
Dog Fitness je dnes rozšírený najmä u agiliťákov, ale osobne si myslím, že každý psí športovec by ho mal mať zaradený v programe medzi tréningami a výcvikom. Zameraním sa na konkrétne svaly potrebné pri športe, ktorý pes vykonáva, dokážeme znížiť riziko vzniku zranenia a predísť tak nechcenej pauze v tréningu/súťažení, či zabrániť nesprávnemu zapájaniu svalov (muscle movement change), čo takisto môže neskôr viesť k zraneniu.
Dog fitness je veľmi prospešný aj pre psích seniorov či psy, ktoré si len tak spolunažívajú s majiteľom. Udržuje ich mentálne a fyzické zdravie na aktívnej úrovni a podľa môjho názoru vytvára rovnicu šťastný psík = šťastný majiteľ.
Aj so šteniatkami je možné robiť akési základy fitnessu. Naučia sa správne prevedenie cvikov, ktoré budú neskôr využívať na balančných pomôckach v ich fitness programe a taktiež sa naučia vnímať ako funguje ich vlastné telo pomocou receptorov. Navyše je to výborná aktivita na mentálnu stimuláciu a unavenie šteniatka. Základom šteniatkovského fitnessu je, aby cvičenie bolo krátke!
Tzv. “Canine total health puzzle“ popisuje 5 kľúčových oblastí, ktoré sú najlepšie pre vyváženú psiu kondíciu. Využitím tohto komplexného prístupu v kondičnom programe dokážeme zabezpečiť zlepšenie kvality života nášho miláčika.
1. Balance fitness – zabraňuje zraneniu (poznámka Nisus: ja by som povedala, že znižuje riziko vzniku zranenia, lebo zabrániť sa tomu úplne asi nedá), zlepšuje pohyblivosť a podporuje kontrolu nad pohybmi tela
2. Strength fitness – umožňuje svalom, aby sa menej unavovali a boli silnejšie
3. Flexibility – podporuje plný rozsah pohybu kĺbov bez zranenia
4. Cardio fitness – umožňuje lepšie využitie a dodanie kyslíka do svalov a tkanív
5. Mental fitness – prináša naším psím spoločníkom motiváciu, vytrvalosť, sebavedomie a vrtiaci chvostík (Zdroj “Canine total health puzzle“: FitPAWS)
Ak nevadí (a vlastne to aj tak trochu navrhujem


