.08.2018 13:56

Čo sa týka rýchlosti v OB - pes musí ukázať poslušnosť na určitom leveli rýchlosti. Nemôže letieť pre aport ako šialený a okolo kužeľa obiehať ako slimák. Ale pribiehať ku kužeľu pomalšie a späť rýchlejšie. TO JE chyba v nácviku. Nerovnaká rýchlosť pri cvikoch, ktorý sa vykonávajú napr. v tom cvale. Tiež reakcia na povely. Ak je pes pozorný, má stály kontakt so psovodom, reaguje naňho, ale vykonanie každého povelu chvíľku trvá (a cca rovnako dlho pri každom), tak by tom malo byť v rámci hodnotenia v poriadku.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Elis » Sob 04.08.2018 14:48

Lindchen píše:tak by tom malo byť v rámci hodnotenia v poriadku.


super, takze se shodneme :lol:

a ted otázka -jsem si myslela, ze o tomhle se to tu toci- odrbavaji vas na hodnoceni za to, ze pes to ma blbe naucene nebo proto, ze neprihlizi k plemeni/jedinci?
nebo jde o to, ze si mylsite, ze na jednicky to takhle naucene "staci"?

je vůbec v OB moznost, hodnotit jednicky méně prisne?

ve sportovce třeba je popsane, ze na nejake urovni muze pes aport jen prinest před psovoda 1m , aby byl cvik hodnocen jako splneny. ale neuvědomuju si, ze by tohle bylo v OB?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Lindchen » Sob 04.08.2018 15:02

Musím to napísať, tak ako to je - jedničky/zedká už zľahčené sú (oproti vyšším triedam), takže sa nedá ešte poľaviť z posudzovania. :nwm: Tam už nemá byť aká úľava, z pohľadu skúšobného poriadku. Hodnotí sa podľa toho, čo skúšobák udáva. Napr. ak pes po obehnutí kužeľa v OBZ nepríde až k psovodovi a nepriradí sa, nesmie sa to hodnotiť ako chyba - keď sa to nevyžaduje. Ale nemôžeme poľaviť z toho, že pes sa trajdá a ostane stáť za kužeľom 3m pred psovodom. Tiež v boxe, po príchode psovoda sa už na priradenie k nohe z ľahu neprihliada, čiže rozhodca ho nevyžaduje, nehodnotí. Ale ak psík opustí miesto/zmení polohu ešte pred príchodom psovoda, musí to penalizovať. :nwm:
Rozhodca by mal vždy prihliadať na to, ako sa tím prezentuje, či je poslušnosť radostná (hoci trošku nepresná), či pes rád cvičí a či je pod vplyvom psovoda, celkový dojem z toho cvičenia. Na to aj je to hodnotenie, že tam sa dajú nabrať body, ktoré pes stratil za nepresnosti alebo nerovnakú rýchlosť. A to je ten priestor, kde by sa hlavne mal brať ohľad na plemeno - čiže nie pri požiadavkách na cvik (tie sú pre každého rovnaké), ale prevedenie sa môže líšiť s ohľadom na plemeno.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Lindchen » Sob 04.08.2018 15:09

Aby som bola konkrétnejšia: máme cvik odloženie v Z. Psovodi odchádzajú a kým sú chrbtom, malina sa pomrví, bocka zakňučí, bíglik sa začuchá a doga si položí ležérne hlavu na labky. Ako to bude rozhodca hodnotiť? Ani jeden nevykonáva cvik korektne - sú tam prejavy nepokoja, zvukové prejavy, nesústredenosť a zmena polohy. Tu musí rozhodca hodnotiť subjektívne a s prihliadnutím na povahu, danosť psa.
Sme v OBZ, čiže psy ešte nemajú odstránené problémy, ktoré vychádzajú z ich temperamentu, plemennej príslušnosti. Čiže rozhodca by mal psovoda na chybu upozorniť a v Z hodnotiť tieto chyby mierne.
Naposledy upravil Lindchen dňa Sob 04.08.2018 15:11, celkovo upravené 1
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Elis » Sob 04.08.2018 15:10

Lindchen píše: jedničky/zedká už zľahčené sú (oproti vyšším triedam), takže sa nedá ešte poľaviť z posudzovania. eno.


ale pak je to Ok :yes:
dava mi to smysl.

tak co je teda pak spatne na tech hodnocenich, jestli ti rozhodci piskaji takhle?
co ti vytkli u Arise?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod kellee » Sob 04.08.2018 15:17

lenze ja tu stale vidim MAL BY a aka je skutocnost?
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: MSR v Obedience, 1.-2.9.2018, Malý Lapáš (pri Nitre)

Poslaťod Lindchen » Sob 04.08.2018 15:19

Elis, dopísala som vyššie ešte vetu, to je asi aj odpoveď na tvoju poslednú otázku. Sú plemenné problémy, ktoré sa odstraňujú extrémne ťažko a určite im patrí bodová zrážka, nie nula. Aris mal nuly za štekot a občasné zaňuchanie. Nevravím, že je to v poriadku, to určite nie. Ale v nízkej triede by som očakávala bodovú zrážku, obzvlášť, ak cvik vykonal, dokončil. Je to o tom, že napr. pokiaľ by bocka oňuchala kužeľ a dobehla, asi by mala dostať iné body, ako keď kužeľ oňuchá bígel, čo oňucháva fakt všetko a fakt v kuse a tie 3-4 ňuchy za poslušnosť sú môj nadľudský výkon trénera. :heh: :heh:
Práve preto to zamrzí, ze na skúšku dovedieš psa, čo celú poslušnosť buď prešteká alebo preňuchá, on to na skúške krásne zvládne, len sem-tam mu ujde a nuly. :ua:
Ja si na tom nezakladám a ani to neriešim, tá poslušnosť mohla byť určite lepšia a s druhým psom aj bude. Ale.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obedience