Obiehanie kužela

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Shel-chan » Štv 25.08.2016 13:28

Elis, ale to "vpravo/vľavo a/alebo signál rukou" je rovnako aj v slovenčine, češtine a angličtine :nwm:
Offtopic: a sú to spojky, nie predložky :joint: (kto mi prvý tresne? :au:)

neviem, podľa mňa je to dosť jasne napísané :nwm: proste na vychodziom bode len jeden slovný povel bez ukazovania, a keď to už pokazite, tak s nádejou na max. 5 bodov mu môžeš dať povel naviac a zároveň ukázať smer. (i keď vlastne nevidím, ako sa to potom boduje, keď psa musíš nasmerovať? možno sa tam vôbec nestrha a dá sa dostať plný počet? :joint: )

p.s.: české a slovenské pravidlá musia byť už pri ob1 rovnaké, však sme medzinárodne harmonizovani :D

Sent from my Passport using Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Elis » Štv 25.08.2016 16:57

Shel-chan píše:neviem, podľa mňa je to dosť jasne napísané :nwm: proste na vychodziom bode len jeden slovný povel bez ukazovania,

Offtopic: tak jo, je to uplne kristalove jasne a proto to tu tolik lidi nechape :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Lindchen » Sob 27.08.2016 13:15

Elis píše:Offtopic: tak jo, je to uplne kristalove jasne a proto to tu tolik lidi nechape :nwm:


Ľudí mätie to, že môžu ukázať, keď už cvik prebieha a pes z nejakého dôvodu netrafil, nevidel kužel. Keď sa pes nevie zorientovať, darmo mu psovod bude hovoriť povel pre obehnutie kužeľa. Pes nevie, kukne na psovoda a čaká inštrukciu, preto je dovolené mu to ukázať rukou, či má kužeľ vpravo či vľavo od seba, či kam má chudák slepý, dezorientovaný ísť :heh: .
No keď cvik začína, nie je jeho súčasťou ukazovať kužeľ, pes má už z tréningu vedieť, že je rovno pred ním, má vybehnúť v priamom smere.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Shel-chan » Sob 27.08.2016 13:29

podľa mňa ľudí mätie to, že si neprečítajú celý skúšobák, ale iba svoju triedu... :ach:

Sent from my Passport using Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Elis » Ned 28.08.2016 16:33

Shel-chan píše:podľa mňa ľudí mätie to, že si neprečítajú celý skúšobák, ale iba svoju triedu...


tak ale u jinych zkusebaku jsem se fakt nesetkala s tolika rozporuplnostmi :nwm:

Offtopic: "39. Posunkové povely se nesmí používat, jestliže je pes vedle psovoda v základní pozici a jsou přísně
penalizovány. Srážka může být 2-4 body v závislosti na intenzitě, situaci a délce trvání. Pokud jsou
spojeny ještě s řečí těla (pomocí tělem), srážka je vždy ještě vyšší. "
ale u tech jednicek pak - "Ukazování psovi do směru nebo dotyk psa na výchozím bodě znamená nesplnění
cviku "


a jinak teda uz prisla bida a zacala jsem si ten zkusebak cist vazne cely :joint:

Uz jsem teda snad pochopila i kouzlo hranatych zavorek u povelu :pac:
ale muzete mi nekdo osvetlit kulatou zavorku?
tam jsem vysvetleni nenasla...
porad je to ten kuzel.. a (k noze )
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Lindchen » Ned 28.08.2016 16:40

Ľudia pomoc, čo s tým kužeľom? Pes sa tvári, že sa kužeľa dokonca bojí :oo: . Nikdy nebol za neobehnutie trestaný, ani za pomalosť ani nepresnosť. Ide krokom ku kužeľu, obíde ho, aby sa ho panebože nedotkol a naspať ide prikrčený so stiahnutým, pomaly vrtiacim chvostom, vyslovene so strachom :nwm: . Na preteku mu ukážem rukou za nula, už to kašlem :ach: . Len mi to vŕta v hlave tak metodicky, že čo sa stalo? Pri inom povele to nerobí, ani pri inej vysielačke.

Elis, aká guľatá zátvorka, v čom? Prosím kontext.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Elis » Ned 28.08.2016 16:59

Kuzel a povely:
Povel: “Okolo” [“Vpravo / Vlevo” a/nebo posunkový povel] (“K noze")

pritom o hranate zavorce se ve vseobecnych pise toto:

"40.U směrových cviků nebo tam, kde je třeba znovu nasměrovat psa, který je od psovoda vzdálen, jsou
posunkové povely povoleny současně s verbálním povelem. Toto je v popisu cviku označeno hranatou
závorkou [ ]. Takové cviky nebo části cviků jsou: oběhnutí kuželu, vyslání do kruhu nebo do čtverce a
směrový aport. Zde se nesráží body za současně použitý posunkový povel, penalizován je pouze druhý
povel nebo znovusměrovací povel "

ale o kulate zavorce nic :nwm: :lol:

a jinak Lindi - tohle je klasika pred zavodem -nehledej v tom metodickou chybu :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Lindchen » Ned 28.08.2016 17:10

To (K nohe) je tam vždy, keď pes predsadá. Cvik vždy končí v základnej pozícii, v prípade aportu, privolania a privolania cez prekážku môže predsadať a potom sa teda musí dať ešte K nohe. Ale úprimne, nevidela som asi ešte predsadať po obehnutí kužeľa, ale skúšobák to nezakazuje. Zaujímavé.

Klasika pred závodom, pekne :lol: . Offtopic: Inak ani aport poriadne nechce dvíhať. Dorazím toho psa :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Elis » Ned 28.08.2016 17:20

Lindchen píše:To (K nohe) je tam vždy, keď pes predsadá.


ahaaaa :pac:
Offtopic: evidentne mam na OB malou predstavivost :ha:

Lindchen píše:Inak ani aport poriadne nechce dvíhať. Dorazím toho psa


fakt -mormalni...
a ted uz nic nedotrenujes...

ted ti zbyva uz jedine - muzes se zacit jen tesit :hih:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod janajka » Ned 28.08.2016 17:22

kazdy mame svoje. Mne zastavuje pri kuzelke, ked este chcem zaradenie k nohe, štekne.. box som konecne opravila, ze nejde zo strany (odstranila som minikuzelky z kraja) ale teraz som ich opat pridala a tak mi zase nabehol zlava (taha sa ku kuzelke furt), pripadne zastavi este pred.

Dokonca kuzelku nie vzdy vidi, on sa totiz pozera na mna a ked vystartuje, ide nie akokeby priamo vpred ale tlaci ho napravo a ked uz kuzelku nezazrie, vrati sa so stekotom ku mne, ze co si to chcela? A kadeco sa este najde.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Shel-chan » Ned 28.08.2016 17:25

veľakrát ste cvičili, veľmi si naňho tlačila? (z jeho pohľadu)

elis, to je povel navyše, ktorý je povolené použiť. v oblej zátvorke som našla "zostaň" pri odkladacke (psovod ho môže bez penalizacie použiť, ale nemusí) a povel "k nohe" vo všetkých cvikoch, kde pes pribieha ku psovodovi a teda je tam možnosť, že pes predsadá ("ku mne"). vtedy psovodovi steward po predsadnuti velí použitie povelu "k nohe", aby bol cvik ukončený v základnej pozícii.

edit: no vidím že ste si už stihli trikrát odpovedať, kým som to natukala :heh:

Sent from my Passport using Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod janajka » Ned 28.08.2016 17:27

a mozem povedat aj ku mne? ci to uz nie? pri kuzelke.

alebo pouzijem rovno k nohe, nie pomocny ale ked sa bude ku mne vracat.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Lindchen » Ned 28.08.2016 17:28

Elis, vieš čo, dotrénovať ani nie, však to robil dobre. Teraz začal vymýšľať - skoro so všetkým (!) :aaa: . Ten bígel jeden :au: .

janka, presne, ako na blbom kuželi sa tí psi navymýšľajú :ach: . Najprv štekal pri vyslaní, to nejako vymizlo, potom začal zas moc doprava obiehať, potom spomalil, potom začal zastavovať a teraz sa pre zmenu pomaly plazí pri návrate. Och joj. Áno a mal pekný aport, malinko prekusy, ale inak ok, šup tam šup naspäť, teraz šteká nad aportom a nezdvihne? :pac: Aspoň ten box začal robiť ozaj pekne. No keď na preteku ani ten neurobí, ja už neviem, budem cvičiť s mačkou :heh: .

Shel, ako možné to je. Všeobecne sa naňho netlačí, no možno mal nejaký precitlivený deň a uškodilo mu čo inokedy zvláda (?), môže byť aj tak. Nie vždy sa dajú tie jemné nuansy rozpoznať, včas zachytiť. Ako to, že neurobí kužeľ, no nič sa nestane, bude nula, ale ako tam smutno mi príde, keď sa na mňa tak zdesene pozerá :plac: . Nie je to príjemné.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod Lindchen » Ned 28.08.2016 17:31

Janka, kužeľka je podobná ako aport tým systémom. Pes sám od seba je naučený buď s aportom predsadať alebo prisadať k nohe. To robíš bez povelu. Detto kužeľ, dávaš len povel na obehnutie (rovnako ako povel na aport), ten nárvrat robí pes bez povelu. Čiže ak dáš po obiehačke K nohe, tak to bude povel navyše.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obiehanie kužela

Poslaťod janajka » Ned 28.08.2016 17:33

štek nad aportom a nezdvihnutie poznam. To zas kelpiak Daskenin vie tak, ked sa mu nepaci.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Obedience